Jump to content



Στησιμο Low badget pc για cs:go


Recommended Posts

όπως εχω γράψει και στον τίτλο θα ήθελα γνώμες για οικονομικό σύστημα για browsing και cs:Go.

To pc είναι για φίλο που δεν έχει απαιτήσεις μόνο cs:go θέλει!!! 

Σκέφτηκα χρήση AMD και να μη μπει καθόλου κάρτα γραφικών... τι λέτε?

 

Τροφοδοτικό υπάρχει

 

και σκέφτομαι για:

case: Cougar Spike ~25E

cpu:  AMD A10-7700K Box  ~123E                                             

mobo: Asus A88XM-Plus  ~77E

ram: G.Skill 4GB DDR3 F3-1333C9S-4GNS  ~22E

hdd: Seagate Barracuda 1TB SATA HDD  ~50E

                                                                                297E καλή τιμουλα....

Χρόνος υπάρχει περίπου 2 εβδομάδες!!! Ακούω γνώμες!!!

         

Link to comment
Share on other sites

Μπα ,υπερβολικά αδύναμο ,και θα ήθελες ΠΟΛΥ καλύτερη και περισσότερη μνήμη. Μην κοιτάς καν προς τα εκεί . Χρειαζεται καλη simgle threaded αποδοση .Θες οπωσδήποτε μια κάποια κάρτα γραφικών ,και οχι εντελώς χώμα cpu .

Επίσης δεν ξέρουμε τι ανάλυση θα παίζει και πόσα fps minimum θεωρείτε αποδεκτά ;

Link to comment
Share on other sites

όπως εχω γράψει και στον τίτλο θα ήθελα γνώμες για οικονομικό σύστημα για browsing και cs:Go.

To pc είναι για φίλο που δεν έχει απαιτήσεις μόνο cs:go θέλει!!! 

Σκέφτηκα χρήση AMD και να μη μπει καθόλου κάρτα γραφικών... τι λέτε?

 

Τροφοδοτικό υπάρχει

 

και σκέφτομαι για:

case: Cougar Spike ~25E

cpu:  AMD A10-7700K Box  ~123E                                             

mobo: Asus A88XM-Plus  ~77E

ram: G.Skill 4GB DDR3 F3-1333C9S-4GNS  ~22E

hdd: Seagate Barracuda 1TB SATA HDD  ~50E

                                                                                297E καλή τιμουλα....

Χρόνος υπάρχει περίπου 2 εβδομάδες!!! Ακούω γνώμες!!!

Δεν έχω παίξει το game αλλά με βάση το game debate ο A8 7600 αρκεί

Counter-Strike: Global Offensive System Requirements | Can I Run Counter-Strike: Global Offensive PC requirements

 

Και προσωπικά θα πήγαινα για τον A8 7600, εκτός και αν σε απασχολεί το overclocking. Θα γλυτώσεις κάπου στα 30€, με τα οποία μπορείς να πας σε 8GB ταχύτερης μνήμης. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ συνδυάζεις single channel 1333MHz μνήμη με APU. Οπότε από την σύνθεσή σου προσωπικά θα πήγαινα σε A8 7600 με 80-85€ και για μνήμη σε 2x4GB(η μητρική σου έχει 4 θέσεις, οπότε δεν σε περιορίζει μελλοντικά το 2x4GB) στα 2400MHz μιας και είναι οι πιο υψηλής ταχύτητας μνήμες μεταξύ 55-65€ ή αν ήμουν υποχρεωμένος να κάνω οικονομία, στα 1866MHz με τιμή κάπου στα 50€.  Θα έχανα μεν το overclocking στον 7600, αλλά τόσο ο 7600, όσο και ο 7700Κ έχουν κάρτα γραφικών με τον ίδιο αριθμό stream processors, οπότε δεν θα περίμενα να έχουν τρελές διαφορές. Αν θέλεις το overclocking καλύτερα πήγαινε στον A8 7650K να γλυτώσεις πάνω κάτω 15€. Γενικά σε APUs οι επιλογές είναι τρεις, όπως το βλέπω εγώ, και καμιά δεν είναι ο 7700K. Α8 7600 για οικονομικά, Α8 7650Κ για επιπλέον την δυνατότητα overclocking και A10 7850K για overclocking και την καλύτερη διαθέσιμη κάρτα γραφικών σε APU(512 stream processors vs 384 που έχουν οι 7700Κ και οι 7650K/7600).

