Jump to content



Λογισμικό σε ΑΤΙ-AMD


Picard1442169239

Recommended Posts

Εχω διαπιστωσει οτι το software της ati ειναι πολυ χειροτερο απο της nvidia,ακομη και στο μενου με τις ρυθμισεις,οταν παω να κανω εγκατασταση τους οδηγους της ΑΤΙ παντα μου βγαζει οτι καποια στοιχεια δεν εγκατασταθηκαν σωστα,θα το βελτιωσουν ποτε??? γιατι δε νομιζω να φταινετα win7......μπηκα βεβαια στο site της gigabyte αλλα και αυτη εχει λογισμικο της ATI για τις καρτες της....

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήταν πιο λιτό το μενού της ΑΤΙ...

Το ότι δεν εγκαταστάθηκε σωστά όμως είναι άλλο θέμα...

Εμένα ποτέ δεν μου βγάζει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση...

Τι σου γράφει ακριβώς; Εχει ένα log file λογικά στο τέλος που σου δίνει λεπτομέρειες... τι σου λέει εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαπιστωσει οτι το software της ati ειναι πολυ χειροτερο απο της nvidia,ακομη και στο μενου με τις ρυθμισεις,οταν παω να κανω εγκατασταση τους οδηγους της ΑΤΙ παντα μου βγαζει οτι καποια στοιχεια δεν εγκατασταθηκαν σωστα,θα το βελτιωσουν ποτε??? γιατι δε νομιζω να φταινετα win7......μπηκα βεβαια στο site της gigabyte αλλα και αυτη εχει λογισμικο της ATI για τις καρτες της....

Τι κάρτα γραφικών έχεις; Σε τι λειτουργικό δουλεύεις; Τι δεν εγκαθίσταται; Στα αριστερά έχεις όλη την λίστα με τις επιλογές όπως παρακάτω;

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω την HD5670 ειναι της gigabyte συγκεκριμενα αυτη ----> http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/gv-r567oc-1girev_20

Δουλευω σε win7 64bit

κατεβαζω τους τελευταιους drivers απο τη σελιδα της amd ειναι οι 13.4,παω να κανω εγκατασταση,μπορει να αλλαξω το φακελο εγκαταστασης μεσα στα program files,δε νομιζω να εχει σημασια αυτο......επιλεγω προσαρμοσμενη,κατα την εγγραφη των στοιχειων μου βγαζει "αποτυχια πακετου εγκαταστασης" παταω οκ συνεχιζει την εγγραφη......στο τελος μου βγαζει με κοκκινο θαυμαστικο οτι "παρουσιαστηκαν σφαλματα στη διαρκεια της εγκαταστασης" .........ανοιγω το αρχειο καταγραφης.....οπως θα δειτε παρακατω μου βγαζει καποια στοιχεια ως "αποτυχια"

post-10038-1442175716,6355_thumb.jpg

post-10038-1442175716,8008_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Κάνε uninstall, μην αλλάζεις φάκελο εγκατάστασης - you never know και ξεκίνα την εγκατάσταση ως Admin (δεξί κλικ "Run as Administrator").

Αν δεν δεις φως, δοκίμασε παλαιότερο driver ή/και αυτόν του CD ή τον driver από το site της Gigabyte ή έστω μέσω του windows update.

Στο device manager φαίνεται σωστά η κάρτα σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Κάνε uninstall, μην αλλάζεις φάκελο εγκατάστασης - you never know και ξεκίνα την εγκατάσταση ως Admin (δεξί κλικ "Run as Administrator").

Αν δεν δεις φως, δοκίμασε παλαιότερο driver ή/και αυτόν του CD ή τον driver από το site της Gigabyte ή έστω μέσω του windows update.

Στο device manager φαίνεται σωστά η κάρτα σου;

Ναι εκει μου τη δειχνει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το πρόβλημα μάλλον είναι μόνο στην εγκατάσταση του Vision engine control center.

Τα windows δεν είναι φαντάζομαι καμιά πειρατική super-duper-optimized edition. Αν είναι, ίσως για αυτό να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το πρόβλημα μάλλον είναι μόνο στην εγκατάσταση του Vision engine control center.

