Jump to content



CPU MOD CORE 2 E6300 ΣΕ XEON E5410 ΠΡΟΒΛΗΜΑ


tl3476

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα.

Πριν λίγες μέρες αγόρασα από ebay τον XEON E5410 (SLANW) http://www.cpu-world.com/sspec/SL/SLANW.html μαζί με τον αντάπτορα και μια thermal paste.

Εγκατέστησα τον επεξεργαστή χωρίς κανένα πρόβλημα, έκανα update το bios και του πέρασα και τα τελευταία microcodes της intel, προκειμένου να εξασφαλίσω ότι ο επεξεργαστής θα δουλεύει τζάμι, αλλά...

ενώ το pc ξεκίναγε μια χαρά, το bios αναγνώριζε τον E5410, τα windows 7 επίσης, είδα και κάποια διαφορά σε σχέση με τον core 2 duo E6300 (+25% με <<γυμνό μάτι>>)...

κάποια στιγμή... επανεκκίνηση...!!!

Χωρίς ούτε καν μπλε οθόνη...

Από τη προβολή συμβάντων μέσω της διαχείρισης υπολογιστή των windows 7, είδα ότι είχε προκύψει ένα κρίσιμο συμβάν kernel-power 41.

Επισυνάπτω 2 αρχεία txt, το ένα event viewer έχει στοιχεία του συμβάντος και το άλλο Report είναι μια αναλυτική αναφορά του συστήματός μου από AIDA64.

Όποιος μπορεί να καταλάβει τι παίζει, ας μου πει και μένα του αόμματου...

μπας και κάνουμε δουλειά...

Υπόψιν τροφοδοτικό έχω ένα 400 WATT...

(λες να <<πεινάει>> κι άλλο ο E5410 και να μη του φτάνει...???)

event viewer.txt

Report.txt

Link to comment
Share on other sites

Πρίν την εγκατάσταση του xeon , είχες κάποιο παραμφερές πρόβλημα ?

Το λειτουργικό σου είναι σωστό ?

Μήπως έχει περάσει πολλές προσθαφαιρέσεις drivers κλπ ?

Μπορείς να ανεβάσεις φωτό από cpu-z , τα tabs ... cpu , ram , spd.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν την εγκατάσταση του xeon , είχες κάποιο παραμφερές πρόβλημα ?

Το λειτουργικό σου είναι σωστό ?

Μήπως έχει περάσει πολλές προσθαφαιρέσεις drivers κλπ ?

Μπορείς να ανεβάσεις φωτό από cpu-z , τα tabs ... cpu , ram , spd.

Καλημέρα φίλε.

Με τον core 2 duo E6300 όλα δούλευαν ρολόι...

Για screenshot από cpu-z όταν πάω σπίτι, μπορώ να σου ανεβάσω, αν το θεωρείς τόσο απαραίτητο...

Πάντως σε σχέση με το πρόβλημα έχω την εντύπωση ότι το kernel-power έχει να κάνει με τη διαχείριση ισχύος του cpu...

Ίσως με κάποιες παραμέτρους...

Δε ξέρω... Του bios μάλλον...

Χτες ξεφύλλισα το manual και είδα κάποιες ρυθμίσεις όσον αφορά τις δυνατότητες του cpu, που δεν τις υποστηρίζει...

Επίσης είδα 2 jumber (jfsb1 jfsb2) με τα οποία με κατάλληλο βραχυκύκλωμα σύμφωνα με το manual, κάνεις overclocking στην fsb (200-266-333 fsb)...

Μου φαίνεται περίεργο όμως γιατί παρατήρησα από το cpu-z και από το AIDA64 ότι ενώ τα jumber ειναι σε default κατάσταση (200mhz FSB), τα windows ρύθμιζαν μόνα τους την fsb σε 333mhz...!!!

Θα παίξω και μ΄αυτή τη ρύθμιση και θα δω...

Να μη ξεχάσω να σου πω ότι δοκίμασα και windows 7 ultimate 64bit (τραγικά αργό... απογοητεύτηκα...) και Ubuntu...

Και στις 2 περιπτώσεις επίσης το ίδιο πρόβλημα επανεκκίνησης...

Κάτι άλλο που παραλίγο να το ξεχάσω...

Το bios που έχει τώρα ειναι το τελευταίο από την msi (v2.30) το οποίο όμως από ότι είδα δεν έχει update στο cpu module, δηλαδή update στα microcodes...

