Jump to content



Αγορά καινούργιου hardware για μένα..


apotsi

Recommended Posts

Σε συνέχεια αυτού, θέλω τώρα να εκσυγχρονίσω το δικό μου το PCάκι...

Έχω τώρα ένα με:

Intel Q9550

Asus P5Q Pro Turbo

ATI 4870x2 2GB

RAM 6GB Kingston

Και έλεγα να το σπρώξω στον πεθερό μου κάνα 200-220€ (σε PC στημένο, όχι μόνο αυτά - δηλαδή +Case +PSU 600W +HDD 500GB +DVDR).

Καλά δεν είναι;

Τώρα λέω να πάρω είτε το ίδιο configuration με το άλλο:

ASROCK Z77 Pro4-M

Intel Core™ i3-3225 Processor (3M Cache, 3.30 GHz)

Vengeance — 8GB DDR3 Memory Kit (CMZ8GX3M1A1600C9)

ή να πάω σε πλατφόρμα AMD με:

AMD A10-5800K

Asrock FM2A85X Extreme6

Vengeance — 8GB DDR3 Memory Kit (CMZ8GX3M1A1600C9)

Η χρήση θα είναι Internet Browsing, Gaming (σε 1680x1050), αλλά θα αργήσει να ξανά αλλάξει σαν Η/Υ. Γι' αυτό έλεγα για AMD, μπας και αργότερα παίξει κανένα OC για να κρατήσει λίγο παραπάνω.

Τί λέτε; Τις γνώμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Καί τα δύο συστήματα θα σε καλύψουν.

Σαν απόδοση θεωρητικά είναι παρεμφερή , αλλά έχω την εντύπωση ότι θα μείνεις πιό ευχαριστημένος με τον Intel.

Γιατί έχει καλύτερη απόκριση σε single threaded εφαρμογές , και γιατί καταναλώνει λιγότερο.

Τα Mhz στους AMD είναι "κούφια" οπότε η αντοχή σε θάθος χρόνου λόγω o/c είναι ψιλομούφα σενάριο.

Σκέψου από τώρα το ενδεχόμενο να τσιμπήσεις κάποιον 3570k και να ξενοιάσεις για τα επόμενα 2-3-4 χρόνια , αφού θα έχεις αρκετή δύναμη να σπρώξεις την οποιαδήποτε κάρτα γραφικών βάλεις πάνω , για gaming.

Το , να μήν δώσεις τώρα , 90.00 ευρώ επιπλέον για επεξεργαστή , δέν είναι οικονομία και θα το μετανιώσεις μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Για προτείνετε τότε φτηνό PC (MB + CPU + RAM) μέχρι τα 200€ max, για τον πεθερό μου. Αν γίνεται και λιγότερο, ακόμα καλύτερα.

Χρήση: Internet (browsing, downloading), Internet Gaming (Facebook games, flash games) & Movies (Full HD)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εμένα η πρώτη μου σκέψη όταν διάβασα τα specs που παλιού ήταν να μείνεις με τον Q9550 και να πουλήσεις ίσως την Χ2 και να πας σε μια καινούρια κάρτα γραφικών π.χ. HD7850/650 ti Boost.

Υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλές καλές επιλογές. Εν συντομία

1) Κρατάς την 4870 Χ2 για σένα και δίνεις το παλιό σύστημα + XFX RADEON HD 6570 1GB DDR3 PCI-E 54€ στον πεθερό σου.

Για σένα παίρνεις ένα FM2 με την ASRock ή την Gigabyte F2A85X-UP4 (A85X, FM2, SATA3, USB 3.0) και τον AMD Athlon X4 750K (FM2, 3.4GHz, 4MB) 76€ και τις παρακάτω μνήμες Kingston RAM Hyper X DDR3 Plug n Play ή Kingston RAM Hyper X DDR3 Grey Edition.

Σκέφτηκα να σου προτείνω και ΑΜ3+ αλλά έχουν ψιλό εξαφανιστεί οι αξιόλογες φτηνές ΑΤΧ μητρικές με το 970. Θα έκοβες από την μητρική που προσωπικά δεν θεωρώ ότι στην AMD πλατφόρμα είναι απαραίτητο να σκάσεις τριψήφιο νούμερο για αυτήν και θα τα έριχνες σε έναν 8320. Ή θα μπορούσες να πας τώρα σε έναν Phenom II 965 με προοπτική να πας σε 8core σε 2-3 χρόνια χωρίς άλλες αλλαγές στο σύστημα.

2) Κρατάς όλο το σύστημα που έχεις και παίρνεις το παρακάτω για τον πεθερό

AMD A6-5400K x2 Dual Core Black Edition APU 65€

Asus F2A85-M LE 72€

και τις μνήμες που ανέφερα ποιο πάνω στα 44€. Σύνολο χοντρικά στα 180€.

3) Ότι και στο 2, απλά πουλάς την Χ2 για π.χ. 80€ και πας σε νέα κάρτα με 2GB(για ποιο future proof και ας είσαι σε μέση ανάλυση) 650ti boost ή 7850.

Προσωπικά θα επέλεγα την κουρτίνα 2 με προοπτική την 3. Θα έβαζα την Χ2 δηλαδή προς πώληση για 80-90€ και αν κάποιος ήθελε καλώς. Αν όχι και πάλι καλώς. Δεν θα την έσφαζα με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις και HD4890 και HD4870 X2, είσαι κομπλέ. Γιατί δεν κρατάς την Χ2 για σένα και να δώσεις την 4890 στον πεθερό; Αν μάλιστα έχεις δύο VGAs διαθέσιμες μπορείς να φτιάξεις εξαιρετικά οικονομικό PC ακόμα και χωρίς να καταφύγεις σε επιλογή ενσωματωμένης κάρτας στον επεξεργαστή. Μπορείς να βάλεις στην θέση του 5400K τον 750K για παράδειγμα και να φτιάξεις ένα άριστο quad με 190€.

Επιλογές για ακόμα ποιο φτηνό υπάρχουν, ακόμα και σε ΑΜ3+ ή Intel, ή μειώνοντας το ποσό των χρημάτων που θα δώσεις σε μητρική/RAM, απλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να γλυτώσεις 30-50€ κόβοντας ουσιαστικά τις επιδόσεις κατά 50%+.

Link to comment
Share on other sites

Η Χ2 υποθέτω λόγω κατανάλωσης θα φύγει μιας και καίει σαφέστατα περισσότερο από την 4890(180W vs 110W αν θυμάμαι καλά).

Anyway για τον πεθερό σου τότε θα πρότεινα τον 5400Κ. Μπορείς να πας και στον 5300 που είναι 20€ ποιο φτηνός, αν και χάνει κυρίως στην κάρτα γραφικών αυτός (για αυτό και δεν στον πρότεινα) έχοντας 128 shaders έναντι 192 του 5400. Βέβαια για φλασoπαίχνιδα θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικός και αυτός όπως και για ταινίες. Απλά αν αργότερα αρχίσουν και βαραίνουν τα games για τους browser ,θα έρθει νωρίτερα η ώρα που θα ψάχνετε και κάρτα.

Για Intel δεν το συζητάω. Είναι πολύ ψόφιες οι ενσωματωμένες των Celeron/Pentium.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.