Jump to content



Αναβάθμιση?


giorgos171

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

έχει ένα φιλαράκι ένα PC με τα στοιχεία που θα δείτε παρακάτω, και θέλω να μου πείτε αν μπορεί να γίνει αναβάθμιση γιατί θέλει να παίξει Leagu of Legends (του σέρνεται με το υπάρχον hardware) Και το νέο Football Manager 2014. To PC που έχει:

1) M/B: Asustek computer inc. model: M3A78-CM

2) CPU: AMD athlon 64 x2 5200+

3) RAM: 4giga ddr2 400 Mhz

4) VGA: Nvidia geforce gt 220

Επειδή δεν έχω ιδέα τι παίζει με AMD, μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν είναι καιρός για αγορές υπολογιστών?

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη παρολο που ειναι DDR2, ειναι ΑΜ2+ και σηκωνει μεχρι και PhenomII X4 ή ακομα και X6 (τα καλα της AMD :003: )

εγω ακομα με Χ4 965 ειμαι...

ας κοιταξει να βρει εναν τετοιο cpu και (το βασικοτερο) μια καλη καρτα γραφικων και θα ειναι μια χαρα, θα παιζει τα παντα.

Μια χαρα ειναι και τα 4GB DDR2.

ευκαιρια ειναι τωρα για αναβαθμιση, πολλες προσφορες σε vga θα παιξουν.

με καρτα γραφικων και εναν Χ4 δεν θα την πιστευει τη διαφορα που θα δει.

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη παρολο που ειναι DDR2, ειναι ΑΜ2+ και σηκωνει μεχρι και PhenomII X4 ή ακομα και X6 (τα καλα της AMD :003: )

εγω ακομα με Χ4 965 ειμαι...

ας κοιταξει να βρει εναν τετοιο cpu και (το βασικοτερο) μια καλη καρτα γραφικων και θα ειναι μια χαρα, θα παιζει τα παντα.

Μια χαρα ειναι και τα 4GB DDR2.

ευκαιρια ειναι τωρα για αναβαθμιση, πολλες προσφορες σε vga θα παιξουν.

με καρτα γραφικων και εναν Χ4 δεν θα την πιστευει τη διαφορα που θα δει.

Ευχαριστώ πολύ. Επειδή όπως είπα είμαι εντελώς άσχετος με τα AMD, μπορείς να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο που να καλύπτει τις απαιτήσεις του στα παιχνίδια αυτά? (Δεν ξέρω καν τα sockets της AMD, μην με βρίσεις...)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου προτεινα συγκεκριμενο ειναι !

cpu PhenomII X4 (ή Χ6).

Θα χρειαστει να ψαξει λιγο στα μεταχειρισμενα, αλλα κατι θα βρει. Παντα κατω απο 100Ε.

Νομιζω τον Χ4 965 θα μπορει να τον βρει, αλλα και οποιονδηποτε αλλον βρει, επισης θα παιζει.

καρτα γραφικων μπορεις και εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος να προτεινει, αναλογα με τα χρηματα που μπορει να δωσει.

και σε καινουργια αλλα επισης και εκει υπαρχουν καλες ευκαιριες και σε μετχ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου προτεινα συγκεκριμενο ειναι !

cpu PhenomII X4 (ή Χ6).

Θα χρειαστει να ψαξει λιγο στα μεταχειρισμενα, αλλα κατι θα βρει. Παντα κατω απο 100Ε.

Νομιζω τον Χ4 965 θα μπορει να τον βρει, αλλα και οποιονδηποτε αλλον βρει, επισης θα παιζει.

καρτα γραφικων μπορεις και εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος να προτεινει, αναλογα με τα χρηματα που μπορει να δωσει.

και σε καινουργια αλλα επισης και εκει υπαρχουν καλες ευκαιριες και σε μετχ.

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.559617

Αυτός είναι καλός? Δεν βρίσκω αυτόν που λες... Είδα το socket είναι ΑΜ3..

Link to comment
Share on other sites

το καλο με τους AMD ειναι οτι παιζουν και σε αλλα socket

oι ΑΜ3 που ειναι για DDR3 παιζουν και σε ΑΜ2+ με DDR2 !

