Jump to content



Πλησιαζει η ωρα της αναβαθμισης.


Recommended Posts

Λιγο Background για αρχη. 

Το PC της υπογραφης το αγορασα το 2011. Μεχρι και περισυ ακομα και φετος δεν εχω κανενα παραπονο στα games που τρεχω , πανε ολα νερο εκτος απο το φετινο 2k16 που ειναι προβληματικο στο performance οχι μονο για μενα αλλα και για πολυ κοσμο τελως παντως. Βλεπωντας ομως το μελλον , μαλλον θα πρεπει απο τωρα να προετοιμαζω το εδαφος για μια ουσιαστικη αναβαθμιση που θα με βγαλει για αλλα 3-4 χρονια. 

Στοχος μου ειναι του χρονου να βρω και καμια καλη καινουργια οθονη ultra-wide 34" (φανταζομαι να ειναι λιγο καλυτερες οι τιμες μεχρι του χρονου , για ενα ακομη χρονο βολευομαι με την 24αρα samsung syncmaster που ειχα παρει το 2009). Οποτε το συστημα που θελω να δημιουργησω θα πρεπει να μπορει να υποστηριζει σωστα τις αναλυσεις της 34αρας(sli?). 

Επειδη ομως δεν βιαζομαι να σχηματισω το συστημα συντομα (ειπαμε οτι την οθονη θα την ψαξω σε κανενα χρονο απο τωρα) αποφασισα να ακολουθησω την εξης στρατηγικη ετσι ωστε να ξοδεψω οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα στην διαδικασια της αναβαθμισης. Θα ψαχνω να αγοραζω σε συμφερουσες τιμες τα κομματια που χρειαζομαι ειτε απο καταστηματα ειτε απο αγγελιες-μεταχειρισμενα και οταν τα εχω στην διαθεση μου ολα οσα χρειαζομαι τοτε απλα να συναρμολογησω το συστημα και τελος.

Οποτε αυτο που ψαχνω εδω ειναι να μου πειτε τι μπορω να κρατησω σαν βαση απο το τωρινο μου συστημα (συστημα της υπογραφης) και τι υπολοιπα κομματια θα χρειαστω. Σε μια πρωτη αναλυση αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι θα χρειαστω ενα αλλο motherboard γιατι το δικο μου δεν υποστηριζει sli. Τωρα για τον επεξεργαστη , καρτα γραφικων, μνημη και τα υπολοιπα κομματια περιμενω να ακουσα τις γνωμες σας. 


Και καποιες επιπλεον πληροφοριες.
i) Το ποσό που διαθέτουμε: 

Mεχρι 6 κατοσταρικα

ii) Χρήση του υπολογιστή : 

Gaming, programming 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: 

Unreal Engine 4

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? : 

Το αναφερω στην εισαγωγη του θεματος.

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? : 

Εχω ολα κομπλε

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση) : 

Απο διαφορετικα και απο αγγελιες-μεταχειρισμενα

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? : 

Θα στηθει απο εμενα

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? : 

Οχι

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? : με ενδιαφερει το SLI 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) : 

Ναι στο μελλον σε λογικα πλαισια, οχι x-treme overclocking 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? : 

Ναι και παλι αν χρειαστει μαλλον με stock voltage

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαχνω να αγοραζω σε συμφερουσες τιμες τα κομματια που χρειαζομαι ειτε απο καταστηματα ειτε απο αγγελιες-μεταχειρισμενα και οταν τα εχω στην διαθεση μου ολα οσα χρειαζομαι τοτε απλα να συναρμολογησω το συστημα και τελος.

 

το παραπάνω χρειάζεται προσοχή: μπορεί να δουλέψει αν το περιορίσεις χρονικά αλλά θα γυρίσει εναντίον σου αν το χρονικό διάστημα απλωθεί πάρα πολύ. Μην ξεχνάς ότι η αξία των μεταχειρισμένων συχνά είναι απλώς παρακολούθημα της τιμής των νεώτερων εξαρτημάτων. Επίσης μερικά εξαρτήματα, όπως π.χ.  μητρική-επεξεργαστής-μνήμη καλό είναι να αγοράζονται σε πολύ μικρό χρονικό εύρος: όσο μεγαλώνεις το χρονικό διάστημα κινδυνεύεις να βρεθείς με κάποιο εξάρτημα που δεν θα πολυθέλεις όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις το συμπληρωματικό του.

