Jump to content



Πρόβλημα με Wind και πρόωρη διακοπή συμβολαίου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά αντιμετωπίζω κ εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με Wind. Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, είχα κάνει 24μηνο συμβόλαιο αλλα λόγω μετακόμισης το διέκοψα στον ενάμιση χρόνο. πήγα σε ένα κατάστημα της wind και έκανα αίτημα διακοπής, η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε με ενημέρωσε οτι θα κάνει 1 μήνα να διακοπή, λέω δεν πειράζει.. που να ήξερα τι με περίμενε... για να μην τα πολυλογώ η διακοπή έγινε μετά από 3 μήνες... 4/2015 έκανα την αίτηση και 7/2015 έγινε η διακοπή. όταν ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός ήρθε η ψυχρολουσία(τέλος διακοπής)... το κοιτάω το ξανακοιτάω και δε μπορώ να το χωνέψω με τίποτα, το ποσό που αναγράφει ανέρχεται στα 148€.. εννοείται ότι δεν το έχω πληρώσει και έχω κάνει ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Tην περασμένη παρασκευή μου έστειλαν ένα χαρτί από Wind που λέει ότι αν το ωφελούμενο ποσό δεν πληρωθεί εντός 5 εργάσιμων  θα κινηθούν νομικά. ξέρει κάποιος τι παίζει?

Έγινε επεξεργασία από greenforce13
Link to comment
Share on other sites

φιλε ακριβως το ιδιο εγινε και σε μένα με τους αληταραδες.... μου ηρθε 170ευρω συνδρομητής πανω απο 5 χρόνια κοντα.. τους εβρισα και μετα απο κανα μηνα με πηρε δικηγόρος της wind και καλα.. και μου λεει εχετε υπολοιπο και η wind κινηθηκε νομικα... και τους κανω 170 να νε οι ωρες τους πες τους... και μου λεει κυριε δεν χρειάζεται να νευριαζετε απλα ουσιαστικά αρνειστε να πληρωσετε.. του λεω ναι δεν υπαρχει φραγκο και τελος το κλεισαμε... εχουν περάσει 6 μηνες. Κάπου εχω ακούσει οτι ειναι το νεο τους κολπακι. δηθεν δικηγοροι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To έχουμε γράψει 200 φορές, ότι αναγράφεται στους όρους δεν είναι απαραίτητα νόμιμο. Ουκ ολίγες φορές έχουν χαρακτηριστεί όροι συμβολαίων παράνομοι και καταχρηστικοί. Πρώτους από όλους, οι όροι στις πιστωτικές και τα δάνεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές, αλλά:

- Στην Ελλάδα δεν υπάρχει το δεδικασμένο με την έννοια που ξέρουμε από τις ταινίες. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι απλά ένα επιπλέον στοιχείο στο δικαστήριο

- Οι περισσότερες περιπτώσεις δε φτάνουν στα δικαστήρια, όταν πέσουν σε διαβασμένους πελάτες, απλά κάνουν πίσω ή προτείνουν συμβιβασμό με πολύ λιγότερα

- Παρανομούν, γιατί ελάχιστοι το κυνηγάνε κι ακόμα λιγότεροι γνωρίζουν τα δικαιώματά τους. Όσο πληρώνει ο μ@κας, δεν τους νοιάζει

 

Προσωπική περίπτωση 1:

Διακόπτω τη Forthnet γιατί είχαν απαράδεκτη εξυπηρέτηση, έγινε ένα σφάλμα στο δικό τους λογιστήριο και μου έκοψαν τη σύνδεση.

Μου στέλνουν ένα χαρτί από δικηγόρο, αλλά όχι επίσημο εξώδικο με κλητήρα.

Τους παίρνω τηλέφωνο, τους ξεχέζω, τους είπα αν θέλουν να κινηθούν νομικά και όχι με παπάτζες.

Δε με ένοχλησαν έκτοτε.