αυτος που βρηκες καινουργιο 60Ε, ειναι 3πυρηνος (Χ3)

καποιοι απο αυτους τους 3πυρηνους ξεκλειδωναν και τον 4ο πυρηνα, αλλα ηθελε καταλληλο μοντελο cpu και καταλληλη μητρικη.

Αν εχεις ορεξη να το ψαξεις...

Αλλιως με 60 ειδα δυο μετχ 4πυρηνους Χ4 840 στις αγγελιες του insomnia

Ψαξτο λιγακι, σε μτχ θα βρεις καλες ευκαιριες σε Χ4 πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρήκα αυτόν στο ebay..

http://www.ebay.co.uk/itm/AMD-Athlon-II-X4-750K-Black-CPU-Socket-FM2-Quad-Core-3-4GHz-100W-AD750KWOHJBOX-/130982124123?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item1e7f249a5b

Να τον αγοράσει? Θα τα σηκώσει τα παιχνίδια που θέλουμε?

Χ4 είναι, απλά είναι 750Κ..

Προτείνετε και καμιά VGA με κάνα 100άρικο... Δεν ξέρω τι να του προτείνω..

Ευχαριστώ.

το καλο με τους AMD ειναι οτι παιζουν και σε αλλα socket

oι ΑΜ3 που ειναι για DDR3 παιζουν και σε ΑΜ2+ με DDR2 !

αυτος που βρηκες καινουργιο 60Ε, ειναι 3πυρηνος (Χ3)

καποιοι απο αυτους τους 3πυρηνους ξεκλειδωναν και τον 4ο πυρηνα, αλλα ηθελε καταλληλο μοντελο cpu και καταλληλη μητρικη.

Αν εχεις ορεξη να το ψαξεις...

Αλλιως με 60 ειδα δυο μετχ 4πυρηνους Χ4 840 στις αγγελιες του insomnia

Ψαξτο λιγακι, σε μτχ θα βρεις καλες ευκαιριες σε Χ4 πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

FM2 socket. Δεν μπαίνει σε ΑΜ2+.

Πας στο site της μητρικής στο cpu support list και επιλέγεις μόνο μοντέλο που είναι σε εκείνη την λίστα

http://www.asus.com/support/CPU/1/24/M3A78CM/

Αν δεν είναι στην λίστα, δεν υποστηρίζεται.

Με αυστηρό κριτήριο τα 100€ οι επιλογές που υπάρχουν για κάρτα γραφικών είναι η 650 από πλευράς Nvidia και η 7770 από πλευράς AMD. Η 7770 είναι ποιο γρήγορη και επειδή σε αυτά τα επίπεδα τιμών δεν νομίζω ότι πολύ αξίζει να μιλάμε για PhysX(που υποστηρίζει μόνο η 650) μάλλον και η καλύτερη επιλογή.

Πάντως για τόσο παλιό σύστημα τα μεταχειρισμένα είναι η καλύτερη επιλογη για αναβάθμιση. Ο 5200+ μπορεί να πωληθεί για 15-20€, αντίστοιχα ένας quad phenom II θα κοστίσει 60-70€. Διαφορά ας πούμε 50€. Οι επιδώσεις στο επεξεργαστικό κομμάτι θα υπερδιπλασιαστούν όσον αφορά το cpu κομμάτι.

Η 220 μπορεί να πωληθεί επίσης στα 15-20€. Μια HD4870 ή μια GTX260 μπορεί να αγοραστεί στα 45-55€. Διαφορά χοντρικά 35€. Οι επιδόσεις στα γραφικά, δεν ξέρω, ίσως και να πενταπλασιαστούν.

Συνολικό κόστος αναβάθμισης κάπου στα 80-90€ με μόνο ερωτηματικό το αν θα αντέχει το τροφοδοτικό τόσο βαρύ hardware. Με τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν θα μπορεί να αγοραστεί αν χρειαστεί και ένα καλό και ποιοτικό 600άρι.

Link to comment
Share on other sites

FM2 socket. Δεν μπαίνει σε ΑΜ2+.

Πας στο site της μητρικής στο cpu support list και επιλέγεις μόνο μοντέλο που είναι σε εκείνη την λίστα

http://www.asus.com/support/CPU/1/24/M3A78CM/

Αν δεν είναι στην λίστα, δεν υποστηρίζεται.