 

Για SLI είναι αρκετά πιθανό να χρειαστείς καινούργιο τροφοδοτικό. Στην υπογραφή σου δεν αναφέρεις SSD. Αν δεν έχεις, τότε είναι μια σίγουρη αγορά που πρέπει να κάνεις και εκεί μάλλον δεν έχει νόημα το μεταχειρισμένο (εκτός αν βρεις κάποιο κομμάτι demo, από συγκριτικό κ.λ.π).

Αν περάσεις στα πιο πρόσφατα chipsets της Intel, τότε μάλλον θα έχει νόημα να αγοράσεις και μνήμη DDR4. Ουσιαστικά μόνο το κουτί, άντε και καμιά ψύκτρα καθώς και οι σκληροί μπορούν να επιβιώσουν της αλλαγής.

 

Δε νομίζω το 600άρι που αναφέρεις να καλύπτει  2 κάρτες, μητρική, επεξεργαστή, τροφοδοτικό, μνήμη, SSD αρκώντας για να παίζεις σε πολύ υψηλές αναλύσεις. Πάντως αν δεν έχεις SSD κι είσαι περιορισμένος οικονομικά ίσως έχει νόημα να αρχίσεις από εκεί τις αγορές σου, ακόμη και βάζοντάς τον στο υπάρχον σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για SLI είναι αρκετά πιθανό να χρειαστείς καινούργιο τροφοδοτικό. Στην υπογραφή σου δεν αναφέρεις SSD. Αν δεν έχεις, τότε είναι μια σίγουρη αγορά που πρέπει να κάνεις και εκεί μάλλον δεν έχει νόημα το μεταχειρισμένο (εκτός αν βρεις κάποιο κομμάτι demo, από συγκριτικό κ.λ.π).

Αν περάσεις στα πιο πρόσφατα chipsets της Intel, τότε μάλλον θα έχει νόημα να αγοράσεις και μνήμη DDR4. Ουσιαστικά μόνο το κουτί, άντε και καμιά ψύκτρα καθώς και οι σκληροί μπορούν να επιβιώσουν της αλλαγής.

 

Δε νομίζω το 600άρι που αναφέρεις να καλύπτει  2 κάρτες, μητρική, επεξεργαστή, τροφοδοτικό, μνήμη, SSD αρκώντας για να παίζεις σε πολύ υψηλές αναλύσεις. Πάντως αν δεν έχεις SSD κι είσαι περιορισμένος οικονομικά ίσως έχει νόημα να αρχίσεις από εκεί τις αγορές σου, ακόμη και βάζοντάς τον στο υπάρχον σύστημα.

 

Για το SLI δεν καιγομαι να σου πω την αληθεια γιατι αν παρω μια καλη καρτα γραφικων θα με καλυψει για αρκετο καιρο. 

 

Οσο για τους SSD που λες εχω και μαλιστα 2 εναν 128 και αλλον 256. Τον 128αρη τον χρησιμοποιω για να εγκαθιστω εφαρμογες, παιχνιδια και τον 256αρη εχω εγκαταστησει το Ubuntu. 

 

Το 600αρι που δινω μαλλον δεν χρειαζεται να καλυψει 2 καρτες γραφικων. Μητρικη θα χρειαστω σιγουρα για μελλοντικο sli, επεξεργαστη δεν ειμαι σιγουρος οτι χρειαζομαι, τροφοδοτικο απο'οτι μου λενε και σε αλλα φορουμ θα χρειαστω σιγουρα, και μνημη εχω την τωρινη. 

Link to comment
Share on other sites

για μεγάλες αναλύσεις τα χρήματα που θα χρειαστείς για κάρτα/κάρτες με δεδομένα  ότι θέλεις:

α) «μια ουσιαστικη αναβαθμιση που θα με βγαλει για αλλα 3-4 χρονια»

β) «θα πρεπει να μπορει να υποστηριζει σωστα τις αναλυσεις της 34αρας(sli?)»

