Jump to content



CPU MOD CORE 2 E6300 ΣΕ XEON E5410 ΠΡΟΒΛΗΜΑ


tl3476

Recommended Posts

Και; restart δεν έχεις πια;

Κοίτα φίλε...

18:30 το απόγευμα άλλαξα το τροφοδοτικό...

Μέχρι της 21:30 που ήμουν σπίτι, όλα ΟΚ.

Τώρα τον έχω ανοιχτό και μόλις γυρίσω σπίτι θα δω τι γίνεται...

Ενθαρυντικό στοιχείο πάντως είναι ότι γνωστός μου με κατάστημα υπολογιστών στη περιοχή μου, το συζήτησα χτες κατά τύχη και μου είπε ότι πέρσι έκανε το ίδιο mod και αντιμετόπισε το ίδιο πρόβλημα... Οπότε μου είπε ότι είναι μάλλον το τροφοδοτικό...

Οπότε βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Δυστυχώς ακόμη και με καινούριο τροφοδοτικό, πάλι μου έκανε 3 επανεκιννήσεις σήμερα το πρωί:

1/3/2014 9:22:13 πμ

1/3/2014 9:34:02 πμ

1/3/2014 10:03:16 πμ

Απενεργοποίησα όλα τα instruction set του cpu από το bios και αύξησα το cpu vcore απο 1,2v σε 1,25v.

Α μη ξεχάσω...

Τις τελευταίες μέρες μου έκανε κάτι τσαλιμάκια η κάρτα γραφικών (κακή επεξεργασία του contrast διαφορετικών χρωμάτων),

οπότε την έχω και αυτήν υπό την υποψία μου.

Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να σου πω ότι "το είπα ότι δεν θα είναι τροφοδοτικό"... δεν το λέω...

Τις μνήμες τις έκανες κανένα memtest αλήθεια? Έτσι για να αποκλείσεις και αυτό το ενδεχόμενο.

Επίσης δοκίμασε μία μία τις μνήμες στα διάφορα mem slot της μητρικής.

Θα μου πείς όλα δουλεύουν ρολόι με τον core 2 duo αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε τι συμπέρασμα θα καταλήξουμε τελικά...

Τυχαίνει επεξεργαστές που δεν "πατάνε" καλά στο socket τους να μην ελέγχουν σωστά τα κανάλια απο τις μνήμες ή να μην τα βλέπουν και καθόλου...

Θα πρόσεξες πιστεύω ότι ό,τι σου προτείνω δεν κοστίζει τίποτα.

Επίσης πιστεύω πως η κάρτα γραφικών που την υποπτεύεσαι έχει και αυτή μικρή πιθανότητα να σου δημιουργεί το πρόβλημα. Κοιταξέ την λοιπόν τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να σου πω ότι "το είπα ότι δεν θα είναι τροφοδοτικό"... δεν το λέω...

Τις μνήμες τις έκανες κανένα memtest αλήθεια? Έτσι για να αποκλείσεις και αυτό το ενδεχόμενο.

Επίσης δοκίμασε μία μία τις μνήμες στα διάφορα mem slot της μητρικής.

Θα μου πείς όλα δουλεύουν ρολόι με τον core 2 duo αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε τι συμπέρασμα θα καταλήξουμε τελικά...

Τυχαίνει επεξεργαστές που δεν "πατάνε" καλά στο socket τους να μην ελέγχουν σωστά τα κανάλια απο τις μνήμες ή να μην τα βλέπουν και καθόλου...

Θα πρόσεξες πιστεύω ότι ό,τι σου προτείνω δεν κοστίζει τίποτα.

Επίσης πιστεύω πως η κάρτα γραφικών που την υποπτεύεσαι έχει και αυτή μικρή πιθανότητα να σου δημιουργεί το πρόβλημα. Κοιταξέ την λοιπόν τελευταία...

Καλημέρα ρε φίλε.

Memtest με τον Ε5410 πάνω ή με τον Ε6300 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ξεκινήσει test με το prme95 εδώ και μισή ώρα...

Είναι λογικό να παίζω σε θερμοκρασίες της τάξης των 85 C ?

Μη το ψήσουμε το μηχάνημα κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πάμε για άλλα ?

Πάς για άλλη μητρική ?

ή πάς για κάτι νέο εντελλώς ?

Ρε φίλε να σου πω κάτι...

Δε μου φταίει σε κάτι η μητρική...

Ένα κάτι παραπάνω ήθελα...

Αλλά δε μου βγαίνει... και τα παίρνω στο κρανίο...

Έλεγα να δοκιμάσω άλλο cpu xeon στα 1066 fsb (μιας κι ο E6300 που φοράω τώρα είναι επίσης 1066 fsb)...

Πάντως χτες δοκίμασα πάλι τον E5410 με δύο bios:

Το 2.1 που υποστηρίζει τον Q9650 και το 2.3 που είναι και το τελευταίο...

Ξέρεις παρά το ότι είδα πάλι επανεκκίνηση, με το 2.3 παρατήρησα σημαντική διαφορά στην απόδοση...

Κάτι άλλο που ήθελα να πω, είναι ότι στην έκδοση 2.3 είχα περάσει τα τελευταία microcodes της intel...

Και ψάχνοντας στο Ίντερνετ σκέφτηκα να ψάξω μήπως βρω κάποια παρόμοια με τη δικιά μου περίπτωση...

Οπότε...

Βρήκα λοιπόν μια περίπτωση που ο E5410 δούλεψε σε μητρική της MSI, βέβαια με άλλο chipset -το P45 αν δε κάνω λάθος και κατέβασα το συγκεκριμένο bios με το οποίο δούλεψε το mod.

Πήρα λοιπόν τα microcodes από αυτό το bios -αυτά που αναφέρονταν σε CPUID 10676 που ειναι και ο E5410 (SLANW) και τα πέρασα στο bios που είχα (2.3).

Απ΄ό,τι είδα η διάφορα με τα microcodes που είχα περάσει εγώ στο bios της μητρικής μου (2.3), είναι ότι εγώ έχω τα ίδια στο ίδιο CPUID, μόνο που εγώ έχω τη REVISION F0 και από το άλλο bios που κατέβασα έχει τη REVISION C0.

Τώρα θα δοκιμάσω να φορέσω το bios όπως το έφτιαξα και με τα δυο REVISION F0 και C0 και αν δε δω φως και πάλι θα αφήσω το ένα μόνο REVISION το C0 με το οποίο δούλεψε ο E5410 στην άλλη μητρική της MSI.

Και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτηκα να επέμβω και στο sticker που έχω βάλει στον E5410, κόβωντας λίγο τις δυο άκρες του (πάνω-κάτω), προκειμένου να μικρύνω το πλάτος και το μήκος τους, ώστε να αποφύγω τη περίπτωση κάποιου βραχυκυκλώματος σε κάποιο/α pin.

Και μάλλον αυτό θα κάνω πρώτα και μετά θα ασχοληθώ με το bios...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.