 

Προσωπική περίπτωση 2:

Τράζεζα μου ζητάει χρεωστούμενα και τόκους συνολικού ύψους 10.000€ (ποσό που σίγουρα συμφέρει να πας δικαστικά)

Πρωτοκολλώ αίτημα που ζητάω να μου στείλουν τα στοιχεία διαφάνειας (όλες τις κινήσεις μου από τη μέρα που άνοιξε ο λογαριασμός, με ανάλυση τόκων)

Μου στέλνουν μόνο την ανάλυση των τόκων από όταν ήταν ήδη 5000€ και πάνω.

Τους αγνόησα.

Εδώ και 4 χρόνια, δε με έχουν ενοχλήσει ξανά.

 

Πρόσφατα κάποιος άλλος είχε θέμα με τράπεζα κι έκανε μάλιστα και θέμα με τη "λύση". Αν το ψάξεις θα το βρεις.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το γεγονός ότι αυτά τα χρωστούμενα μπορεί είτε να κλείσουν μια καλή εταιρία (πχ on telecoms) ή να 'μεταφερθούν' σαν αύξηση τιμών στους υπόλοιπους πελάτες της ίδιας εταιρίας, δε μας απασχολεί καθόλου.

Και φιλικά πάντα, όταν έχεις 24μηνη δέσμευση και ζητάς διακοπή, δεν έχεις την απορία να ρωτήσεις εκείνη την στιγμή πόσο θα είναι το πέναλτι, και περιμένεις απλά να σου έρθει ο λογαριασμός για να το ανακαλύψεις;

Δε καταλαβαίνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το γεγονός ότι αυτά τα χρωστούμενα μπορεί είτε να κλείσουν μια καλή εταιρία (πχ on telecoms) ή να 'μεταφερθούν' σαν αύξηση τιμών στους υπόλοιπους πελάτες της ίδιας εταιρίας, δε μας απασχολεί καθόλου.

Και φιλικά πάντα, όταν έχεις 24μηνη δέσμευση και ζητάς διακοπή, δεν έχεις την απορία να ρωτήσεις εκείνη την στιγμή πόσο θα είναι το πέναλτι, και περιμένεις απλά να σου έρθει ο λογαριασμός για να το ανακαλύψεις;

Δε καταλαβαίνω...

Σωστός ο προβληματισμός σου, σκέψου όμως και το άλλο... Η εταιρεία είναι σωστή απέναντι στον πελάτη της; Από που και ως που μου λες "έως 24mbit" και μου δίνεις 8-9mbit;;;; Και ΟΚ,άντε πες δεν γίνεται περισσότερο, γιατί να πληρώνω το ίδιο με τον άλλο που σερφάρει με ταχύτητα 20-22mbit;;;

Για να μην πω για την ανύπαρκτη εξυπηρέτηση πελατών.

 

Αφού αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους σαν σκουπίδια, κάπως έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζουν και οι πελάτες τους.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ενταξει αν αναφερουμε ολοι τις κακες μας εμπειριες απο αυτους μπορουμε να τους βριζουμε εν χορω για ωρες... αλλα για να λεμε και του στραβου το δικαιο σε αυτην την περιπτωση το σφαλμα ειναι του φιλου μας.

Δεν διεκοψε λογω κακων υπηρεσιων πχ αλλα επειδη μετακομισε, και ηξερε οτι εχει μεγαλυτερη δεσμευση αρα αυτονοητο ηταν το παγιο απενεργοποιησης...μη ζηταμε και τα ρεστα...

τωρα και οι αλλοι που κανανε 3 μηνες να το κοψουν αν αυτοης τους 3 μηνες τους πληρωνες κανονικα, καλα αρχ*beep*ια ειναι, αλλα αυτο το ξεραμε.

παντως ετσι οπως πηγε η δουλεια αμα αυτους τους 3 μηνες τους πληρωνες, φτηνοτερα θα εβγαινε να εξοφλησεις και τους τελευταιους 2-3 μηνες αντι να πληρωνεις penalty απενεργοποιησης.

Εντωμεταξυ δεν υπαρχει δυνατοτητα μεταφορας της συνδεσης στο νεο σπιτι? ηταν υποχρεωτικο να διακοψεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διεκοψε λογω κακων υπηρεσιων πχ αλλα επειδη μετακομισε, και ηξερε οτι εχει μεγαλυτερη δεσμευση αρα αυτονοητο ηταν το παγιο απενεργοποιησης...μη ζηταμε και τα ρεστα...

