Jump to content



Artifacts


bfc_xxx

Recommended Posts

Πιο συνηθισμένος λόγος η θερμοκρασία. Δες το και πες μας πόσο πιάνει.

Είναι καινούρια/παλιά η κάρτα; Έκανες πρόσφατα κανέναν καθαρισμός; Έβγάλες ψύκτρα πχ;

Η καρτα ειναι η Gigabyte 7870. Κανενα 8μηνο την εχω. Δεν την εχω πειράξει ποτέ την κάρτα. Αλλα θερμοκρασίες δεν ανεβάζει, θα το καταλαβαινα γιατι θα βούηζαν οι ανεμιστήρες και εχω θέμα με το θόρυβο.

Εγω τις μνήμες φοβαμαι. Ανεβασα λιγο το ρευμα 1,5->1,55, να ανέβω και αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Artifacts μπορεί να προκαλέσουν και οι μνήμες του συστήματος ... αλλά αυτό συμβαίνει σε συνθήκες o/c των μνημών (κάτι το οποίο δέν ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Αν έχεις κάποια υπόνοια για τις μνήμες του συστήματος (άρα έχεις αποκλείσει το κομμάτι της κάρτας γραφικών) τότε πολύ εύκολα ένα memtest86+ θα αναδείξει το όποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρο το συστημα ηταν ασταθες στην εκκινηση. Δηλ μια φορα στο τοσο εκανε reboot και μετα εμπαινε κανονικα. Ανεβασα το ρευμα 1,5->1,55 και λυθηκε το πρόβλημα. Γι'αυτο φοβαμαι τις μνημες. Μαλλον θα ξαναβαλω 1,5 και θα τρεξω memtest.

Σημ: Το συστημα αυτο ειναι του σπιτιου. Προσπαθω απο την αρχη του χρόνου να το τελειώσω αλλα δεν υπαρχει χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Factory OC? Ποιος ξέρει, μπορεί να μην τους έκατσε το οβερκλοκάρισμα. Οι default χρονισμοί για το 7870 είναι 1GHz για τον πυρήνα και 4.8GHz για τις μνήμες. Αν γίνεται να ρυθμίσεις την συχνότητα του πυρήνα στο 1GHz max (οι μνήμες σου είναι στα 4.8GHz έτσι και αλλιώς) θα μπορούσες τουλάχιστον να τσεκάρεις μήπως το τσιπάκι τελικά λανθασμένα μπήκε σε OC edition.

Αλλιώς, επιμένω, έχουν πρόβλημα οι μνήμες της κάρτας, όχι οι Kingston. Αν είχες θέμα με τις Kingston θα πήγαινες από BSOD σε reboot και από reboot σε BSOD.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς, επιμένω, έχουν πρόβλημα οι μνήμες της κάρτας, όχι οι Kingston. Αν είχες θέμα με τις Kingston θα πήγαινες από BSOD σε reboot και από reboot σε BSOD.

Μα πήγαινα μεχρι που ανεβασα το ρεύμα απο 1,5->1,55. Επίσης το BSOD γινότανε στο πρώτο boot, μετα εμπαινε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πει κάτι διαφορετικό. Αυτή τη στιγμή μιλάμε για artifacts και για τα artifacts απλά επαναλαμβάνω ότι δεν είναι θέμα kingston, κατά την γνώμη μου πάντα.

Α κατάλαβα τι εννοείς.

Παρατήρησα τώρα ότι τα artifacts συμβαίνουν όταν οι ιστοσελίδες έχουν gifs.

Επίσης κατέβασα τη συχνότητα της gpu στο 1GHZ και δεν άλλαξε κάτι.

Πως μπορώ να τσεκάρω τις μνήμες της κάρτας γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω ότι το κάνει σε συγκεκριμένα Gif και όχι σε όλα.

Πχ βλέπω μια σελίδα με gifs και κατεβαίνω κανονικά χωρίς προβλήματα:

1_zps02b956d7.jpg

Μόλις εμφανιστεί το μεσαίο gif αρχίζουν τα artifacts:

2_zps75e449fd.jpg

Συνεχίζω και όταν φύγει το "κακο" gif όλα πάλι κανονικά:

3_zps61ced048.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον δεν είναι θέμα κάρτας γραφικών. Ίσως να είναι θέμα firefox, κάτι που έχει ίσως εγκατασταθεί; δεν ξέρω. Drivers; Εδώ παίζει η περίπτωση και κάτι να μην πάει καλά με την ευστάθεια του συστήματός σου την οποία μπορείς να τσεκάρεις και με το system Stability Tester του DarthMoul.

Μια ιδέα θα ήταν επανεγκατάσταση του firefox ή/και των οδηγών της κάρτας γραφικών. Μια άλλη ιδέα, αλλά όχι και τόσο ενδεδειγμένη λύση, θα ήταν να πας στο Tools>Options>Advanced και στο browsing να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration και το smooth scrolling ή γενικότερα να παίξεις με τα options εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι είναι γνωστό πρόβλημα Catalyst-Firefox. Ο ένας κατηγορεί τον αλλον. Υπάρχει και βιντεο στο youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=V579D4x9t1c

Μάλιστα ...

Τουλάχιστον κάποια στιγμή θα το διορθώσουν , είτε ο ένας είτε ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.