Η εκδόσεις 2.2 και 2.1 έχουν update στο cpu module...

Να δοκίμαζα μήπως την 2.1 που βγήκε μετά την επίσημη κυκλοφορία του E5410 ;

Αλλά και λόγω του ότι αυτή η έκδοση υποστηρίζει τους quad με 12mb cache...;

(Τα screenshot τα θες με τον E5410 απάνω ; Γιατί φοράω τον core 2 duo E6300 τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση bios ενσωματώνει και τις προηγούμενες βελτιώσεις-προσθήκες , οπότε δέν χρειάζεται να βάλεις προγενέστερο bios.

Το cpuz βασικά το ήθελα με τον xeon επάνω , ώστε να δώ , πού παίζουν οι μνήμες , με τι settings ... και τί spd έχουν.

Τα jumper δέν χρειάζεται να τα πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση bios ενσωματώνει και τις προηγούμενες βελτιώσεις-προσθήκες , οπότε δέν χρειάζεται να βάλεις προγενέστερο bios.

Το cpuz βασικά το ήθελα με τον xeon επάνω , ώστε να δώ , πού παίζουν οι μνήμες , με τι settings ... και τί spd έχουν.

Τα jumper δέν χρειάζεται να τα πειράξεις.

Ok

Οπότε το μεσημέρι απόγευμα τον φοράω και σου ανεβάζω τα screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, εξόχως ενδιαφέρον θέμα...

Πες μας όμως τι μητρική έχεις... τι μοντέλο...

Πρέπει να υποστηρίζει τον Q9650 τουλάχιστον για να τρέξει με τον Ε5410...

Επίσης πρέπει να υποστηρίζει τουλάχιστον max TDP 80W...

Εννοείται πρέπει να υποστηρίζει 1333 fsb...

Αν όλα τα παραπάνω ισχύουν τότε:

Μήπως δεν έβαλες σωστά τον adaptor?

Μήπως δεν έκοψες σωστά τα align pins του s775?

Και στις παραπάνω δύο περιπτώσεις δεν θα πατάει/ευθυγραμμίζεται σωστά ο Ε5410 στο s775 με αποτέλεσμα να έχεις τα φαινόμενα επαννεκίνησης.

Πιθανότατα όλα τα παραπάνω τα έχεις ελένξει ήδη, αλλα είπα καλού κακού να τα αναφέρω...

Επίσης εντός των win & του bios θα επενεργοποιούσα τα όποια Cx states, energy management, speedstep κτλ. για να σιγουρευτώ ότι δεν επηρεάζουν κάτι...

Τέλος η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι σε λογικά επίπεδα; την ελενξες;

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ λοιπόν συγνώμη, δεν το πρόσεξα...

Αλλά και να το είχα δει απο εδω που είμαι δεν μπορώ να μπώ καν στο site της MSI...

Προφανώς δεν δέχεται αργές συνδέσεις...

Το P31 πάντως συγκαταλέγεται στα συμβατά chipsets...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

Πριν λίγο μιλάγαμε και με άλλο φίλο της παρέας μας...

Στο θέμα μας τώρα.

Ακόμη ψάχνομαι και πρέπει να πω για παράδειγμα ότι οι μνήμες με τον core 2 duo E6300 δε παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα...

Δηλαδή το σύστημά μου δε παρουσιάζει καμία αστάθεια με τον core 2 duo E6300...

Για να μη πω από το 2008 που το έχω...

Ας πούμε τουλάχιστον τον τελευταίο χρόνο...

Στο ιντερνετ ψάχνωντας βρήκα ένα <<διαμαντάκι>> :

Ο XEON E5410 έχει κατανάλωση σε WATT που κειμένεται από 80 έως και 133,25

http://www.cpu-world.com/CPUs/Xeon/Intel-Xeon%20E5410%20-%20EU80574KJ053N%20-%20AT80574KJ053N%20(BX80574E5410A).html

Ενώ ο CORE 2 DUO E6300 έχει κατανάλωση που κειμένεται από 65 έως και 104,63...

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_2/Intel-Core%202%20Duo%20E6300%20HH80557PH0362M%20(BX80557E6300).html

Οπότε με μια πρώτη καλή ματιά έχουμε μια διαφορά σε max load των δύο cpu της τάξης σχεδόν των 30 WATT...!!!

Μικρή διαφορά... Ίσως όμως καθόλου ασύμαντη...!!!

