Jump to content



Ενδεδειγμένη χρήση του ssd;


Recommended Posts

Πως ακριβώς αξιοποιείτε τον ssd σας στο σταθερό υπολογιστή σας;

Συμφέρει να έχει κάποιος εκεί μόνο λειτουργικό και προγράμματα ενώ τα data (κυρίως μεγάλα αρχεία: φωτογραφίες, τραγούδια κλπ) σε κάποιο hdd;

ή μήπως καλύτερα όλα στον ssd αν φυσικά υπάρχει χώρος;

 

Διότι στην πρώτη περίπτωση και με 120GB καλύπτεται ενώ στη δεύτερη αναζητά το μεγαλύτερο χώρο...

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι και δισκέτες οι σκληροί δίσκοι. Ότι χρησιμοποιείς συχνά στον SSD, ότι αποθηκεύεται στον σκληρό. Πάντως σε 1-2 χρόνια θα παίζουν οι NVMe ως boot disk, οι SATA SSD ως δευτερεύον αποθηκευτικός χώρος για παιχνίδια και οτιδήποτε άλλο μπορεί να μην χρησιμοποιείται συχνά αλλά καλό θα είναι να είναι γρήγορη η προσπέλαση σε αυτό και οι παραδοσιακοί σκληροί δίσκοι για back ups και multimedia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα μεγάλα αρχεία πχ φωτογραφίες (raw) τα θες για να κανεις επεξεργασία τότε στον ssd, να τα θες απλά για να τα δεις σε ένα slideshow αρα μιλάμε για jpg ε σιγά τα ωά . Τα τραγούδια δε βρίσκω λόγο να τα έχεις στον ssd για παράδειγμα.

Προσωπικά έχω μεγάλα αρχεία σε αυτόν όπως video που έχω για επεξεργασία, αλλα που χρησιμοποιώ συχνά και όλα τα προγράμματα για πιο σβελτάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 SSD για λειτουργικό και προγράμματα

1 SSD για παιχνίδια

4 HDD σε RAID 5 για δεδομένα

1 SSD για επεξεργασία

 

Βασικά όπως είπε η @karmen1983, έχω για επεξεργασία έναν παλιότερο, 80ρη κι εκεί βάζω ότι θέλω να δουλέψω (videos, RAWs, κλπ). Μόλις τελειώσω, μεταφέρονται στο RAID.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, συμφωνείτε ότι με τα σημερινά δεδομένα ο ένας δίσκος πρέπει να έχει λειτουργικό και προγράμματα και μόνο.

Σχετικά με το γρήγορο φόρτωμα (όχι επεξεργασία) φωτογραφιών κλπ δεν αξίζει η διαφορά σε χρόνο προσπέλασης του ssd;

 

Τα temp είναι καλύτερα να είναι στο hdd;

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, συμφωνείτε ότι με τα σημερινά δεδομένα ο ένας δίσκος πρέπει να έχει λειτουργικό και προγράμματα και μόνο.

Σχετικά με το γρήγορο φόρτωμα (όχι επεξεργασία) φωτογραφιών κλπ δεν αξίζει η διαφορά σε χρόνο προσπέλασης του ssd;

 

Τα temp είναι καλύτερα να είναι στο hdd;

Όσον αφορά το πρώτο εξαρτάται από το πόσο ελεύθερο χώρο έχεις. Ας πούμε ότι το κάθε τι έχει μια κάποια προτεραιότητα. Το λειτουργικό μια Α, τα προγράμματα μια Β, από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα ίσως να κατηγοριοποιούνται ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Άλλος θα θέλει να αξιοποιήσει τον χώρο για δουλειά π.χ. επεξεργασία βίντεο, άλλος για διασκέδαση π.χ. παιχνίδια, άλλος ίσως για κάτι διαφορετικό. Και δεν είναι και κατ' ανάγκη αυτή η σειρά προτεραιότητας δεδομένη. Ίσως να είναι σε γενικές γραμμές, αλλά να μην ισχύει απόλυτα για όλους. Δεν ξέρω κατά πόσο για παράδειγμα έχει νόημα όταν επεξεργάζεσαι φωτογραφίες ή βίντεο να κρατήσεις έναν μικρό SSD αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά, αντί να βάλεις το λειτουργικό και τα προγράμματα εκεί.

Όσον αφορά το απλό playback ταινιών και ήχου, εκεί δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα. Θέλεις απλά αρκετή ταχύτητα ώστε να μην κολλάνε στο playback. Οτιδήποτε παραπάνω είναι ευπρόσδεκτο, αλλά αν δεν κάνεις συχνές μεταφορές αρχείων αυτού του τύπου, δεν θα καταλάβεις κάποια σημαντική διαφορά ανάμεσα σε έναν SSD των 500MB/sec και έναν δίσκο των 30MB/sec.

