Jump to content



Έχω 2 ηχεία, μπορώ να πάρω άλλα 2 για πίσω;


Recommended Posts

Έχω 2 ηχεία βιβλιοθήκης πάνω στην onboard soundcard της μητρικής μου.

 

Αν αγοράσω άλλα 2 ηχεία βιβλιοθήκης και τα βάλω στην υποδοχή που έχει η κάρτα ήχου για πίσω ηχεία (μαύρο χρώμα;), θα μπορώ να ακούω σωστά ήχο στις ταινίες από τα πίσω ηχεία;;;

 

Με την ίδια λογική αν πάρω ένα subwoofer μόνο του και το βάλω στην υποδοχή για sub (πορτοκαλί χρώμα;) θα δουλεύει κανονικά;

IMG_3915b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, θα πρεπει να ειναι αυτοενισχυομενα(ενεργα) οπως πιθανον και τα μπροστινα σου λογικα. Τωρα το θεμα ειναι το εξης: αν παρεις δυο για πισω και επιλεξεις απο την καρτα σου να βγαζει πολυκαναλο (surround) ηχο τοτε θα σου λειπει το κεντρικο καναλι που σημαινει οτι θα ακους σωστα τα ηχητικα εφε, οχι ομως τους διαλογους που ειναι αποκλειστικη δουλεια του κεντρικου ηχειου. Οποτε πρεπει να παρεις και ενα σετ κεντρικου ηχειου-sub που θα ειναι επισης ενεργα για να ολοκληρωθει το 5.1 και ετσι να εχεις 100% καλυψη καναλιων. Το προβλημα εδω ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχουν ετοιμα τετοια σετακια κεντρικων-σαμπ. Αν παρολα αυτα παρεις μονο δυο πισινα τοτε και παλι θα πρεπει να παιζεις στερεοφωνικα που σημαινει πως οτι παιζουν τα μπροστα θα παιζουν και τα πισω αρα "σωστο" surround ΔΕΝ θα εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβόμουνα και εγώ, ότι με 4 ηχεία σε ταινίες δεν θα έχω surround ήχο όπως π.χ έχει κάποιος με 5.1.

 

Περίεργο είναι αυτό όμως. Αν υπάρχει επιλογή στον ήχο για 4.0 ηχεία γιατί να μην παίζουν τους διαλόγους τα 2 μπροστινά π.χ αφού δεν θα έχω κεντρικό και όλοι οι άλλοι ήχοι να μοιράζονται μπρός και πίσω; Είναι θέμα κάρτας ήχου και οδηγών λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ακούς περιφερειακό ήχο και χωρίς sub+center. Απλά θα θέτεις 4.0 ή quadrophonic (ή όπως αλλιώς το αναφέρει) ως σύστημα ηχείων. Το θέμα είναι να καταφέρεις να ταιριάξεις τα δύο σετ ηχείων ώστε να μην αποδίδουν πολύ διαφορετικό ήχο μεταξύ τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το quadrophonic δεν θα προσφερει κατι περισσοτερο μιας και παλι στερεοφωνικα παιζει απλα εμπλουτιζει καπως τα μυσικα ακουσματα. Δεν διακρινει τα καναλια ηχου ετσι οπως ειναι γραμμενα στην ταινια. Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο ομως οποτε δεν θα επιμεινω. Για μενα αν θες να κυνηγησεις σωστο surround το καλυτερο ειναι να στησεις 5.1 η εστω 5.0 αν τα μπροστινα σου παιζουν καλα μπασα (αν και παλι θα λειπουν οι χαμηλες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω τα EDIFIER R1900TII 2.0 σκέφτομαι να πάρω πάλι της edifier, αλλά το πιο φτηνό μοντέλο  οπότε θα ταιριάξει αρκετά ο ήχος.

Δεν νομίζω πίσω να χρειάζονται τόσο βαρβάτα ηχεία, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

 

Νομιζω πως το quadrophonic δεν θα προσφερει κατι περισσοτερο μιας και παλι στερεοφωνικα παιζει απλα εμπλουτιζει καπως τα μυσικα ακουσματα. Δεν διακρινει τα καναλια ηχου ετσι οπως ειναι γραμμενα στην ταινια. Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο ομως οποτε δεν θα επιμεινω. Για μενα αν θες να κυνηγησεις σωστο surround το καλυτερο ειναι να στησεις 5.1 η εστω 5.0 αν τα μπροστινα σου παιζουν καλα μπασα (αν και παλι θα λειπουν οι χαμηλες)

