Jump to content



Need desktop help.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Νέο μέλος και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.

Δεν είδα μέρος για καλως όρισμα οπότε είπα να γράψω με τη μία εδώ.

Ελπίζω να είμαι στο σωστό μέρος.

 

Εδώ και καιρό θέλω να στήσω ένα καλό desktop για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Ήρθε λοιπόν ο καιρός.

Για αρχή να θέσω το budget που σκέφτομαι. Γύρω στα 1000 +-100 ευρώ.

Εϊχα καταλήξει σε AMD CPU & γραφικά αν και είμαι δεκτικός και σε άλλες γνώμες.

DDR4 ram ώστε να μπορώ να αναβαθμίσω σχετικά εύκολα στο μέλλον, και σίγουρα όχι κάτω από 16gb (ή 8 αλλά με 1 μόνο κάρτα)

Από κάρτες γραφικών... Δεν έχω ιδέα!

Μητρική... Μια απ'τα ίδια! Θα ήθελα extra θέσεις καρτών γραφικών για να μπορώ στο μέλλον να πάρω ίσως μια ίδια με την προηγούμενη και να συνδυαστούν και 4+ θέσεις για ram αλλά δεν ξέρω τιποτα άλλο.

Σκληροί 2. 1xSSD(>128) & 1xHDD για να συνδυαστεί απόδοση με αρκετό χώρο.

 

Το θέμα μου είναι να φτιάξω ένα μηχάνημα αποδοτικό και όσο το δυνατόν value for money.

Μέσα θα μπουν Windows αλλά και κάποια διανομή Linux απότε η συμβατότητα του hardware με linux είναι επιθυμητή.

Τέλος, θα χρησιμοποιείται για λίγο gaming, 3D σχεδίαση αλλά και (πιθανότατα) 3D scanning.

 

Ζητώ συγγνώμη για το πόσο γενικά είναι αυτά που γράφω, ψάχνω όμως κάποιο καιρό τώρα για το τι να κάνω και πραγματικά έχω χαθεί. Could someone point me in the right direction please?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μην γράφω στο λάθος μέρος!

 

Υ.Γ. Το μηχάνημα αυτό θέλω να μου αντέξει όσο το δυνατόν περισσότερο. Και να το αναβαθμίσω στο μέλλον.

Καλύτερα να περιμένω για DDR4 AMD ή να πάω σε INTEL CPU? Ή AMD DDR3? Ή... Ή....??? Το χάνω πάλι...

Έγινε επεξεργασία από print3r
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες :)  Νομιζω στο σωστο μερος εισαι :)

 

Για το desktop που θελεις λοιπον, εχουμε και λεμε.

 

DDR4 και AMD δυστυχως ... Δεν...

Intel + ddr4 , ναι.

 

Πρεπει να αναφερεις 2-3 πραγματακια ακομη. Οπως:

 

-Θα χρησιμοποιησεις τον υπολογιστη για απλη ή/και επαγγελματικη χρηση μελλοντικα; 

-Ποια προγραμματα θα χρησιμοποιεις

-Ποσο gaming θα κανεις; Σε ενδιαφερουν φουλ αναλυσεις κλπ ή ας πουμε θα μπορουσες να κανεις και παραχωρησεις;

-Οθονη υπαρχει και αν ναι τι αναλυσης; 

-Η τιμη ειναι fixed? ( ~ 1000-1100€ δηλαδη) 

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Μια και το επάγγελμά μου είναι σχετικό, θα κάνει και επαγγελματική δουλειά, ανάλογα με τις απαιτήσεις.

Τα γραφικά των παιχνιδιών δεν μ'ενδιαφέρουν και τόσο και τ'αγαπημένα μου παιχνίδια είναι της περασμένης δεκαετίας (αν και θα ρίξω μια ματιά και σε τι νέο έχει βγει).

Το θέμα με τα γραφικά είναι η 3d σχεδίαση (κυρίως blender) & το 3d scanning (με scanect ή άλλο παρεμφερές).

Οθόνη υπάρχει και δεν υπάρχει. Είναι πολύ παλιά και πιθανότατα πρέπει να την αλλάξω, την έβαλα όμως σε 2η μοίρα έτσι ώστε να πάρω κάτι καλύτερο για το μηχάνημα.

Τέλος, για την τιμή, δεν θα με πείραζε να κατεβεί, δεν μπορώ να την ανεβάσω όμως και πολύ, αν το κάνω, θα πρέπει να κόψω από κάποιο άλλο project.

Έγινε επεξεργασία από print3r
Link to comment
Share on other sites

Woah dude! Thanks! :)

Κουτί σκεφτόμουν να μην αγοράσω και να χρησιμοποιήσω κάποιο απ'τα παλιά που έχω.

Επίσης, ίσως βρω και κάποιο παλιό μου PSU 500-700 watt.

Να τα προωθήσω σε CPU λέτε ή GPU ( -ίσως σε μια 970 αντί 960;- ) καλύτερα;

Και πάλι ευχαριστώ pnick, είναι μεγάλη βοήθεια αυτό! :)

Έγινε επεξεργασία από print3r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό κουτί ίσως σε ταλαιπωρήσει στην εγκατάσταση. Υπάρχουν αξιόλογα κουτιά με 50-70€. Αν τώρα ξεφύγεις από το budget, ναι, μπορείς να κόψεις από εκεί.

Το τροφοδοτικό σου τώρα, εξαρτάται πόσο παλιό είναι όσον αφορά στη συμβατότητα και δεύτερο, χάνουν την απόδοσή τους με τα χρόνια καθότι βασίζονται σε ηλεκτρικά κυκλώματα. Αν το έχεις 5 χρόνια, πιθανόν να είναι οκ, αν το έχεις 10, το πιθανότερο να μην κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Woah dude! Thanks! :)

Κουτί σκεφτόμουν να μην αγοράσω και να χρησιμοποιήσω κάποιο απ'τα παλιά που έχω.

Επίσης, ίσως βρω και κάποιο παλιό μου PSU 500-700 watt.

Να τα προωθήσω σε CPU λέτε ή GPU ( -ίσως σε μια 970 αντί 960;- ) καλύτερα;

Και πάλι ευχαριστώ pnick, είναι μεγάλη βοήθεια αυτό! :)

 

Μπορείς να μας αναφέρεις ποιό κουτί και ποιό τροφοδοτικό έχεις; Να δούμε αν είναι πράγματα που στέκονται ακόμα. Επίσης, φτιάχνεις ένα καινούργιο αξιοπρεπές συστηματάκι. Μη τα χαλάσεις σε κουτί-τροφοδοτικό που είναι η βάση όλου του συστήματος. Καλύτερα να γίνει κάτι καλό συνολικά. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους εδώ.

Γράφω κάπως απογοητευμένος καθώς αναβάλλεται το όλο εγχείρημα λόγω οικονομικού.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σας και για την διάθεσή σας γι'αυτό.

Ο λόγος που ανοίχτηκε το νήμα αυτό δεν ισχύει πια οπότε θα μπορούσε να κλειδωθεί-διαγραφεί ή να μείνει ανοιχτό για λίγο ακόμη για να δούμε τι απ'αυτά που έχω θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί -εν δυνάμει- σ'ένα τέτοιο σύστημα.

Θ'αφήσω τους moderators ν'αποφασίσουν γι'αυτό.

Ευχαριστώ και πάλι. Θα κοιτάξω να stick around και να συνεχίσω να ενημερώνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.