Για το temp δεν ξέρω, αλλά το swap νομίζω ακόμα είναι προτιμότερο στον σκληρό, αν είναι υποχρεωτική η παρουσία του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Δεν αναφερόμουν πάντως στην ταχύτητα του playback αλλά στην ταχύτητα με την οποία ανοίγει το αρχείο καθώς και το χρόνο πρόσβασης σε αυτό.

 

Το συνήθως τεράστιο αλλά απαραίτητο αρχείο winsxs υπάρχει τρόπος να το έχει κάποιος σε διαφορετικό δίσκο από εκεί που βρίσκεται το λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Ο media player δεν θα κάτσει να φορτώσει το σύνολο της ταινίας πριν αρχίσει το playback. Να το πω αλλιώς. Αν έχεις ένα smartphone ή και σε PC μέσω card reader δεν πόσο γρήγορα ξεκινάς το playback μιας ταινίας/μουσικού αρχείου από μια τραγικά αργή κάρτα μνήμης και θα καταλάβεις ότι ο SSD δεν σου δίνει τίποτα σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, σε αυτή τη μητρική http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=2185&page=1χρησιμοποιώ ως τώρα τις 6 sata που χειρίζεται ο  Intel ICH9R με  RAID. Δύο για σκληρούς σε raid 0, δύο για πίσω υποδοχές εξωτερικών δίσκων και δύο για dvd και dvd recorder.

Τώρα για να βάλω έναν ssd για λειτουργικό και προγράμματα, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω υποχρεωτικά τον Gigabyte SATA2 controller ώστε να έχω σε αυτόν AHCI mode?

Προβληματίζομαι διότι εδώ http://www.tomshardware.co.uk/forum/291695-32-helpγράφουν ότι ο  Gigabyte SATA2 controller σέρνεται. Όμωςστον Intel ICH9R δεν έχω AHCI αλλά raid. Τους δίσκους που έχω σε raid 0 δεν θέλω να τους χαλάσω...

Intel matrix storage console v8.9 χρησιμοποιώ (παλιά).

 

Πως συμφέρει;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα απο τα dvd στον gigabyte controller και βάλε τον ssd στον ich9r (έλεγξε απλως τι πρεπει να αλλαξεις στο bios για να bootαρεις απο εκει αν σε ενδιαφερι). Παρολο που ο controller ειναι γυρισμένος σε raid , απο τη στιγμή που ο ssd δεν θα ναι σε κάποιο raid array ουσιαστικά σαν ahci θα δουλευει και θα περναει τις εντολές (trim, κλπ)

 

Το matrix storage ωστοσο θα πρεπει να το αλλάξεις καθώς δεν περνάει trim η συγκεκριμένη εκδοση και θα πρεπει να βάλεις το rapid storage technology. Aπο την εκδοση 9,6 υποστηρίζει trim και σε δικια μου μητρική με p45/ich10r η τελευταια έκδοση που παίρνει ειναι η 13.2.4.1000. Τις ποιο καινουριες δεν τις εγκαθιστά καθώς δεν τις υποστηρίζει. Αν δεν τα βρεις τα αρχεία μπορώ να στα ανεβάσω.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το matrix storage ωστοσο θα πρεπει να το αλλάξεις καθώς δεν περνάει trim η συγκεκριμένη εκδοση και θα πρεπει να βάλεις το rapid storage technology. Aπο την εκδοση 9,6 υποστηρίζει trim και σε δικια μου μητρική με p45/ich10r η τελευταια έκδοση που παίρνει ειναι η 13.2.4.1000. Τις ποιο καινουριες δεν τις εγκαθιστά καθώς δεν τις υποστηρίζει. Αν δεν τα βρεις τα αρχεία μπορώ να στα ανεβάσω.

Ευχαριστώ πολύ!

Πρέπει να υπάρχει εδώ https://downloadcenter.intel.com/product/55005/Intel-Rapid-Storage-Technology-Intel-RST-

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος στη διαδικασία του update (πχ να χαλάσει το raid) ή είναι εντελώς άσχετο με τους raid drivers που περνάμε πριν την εγκατάσταση λειτουργικού οπότε όλα ΟΚ;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα τους Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) RAID Driver 10.1.0.1008 που διάβασα σε φορουμ της gigabyte ότι είναι οι τελευταίοι που δεν δημιουργούν πρόβλημα με τη μητρική μου.