Θα παίζει τα πίσω ηχεία όπως ακριβώς θα τα έπαιζε και σε ένα 5.1 setup. Το κεντρικό και το sub θα μπορεί να οδηγηθεί στα δύο μπροστά ηχεία και βλέποντας τα ηχεία που έχει, δεν νομίζω να μην μπορεί να αποδώσει σχετικά καλά το sub μέσω αυτών των δύο ηχείων. Αν η απόσταση θέασης και αυτή των ηχείων δεν είναι δυσανάλογες, π.χ. να είναι ο ίδιος κοντά στην οθόνη, αλλά τα δύο μπροστινά ηχεία να απέχουν πολύ μεταξύ τους, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με τους διαλόγους, οπότε και εδώ το κεντρικό ίσως να μην είναι και απαραίτητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.....Αν η απόσταση θέασης και αυτή των ηχείων δεν είναι δυσανάλογες, π.χ. να είναι ο ίδιος κοντά στην οθόνη, αλλά τα δύο μπροστινά ηχεία να απέχουν πολύ μεταξύ τους, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με τους διαλόγους, οπότε και εδώ το κεντρικό ίσως να μην είναι και απαραίτητο.

Τα μπροστινά ηχεία είναι δεξιά και αριστερά από μια 55άρα τηλεόραση που έχω (οπότε είναι περίπου 1.5 μέτρο απόσταση).

Εγώ κάθομαι σε καναπέ γωνιακό αλλά συνήθως κάθομαι ακριβώς απέναντι στα 3,5 μέτρα. 

Οπότε το σκεφτικό μου είναι να βάλω άλλα 2 ηχεία (μικρά μάλλον) από πίσω μου στον τοίχο(σε απόσταση το πολύ μισό μέτρο από τα αυτιά μου!) και να έχω τα 2 μεγάλα ηχεία μου μπροστά για μουσική κτλ και σε ταινίες και παιχνίδια να ακούω και από τα πίσω ώστε να έχω την αίσθηση του surround.

 

Κανένα ηχείο για πίσω σχετικά φτηνό έχεις να προτείνεις μιας και είμαι ψιλοάσχετος με ήχο...

 

P.S Αυτό με τους διαλόγους δεν τον πολυκάταλαβα, δηλαδή τώρα που έχω μόνο 2 ηχεία και από τα 2 δεν ακούγονται οι διάλογοι; Αν έχω 4 πάλι από τα 2 τα μπροστά δεν θα ακούω τους διαλόγους;

Έγινε επεξεργασία από Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

Τωρα απλα παιζεις στερεοφωνικο ηχο οπου τα παντα ολα αναπαραγονται απο δυο ηχεια. Οταν ομως πας σε πολυκαναλο ηχο τοτε ο ηχος διαχωριζεται σε πολα καναλια. Αν εχεις προσεξει στα home cinema υπαρχει παντα μονις αριθμος ηχειων, συνηθως 5 η 7. Αυτο γιατι το ενα ηχειο παντα ειναι το κεντρικο-διαλογων ενω ολα τα υπολοιπα (4 η 6) χωριζονται σε ζευγη οπου το καθε ζευγος εχει ενα αριστερο-δεξι και αναλαμβανουν να αναπαραγουν τα εφε και να σου δωσουν την κατευθυνση τους( μπρος πισω δεξια αριστερα κλπ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω σε διάφορες σελίδες σχετικές με ήχο, λένε ότι καλό είναι να υπάρχει κεντρικό, αλλά αν τα 2 μπροστινά ηχεία είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους (δεξιά-αριστερά από την οθόνη και όχι πιο μακρυά) , τότε μπορεί κάποιος να καταφέρει σωστό ήχο και χωρίς κεντρικό ηχείο. Οι διάλογοι θα ακούγονται από τα 2 μπροστινά και σχεδόν δεν θα καταλάβει διαφορά.

Λογικό μου ακούγετε!

Link to comment
Share on other sites

Τα μπροστινά ηχεία είναι δεξιά και αριστερά από μια 55άρα τηλεόραση που έχω (οπότε είναι περίπου 1.5 μέτρο απόσταση).

Εγώ κάθομαι σε καναπέ γωνιακό αλλά συνήθως κάθομαι ακριβώς απέναντι στα 3,5 μέτρα. 

