Jump to content



πρόβλημα με μητρική asus (δεν δουλεύει η θέσή μνήμης)


nikonick

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

εδώ και κάποιες μέρες το computer κολλούσε και έβγαζε την μπλε οθόνη οποτε είπα να κάνω format τον δίσκο αλλα... στα μέσα το format η μπλε οθόνη ξανά
 

από τι κατάλαβα το πρόβλημα ήταν στο hardware αλλα ακόμη δεν ήξερα τι φταίει
 

έβγαλα τις μνήμες (2 x 2 gb ddr3 apacer) και όταν έβαλα μονο το ένα dimm στην θέση μνήμης ένα το computer δεν έκανε boot

δοκίμασα το άλλο dimm στην θέση μνήμης ένα αλλα και  πάλι δεν έκανε boot

η θέση μνήμης 2 δουλεύει

δεν ξέρω εάν αυτό είναι σύνηθες  αφού νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να καταστραφεί ηη ίδια  μνήμη παρα η θέση μνήμης (slot 1) πάνω στην μητρική

η μητρική είναι μια asus p8h61m-le socket 1155 και αγοράστηκε πριν δυο και κάτι χρονια οποτε η εγγύηση δεν με καλύπτει

 

δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω,  ίσος κάποιο διαγνωστικό

 

και δεν ξέρω μέχρι ποσο θα συνεχίσει να δουλεύει η μητρική

το computer όντως δουλεύει πολύ σε video και 3d rendering και δεν είχα πρόβλημα με θερμοκρασίες

ο επεξεργαστής είναι ο celeron g530

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η Asus δίνει 3 χρόνια εγγύηση στις μητρικές, οπότε με 2 και κάτι που την έχεις εσύ καλύπτεσε από την εγγύηση.

Συνήθως το slot μνήμης που είναι δίπλα στον επεξεργαστή (και την ψύκτρα του) μαζεύει λίγη σκόνη (δεν ξέρω αν αυτό λες "θέση μνήμης ένα"). Δοκίμασε να το καθαρίσεις (εκτός ρεύματος και χωρίς μνήμη) με κάποιο μαλακό πινέλο, έστω και αν δεν φαίνεται σκόνη.

Αν θες να σιγουρευτείς για το αν φταίει η μνήμη για τις μπλε οθόνες, κάνε και έναν έλεγχο με memtest (αρκετές ώρες για να κάνει μερικά περάσματα).

Link to comment
Share on other sites

φιλε topclr

 

σε χαιρετώ και ευχάριστο πολύ για την απάντησιν σου

δεν νομίζω το eshop κύπρου να δίνει 3 χρονια εγγύηση για τις μητρικές asus ίσος αυτό να γίνετε με το eshop ελλάδος

 

δοκίμασα το memtest πριν κανένα μηνα αν θυμάμαι καλά γύρο στα 45 λεπτά αλλα δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα

 

τώρα το pc έχει 2 gb μνήμη στο άλλο slot,  δεν ξέρω ποσο αντέχει

δεν νομίζω να φταίει το τροφοδοτικό ένα arctic cooling 500 watts η εάν την νύχτα κλείνω το pc από την πρίζα

συνήθως οι μνήμες καταστερφοντε πιο εύκολα παρα οι μητρικές

 

έχω βγάλει το πρωί την μητρική έχω από το κουτί και την καθάρισα όπως λες αλλα  τίποτα

σκεφτούμε να πάρο μια asrock q1900m με ενσωματωμένο επεξεργαστή αλλα δεν νομίζω να αντέχει και αυτή

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να λέω πως έχεις 3 χρόνια εγγύηση.

http://www.eshopcy.com.cy/asus-p8h61-m-le-rev30-p-PER.522917

 

Το οτι πριν ένα μήνα έκανες έλεγχο με το memtest (τα 45 λεπτά είναι λίγα, ίσα-ίσα 1 πέρασμα) ενώ είπες πως εδώ και κάποιες μέρες έχεις μπλε οθόνες, δεν έχουν σχέση. Κάνε τώρα έλεγχο (και άφησέ το κάποιες ώρες).

Πρώτα όμως ξεκαθάρισε, όταν έχεις και τα 2 dimm (4GB) πάνω, πόσα "βλέπει" (2 ή 4GB);

Το να βλέπει 2GB (1 dimm) ενω έχεις κουμπωμένα 4GB (2 dimm) και να βγει το memtest καθαρό, δεν λέει κάτι.

 

Αν καθάρισες τα slot της μνήμης με πινέλο και συνεχίζει να μην βλέπει την μνήμη στο ένα, τότε φταίει κάτι άλλο και όχι η σκόνη.

Αν θέλεις ψάξε τους κωδικούς από τις μπλε οθόνες στο google, μήπως βρεις κάτι και από εκεί.

Επίσης αν το τροφοδοτικό έχει αρκετά χρόνια δουλειάς, δεν αποκλείεται να έχει μέρος της ευθύνης για τις μπλε οθόνες.

 

Αν δεις οτι δεν βγάζει άκρη στο τέλος, πας στο e-shop (με την απόδειξη αγορας) και ας το ψάξουν και αυτοί.