 

Μια χαρά φαίνεται να το παίζει ο A8 7600 στα 1080p, οπότε στα 768p θα πιάνει φαντάζομαι χαλαρά σταθερά τα 60fps

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

*budget

 

να ξερεις βαρυνε αρκετα με τα τελευταια updates. 

 

εγω το παιζω 120hz 1080p  shaders low τα υπολοιπα high 0x AA 8x AF και σε gungame monastery shoots και safehouse ειχα drops στα 180-200fps (4690k στα 4.4 - r9 390 stock - ο ssd εινα must αμα παθει τιποτα το pc/γραμμη και βγεις καταλαθος απο το game ) 

 

competitive matchmaking το παρατησα στο Legendary Eagle rank και δεν ειχα ποτε drops στην dust 2 οπου γινουντουσαν τα 9 απο τα 10 5on5 που επαιζα, ειχα βαλει οριο 250fps απο την κονσολα  και ητανε συνεχεια εκει ( με 50 fps δεν μαμησε κανεις ! χρειαζεσαι μπολικα για να πηγαινει το mouse fluid ειδικα αμα τρεχεις το game σε πανω απο 1 thread  http://eliteownage.com/counterstrikeinputlag.html )

 

αμα μπαινει ο φιλος σου σε 128tick σερβερ απαγορευεται να εχει κατω απο 128fps την οποιαδηποτε χρονικη στιγμη αλλιως θα μενει ο client πισω σε updates 

 

προτεινω i3 hasswell - mobo του 60ρικου και καμια 750ti 

 

τωρα αμα παιζει μονο casual - δεν ενδιαφερουν τοσο τα frames  απλα αγνοησε το ποστ μου :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

να ξερεις βαρυνε αρκετα με τα τελευταια updates.

Το παραπάνω βιντεάκι πάντως είναι του προηγούμενου μήνα, οπότε ίσως να ενσωματώνει τα updates αυτά. Το κατά πόσο τα έχει ενεργοποιημένα/αξιοποιεί/.... δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το cs τραβάει full από ένα πυρήνα που εκεί ο amd ειναι ανάλογος με πολυ χειρότερους (και φθηνοτερους;) cpu . και επαναλαμβάνω τεταρτη φορα στο thread : αν πας σε amd apu ,ΘΕΛΕΙΣ γρήγορη μνήμη ,και τα 4gb ειναι λίγα ,μνήμη ιδανικά και πάνω από 2133 MHz.

Οπότε παλι ξεφεύγει το budget .

Για αυτο ερχόμαι παλι στο συμπέρασμα : (καθαρά προσωπικο )

Οι amd δε συμφέρουν πουθενά .

Η ίδια η amd τους παράτησε ,εμείς οχι .

Γιατι οχι ένας pentium ,με φτηνή gpu ,που θα πατάει την apu , και μια απλή ram και είσαι αρχοντόπουλο.

Είμαστε στο threshold του τι συμφέρει και τι οχι.

Ps.

Ο i3 με 750ti που ειπώθηκε πιο πάνω ,ακούγονται ιδανικά για τέτοια φάση ,αλλα υποθέτω ξεφεύγουν σα budget .