Οπότε το σκεφτικό μου είναι να βάλω άλλα 2 ηχεία (μικρά μάλλον) από πίσω μου στον τοίχο(σε απόσταση το πολύ μισό μέτρο από τα αυτιά μου!) και να έχω τα 2 μεγάλα ηχεία μου μπροστά για μουσική κτλ και σε ταινίες και παιχνίδια να ακούω και από τα πίσω ώστε να έχω την αίσθηση του surround.

 

Κανένα ηχείο για πίσω σχετικά φτηνό έχεις να προτείνεις μιας και είμαι ψιλοάσχετος με ήχο...

 

P.S Αυτό με τους διαλόγους δεν τον πολυκάταλαβα, δηλαδή τώρα που έχω μόνο 2 ηχεία και από τα 2 δεν ακούγονται οι διάλογοι; Αν έχω 4 πάλι από τα 2 τα μπροστά δεν θα ακούω τους διαλόγους;

Μια χαρά είσαι όσον αφορά την θέση των ηχείων και την δική σου όταν βλέπεις ταινία.

 

Κοίτα, πιθανόν δεν είμαι και πολύ περισσότερο σχετικός με τον ήχο σε σχέση με σένα, αλλά τα EDIFIER από ότι βλέπω είναι καλά και δυνατά ηχεία, ενώ πάνε και σχετικά χαμηλά, έως και τα 60Hz από ότι είδα(60Hz-22KHz). Οπότε νομίζω ένα woofer και ένα κεντρικό θα κάνανε την δουλειά που ήδη θα κάνουν ικανοποιητικά τα EDIFIER. Θα την κάνανε προφανώς καλύτερα, αλλά μόνο αν είναι σχετικά υψηλού κόστους. Ένα κεντρικό των 20€ ή ένα woofer των 50€, ίσως να μην προσφέρουν πολλά παραπάνω. Ίσως να προσφέρουν ισχύ, αλλά να χαλάνε το τελικό αποτέλεσμα. Επιπλέον και αυτά όπως και τα πίσω θα πρέπει να ταιριάξουν αρμονικά για να μην επιβάλλεται το ένα ηχείο στο άλλο. Όσον αφορά τα πίσω ηχεία δεν θα παίζουν χαμηλές συχνότητες, οπότε δεν χρειάζεται να είναι σαν τα EDIFIER, ούτε σε μέγεθος, ούτε σε εύρος συχνοτήτων.

 

Αυτά με κάθε επιφύλαξη μιας και δεν δηλώνω ειδικός και για αυτό δεν μπορώ να προτείνω και κάποιο σετ ηχείων. Οι διάλογοι ναι, στα δύο μπροστινά ακούγονται και εκεί θα συνεχίσουν να ακούγονται. Δεν θα παίζονται από τα πίσω ηχεία όπως τα πίσω ηχεία δεν έχουν καμιά σχέση με τις χαμηλές συχνότητες. Και οι διάλογοι και οι χαμηλές συχνότητες ανακατευθύνονται στα δύο μπροστινά όταν δεν έχεις center και subwoofer.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το να ειναι κοντα στην οθονη, ειναι οτι θα χασεις το "απλωμα" των ηχητικων εφε στο χωρο. Επισης τα 60Ηz δεν ειναι αρκετα χαμηλα κατα τη γνωμη μου. Σε καμια σκηνη με μπολικη δραση οπου θα παιζουν και τα 4 ηχεια και αλλοι θα γκαζωνουν απο μπροστα ενω αλλοι θα πυροβολουν και θα κορναρουν περιπολικα απο πισω, οι χαμηλες θα χανονται. Και τα 1900αρια καλα χρυσα αλλα εκτος του οτι ειναι μονιτορακια εχουν και σχετικα μικρης διαμετρου οδηγους. Για δειγμα να σου πω οτι εγω με dali zensor 1 που παιζουν απο ενισχυτη, με 5,5 ιντσες μεγαφωνο σε ταινιες "ψαχνω" τα μπασα... Ενω στη μουσικη ειναι μια χαρα!