 

Πως διαπιστώνω ότι πράγματι λειτουργεί το trim;

 

Επίσης την επιλογή ¨Προσωρινή μνήμη ετερόχρονης εγγραφής" την έχει απενεργοποιημένη. να την ενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

η σειρα 10 ( 10.1.0.1008 και 10,8,0,1003) στο παραπανω συνδιασμό μου ήταν οι χειροτερες και οι μονες που ειχα ουσιαστικά προβλήματα. Ολοκληρο το συστημα κολλουσε για δευτερολεπτα και μετα απο λιγο ολα οκ. Και αυτο συνεχιζοταν . Οποτε αν το αντιμετωπίσεις να ξέρεις οτι φταει αυτο.

 

Το disabledeletenotify το μονο που επιβεβαιώνει ότι ο το λειτουργικό στελνει την εντολή τριμ, οχι οτι στην πραγματικότητα γινεται τριμ ο δισκος. πχ αν παρεις ενα παλιο δισκο που δεν υποστηριζει trim το disabledeletenotify παλι  0 θα σου βγάλει

 

Γνώμη μου ο πιο αξιοπιστος τροπος οτι ολα δουλευουν οκ ειναι το trimcheck

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η σειρα 10 ( 10.1.0.1008 και 10,8,0,1003) στο παραπανω συνδιασμό μου ήταν οι χειροτερες και οι μονες που ειχα ουσιαστικά προβλήματα. Ολοκληρο το συστημα κολλουσε για δευτερολεπτα και μετα απο λιγο ολα οκ. Και αυτο συνεχιζοταν . Οποτε αν το αντιμετωπίσεις να ξέρεις οτι φταει αυτο.

 

Το disabledeletenotify το μονο που επιβεβαιώνει ότι ο το λειτουργικό στελνει την εντολή τριμ, οχι οτι στην πραγματικότητα γινεται τριμ ο δισκος. πχ αν παρεις ενα παλιο δισκο που δεν υποστηριζει trim το disabledeletenotify παλι  0 θα σου βγάλει

 

Γνώμη μου ο πιο αξιοπιστος τροπος οτι ολα δουλευουν οκ ειναι το trimcheck

Από εδώ τους κατέβασα http://www.win-raid.com/t2f23-Intel-RST-RSTe-Drivers-newest-v-WHQL-v-WHQL.html

Δοκίμασα και με άλλες εκδόσεις αλλά δεν πέρναγε η εγκατάσταση.

 

Για το trim μάλλον έχεις δίκιο αφού μου δείχνει ότι είναι ΟΚ παρότι έχω δίσκους σε raid 0 οπότε και δεν θα έπρεπε να λειτουργεί. 

Λέω να αγοράσω τον BX100 250GB να τον βάλω και βλέπουμε...

 

Δοκίμασα τώρα το trimcheck και γράφει ότι δεν λειτουργεί το trim

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Mε τους 13.2.4.1000 που σου ειπα πιο πανω δοκίμασες ? link

 

Το τριμ θα έπρεπε να δουλεύει.  Σου εξήγησα απλώς ότι δεν ειναι σωστός ο τρόπος εξακρίβωσης για το αν δουλεύει.

 

Μου φαινεται πάντως ότι δεν εχεις καταλάβει κάποια πράγματα.

 

Εβαλες το trimcheck στον ssd, το έτρεξες, το έκλεισες και το ξανατρεξες μετα απο μισο λεπτο και σου πε οτι το trim δεν δουλεύει?

 

Το τριμ δεν περναει σε raid array στο δικό σου παλιο chip εφ'όσον εχεις ssd σε raid.  Οι υπολοιποι ασχετοι δισκοι σε raid array δεν παίζουν κάποιο ρολο εφ'όσον ο ssd ειναι μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Mε τους 13.2.4.1000 που σου ειπα πιο πανω δοκίμασες ? link

 

Το τριμ θα έπρεπε να δουλεύει.  Σου εξήγησα απλώς ότι δεν ειναι σωστός ο τρόπος εξακρίβωσης για το αν δουλεύει.

 

Μου φαινεται πάντως ότι δεν εχεις καταλάβει κάποια πράγματα.

 

Εβαλες το trimcheck στον ssd, το έτρεξες, το έκλεισες και το ξανατρεξες μετα απο μισο λεπτο και σου πε οτι το trim δεν δουλεύει?

 

Το τριμ δεν περναει σε raid array στο δικό σου παλιο chip εφ'όσον εχεις ssd σε raid.  Οι υπολοιποι ασχετοι δισκοι σε raid array δεν παίζουν κάποιο ρολο εφ'όσον ο ssd ειναι μόνος του

Δοκίμασα και μου βγάζει παράθυρο με μήνυμα: "Error loading language resource".

Για το trim απλώς επιβεβαίωσα αυτό που είπες και εσύ. Γράφω παραπάνω ότι αφού έχω τους μηχανικούς σε raid 0 δεν θα δούλευε έτσι κι αλλιώς.

 

Θα παραγγείλω τον BX100 και θα τον τοποθετήσω σε μια sata του intel controller και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.