Και παντα o ssd παίζει το ρόλο του σε τέτοια games.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βαρεθεί όλο αυτό το φαρμάκι για τους AMD όταν υπάρχουν ακόμα και video που δείχνουν ότι ο επεξεργαστής όχι απλά τραβάει, αλλά είναι παραπάνω από αρκετός. Τι στο καλό παθαίνετε μόλις βλέπετε AMD? Τι να τραβήξει ο Intel? Σοβαρά; Δύο πυρήνες; Last year. Και η onboard είναι για πέταμα οπότε +80€ τουλάχιστον για κάρτα, αν όχι 100€ εκεί που έχει πάει η ισοτιμία με το δολάριο. Άρε κάτι i3 στα $300 και GT στα $200 που σας χρειάζονται....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^ για βρες μου βιντεο οπου τρεχει το game με multicore rendering κλειστο ....

Αν υποστηρίζει multicore, γιατί να βρω βίντεο που να το τρέχει κλειστό; Σαν να λέμε, κάνε disable το flash hardware acceleration για να δούμε τι;

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηρίζει multicore, γιατί να βρω βίντεο που να το τρέχει κλειστό; Σαν να λέμε, κάνε disable το flash hardware acceleration για να δούμε τι;

 

1) 

 

ο uploader ειναι τοσο ασχετος με το game που μετραει τα frames σε fraps ενω υπαρχει απο το '98 η εντολη 

 

net_graph 1 

 

2) με τα 47-62fps του βιντεο δεν μαμησε κανεις ! ειναι τρελο handicap γιατι εκτος των αλλων,  το ιδιο το game εχει 64hz tickrate, με αλλα λογια οταν το framerate σου πεφτει κατω απο τα 64 fps παιρνεις λιγοτερα updates αποσα δικαιουσαι και σε βλεπουν οι αλλοι παικτες οταν κουνιεσαι να κανεις  warping εδω κι εκει 

 

 

 

^ τα εξηγει οσο πιο απλα και ωραια γινεται  ^ ο βελγος αλεφαντος του csgo :p

 

επισης δεν υπαρχει περιπτωση να  ανεβει το  τραγικα χαμηλο minimum framerate οταν χαμηλωσει αναλυση και settings γιατι το bottleneck βρισκεται στον επεξεργαστη. 

 

3) αποτι καταλαβα  δεν ενδιαφερεται για το competitive nature του παιχνιδιου ο TS και ο φιλος του, προτιμαει να παιζει deathmatch casual demolition αντε και κανενα  MM με silvers, γουστο και καπελο του 

ομως εγω ειμαι εδω για επημανω οτι ενας i3 ή ακομα καλυτερα ο g3258 που αναφερθηκε πιο πανω αποτελουν πολυ ανωτερες επιλογες εφοσον νοιαζεσαι πραγματικα για το framerate .

 

γιατι σου ζητησα βιντεο με multicore rendering off ? γιατι αμα ειχες διαβασει λιγο το λινκ που ειχα δωσει πιο πανω θα εβλεπες οτι το multicore rendering στα χαμηλα framerate προσθετει τουλαχιστον 4ms input lag τα οποια μπορουν να γινουν  αρκετα αισθητα  ( εδω υπαρχουν αλλοι που κλοκαρουν την ιδια την usb για να πανε απο τα 8ms στο 1 και στα 2  http://www.thelab.gr/topic/27350-usb-mouse-ocing-guide/ )

 

εγω οταν πηγα απο i3 4130 στον 4690k το πρωτο πραγμα που εκανα ητανε να ενεργοποιησω το multicore rendering και να διπλασιασω το fps cap απο τα 125 στα 250.

 

γιατι το εκανα αυτο ? γιατι συμφωνα με το link ( και το A/B testing που εκανα ο ιδιος μεσα στις 300hrs που εχει καταγραψει το steam ) οταν εχεις τοσο υψηλα framerates το input lag του multicore rendering μικραινει κατα πολυ. 

