Jump to content



Νέος HDD για storage (>3tb και <160€)


Recommended Posts

Αυτό που λέει το θέμα.

Θέλω μηχανικό σκληρό ο οποίος σε πρώτη φάση θα είναι εκτός pc και μία φορά στις 10 μέρες περίπου, θα κουμπώνει πάνω και θα γίνεται sync με τους άλλους 2 εσωτερικούς (με hot swap σε  case corsair obsidian 800d).

Αυτή τη στιγμή έχω 2*1ΤΒ και 1*2ΤΒ για offline backup - synced στους άλλους 2.

 

Επειδή τα βιντεο της actioncam είναι average 4gb γεμίσανε σιγά σιγά (πήρε >3 χρόνια) + οτι ο ένας από τους 1ΤΒ έχει βγάλει μερικά bad sectors και θέλω να τον αλλάξω.

 

Ο 2 ΤΒ θα γίνει main και θα τον έχω σε πρώτη φάση παρέα με τον καλό 1 ΤΒ και ο καινούριος θα γίνει offline backup.

Στο μέλλον όμως όταν ξαναγεμίσουν θα γίνει storage με εκ νέου αγορά άλλου μεγαλύτερου. Αυτό προβλέπω να μου πάρει με τους ρυθμούς που γράφω video στην actioncam πάνω από 2 χρόνια. Μπορεί και 3.

 

3 η 4 ΤΒ δεν με πειράζει μιας και το budget είναι max 160€ οπότε αφού με παίρνει θα προτιμήσω 4ΤΒ.

Απλά επειδή διαβάζω πολλά για βλάβες κλπ ειδικά για λάθος χρήση (πχ wd red σε μηχάνημα που ανοιγοκλείνει συνέχεια)

θα ήθελα να μου προτείνετε τι να πάρω.

 

Επίσης θα ήθελα Ελληνικό κατάστημα από Αθήνα που να δέχεται επιστροφή αν βγει με πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ γενικά seagate έχω χωρίς προβλήματα.

Ίσως δώσω 5€ παραπάνω και πάω στα 165€ που βρίσκω και τον Green της WD και τον barracuda hdd.15 της seagate.

 

Είναι καλύτερος σε κάτι κάποιος από αυτούς τους 2 μεταξύ τους????

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αξιοπιστια των Seagate, τι να πω... Τυχερα τα παιδια. Δε μου'χει χαλασει ποτέ δισκος , περα απο ΜΙΑ μοναδικη φορα, που εβγαλε ΕΝΑΣ εξωτερικος bad sectors. Ολως τυχαιως , ηταν seagate. Και προσφατα μιας φιλης μου ο αντιστοιχος, παλι τα ιδια. Και του κολλητου μου ο βασικος seagate με bad sectors . Αντε να πω ο δικος μου ειναι μια 5ετια. Της φιλης ειναι 2 χρονων και του κολλητου 3ων.

 

Εχω 2XWD Green , αρκετα παλιους, οι οποιοι δουλευουν απροβληματιστα και δεν ακουγονται και καθολου. Για storage ο ενας, backup ο αλλος. Συνεχεια μεσα στο pc. Επισης 1 εξωτερικο για storage , παλι WD Μαυρο ομως. Χωρις προβληματα, και εχει φαει και βουτες 2 φορες! 

 Για μενα απο θεμα αξιοπιστιας, μονο WD .

 

Αλλα και παλι , ολα σχετικα ειναι με το μηχανικο δισκο. Μπορει να παρεις 2 , εναν απο την καθε εταιρεια , και να σου "σκασουν" και οι 2 αμεσα ή μονο ο WD ξερω γω.

 Hit&miss η φαση. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στον seagate θα πάω. Έχω χρόνια και bad sectors έβγαλε μόνο ένας που είχα πάρει μτχ (λάθος) και δεν ξέρω τι χρήση είχε κάνει ο προηγούμενος.

Επίσης ανήκει στην προβληματική σειρά 7200.11

 

Αντίθετα στη δουλειά που έχουμε καμια 10αριά pc, όλα με την αγορά φόραγαν 500GB Green WD, τα 6 έχουν θέμα και μετράνε ώρες ζωής.


Δεν είναι θέμα SEAGATE vs WD.

Αλλά σύγκρισης των φθηνότερων μοντέλων τους.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στον seagate θα πάω. Έχω χρόνια και bad sectors έβγαλε μόνο ένας που είχα πάρει μτχ (λάθος) και δεν ξέρω τι χρήση είχε κάνει ο προηγούμενος.

Επίσης ανήκει στην προβληματική σειρά 7200.11

 

Αντίθετα στη δουλειά που έχουμε καμια 10αριά pc, όλα με την αγορά φόραγαν 500GB Green WD, τα 6 έχουν θέμα και μετράνε ώρες ζωής.

Δεν είναι θέμα SEAGATE vs WD.

Αλλά σύγκρισης των φθηνότερων μοντέλων τους.

Επειδή οι green σου βγήκαν σκάρτοι αυτό δεν ακυρώνει την WD. Γενικά για τους Green διαβάζω τα χειρότερα. Επίσης είναι πιθανό να έχεις πέσει σε παρτίδα προβληματικών δίσκων. Συμβαίνει αυτό. Έχω και Seagate(3 χρόνων) και WD(πιο πρόσφατοι). Γεινικά πιστεύω ότι το θέμα με τους δίσκους (πολυσυζητημένο) έχει να κάνει είτε με σκάρτες παρτίδες(για διαφόρους λόγους) είτε με προβληματικά μοντέλα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.