Jump to content



Ερώτηση για "πάντρεμα" ΧP και LINUX.


Snips

Recommended Posts

ΤΟ κύριο λειτουργικό μου είναι τα XP. Έχω εγκαταστήσει σε έναν άλλο σκληρό (είχα αποσυνδέση τον κύριο δίσκο κατά την εγκατάσαση) τα MANDRAKE 9.2.

Αν βάλω λοιπόν τον "LINUX" δίσκο σαν δέυτερο θα έχω αυτόμα DUAL boot επιλογή ή θα πρέπει να αρχίσουμε τις αλχημίες;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από biker

Μπορείς να επιλέγεις απο που θα μπουτάρεις αλλά πιθανών να προκύψει πρόβλημα στο αν θα βλέπει το linux τα partisions των windows (αυτό έχω πάθει και ψάχνομαι...!)

αυτό είναι άσχετο. αρκεί να κάνεις mount το partition των win στο linux.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες εγκατάσταση και είχες βγάλει τον δίσκο των windows, πρέπει να επιλέγεις πλεόν απο το bios απο ποιόν δίσκο θα κάνεις εκκίνηση. Αν είχες όμως και τον δίσκο των windows την ώρα της εγκατάστασης, ναι θα είχες dual boot γιατί το linux θα είχε εγκαταστήσει τον boot manager στο mbr του δίσκου των windows. Βασίκα κατα την γνώμη μου καλύτερα που το έκανες ετσι, τελείως ανεξάρτητα. Είναι πιο ασφαλές αν μετά θελήσεις να βγάλεις το linux. Την είχα πατήσει έτσι παλιότερα γιατί χάλασε το mbr και δεν επανερχόταν με τίποτα και έχασα 30gb αρχεία!!!

Όσον αφορά το αν θα βλεπεις ή όχι τα partitions των windows πίστευω οτι θα τα βλέπεις κανονικά μεσα απο το linux αλλά μόνο αν είναι σε FAT32!!!!! !!!!! Αν έχεις εγκαταστήσει τα windows σε NTFS δεν θα τα βλέπεις τα αρχεία σου μέσα απο περιβάλλον linux.

Biker μήπως συμβαίνει αυτό με σένα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotosx

Όσον αφορά το αν θα βλεπεις ή όχι τα partitions των windows πίστευω οτι θα τα βλέπεις κανονικά μεσα απο το linux αλλά μόνο αν είναι σε FAT32!!!!! !!!!! Αν έχεις εγκαταστήσει τα windows σε NTFS δεν θα τα βλέπεις τα αρχεία σου μέσα απο περιβάλλον linux.

Biker μήπως συμβαίνει αυτό με σένα?

να διαβάσεις ntfs μπορείς χαλαρά. να γράψεις είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα το fedora core 3 και επειδή όταν το εγκατέστησα δεν είχα επάνω τον σκληρό με τα win τώρα αφ` ενός δεν βλέπει καν αυτόν το δίσκο αφ`ετέρου όταν μπουτάρει το λίνουξ διαβάζω ότι δεν υποστηρίζει ο kernel σύστημα αρχειων ntfs... Παλαιότερα που είχα ξανακάνει μια απόπειρα με τα mandrake έβλεπαν τα ntfs partitions κανονικότατα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 17:05]

να διαβάσεις ntfs μπορείς χαλαρά. να γράψεις είναι δύσκολο.

Ρε γμτ εγώ έχω ένα εξωτερικό δίσκο με ntfs kai όταν τον βάζω μου λέει unknown file system.

Link to comment
Share on other sites

προσθέστε αυτό στο /etc/fstab

/dev/sda1 /mnt/ntfsot ntfs users,ro,umask=000 0 0

/dev/sda1 = onoma siskevis

/mnt/ntfsot = onoma fakelou sto /mnt opou fainodai ta periexomena tou diskou (ftiaxte ena fakelo me oti onoma thelete)

ntfs = to filesystem

users,ro,umask=000 0 0 valte ta etsi. ro = read only kai usermask = 000 klp klp klp variemai.

αν είναι εξωτερικός ο δίσκος καλό είναι να είναι ανοικτός πριν ξεκινήσετε το λειτουργικό

ρίξτε μια ματιά και στο man page του mount (man mount)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω για να μην παιδεύομαι, έχω βάλει ΜΟΝΟ linux σε ένα λαπτοπ παλιό και ότι θέλω τα παίρνω μέσω δικτύου απο το partition των windows απο άλλο pc. Ξεμπέρδεψα!

Αλλα για να λέμε και του στραβού το δίκιο....θα δοκιμάσω και την λύση του συνονόματου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.