Με αυστηρό κριτήριο τα 100€ οι επιλογές που υπάρχουν για κάρτα γραφικών είναι η 650 από πλευράς Nvidia και η 7770 από πλευράς AMD. Η 7770 είναι ποιο γρήγορη και επειδή σε αυτά τα επίπεδα τιμών δεν νομίζω ότι πολύ αξίζει να μιλάμε για PhysX(που υποστηρίζει μόνο η 650) μάλλον και η καλύτερη επιλογή.

Πάντως για τόσο παλιό σύστημα τα μεταχειρισμένα είναι η καλύτερη επιλογη για αναβάθμιση. Ο 5200+ μπορεί να πωληθεί για 15-20€, αντίστοιχα ένας quad phenom II θα κοστίσει 60-70€. Διαφορά ας πούμε 50€. Οι επιδώσεις στο επεξεργαστικό κομμάτι θα υπερδιπλασιαστούν όσον αφορά το cpu κομμάτι.

Η 220 μπορεί να πωληθεί επίσης στα 15-20€. Μια HD4870 ή μια GTX260 μπορεί να αγοραστεί στα 45-55€. Διαφορά χοντρικά 35€. Οι επιδόσεις στα γραφικά, δεν ξέρω, ίσως και να πενταπλασιαστούν.

Συνολικό κόστος αναβάθμισης κάπου στα 80-90€ με μόνο ερωτηματικό το αν θα αντέχει το τροφοδοτικό τόσο βαρύ hardware. Με τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν θα μπορεί να αγοραστεί αν χρειαστεί και ένα καλό και ποιοτικό 600άρι.

john_dr τελικά είσαι ο σωτήρας μου... χαχα

όχι ότι τα άλλα παιδιά δεν βοήθησαν, αλλά εσύ με κατεύθυνες πλήρως..

Λοιπόν, βρήκα αυτό το CPU http://www.ebay.co.uk/itm/AMD-Phenom-II-X2-555-3-2-GHz-AM2-AM3-HDZ555WFK2DGM-CACAC-632922-001-Processor-/281095172753?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item417293f291

το οποίο είναι στην λίστα που μου έδωσες.. Καλή επιλογή?

Θα πάμε τότε για AMD 7770 και λογικά θα είμαστε ΟΚ!

Αύριο θα ξέρω και για το τι τροφοδοτικό έχει ο υπολογιστής του φίλου & θα σας ενημερώσω (πρήξω) αντίστοιχα..

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

john_dr τελικά είσαι ο σωτήρας μου... χαχα

όχι ότι τα άλλα παιδιά δεν βοήθησαν, αλλά εσύ με κατεύθυνες πλήρως..

Λοιπόν, βρήκα αυτό το CPU http://www.ebay.co.uk/itm/AMD-Phenom-II-X2-555-3-2-GHz-AM2-AM3-HDZ555WFK2DGM-CACAC-632922-001-Processor-/281095172753?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item417293f291

το οποίο είναι στην λίστα που μου έδωσες.. Καλή επιλογή?

Θα πάμε τότε για AMD 7770 και λογικά θα είμαστε ΟΚ!

Αύριο θα ξέρω και για το τι τροφοδοτικό έχει ο υπολογιστής του φίλου & θα σας ενημερώσω (πρήξω) αντίστοιχα..

Ευχαριστώ πολύ!!!

http://www.ebay.co.uk/itm/AMD-Phenom-II-X2-560-3-3-GHz-HDZ560WFK2DGM-657100-001-CACDC-AC-Processor-/290960775688?pt=UK_Computing_CPUs_Processors&hash=item43be9d1a08

Υπάρχει και αυτός..

Ποιόν από τους 2?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και οι δύο είναι dual core. Προσωπικά αυτά τα λεφτά δεν θα τα έδινα για dual core. Οπότε η απάντηση είναι "κανέναν από τους δύο". Καλύτερα ο 3core 450 από το e-shop.

John_dr ευχαριστώ πολύ!!

Αγόρασε ο φίλος μου αυτά που μου συνέστησες και είδε πολύ μεγάλη διαφορά!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.