Και που να δείτε τι άλλο ανακάλυψα πάνω στο τροφοδοτικό μου...

Στη τάση του επεξεργαστή, τα 12 VOLT δηλαδή, δίνει δύο ρεύματα, 12 AMPER και 15 AMPER συνολικής απόδοσης 240 WATT...!!!

Τώρα να σας πω την αλήθεια δεν μπόρεσα από την ετικέτα που βρήκα πάνω στο τροφοδοτικό, να καταλάβω αν τα 240 WATT τα δίνει αθρηστικά και στα δύο ρεύματα, η ανάλογα με τη περίσταση σε ένα από τα δύο μόνο του...

Είναι και no name και όπως καταλαβαίνετε στο ιντερνετ δε μπόρεσα να βρω καμία τεχνική πληροφορία...

Πολύ με προβληματίζει αυτό με τις τάσεις και τα ρεύματα και ήδη ψάχνομαι να δοκιμάσω νέο τροφοδοτικό από 500 WATT και άνω... Για να μη πω ότι ήδη έχω βρει και τροφοδοτικό 750 WATT με 38 AMPER στη τάση 12 VOLT...!!!

Εξαιρετικά ενδιαφέρον...

Σκέφτομαι δηλαδή να μη πάρω απλά καινούριο τροφοδοτικό μεγαλύτερης ισχύος από το υπάρχον, αλλά να επικεντρωθώ και στα 12 VOLT.

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να σου δημιουργεί το πρόβλημα το τροφοδοτικό είναι μικρή κατα την γνώμη μου...

Αν δεν έτρεξες κάποιο bench που να χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή στο 100% θεωρώ απίθανο να έφτασες τον xeon στο σημείο να καταναλώνει 130w.

Πριν ξοδευτείς χωρίς λόγο για νέο τροφοδοτικό απενεργοποίησε πρώτα μέσα απο το bios δύο πυρήνες απο τον xeon και δες αν στο ξανακάνει.

Αν το ξανακάνει τότε σίγουρα φταίει κάτι άλλο και όχι το τροφοδοτικό...

Απενεργοποίησε επίσης απο το bios τα διάφορα instruction sets του επεξεργαστή αν δεν τα χρειάζεσαι και δεν τα χρησιμοποιείς ( όπως τα virtualization, Demand Based Switching, speedstep, execute disable bit, idle states κτλ.)

Επίσης η θερμοκρασία του επεξεργαστή όπως σε ξαναρώτησα κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα; (max 75'C ~ 100% load).

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη σχετικά με το θέμα είναι η εξής :

1)Δέν υποστηρίζει σωστά το bios της MSI τον επεξεργαστή αυτό.

2)Δέν είναι σωστή η εγκατάσταση του λειτουργικού.

3)Δέν έχει γίνει σωστά το mod.

(Δέν έχουν κοπεί σωστά τα αυτάκια στο socket και δέν υπάρχει σωστή επαφή όλων των pins ... ή ... κακή εφαρμογή του αυτοκόλλητου).

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να σου δημιουργεί το πρόβλημα το τροφοδοτικό είναι μικρή κατα την γνώμη μου...

Αν δεν έτρεξες κάποιο bench που να χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή στο 100% θεωρώ απίθανο να έφτασες τον xeon στο σημείο να καταναλώνει 130w.

Πριν ξοδευτείς χωρίς λόγο για νέο τροφοδοτικό απενεργοποίησε πρώτα μέσα απο το bios δύο πυρήνες απο τον xeon και δες αν στο ξανακάνει.

Αν το ξανακάνει τότε σίγουρα φταίει κάτι άλλο και όχι το τροφοδοτικό...

Απενεργοποίησε επίσης απο το bios τα διάφορα instruction sets του επεξεργαστή αν δεν τα χρειάζεσαι και δεν τα χρησιμοποιείς ( όπως τα virtualization, Demand Based Switching, speedstep, execute disable bit, idle states κτλ.)

Επίσης η θερμοκρασία του επεξεργαστή όπως σε ξαναρώτησα κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα; (max 75'C ~ 100% load).

Η θερμοκρασία κειμένεται μεταξύ 32 και 55.

Για τα instruction set το σκέφτηκα και εγώ και θα το δοκιμάσω.