Τα windows δεν είναι φαντάζομαι καμιά πειρατική super-duper-optimized edition. Αν είναι, ίσως για αυτό να έχεις πρόβλημα.

Ναι ειναι σπασμενα,εχω μονο τα vista αυθεντικα,να παω σε format και μετα στα vista???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα με το καλημέρα να πας κατευθείαν σε format. Γενικά στα 7 δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με σπαστήρια για να ξέρω πόσο επηρεάζουν. Αν στα εν λόγω windows υπάρχει απλά επέμβαση στο θέμα του ελέγχου της αυθεντικότητας από την Microsoft, ίσως να μην είναι εκεί το θέμα και τα Vista να μην δώσουν λύση. Αν τα εν λόγω windows έχουν και άλλου τύπου επεμβάσεις, ώστε και καλά να είναι ποιο γρήγορα κ.τ.λ., τότε μάλλον το πρόβλημα είναι με τα εν λόγω windows, όχι με την κάρτα και τους οδηγούς.

Δεν ξέρω πως θα ενεργήσεις. Μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις όσο περισσότερους οδηγούς μπορείς, αλλά μάλλον δεν θα βρεις άκρη αν services είναι κομμένα ή αρχεία συστήματος λείπουν. Δοκίμασε να περάσεις πρώτα όλα τα updates για C++ και NET framework και μετά τους οδηγούς. Ίσως αυτό να δουλέψει. Για να μην εγκαθίσταται το Vision μάλλον κάτι παίζει με τις C++ libraries ή με το .Net Framework

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα με το καλημέρα να πας κατευθείαν σε format. Γενικά στα 7 δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με σπαστήρια για να ξέρω πόσο επηρεάζουν. Αν στα εν λόγω windows υπάρχει απλά επέμβαση στο θέμα του ελέγχου της αυθεντικότητας από την Microsoft, ίσως να μην είναι εκεί το θέμα και τα Vista να μην δώσουν λύση. Αν τα εν λόγω windows έχουν και άλλου τύπου επεμβάσεις, ώστε και καλά να είναι ποιο γρήγορα κ.τ.λ., τότε μάλλον το πρόβλημα είναι με τα εν λόγω windows, όχι με την κάρτα και τους οδηγούς.

Δεν ξέρω πως θα ενεργήσεις. Μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις όσο περισσότερους οδηγούς μπορείς, αλλά μάλλον δεν θα βρεις άκρη αν services είναι κομμένα ή αρχεία συστήματος λείπουν. Δοκίμασε να περάσεις πρώτα όλα τα updates για C++ και NET framework και μετά τους οδηγούς. Ίσως αυτό να δουλέψει. ια να μην εγκαθίσταται το Vision μάλλον κάτι παίζει με τις C++ libraries ή με το .Net Framework

το net framework 4 και το visual c++ ειναι εγκατεστημενα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα εχει να κανει με τη γνησιοτητα των windows,οπως ειπε ο john πιο πανω, επειδη δεν ηταν γνησια παρουσιαζει καποια bugs παρολο που μπορεις να κατεβαζεις ενημερωσεις,π.χ η προβολη των εικονων εμφανιζεται με πρασινο φοντο,ενω οταν εβαλα τα γνησια vista δεν υπηρχε κατι τετοιο,στην αρχη τα vista ειναι βαρεμενα,περιμενεις και περιμενεις και περιμενεις,οταν περασα το service pack 2 καπως διορθωθηκαν αρκετα πραγματα και βελτιωθηκε η ταχυτητα,τωρα καπως παλευονται,προς το παρον θα καθησω λιγο με τα vista και μετα μαλλον θα αγορασω τα γνησια 7,το catalyst θελει γνησια win για να δουλεψει σωστα και να εγκατασταθουν ολα του τα στοιχεια,στην nvidia δεν υπαρχει τετοιο προβλημα(προσφατα αγορασα την GTX 650TI BOOST),αυτα απο μενα και ευχαριστω ολους για τη συμβολη τους στο προβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.