Για να μην γινομαι σπαστικος και φερνω ολο αντιρρησεις, οφειλω να σου πω οτι διαφωνω λιγο με το ολο κονσεπτ. Θα προτιμουσα να τα δωσω και να πηγαινα σ ενα οικονομικο ολοκληρωμενο 5.1 και να παιζουν ολα οπως πρεπει και απ οπου πρεπει. Απο κει και περα ομως εσυ ξερεις τι θες ακριβως και μεντι εισαι ευχαριστημενος και τι οχι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το να ειναι κοντα στην οθονη, ειναι οτι θα χασεις το "απλωμα" των ηχητικων εφε στο χωρο. Επισης τα 60Ηz δεν ειναι αρκετα χαμηλα κατα τη γνωμη μου. Σε καμια σκηνη με μπολικη δραση οπου θα παιζουν και τα 4 ηχεια και αλλοι θα γκαζωνουν απο μπροστα ενω αλλοι θα πυροβολουν και θα κορναρουν περιπολικα απο πισω, οι χαμηλες θα χανονται. Και τα 1900αρια καλα χρυσα αλλα εκτος του οτι ειναι μονιτορακια εχουν και σχετικα μικρης διαμετρου οδηγους. Για δειγμα να σου πω οτι εγω με dali zensor 1 που παιζουν απο ενισχυτη, με 5,5 ιντσες μεγαφωνο σε ταινιες "ψαχνω" τα μπασα... Ενω στη μουσικη ειναι μια χαρα!

Για να μην γινομαι σπαστικος και φερνω ολο αντιρρησεις, οφειλω να σου πω οτι διαφωνω λιγο με το ολο κονσεπτ. Θα προτιμουσα να τα δωσω και να πηγαινα σ ενα οικονομικο ολοκληρωμενο 5.1 και να παιζουν ολα οπως πρεπει και απ οπου πρεπει. Απο κει και περα ομως εσυ ξερεις τι θες ακριβως και μεντι εισαι ευχαριστημενος και τι οχι!!

Τα ηχεία μου πάνε από 46Hz όχι από 60. Είναι αρκετά καλά τα μπάσα.

 

Μου φαίνεται πριν αγοράσω ηχεία (που μπορεί να πάνε χαμένα στο τέλος), θα δανειστώ από κανένα φίλο για 1 μέρα ένα ζευγάρι ηχεία να δοκιμάσω το όλο concept πως δουλεύει και μετά θα αποφασίσω. Αν μου δουλέψει σωστά μετά θα ψάξω για αγορά  ηχείων.

 

P.S όλα τα αυτιά δεν είναι ίδια φίλε μου, εγώ από κάτι σάπια ηχεία που είχα μια ζωή πήγα στα edifier και τρελάθηκα με τον ήχο που βγάζουνε. Άλλος που έχει πιο μελωδικό αυτί μπορεί να τα ακούσει και να πει ότι είναι για κλοτσιές.

Έγινε επεξεργασία από Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία μου πάνε από 46Hz όχι από 60. Είναι αρκετά καλά τα μπάσα.

 

Αλλού διαβάζω 60-20000 (κάπου είχα διαβάσει 60-22000)

R1900TII specs

 

αλλού 46-20000

 

Technische Daten, Aufbau und Verstärker - Edifier R1900TII im Test - 2.0 Geheimtipp für unter 90 Euro?

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Να ελεγαν και στα ποσα  +-db  αναφερεται η μετρηση καλα θα ηταν.

Τεσπα..αν ηταν να διαλεξω στη τυχη θα διαλεγα αυτο που λεει η edifier ελπιζωντας οτι θα ειναι στα +-3db

Kαι τα 30hz φτανουν ..αλλα αν ειναι -40db τι να το κανεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει σε youtube σε βίντεο με εύρος συχνοτήτων παλιότερα και νομίζω παίζουν πάνω από 50, οπότε πιστεύω 46 είναι.

 

Δεν θυμάμαι σίγουρα όμως, θα πρέπει να το ξανατσεκάρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι η μετρηση..δε χρειαζεται να το τσεκαρεις.

0-Grad.png

30-Grad.png

 

από το link που έβαλα πιο πάνω. Αν διαβάζω σωστά το διάγραμμα, σίγουρα δεν είναι -40dB (dB δεν είναι στον κατακόρυφο άξονα?)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαια το ειπα το -40δβ δεν ειχα δει την μετρηση

 

Λιγο πολυ ολα τα ηχεια την ιδια χαρακτηριστικη εχουν..Ολα παιζουν σε χαμηλες συχνοτητες Το ζητημα ειναι ποσο πιο χαμηλα σε db .Το "σωστο" ειναι στα -3δβ ..Aλλα οκ αν αναγραφεται η διακυμανση ολα σωστα ειναι.

 

Ξεφευγοντας απο τα νουμερα καποιο αλλο ηχειο με ιδια αναφορα 60-20Κηζ αλλα να αναφερεται και το +-3δβ να εισαι σιγουρος οτι θα εχει περισσοτερο μπασο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.