Jump to content



Επλογή τροφοδοτικού EVGA-Bequiet-Corsair, 850watt είναι πολλά ;


Recommended Posts

   Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή κάποιου ποιοτικού τροφοδοτικού με ταβανι  budget στα 200 ευρώ και με γνώμονα το υπάρχων μεν σύστημα αλλα και την περίπτωση στο μέλλον σε 2-3 χρόνια να βάλουμε καμια amd fiji η την τότε αντίστοιχη nvidia που βέβαια όπως έχω καταλάβει κάθε χρόνο και λιγότερα watt .

    Στα γνωστά psu power calculator sites που δεν ξέρω αν είναι εμπιστα και συγκεριμένα σto http://powersupplycalculator.net/  το υπάρχων συστημα με την cpu 24/7 oc στα 4.5 και την 970( η οποία τρέχει oc 24/7  στα 1500 boost )  , έβγαλε minimum 450 watt psu . Βεβαια το SITE δεν μετράει το oc της 970 ,αλλα πόσο να επηρεάζει ;;.....

     Αρα αν εμπιστευτώ το site ένα καλό 550αρι μου φτάνει . Δοκίμασα να βάλω μια amd 290x μιας και την σειρα 390 δεν την έχουν βάλει ακόμα και το minimum εκτοξευτηκε στα 630 watt .

     Οπότε το δίλημα έιναι να πάω για 550 watt και αν ναι γλυκοκοιτάζω τα evga supernova g2 550w Gold και το BeQuiet Darkpower Pro 11 550 watt στα 150 περίπου ευρώ

ή να πάω για σιγουριά απο τα 650w μέχρι τα 850 watt ;

     650αρια-700αρια καλα στην αγορά δεν βρηκα στις μάρκες που ανέφερα ,ουτε corsair

Βρηκα όμως στα 850 watt το Supernova G2 850 και το corsair HX850ι και το corsair AX760 στα 180 περιπου ευρώ

 

Η αλήθεια έιναι με τρώωει να τα σκάσω για το Supernova 850 G2 ,αλλα άν η επιλογή των watt είναι λανθασμένη και υπερβολική και θυσιάζω efficiency χωρίς λόγο δεν το θέλω .

 

Η βοηθειά σας πολίτιμη για την τελική μου επιλογή .

 

 

Link to comment
Share on other sites

καιρό τώρα έχει αρχίσει να κάνει κάτι σφυρίγματα ή σε idle κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας . Κάτι τικ Τάκ σαν HDD στα τελευταία του . Όταν δε είχα πριν λίγο καιρό την 290 και το ζόρισα την ώρα που έπαιζε 3dmark έλεγα ότι θα σκάσει.

Απλά τώρα μου κάτσε αυτή η 200αρα και είπα ότι είναι καλή ευκαιρία να κάνω την αλλαγή πριν τα φαω

Και να αφήσω το Xfx για backup ( κλείνει 7 χρόνια τώρα)

To supernova 650 δεν το βρίσκω διαθέσιμο . Έχετε κανα καλό gold ή platinum 650αρι μέχρι τα 200 να προτείνεται;

Έγινε επεξεργασία από npetras
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ τροφοδοτικό καθως και το δικό μου (Coolermaster 6.5 ετών)  αρχίζει και ακούγεται. Έτσι έχω καταλήξει στα παρακάτω.

 

Από Coolermaster V Series (V650 - V750 - V850)

Από EVGA Supernova G2(550-650-750) . To 650 έχει 5 χρόνια. από 750 και πάνω 10 χρόνια. Κατασκευής Super Flower

Από Seasonic (X-750 Gold - S12G-750 - SS-760XP2)

Από Super Flower (650 -750)

Από Be Quiet (Dark Power P10 650, Dark Power P10 750). Από το 850 της ίδιας σειράς P10 και πάνω είναι κατασκευής Seasonic, αλλά η τιμή φεύγει πάνω από τα 200 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος θα προτεινω superflower. Το παιρνεις, το βαζεις και ξεχνας οτι υπαρχει. Σε οτι θερμοκρασια το εχω δουλεψει, σε οτι ποσοστο load με οτι και να του χω βαλει πανω δεν εχει κανει κιχ. Το 650αρι ειναι υπεραρκετο, αλλα αν θεετε διαλεχτε το 750αρι ετσι για να εχετε τον αερα αν πατε ποτε σε κανα sli η cf. Απο corsair κανα AXi θα κοιτουσα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είπα να πάρω την απόφαση για 650 γιατί όσο το σκέφτομαι πάλι κανα μεγάλο θα αγόραζα όποτε κατέληξα και παράγγειλα το corsair rmi650 . Ότι reviews διάβασα μιλάνε για ένα απίστευτο τροφοδοτικό με φοβερό efficiency και ripple . Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.

Ερώτηση : τι είναι καλύτερο το single rail ή το multi rail mode ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από το supernova της evga, να φανταστείς το έχω συνέχεια στο eco mode και δεν έχω δει τον ανεμιστήρα να λειτουργεί πότε.

Αλλά εφόσον προτίμησες το corsair, καλοδούλευτο :)

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Seasonic platinum series .

Δε νομίζω πως υπάρχει κατι καλύτερό ,από εγγύηση ,από απόδοση και από αθόρυβη λειτουργια.

