Jump to content



η γνωστή δύσκολη περίπτωση...!!


serpico75

Recommended Posts

Έχω πέσει στη γνωστή δύσκολη υπόθεση, όπου το pc κάνει επανεκκινήσεις σε ανυποψίαστες στιγμές.

Είναι ένα καινούριο desktop με W7 εγκατεστημένα, SP1 περασμένο, εγκατεστημένα το AVG, και 1-2 προγράμματα ακόμη.

Intel Core i3

RAM:1 x module DDR3 8GB

mobo:ASROCK

PSU:Coolermaster 700W

1 x SSD

1 x VGA PCIe

1 x DVD+-RW

1 x κάρτα με 2 εξόδους Firewire

Το γνωστό πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει επανεκκινήσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα. Σε ακριβή χρόνο. Ώστε, να αλλάξω αρχικά το τροφοδοτικό, και να δω ότι (προφανώς) λύθηκε το πρόβλημα. Νομίζω πως το πρώτο που θα σκεφτόταν κάποιος είναι πρόβλημα τροφοδοτικού. Ο υπολογιστής είναι μόλις 10-12 ημερών, και κάνει τις επανεκκινήσεις. Συμβαίνουν, όμως, κι αυτά. Μηχανήματα είναι. Parts. Έπεσα σε κάποιο ελαττωματικό(ά).

Προχθές το είχα ανοιχτό απ' τις 08:00 μέχρι 21:00, και δεν έκανε καμία επανεκκίνηση. Κι άλλες φορές, σε μικρότερα όρια, έκανε. Το δικό μου σενάριο είναι, με κάποιο τρόπο να βάλω αυτές τις επανεκκινήσεις σε ένα χρονικό διάστημα, και έτσι να αρχίσω τα πειράματα. π.χ. να βάλω το AVG να σκανάρει, ταυτόχρονα να κάνω RAM module scan, ταυτόχρονα..., ταυτόχρονα... κ.λπ., να ζοριστεί λίγο, και έτσι να ξέρω ότι στα 20-30 λεπτά το πολύ σίγουρα θα έχω επανεκκίνηση. Έτσι θα είναι πιό εύκολο να βγάλω συμπεράσματα από κάποιες δοκιμές. Αν και νομίζω πως, τα δύο πιό πιθανά parts (αν είναι θέμα h/w) είναι PSU και mobo. Για να μην πω πάω για PSU.

Βέβαια, δεν αποκλείουμε και την πιθανότητα επανεκκίνσης από s/w (κάτι στα Windows, Service Pack, virus, κ.λπ.).

Εσείς τί λέτε;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγάλε το AVG καταρχήν... Είναι πολύ πιθανό να σου την κάνει αυτό την ζημιά... Σε εμένα τουλάχιστον μου έτυχε και τραβήχτηκα πολύ μέχρι να το βρω... Αν δεν γινει τιποτα τοτε πέρνα λειτουργικό χωρίς drivers η οτιδήποτε άλλο και δες αν είναι σταθερό... Μετά πέρνα έναν έναν τους drivers και κοιτα σιγα σιγα να δεις ποιός θα σου την κάνει... Μνήμες επίσης να τσεκαρεις με το memtest... Αυτά θα εκανα εγώ για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα 6 ώρες τις μνήμες με memtest:no errors.

Πέρασα και πάλι λειτουργικό:εδώ και 6 ημέρες είναι ok. Ίσως κάτι να μην πήγε καλά στην πρώτη εγκατάσταση.

Αν προκύψει κάτι ξανά, θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.