Δε μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς γιατί διακόπτει, αλλά εγώ πχ διέκοψα γιατί δε μπορούσαν να μου παρέχουν την υπηρεσία στο νέο σπίτι. Είναι νομίζω αστείο να συζητάμε αν θα πας σε ένα σπίτι κρίνοντας από το αν μπορεί ο πάροχός σου να μεταφέρει τη γραμμή.

 

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω εδώ που είμαι τώρα, ξανά.. Μετακομίζω σε 3 εβδομάδες, το συμβόλαιό μου είναι 3 μηνών και έκανα αίτηση μεταφοράς. Η απάντησή τους ήταν ότι δε μπορούν να μου παρέχουν την υπηρεσία, ζήτησαν 5 ημέρες να το εξετάσουν αν προλαβαίνουν μέχρι την ημερομηνία της μετακόμισης κι αν όχι, είμαι ελεύθερος να πάω σε όποια εταιρία θέλω, χωρίς πρόστιμο, χωρίς τίποτα. Αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς γιατί διακόπτει, αλλά εγώ πχ διέκοψα γιατί δε μπορούσαν να μου παρέχουν την υπηρεσία στο νέο σπίτι. Είναι νομίζω αστείο να συζητάμε αν θα πας σε ένα σπίτι κρίνοντας από το αν μπορεί ο πάροχός σου να μεταφέρει τη γραμμή.

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω εδώ που είμαι τώρα, ξανά.. Μετακομίζω σε 3 εβδομάδες, το συμβόλαιό μου είναι 3 μηνών και έκανα αίτηση μεταφοράς. Η απάντησή τους ήταν ότι δε μπορούν να μου παρέχουν την υπηρεσία, ζήτησαν 5 ημέρες να το εξετάσουν αν προλαβαίνουν μέχρι την ημερομηνία της μετακόμισης κι αν όχι, είμαι ελεύθερος να πάω σε όποια εταιρία θέλω, χωρίς πρόστιμο, χωρίς τίποτα. Αυτό είναι το σωστό.

οπως φαινεται ομως ο φιλος δεν ακολουθησε αυτη τη διαδικασια...εσυ εχεις δικαιωμα να διακοψεις ετσι οπως εγινε η δουλεια.

Με βαση τη λογικη παντα γιατι με βαση το τυπικο της υποθεσης οταν εκανες το συμβολαιο ειναι δικο σου προβλημα να σκεφτεις το ενδεχομενο μετακομισης στη διαρκεια της δεσμευσης (εφοσον το συμβολαιο δεν προβλεπει καποια ρητρα που να σε αποδεσμευει αζημιως αν παρουσιασεις πχ ενα λογαριασμο δεη στο ονομα σου απο νεα διευθυνση) και αν κρινεις οτι η δεσμευση ειναι πολυ μεγαλη και μπορει οντως να εχεις μετακομισει και να εχεις προβλημα να μη το κανεις πχ και να πληρωσεις παραπανω για αοριστου χρονου η να πας σε αλλο παροχο/λυση. Γιατι αν το παμε στην υπερβολη του,αν εσυ εφευγες στην Αγγλια για σπουδες πχ στη μεση του συμβολαιου, δεν ειναι επιχειρημα το οτι δε μπορουν να μεταφερουν τη γραμμη στο νεο σου σπιτι :D

Για να μη παρεξηγηθω, δεν εχω καμια διαθεση να τους υποστηριξω, μου εχουν κανει λαμογιες ολοι τους, αλλα οταν εχουμε να κανουμε με συμβολαια τα οποια υπογραφουμε τα πραγματα ειναι σχετικα απλα και οφειλουμε να ξερουμε τι υπογραφουμε...