 

το ιδιο κανω και σε αλλα games, οτιδηποτε τρεχει σε UE3   ΠΑΝΤΑ κλεινω το oneframethreadlag πριν παιξω, ετσι τρεχει το game σε ενα thread αλλα εφοσον εχω δωσει τοσα λεφτα i5 και ψυκτρα  μπορω να εχω μια χαρα  frames χωρις το αρκετα αισθητο lag που εμφανιζεται οταν το oneframethreadlag ειναι true στο .ini 

 

πχ dirty bomb που ειναι τα τελευταια αγαπημενα μου, προτιμω να το παιζω στα  125fps  και OFTL=false γιατι με  250fps cap και  OFTL=true παρολο που εχω ριξει αρκετα τα γραφικα  πεφτει  συχνα στα 160-180 fps και ξενερωνω.

 

επαναλαμβανω, ολα αυτα ενδιαφερουν καποιον που θελει να ειναι ανταγωνιστικος - και το csgo ειναι ανταγωνιστικο game απο την φυση του, αν το thread μιλαγε για κανα payday 2  απλα δεν θα ποσταρα καν. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1)

ο uploader ειναι τοσο ασχετος με το game που μετραει τα frames σε fraps ενω υπαρχει απο το '98 η εντολη

net_graph 1

2) με τα 47-62fps του βιντεο δεν μαμησε κανεις ! ειναι τρελο handicap γιατι εκτος των αλλων, το ιδιο το game εχει 64hz tickrate, με αλλα λογια οταν το framerate σου πεφτει κατω απο τα 64 fps παιρνεις λιγοτερα updates αποσα δικαιουσαι και σε βλεπουν οι αλλοι παικτες οταν κουνιεσαι να κανεις warping εδω κι εκει

http://www.youtube.com/watch?v=ozeKUtSXqXk

^ τα εξηγει οσο πιο απλα και ωραια γινεται ^ ο βελγος αλεφαντος του csgo [emoji14]

επισης δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβει το τραγικα χαμηλο minimum framerate οταν χαμηλωσει αναλυση και settings γιατι το bottleneck βρισκεται στον επεξεργαστη.

3) αποτι καταλαβα δεν ενδιαφερεται για το competitive nature του παιχνιδιου ο TS και ο φιλος του, προτιμαει να παιζει deathmatch casual demolition αντε και κανενα MM με silvers, γουστο και καπελο του

ομως εγω ειμαι εδω για επημανω οτι ενας i3 ή ακομα καλυτερα ο g3258 που αναφερθηκε πιο πανω αποτελουν πολυ ανωτερες επιλογες εφοσον νοιαζεσαι πραγματικα για το framerate .

γιατι σου ζητησα βιντεο με multicore rendering off ? γιατι αμα ειχες διαβασει λιγο το λινκ που ειχα δωσει πιο πανω θα εβλεπες οτι το multicore rendering στα χαμηλα framerate προσθετει τουλαχιστον 4ms input lag τα οποια μπορουν να γινουν αρκετα αισθητα ( εδω υπαρχουν αλλοι που κλοκαρουν την ιδια την usb για να πανε απο τα 8ms στο 1 και στα 2 http://www.thelab.gr/topic/27350-usb-mouse-ocing-guide/ )

εγω οταν πηγα απο i3 4130 στον 4690k το πρωτο πραγμα που εκανα ητανε να ενεργοποιησω το multicore rendering και να διπλασιασω το fps cap απο τα 125 στα 250.

γιατι το εκανα αυτο ? γιατι συμφωνα με το link ( και το A/B testing που εκανα ο ιδιος μεσα στις 300hrs που εχει καταγραψει το steam ) οταν εχεις τοσο υψηλα framerates το input lag του multicore rendering μικραινει κατα πολυ.