Η αγορά του Q1900M δεν νομίζω να είναι λύση μιας και όπως είπες στο πρώτο ποστ ασχολείσαι με rendering.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συβαίνει να καούν slot μνήμης. Δεν είναι φυσικά συχνό, αλλά συμβαίνει. Συμφωνώ με τον τον TopCLR βάλε ένα άλλο τροφοδοτικό που να είναι σίγουρα εντάξει. Αν και παλι έχεις τα ίδια, την πας στο eshop, αφού έχεις 3 ψρόνια εγγύηση,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

εάν είναι τρία χρονια σίγουρα με καλύπτει η εγγύηση και ευχάριστο για την υπόδειξη... τώρα μένει να δω ποτε αγόρασα ακριβώς την μητρική

 

αρνητικό

όταν βάλω και τα δυο dimms το computer δεν κάνει boot

όταν βάλω ένα dimm στο slot 2 τότε δουλεύει κανονικά

 

και τα δυο dimms μνήμης είναι καλά

 

το τροφοδοτικό πρέπει να είναι 5 χρόνον αφού το είχα στο προηγούμενο  computer έναν amd athlon64 - 3200+

δεν ζορίστηκε όμως αφού δεν είχα εξωτερική κάρτα γραφικών και με κάλυπτε πλήρως σε full φορτίο

όπως το υπολόγισα ήθελα περίπου 240 watts με τον celeron g530 που έχω τώρα  και το τροφοδοτικό με 74% ευαισθησία έβγαζε 370 watts

 

τώρα δεν ξέρω εάν μπορώ να τρέξω κάποια διαγνωστικά ώστε να φανεί η ζημια

εάν είχε κάτι με στατικό ηλεκτρισμό ας πούμε θα έπρεπε να ήταν εντάξει μετά που το έβγαλα

 

πάντως με την asus p8h61m-le  είχα τα λιγότερα πρόβλημα

είχα δοκίμασε asrock και asus  σε socket 939 και μια παλιά albtaron με ένα p4

 

σας ευχάριστο

 

 

 



 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

το pc το έχω στήσει ο ίδιος και ήτανε μια χαρά

δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον εγγύηση αφού η μητρική αγοράστηκε τον ιούνιο ου 2012

 

έχω βρει και την απόδειξη με τα αλλα εξαρτήματα

Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθεις άνετα με τα θέματα συναρμολόγησης του pc , τότε άλλη μία περίπτωση που μπορείς να κοιτάξεις είναι το θέμα καλής επαφής των socket pins με τα cpu pads του επεξεργαστή.

 

Κοινώς βγάλε τον επεξεργαστή.

Καθάρισε τον απαλά από κάτω.

 

Τσεκάρισε το socket σου , να μήν έχει σκόνες.

 

Ξαναμοντάρησε το σύστημα , load optimal settings στο bios ή τις ρυθμίσεις που μπορεί να χρησιμοποιείς.

... και δοκίμασε να δείς , άν έχει αλλάξει κάτι με τις μνήμες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό πρέπει να είναι 5 χρόνον αφού το είχα στο προηγούμενο computer έναν amd athlon64 - 3200+ δεν ζορίστηκε όμως αφού δεν είχα εξωτερική κάρτα γραφικών και με κάλυπτε πλήρως σε full φορτίο όπως το υπολόγισα ήθελα περίπου 240 watts με τον celeron g530 που έχω τώρα και το τροφοδοτικό με 74% ευαισθησία έβγαζε 370 watts

Τα 5 χρόνια για τροφοδοτικό δεν τα λες και λίγα! Ακόμα και με ελαφρό φορτίο να τα πέρασε, είναι 5 χρόνια αυτά.

Με το "74% ευασθησία" υποθέτω μιλάς για την αποδοτικότητα του τροφοδοτικού (efficiency).

Όταν λέμε ένα τροφοδοτικό είναι 500W με 74% απόδοτικότητα, εννοούμε πως το τροφοδοτικό θα τραβήξει από την πρίζα περίπου 676W από τα οποία μόνο το 74% (= 500W) θα δοθεί στο σύστημά μας. Βέβαια κάποια πολύ φθηνά τροφοδοτικά δεν δίνουν τα Watt που λένε.

 

Δοκίμασε και αυτό που σου είπε ο TASOS, αν μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

συγγνώμη, δεν ανέφερα τι έχω κάνει για να δουλέψει κανονικά το pc

 

είχα βγάλει την μητρική από το κουτί για κάποιες ώρες

 

δεν έβγαλα όμως την ψήκτρα και τον επεξεργαστή όχι γιατί δεν πίστεψα τον φίλο τασο αλλα γιατί δεν είχα να βάλω καινούργια thermal paste για τον επεξεργαστή

 

μετά όταν ξανάβαλα την μητρική στο κουτί όλα δούλεψαν κανονικά
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα  σε όλους

 

φιλε τάσο, ναι έβγαλα και την μπαταρία τις μητρικής αφού έκανα και bios reset

 

απλά επειδή δεν είχα thermal paste δεν έβγαλα την ψήκτρα και τον επεξεργαστή όπως με συμβούλεψες

 

τώρα είναι όλα εντάξει και ευχάριστο ξανά όλους για την βοήθειαν
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.