Δηλαδη δε μου αρεσει η λογικη του οτι επειδη εχεις να κανεις με εγκληματιες πχ, εχεις παντα δικιο...μπορει να εχεις και αδικο. Αποκει και περα αν υπαρχει τροπος να επωφεληθεις ακομα και αν εχεις αδικο, φυσικα και θα χαρω να το κανεις (επειδη εχεις να κανεις με εγκληματιες στο συγκεκριμενο σεναριο). Αλλα ειναι αλλο αυτο και αλλο το αν εχεις δικαιο ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν υπογράψει συμβόλαιο, κάναμε μια αίτηση, online ή τηλεφωνικά, και μας ήρθε ένα χαρτί με μικροσκοπικά γράμματα στο σπίτι με courier που μας είπε "υπογράψτε να το πάρω" κι έφυγε. Όλα αυτά μπάζουν από παντού και το γνωρίζουν οι εταιρίες όπως φυσικά και οι δικαστές.

2. Όσον αφορά στη μετακόμιση, μπορεί να είχε ελέγξει ήδη αν υπάρχει διαθεσιμότητα και επειδή δεν είχε, να διέκοψε το συμβόλαιο. Είναι λάθος στη διαδικασία, αλλά από την άλλη, δεν είναι υποχρεωμένος και να την ξέρει. Μπορούσε απλά να δηλώσει στη διακοπή ότι διακόπτει για τον Χ λόγο. Αν η εταιρία είχε διαθεσιμότητα, θα του απαντούσε, ότι δεν υφίσταται ο Χ λόγος και τότε είχε δικαίωμα προστίμου.

 

Εδώ, μπαίνεις στην 1η σελίδα του provider και έχει ένα τεράστιο πλαίσιο που λέει: "Moving to a new house? Congratulations, click here!". Οπότε δε μπορείς να τους πεις δε με ενημερώσατε ή δεν ήξερα τι να κάνω. Για πες μου σε ποιόν Ελληνικό πάροχο έχουν αντίστοιχη πληροφόρηση;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος να μου πει για ποιο λόγο χρειάζεται ένας ολόκληρος μήνας για να γίνει διακοπή?

 

Ήμουν Αθήνα και ήθελα να μετακομίσω Επαρχία. Τους είπα για μεταφορά Internet+Nova. Στο κατάστημα μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να κάνω διακοπή από Αθήνα και στη συνέχεια θα γίνει εκ νέου σύνδεση συτην Επαρχία. Η διακοπή έγινε σε λίγες μέρες και όχι σε έναν μήνα όπως μου είχαν πει. Η νέα σύνδεση άργησε πάνω από ένα μήνα με απποτέλεσμα να τους τα ψάλω τηλεφωνικά και να κάνω διακοπή της νέας άιτησης.

 

Μέχρι στιγμής 1,5 χρόνο μετά δεν έχω πληρώσει το 70άρι της διακοπής. Δεν ξέρω αν με ξέχασαν ή κατάλαβαν την βλακεία τους. Επίσης ακόμα δεν έχω επιστρέψει αποκωδικοποιητή και ρούτερ γιατί υπάρχει κίνδυνος να με θυμηθούν :p  


Υπάρχει κάποια απόφαση δικαστηρίου που τους καταδικάζει στο συγκεκριμένο; 

Μου κάνει εντύπωση που παρανομούν όλες οι εταιρίες.

Το να σου λένε ότι η διακοπή θα γίνει σε 1 μήνα και τελικά γίνεται σε 3 είναι απαράδεκτο και ανήθικο. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το γεγονός ότι αυτά τα χρωστούμενα μπορεί είτε να κλείσουν μια καλή εταιρία (πχ on telecoms) ή να 'μεταφερθούν' σαν αύξηση τιμών στους υπόλοιπους πελάτες της ίδιας εταιρίας, δε μας απασχολεί καθόλου.

Και φιλικά πάντα, όταν έχεις 24μηνη δέσμευση και ζητάς διακοπή, δεν έχεις την απορία να ρωτήσεις εκείνη την στιγμή πόσο θα είναι το πέναλτι, και περιμένεις απλά να σου έρθει ο λογαριασμός για να το ανακαλύψεις;

Δε καταλαβαίνω.