Το 750 αρι το είχε προσφορά το pc1 ,το πήρα για πελάτη μου .

Αν το έχει ακόμη ,έφυγες .

You're welcome.

Edit

Oops ,πήρες είδα .

Next time.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είπα να πάρω την απόφαση για 650 γιατί όσο το σκέφτομαι πάλι κανα μεγάλο θα αγόραζα όποτε κατέληξα και παράγγειλα το corsair rmi650 . Ότι reviews διάβασα μιλάνε για ένα απίστευτο τροφοδοτικό με φοβερό efficiency και ripple . Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.

Ερώτηση : τι είναι καλύτερο το single rail ή το multi rail mode ;

Για τα RM κάπου είχα διαβάσει για κάποια προβληματάκια, αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν ακριβώς, γι αυτό και δεν έβαλα στη λίστα τα Corsair. Οι καλύτερες επιλογές είναι τα Seasonic, στη συνέχεια τα Super Flower και έπεια τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα RM κάπου είχα διαβάσει για κάποια προβληματάκια, αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν ακριβώς, γι αυτό και δεν έβαλα στη λίστα τα Corsair. Οι καλύτερες επιλογές είναι τα Seasonic, στη συνέχεια τα Super Flower και έπεια τα υπόλοιπα

Καλα ειχες δει , αλλα οχι για τα RMi . Τα rm , ειχαν μιξη γιαπωνεζικων και κινεζικων πυκνωτων , με οτι αυτο συνεπαγεται. Καποιοι εξεφραζαν πολλα παραπονα και για θορυβωδη κομματια. Δεν τιθεται θεμα με τα RMi πλεον. Εκανε καλη επιλογη ο φιλος , αλλα πανακριβα τα ατιμα. Εαν ποτέ χρειαστώ τροφοδοτικο , θα παω σε Super Flower (ή αντιστοιχο που να φοραει superflower -πχ EVGA) ή σε καποια καλη σειρα που να φοραει seasonic. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

   

Η αλήθεια έιναι με τρώωει να τα σκάσω για το Supernova 850 G2 ,αλλα άν η επιλογή των watt είναι λανθασμένη και υπερβολική και θυσιάζω efficiency χωρίς λόγο δεν το θέλω .

 

 

 

αυτα τα περι αδικοσκοτωμνενου efficiency ειναι η μεγαλυτερη μπουρδα της ιστοριας των ηλεκτρονικων απο την εποχη που ο βολτα εφτιαχνε μπαταριες μεχρι σημερα!

ουσιαστικα δε χανεις τιποτα απολυτως εχοντας ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο, αντιθετως κερδιζεις σε ανοχη εξαρτηματων...

 

 

και αντε να το περιγραψω λιγο χοντρικα, ναι, ok, ας πουμε πως ενα τροφοδοτικο πχ 100w με σταθερη αυτοκαταναλωση 10w εχει στα 100 90% αποδοση και στα 50 45% Ε ΚΑΙ? και στις δυο περιπτωσεις ιδια δεν ειναι η αυτοκαταναλωση?  

Ποση διαφορα αυτοκαταναλωσης πιστευεις εχει ενα παλμοτροφοδοτικο 500w απο ενα 1000w? η διαφορα τους αναβει λεντακι?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειχες δει , αλλα οχι για τα RMi . Τα rm , ειχαν μιξη γιαπωνεζικων και κινεζικων πυκνωτων , με οτι αυτο συνεπαγεται. Καποιοι εξεφραζαν πολλα παραπονα και για θορυβωδη κομματια. Δεν τιθεται θεμα με τα RMi πλεον. Εκανε καλη επιλογη ο φιλος , αλλα πανακριβα τα ατιμα. Εαν ποτέ χρειαστώ τροφοδοτικο , θα παω σε Super Flower (ή αντιστοιχο που να φοραει superflower -πχ EVGA) ή σε καποια καλη σειρα που να φοραει seasonic. 

Ναι σωστά το rmi πήρε, αλλά το αν τίθεται θέμα με τα rmi θα το δείξει η πορεία. Δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Είναι καινούργια ακόμα. Το αν έχουν βελτιωθεί θα φανούν στην πράξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

   Εγω όσο το έχω πάντως μέχρι τώρα το μόνο που με ανησύχησε ήταν ενα θεματάκι με το καλώδιο για τις κάρτες γραφικών το οπόιο φαίνεται να μην κάθεται καλά και με μικρό κούνημα του υπολογιστή μου έκλεινε το σύτημα . Μπορεί να φταίει και η msi βέβαια που τα έχει λίγο σφηνωμένα τα βύσματα με το backplate . με το παλιό βέβαια τροφοδοτικό δεν είχα τέτοιο πρόβλημα .  

   Κατα τα άλλα για την ώρα όλα καλά .Αριστη εντύπωση . Αθόρυβο , δεν ζεσταίνεται και το efficiency ταβάνι .  Ο χρόνος θα δείξει .....

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Μέρες τώρα. Γενικά η σειρά αυτή είναι δύσκολο να την βρεις.

 

Αν το ψάχνει κάποιος, βρήκα το 850 εδώ ετοιμαπαράδοτο : http://www.e-shop.gr/psu-evga-supernova-850-g2-850w-p-PER.641446

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.