Jump to content



ssd σε sata1 - Διάφορες ερωτήσεις


Recommended Posts

Σε laptop 10ετίας φίλου με intel core solo (win xp), θα μπει ssd και 2 gb ram, να πάρει τα πάνω του διότι κάνει 5 λεπτά να μπει os και ένα λεπτό να ανοίξει browser.

 

Ερωτήσεις:

1) Από όσο γνωρίζω δεν έχει πρόβλημα sata3 ssd να παίξει σε sata1. Ισχύει;

2) Επειδή αφενός ο κατασκευαστής του laptop δεν έχει δώσει drivers για win7 και αφετέρου αρνούμαι να του τα περάσω πειρατικά, θα προσπαθήσω να τον πείσω να ξεφορτωθεί τα xp (επειδή δεν υποστηρίζουν ssd/trimming/ κτλ) και να δουλέψει με κάποια ελαφριά linux διανομή π.χ. mint xfce. Σε περίπτωση που δεν πεισθεί:

α) Ξέρουμε ποιες εταιρείες δίνουν λογισμικό για manual trimming;

β) αν του βάλω dual boot (με 2 partitions) κάποια linux διανομή, το trimming που θα γίνει εκεί, θα καλύπτει όλον τον δίσκο ή μόνο το partition του linux;

 

Ειδικά για το 2β ελπίζω και περιμένω απάντηση από τους πολύ ψαγμένους του forum σε θέματα ssd..

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) ναι δεν θα χεις προβλημα

 

2β) Η λογική λέει όχι, εφ'όσον το partition των windows λογικά θα ναι ntfs. Βρήκα και αυτό εδώ δεν ξέρω αν εχει αλλαξει κατι απο τότε.

 

2) Γενικα πάντως δεν υπαρχει λογος να σκας για το trim. Eνα δικο του garbage collection θα χει ο ssd που θα το κανει σε επιπεδο firmware ανεξαρτητου λειτουργικου και filesystem. Σε sata1 ποσο να πεσουν οι επιδοσεις ωστε να εχει αισθητα χειροτερα αποδοση? Πρακτικα δεν θα θα καταλαβει διαφορα.

 

Οσο για το linux επειδη το χω δοκιμασει και γω σε αλλους αυτο. Αν το μονο που κανουν ειναι να σερφαρουν και να βλεπουν ταινιες μπορει και να το δεχτει, εφοσον φυσικα του το χεις στησει απο πριν και του τα χεις ολα ετοιμα. Αν ειναι ατομο που θελει να εγκαθιστα ό,τι βλεπει, και περιμενει point and click δεν θα τα καταφερει και σε μια βδομαδα θα σου πει να του τα βγαλεις.

 

Το τελευταιο φυσικα για ατομο που δεν ξερει απο linux, και δεν θέλει/εχει "χρονο" για να μαθει , αλλα απλα θελει να κανει τη δουλεια του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2β) Η λογική λέει όχι, εφ'όσον το partition των windows λογικά θα ναι ntfs. Βρήκα και αυτό εδώ δεν ξέρω αν εχει αλλαξει κατι απο τότε.
2) Γενικα πάντως δεν υπαρχει λογος να σκας για το trim. Eνα δικο του garbage collection θα χει ο ssd που θα το κανει σε επιπεδο firmware ανεξαρτητου λειτουργικου και filesystem. Σε sata1 ποσο να πεσουν οι επιδοσεις ωστε να εχει αισθητα χειροτερα αποδοση? Πρακτικα δεν θα θα καταλαβει διαφορα.

 

Απ' ότι διαβάζω και εγώ από το 2014 οι δίσκοι έχουν δικό τους garbage collection ανεξαρτήτως trim, αν και ταλαιπωρεί περισσότερο τα cells αν δεν υπάρχει trim.

 

 

 

Οσο για το linux επειδη το χω δοκιμασει και γω σε αλλους αυτο. Αν το μονο που κανουν ειναι να σερφαρουν και να βλεπουν ταινιες μπορει και να το δεχτει, εφοσον φυσικα του το χεις στησει απο πριν και του τα χεις ολα ετοιμα. Αν ειναι ατομο που θελει να εγκαθιστα ό,τι βλεπει, και περιμενει point and click δεν θα τα καταφερει και σε μια βδομαδα θα σου πει να του τα βγαλεις.

 

Μόνο σερφάρισμα και απλά κείμενα σε word χρειάζεται ο γνωστός μου. Νομίζω ότι αν του πασάρω το laptop με τον ssd και με μνήμη και linux mint και δει τη διαφορά ταχύτητας από το χρέπι που έχει αυτή τη στιγμή, θα του κάνει μια χαρά. Η γυναίκα μου δουλεύει 2 χρόνια τώρα με Linux mate στο αρχαίο laptop της και δεν γυρνάει στα win με τίποτα. (άσε που βάζει και στο βιογραφικό της γνώσεις linux και ψαρώνουν xaxaxaxa)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.