το ιδιο κανω και σε αλλα games, οτιδηποτε τρεχει σε UE3 ΠΑΝΤΑ κλεινω το oneframethreadlag πριν παιξω, ετσι τρεχει το game σε ενα thread αλλα εφοσον εχω δωσει τοσα λεφτα i5 και ψυκτρα μπορω να εχω μια χαρα frames χωρις το αρκετα αισθητο lag που εμφανιζεται οταν το oneframethreadlag ειναι true στο .ini

πχ dirty bomb που ειναι τα τελευταια αγαπημενα μου, προτιμω να το παιζω στα 125fps και OFTL=false γιατι με 250fps cap και OFTL=true παρολο που εχω ριξει αρκετα τα γραφικα πεφτει συχνα στα 160-180 fps και ξενερωνω.

επαναλαμβανω, ολα αυτα ενδιαφερουν καποιον που θελει να ειναι ανταγωνιστικος - και το csgo ειναι ανταγωνιστικο game απο την φυση του, αν το thread μιλαγε για κανα payday 2 απλα δεν θα ποσταρα καν.

Το θέμα ειναι να βρούμε το καλύτερο δυνατό που μπορούμε να κάνουμε!!

Το αν είμαι άσχετος και λέω για fps είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, μπορείς με όμορφο τρόπο να εξηγήσεις!!!

Ο φίλος παίζει competitive και συγκεκριμένα ειναι και mg με σύστημα pentium kai 128mb gpu!!! (Δεν του επέτρεπαν τα οικονομικά του για κάτι άλλο και δεν ειναι κακο )

Τωρα θέλει να κάνει ένα λιγο ποιο ανθρώπινο και προσιτό!! Και γι'αυτό ζήτησα Βοήθεια!!!

Δεν εχει να χωρίσει τπτ κανείς με κανέναν!!

Έγινε επεξεργασία από tsakali
Link to comment
Share on other sites

@GruntGR,Εντάξει μιλάς για επαγγελματικού επιπέδου κάψιμο. Άμα είναι έτσι μιλάμε για οβερκλοκαρισμένο i5 που αναφέρεις και εσύ, ώστε να αρκεί και ο ένας πυρήνας, για κάρτα γραφικών των 200€, για monitor στα 144Hz, για επαγγελματικού επιπέδου gaming ποντίκι και πληκτρολόγιο και δεν συμμαζεύεται.

 

Ο i3 και ο G3258 θέλουν και εξτρά κάρτα γραφικών και επιπλέον λεφτά. Ο AMD στην παρούσα περίπτωση είναι ιδανική λύση.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν βγαινει το budget(καντε το edit επιτελους αναρχοαπλυτοι συριζαιοι   :p)  με G3258 ?? do u even math bro ??? ( :D )

 

http://www.skroutz.gr/s/3858083/MSI-H81M-P33.html

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4981866/Intel-Pentium-G3258-Box.html?keyphrase=g3258

 

ο TS ελεγε για  200 ευρω σε mobo και  cpu 

 

αυτα που προτεινω εγω βγαινουν 130-140

 

arma-fr_r_600x450.png

 

http://www.tomshardware.com/reviews/pentium-g3258-b81-cheap-overclocking,3888-8.html

 

 

δεν μπορει να παρει με τα υπολοιπα 70  μια 560ti / gtx 460 δευτερο χερι ??? 

 

 

τωρα για οθονη ποντικι και πληκτρολογιο δεν μιλησε κανενας, ουτε αποκαλεσα τον TS ασχετο !

 

ποντικι αυτα τα microsoft που αναφερα στο thread του 2006  παραμενουν ακομα και σημερα relevant γιατι εχουν αντικειμενικα καλυτερη αποκριση απο laser overrpriced σαβουρες του 80ευρου

 

οθονη μπορει να παρει  αργοτερα μια 2233RZ σαν αυτη που ειχα κι εγω  2ο χερι  αλλα 80 ευρω, θα μου πεις  1680*1050 εν ετει 2015 ? γιατι οχι ?? 