 

Η διακοπή έγινε λόγο μετακόμισης, επίσης η υπάλληλος δεν ήξερε πόσο είναι το πέναλτι.

πήγα χθες σε κατάστημα της wind και ρώτησα τον υπεύθυνο από που έχει προκύψει αυτό το ποσό και μου λέει, δεν ξέρω γιατί είναι τόσα πολλά, και να πάρω στην εξυπηρέτηση της Wind.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ρε παιδια η wind δεν παει με τα καλα της προστιμο λεει για διακοπη συμβολαιου 160 ευρω κ στο ενα χρονο κ στο 18 μηνω λεει μειωσει περιπου στα 140 ευρω τι γινεται με της υπολοιπες εταιριες σε αυτη την περιπτωσει ποια ειναι τα προστιμα.??? το συμβολαιο μ ειναι 24 μηνω για ιντερνετ κ σταθερο, σας ευχαριστω σε οσους μ απανησουν...!

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, george9590 said:

ρε παιδια η wind δεν παει με τα καλα της προστιμο λεει για διακοπη συμβολαιου 160 ευρω κ στο ενα χρονο κ στο 18 μηνω λεει μειωσει περιπου στα 140 ευρω τι γινεται με της υπολοιπες εταιριες σε αυτη την περιπτωσει ποια ειναι τα προστιμα.??? το συμβολαιο μ ειναι 24 μηνω για ιντερνετ κ σταθερο, σας ευχαριστω σε οσους μ απανησουν...!

Πρόστιμο δε μπορεί να σου επιβάλει, μόνο το κράτος επιβάλει πρόστιμα.

Όμως, αν είχες κάνει κάποιο συμβόλαιο, που σου έδινε προνομιακή τιμή, πχ 20€ για τους πρώτους 6 μήνες, ενώ η τιμή ήταν 40€, ή αν είχες πάρει κάποια δώρα, πχ καρτοκινητά με μονάδες, τότε μπορεί να σου τα ζητήσει πίσω εν είδη τελών διακοπής.

Στην περίπτωση που δεν έλαβες κανένα προνόμιο όμως, κάνε διακοπή, μην πληρώσεις τίποτα κι άσε τους να πάνε στο δικαστήριο για 160€. Μόνο το εξώδικο που θα στείλουν, κοστίζει 300€.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, george9590 said:

ρε παιδια η wind δεν παει με τα καλα της προστιμο λεει για διακοπη συμβολαιου 160 ευρω κ στο ενα χρονο κ στο 18 μηνω λεει μειωσει περιπου στα 140 ευρω τι γινεται με της υπολοιπες εταιριες σε αυτη την περιπτωσει ποια ειναι τα προστιμα.??? το συμβολαιο μ ειναι 24 μηνω για ιντερνετ κ σταθερο, σας ευχαριστω σε οσους μ απανησουν...!

 

 

 Δες το συμβολαιο σου. Εσυ το εχεις υπογραψει, οποτε θα επρεπε να ξερεις. Αν το αναφερει, το οφειλεις.

 

 Επισης σε περιπτωση δικαστηριου κλπ, δεν οφειλεις μονο το "προστιμο", αλλα εξοδα δικαστηριου και φυσικα ολα τους νομιμους τοκους , απο την ημερα που αρχιζει να μετραει το προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, YDinopoulos said:

 Επισης σε περιπτωση δικαστηριου κλπ, δεν οφειλεις μονο το "προστιμο", αλλα εξοδα δικαστηριου και φυσικα ολα τους νομιμους τοκους , απο την ημερα που αρχιζει να μετραει το προστιμο.

Πολύ σωστά, αλλά να διευκρινήσουμε εδώ, ότι στα "έξοδα" που θα πληρώσει αν χάσει, περιλαμβάνεται το παράβολο της δίκης, κάπου 300€ και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή η Wind για να τον κυνηγήσει, θα πληρώσει εξώδικο και δικηγόρο, με το σκεπτικό να πάρει 160€ συν κάποιους τόκους, που στα 5 χρόνια πες που θα δικαστεί (αν), θα είναι άλλα 40€.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.