Jump to content



Νέα Σύνθεση


ss13

Recommended Posts

Έφτιαξα μια σύνθεση για ένα φίλο που θα ασχολείτε "επαγγελματικά" με Autocad... Θα τον βολέψει χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα??

Fazn A18

Thermaltake 530W

i5 3570k

GB Ζ77Μ-D3H

Corsair Vegaeance 8GB 1600mhz ( ή να πάω σε 16GB ?? )

Intel 330 120GB

WD Caviar Blue 1TB

GeForce 650 1GB ή 660 2GB (χωρις κάρτα θα έχει κάποιο πρόβλημα με την ενσωματωμένη ?? )

LG IPS 224V-BN

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός σε Autocad απλά να πω μια γνώμη.

Προσωπικά θα έβαζα 2Χ8GB. Το κόστος είναι μικρό αναλογικά με το υπόλοιπο hardware και ξεμπερδεύει μια και έξω. Η μνήμη πιστεύω θα του χρειαστεί, κακό δεν θα κάνει. Για κάρτα γραφικών νομίζω για επαγγελματική δουλειά (και όχι "επαγγελματική") χρειάζεται Quadro ή FirePro. Για "επαγγελματική" όπως γράφεις μια Nvidia είναι καλύτερη λύση από οποιαδήποτε onboard. Προσωπικά δεν θα σκεφτόμουν καν την λύση της onboard, εκτός και αν μιλάμε για απλά projects και όχι τίποτα βαριά 3D. Σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή ελαφριά projects, μπορεί να αφήσει την αγορά της κάρτας τελευταία και να δώσει μια ευκαιρία στην ενσωματωμένη.

Τροφοδοτικό θα προτιμούσα κάποιο Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Core i5 και autocad με ενσωματωμένη κάρτα = γιόκ. Σου μιλά ο καμμένος που έμπλεξε και με 64-bit λειτουργικό.

Η επαγγελματική σειρά Quadro και η απεριόριστη μνήμη είναι αποκλειστικά για φωτορεαλισμούς. Αν ο φίλος σου ασχοληθεί επαγγελματικά με φωτορεαλισμό και μιλάμε για πλήρως επαγγελματικό φωτορεαλισμό τότε και μόνο προχώρα σε τέτοια πράγματα. Αν είναι απλά να δουλεύει γραμμικό autocad και να κάνει ένα 3d render βάλε μνήμη 4άρα, μια απλή κάρτα γραφικών και γνώμη μου ανέβα σε ίντσες στην οθόνη (τουλάχιστον 24).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου προτείνετε μια σύνθεση για καινούριο pc με τα παρακάτω στοιχεία:

- να είναι αρκετά οικονομικό

- αγορά που αφορά όλο το σύστημα(pc, monitor, keyboard κλπ.) και όχι μόνο κεντρική μονάδα

- προορίζεται για απλή χρήση: office, σερφάρισμα στο internet, ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.