 

εγω αν ειχα χρονο για να μαξαρω το ρανκ μου και δεν ειχα λεφτα  θα εψαχνα για CRT :D

 

το πληκτρολογιο ειναι το τελευταιο κομματι του puzzle

 

αλλο ενα guide που εξηγει αρκετα πραγματα 

 

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=145091632

 

μην μιλατε για πραγματα που δεν εχετε  ιδεα γιατι εκτιθεστε, φιλικα. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

do u even math bro ??

http://www.skroutz.gr/s/3858083/MSI-H81M-P33.html

+

http://www.skroutz.gr/s/4981866/Intel-Pentium-G3258-Box.html?keyphrase=g3258

ο TS ελεγε για 200 ευρω σε mobo και cpu

αυτα που προτεινω εγω βγαινουν 130-140

arma-fr_r_600x450.png

δεν μπορει να παρει με τα υπολοιπα 70 μια 560ti / gtx 460 δευτερο χερι ???

τωρα για οθονη ποντικι και πληκτρολογιο δεν μιλησε κανενας, ουτε αποκαλεσα τον TS ασχετο !

ποντικι αυτα τα microsoft που αναφερα στο thread του 2006 παραμενουν ακομα και σημερα relevant γιατι εχουν αντικειμενικα καλυτερη αποκριση απο laser overrpriced σαβουρες του 80ευρου

οθονη μπορει να παρει αργοτερα μια 2233RZ σαν αυτη που ειχα κι εγω 2ο χερι αλλα 80 ευρω, θα μου πεις 1680*1050 εν ετει 2015 ? γιατι οχι ??

εγω αν ειχα χρονο για να μαξαρω το ρανκ μου και δεν ειχα λεφτα θα εψαχνα για CRT :D

το πληκτρολογιο ειναι το τελευταιο κομματι του puzzle

αλλο ενα guide που εξηγει αρκετα πραγματα

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=145091632

μην μιλατε για πραγματα που δεν εχετε ιδεα γιατι εκτιθεστε, φιλικα.

Λοιπον εσυ που το παίζεις pro!! [emoji1]

Ακου να δεις εδω δεν κάνουμε επίδειξη γνώσεων για το cs, εδω ψάχνουμε οικονομική σύνθεση για το cs ουτε οθόνη ουτε ποντίκι μονο μονάδα!!!

Φιλικά πάντα αλλά σε βλέπω να ξεφεύγεις!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα που προτεινω εγω βγαινουν 130-140

Πληρώνεις 15 ευρώ παραπάνω και γλυτώνεις την κάρτα γραφικών. Που δυσκολεύεσαι;

 

 

Άμα είναι να το πάμε σε μεταχειρισμένα, δίνεις 40-50 ευρώ για έναν παλιό AM3/i7 quad, καμιά 30άρα για μητρική, σου περισσεύουν αρκετά λεφτά για μια 7850 και είσαι σιούπερ. Αλλά όλα αυτά πλέον είναι μεταχειρισμένα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Και όταν το παιδί φτιάχνει σύνθεση για ΑΛΛΟΝ, το να επιλέξει μεταχειρισμένα είναι σαν να ψάχνει μπελάδες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που τσακωνεστε για πυρήνες ενώ μιλάμε για Cs .

Εκτός του οτι (η χιλιοειπωμενη πια φράση ) πυρήνες με πυρηνεε έχουν διαφορά .

Επιπλέον ,η μόνη περίπτωση που θα υπερτερούσε σαν υποψηφια αγορά ένας ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ AMD desktop cpu ,ειναι αν μετραγε αποκλειστικά το πλήθος των πυρήνων.

Τίποτε άλλο.

Αλλα μιας και μιλάμε για φανταστικό σενάριο...

Ξεχνάτε πόση διαφορά σε single core από amd σε intel ? Η εταιρεία Amd οχι.

Σταμάτησε να τους φτιάχνει ξέρω γω ,το λες και μια ένδειξη αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.