Τους 2 πυρήνας να τους απενεργοποιήσεις από το bios, δεν υπάρχει επιλογή στο bios μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη σχετικά με το θέμα είναι η εξής :

1)Δέν υποστηρίζει σωστά το bios της MSI τον επεξεργαστή αυτό.

2)Δέν είναι σωστή η εγκατάσταση του λειτουργικού.

3)Δέν έχει γίνει σωστά το mod.

(Δέν έχουν κοπεί σωστά τα αυτάκια στο socket και δέν υπάρχει σωστή επαφή όλων των pins ... ή ... κακή εφαρμογή του αυτοκόλλητου).

1)Αυτό δε μπορώ να το ξέρω.

Το μόνο που ξέρω είναι, όπως είπαμε και σε προηγούμενα post, ότι το P31 <<τον βλέπει>> τον XEON.

Εκτός αυτού έχω κάνει και mod το τελευταίο bios με τα τελευταία microcodes της intel για XEON.

2)Ούτε αυτό μπορώ να το ξέρω, γιατί έκανα την εγκατάσταση σύμφωνα με τις on-screen οδηγίες κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

Εξάλλου τις επανεκκινήσεις μου τις έκανε και στα 3 λειτουργικά (windows 7 32bit - windows 7 64bit - Ubuntu).

Ανεξαρτήτως λειτουργικού δηλαδή.

3)Αυτό είναι υπό εξέταση.

Το αυτοκόλλητο είναι κολλημένο πολύ καλά.

Είναι το πρώτο πράγμα που κοίταξα όταν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Τώρα για τα αυτάκια συμφωνώ ότι ίσως θα μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερη κοπή - εφαρμογή του cpu.

(Ο cpu κάθεται καλά στο slot και χωρίς ζορίζματα ή κενά. Απλά έχω την εντύπωση ότι το ένα πλευρό από τα τέσσερα του cpu είναι λίγο πιο σηκωμένο από το αντιδιαμετρικά αντίθετο...)

Link to comment
Share on other sites

Αν και γίνεται και μέσω win να χρησιμοποιεί το σύστημα μόνο δύο απο τους 4 πυρήνες τείνω να συμφωνήσω κι εγω με τον Τάσο.

Άρα μια και για το bios δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πέρασε νέο λειτουργικό με σωστή σειρά μόνο των απαραίτητων drivers και δες αν στρώνει η κατάσταση.

Για το mod επίσης σιγουρέψου ότι έχει γίνει σωστά...

Πρόσεχε με το βάλε βγάλε επεξεργαστή μη στραβώσεις κάποια pin του socket.

Τελευταία μου σκέψη - που ελπίζω να μην ισχύει στην περίπτωσή σου - είναι να έχει πρόβλημα ο ίδιος ο επεξεργαστής... Αυτό μου έχει τύχει με δύο επεξεργαστές μέχρι στιγμής... έναν 2600Κ και έναν Q8200... και οι δύο έμπαιναν win κανονικά αλλά... κάποια στιγμή blue screens, restarts etc.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γίνεται και μέσω win να χρησιμοποιεί το σύστημα μόνο δύο απο τους 4 πυρήνες τείνω να συμφωνήσω κι εγω με τον Τάσο.

Άρα μια και για το bios δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πέρασε νέο λειτουργικό με σωστή σειρά μόνο των απαραίτητων drivers και δες αν στρώνει η κατάσταση.

Για το mod επίσης σιγουρέψου ότι έχει γίνει σωστά...

Πρόσεχε με το βάλε βγάλε επεξεργαστή μη στραβώσεις κάποια pin του socket.

Τελευταία μου σκέψη - που ελπίζω να μην ισχύει στην περίπτωσή σου - είναι να έχει πρόβλημα ο ίδιος ο επεξεργαστής... Αυτό μου έχει τύχει με δύο επεξεργαστές μέχρι στιγμής... έναν 2600Κ και έναν Q8200... και οι δύο έμπαιναν win κανονικά αλλά... κάποια στιγμή blue screens, restarts etc.

Κοίτα φίλε είναι απλά τα πράγματα σε περίπτωση ελλατωματικού επεξεργαστή :

Επιστροφή και refund.

Από ebay Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιτρέπουν τα οικονομικά σου.

Νομίζω , θα έπρεπε να πάρεις κάτι πιό ποιοτικό , τροφοδοτικό δέν αλλάζουμε κάθε μέρα.

Δίκιο έχεις αλλά...

Προς το παρόν αυτά μπορώ να διαθέσω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.