Jump to content



FX-8350 fps spikes/drops στο CS:GO


v3ng3ful

Recommended Posts

Γεια σας,

Πρόσφατα έκανα ένα build με fx-8350, ASUS m5a99x evo r 2.0, G.SKILL 1866 sniper. Στο CS:GO, το οποίο είναι overkill για το σύστημα, έχω ένα average 200fps uncapped (λόγω GPU bneck). Μερικές φορές, μου κάνει ένα fps spike, κολλάει εικόνα και ο ήχος loopάρει για 1 δευτερόλεπτο που κρατάει το spike. Ψάχνοντας όλο το νετ βρήκα ότι είναι λόγω του cool n quiet και του voltage regulator. Το απενεργοποίησα και όλα καλά, τα spikes όντως σταμάτησαν εντελώς. Στην ουσία το vrm, επειδή το cs:go είναι overkill, μερικές φορές πετούσε τη CPU σε idle (όταν πχ η GPU maxare σε ένα gpu intensive μέρος), έριχνε το voltage στα 0.887V στιγμιαία από 1.337V (έχω κλειστό turbo), και γινόταν αυτό το χοντρό spike. Όμως, σε περίπτωση που θέλω να το ενεργοποιήσω, ή πχ τρώει ένα default το mobo, εγώ πάλι θα εχω lag spikes? Τι φάση, υπάρχει περίπτωση να το φτιάξουν με κάποιο bios update? Στο m5a99x με το DIGI+ chipset μπορείς να πειράξεις τα responses του regulator ώστε να είναι στο extreme. Εκεί τα spikes κρατάν millis, αλλά συμβαίνουν πιο συχνά. Η πιθανότητα να παίξω ένα game φυσιολογικά χωρίς να failάρει το regulator υπάρχει? Πρέπει δηλαδή να πειράξω bios απλά για να παίζω όπως παίζουν όλα τα φυσιολογικά pc με αυτό το Cool n Quiet? Δοκίμασα και το High Performance plan στα windows 10 αλλά τίποτα. Έβαλα win 7, και 8.1 τα ίδια ακριβώς. Με κλειστό CnQ μου έχει τους πυρήνες στα 4ghz στο idle ακόμα και όταν είμαι fb. Επίσης έχω και coil whine για κάποιο λόγο με CnQ κλειστό. Και + ότι πίνω τη cpu χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο, + ότι έχω μεγαλύτερη κατανάλωση (80κάτι watt με CnQ 125 watt χωρίς). Τι απόψεις έχετε σ αυτό?

 

Thanks.

 

PS: έχω κλείσει core parking.

PS2: η GPU είναι ή 9800gt. Είναι πολύ παλιά, και σκέφτομαι ότι αν βάλω μία που κρατάει τη CPU λίγο πιο ενεργή ίσως να μην πέσει σε idle. Όμως έχω δει και άλλους να το παθαίνουν με καλύτερες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αφησε ανοικτό το Cool n Quiet και δες αν υπάρχει επιλογή APM MASTER MODE . Αυτή είναι που ρίχνει τα ρολόγια όταν το CPU πάει να ξεπεράσει το TDP του. Αν είναι ανοικτή κλείσε την.

Αν δεν διορθωθεί αυτό, μάλλον είναι bug της μητρικής και το ελεγκτή που χρησιμοποιεί η ASUS για το VRM .

 

Επίσης γιατί πιστεύεις πως το παιχνίδι είναι overkill για το σύστημά σου ? Με 200FPS είσαι ....

 

Υπάρχει πάντως και άλλος τρόπος να ανοίγεις και να κλείνεις το Cool N Quiet μέσα από τα windows και είναι μέσα από το AOD .

 

EDIT <: Δες και το EPU τι κάνει αλλάζοντάς του ρυθμίσεις .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Αφησε ανοικτό το Cool n Quiet και δες αν υπάρχει επιλογή APM MASTER MODE . Αυτή είναι που ρίχνει τα ρολόγια όταν το CPU πάει να ξεπεράσει το TDP του. Αν είναι ανοικτή κλείσε την.

Αν δεν διορθωθεί αυτό, μάλλον είναι bug της μητρικής και το ελεγκτή που χρησιμοποιεί η ASUS για το VRM .

 

Επίσης γιατί πιστεύεις πως το παιχνίδι είναι overkill για το σύστημά σου ? Με 200FPS είσαι ....

 

Υπάρχει πάντως και άλλος τρόπος να ανοίγεις και να κλείνεις το Cool N Quiet μέσα από τα windows και είναι μέσα από το AOD .

 

EDIT <: Δες και το EPU τι κάνει αλλάζοντάς του ρυθμίσεις .

Αν είναι bug της μητρικής τότε, έχει βγάλει μεγάλη παρτίδα με buggαρισμένες μητρικές... Αλλά δε νομίζω να είναι αυτό, αφού όταν κλείνω το CnQ σταματάει. Είναι overkill για τη CPU εννοούσα. Αλλά γιατί να μου ρίξει τα ρολόγια λόγω TDP? Αφού δεν είναι καν turbo που πάει στα 1.425V. Στα 1.337V είμαι. Και θερμικά δεν έχω θέμα με hyper 212 evo @ 4ghz..... Max core temp δεν έχω δει να πάει πάνω από 52C με prime95. (63 socket temp). Αυτό πάντως που λες νομίζω είναι feat της gigabyte, εγώ δεν μπορώ να το βρω, εκτός κι αν έχει άλλο όνομα. Εμένα δουλεύει με DIGI+. Το EPU είναι Disabled. Το aod πλάκα είχε, και έδειχνε και το temp margin. Μπορεί να το βάλω μία, αν και τώρα έχω ανοίξει το CnQ και πάει καλά για ένα ανεξήγητο λόγο. Λογικά θα πέτυχα τη ρύθμιση αλλά ψυχή βαθειά. Δεν θυμάμαι καν τι πείραξα.

 

EDIT: ωπα ψηλέ λάθος. Το βρήκα το APM όντως, έψαχνα σε λάθος σημείο. Είναι όλα Disabled μέσα (και S5).

EDIT2: Μου το ξανάκανε σήμερα ΠΟΛΥ άσχημα. Κόλλησα για περίπου 2 seconds...

Έγινε επεξεργασία από v3ng3ful
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.