 

δεν θα είναι αμελητέα. Κοίταξε λίγο καλύτερα το θέμα του επεξεργαστή και του περάσματος σε πλατφόρμα intel μιας και σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Είναι νομίζω η σημαντικότερη απόφαση που πρέπει να πάρεις πριν αγοράσεις ο,τιδήποτε.

 

Το τροφοδοτικό είναι ιδιόμορφη αγορά για μεταχειρισμένο: επειδή έχουν φθορά χρήσης, στην πραγματικότητα οι επιλογές περιορίζονται σε τροφοδοτικά από δοκιμές παρά σε καθαρώς μεταχειρισμένα. Επίσης αν υποθέσουμε ότι δεν είναι απλώς ένα 10άρικο-20άρικο αυτό που προσπαθείς να γλυτώσεις, αυτό παραπέμπει σε ενδεχομένως ακριβά τροφοδοτικά. Δεν βλέπω το νόημα δηλαδή να πας να αγοράσεις για 60€ κάτι που καινούργιο κάνει 80€. Στα ακριβά όμως, ένα από τα στοιχεία που ανεβάζουν την τιμή τους είναι η μεγάλη εγγύηση την οποία συνήθως χάνεις αγοράζοντας demo/δοκιμής κομμάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για μεγάλες αναλύσεις τα χρήματα που θα χρειαστείς για κάρτα/κάρτες με δεδομένα  ότι θέλεις:

α) «μια ουσιαστικη αναβαθμιση που θα με βγαλει για αλλα 3-4 χρονια»

β) «θα πρεπει να μπορει να υποστηριζει σωστα τις αναλυσεις της 34αρας(sli?)»

 

δεν θα είναι αμελητέα. Κοίταξε λίγο καλύτερα το θέμα του επεξεργαστή και του περάσματος σε πλατφόρμα intel μιας και σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Είναι νομίζω η σημαντικότερη απόφαση που πρέπει να πάρεις πριν αγοράσεις ο,τιδήποτε.

 

Το τροφοδοτικό είναι ιδιόμορφη αγορά για μεταχειρισμένο: επειδή έχουν φθορά χρήσης, στην πραγματικότητα οι επιλογές περιορίζονται σε τροφοδοτικά από δοκιμές παρά σε καθαρώς μεταχειρισμένα. Επίσης αν υποθέσουμε ότι δεν είναι απλώς ένα 10άρικο-20άρικο αυτό που προσπαθείς να γλυτώσεις, αυτό παραπέμπει σε ενδεχομένως ακριβά τροφοδοτικά. Δεν βλέπω το νόημα δηλαδή να πας να αγοράσεις για 60€ κάτι που καινούργιο κάνει 80€. Στα ακριβά όμως, ένα από τα στοιχεία που ανεβάζουν την τιμή τους είναι η μεγάλη εγγύηση την οποία συνήθως χάνεις αγοράζοντας demo/δοκιμής κομμάτι.

Γιατί να χάσεις την εγγύηση απο την στιγμή που θα εχεις παραστατικό αγοράς με ημερομηνία;

Link to comment
Share on other sites

για αυτό έγραψα «συνήθως». Τις περισσότερες φορές τα μεταχειρισμένα που αγοράζεις από δοκιμές, δεν θα έχουν εγγύηση. Σε ακριβότερα τροφοδοτικά, όπου και έχει πιο πολύ νόημα να κοιτάξει κάποιος το μεταχειρισμένο από review, οι εγγυήσεις μεγάλης διάρκειας είναι ένα από τα σημαντικά πλεονεκτήματά τους. Δεν αποκλείεται να βρεθεί κάποιο που αξίζει να αγοραστεί παρά την έλλειψη εγγύησης αλλά είναι κάτι που καλό είναι να έχει υπόψιν ο υποψήφιος αγοραστής.

 

Φυσικά και αν υπάρχει παραστατικό με ημερομηνία αγοράς από τον πωλητή, συνήθως δεν χάνεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό έγραψα «συνήθως». Τις περισσότερες φορές τα μεταχειρισμένα που αγοράζεις από δοκιμές, δεν θα έχουν εγγύηση. Σε ακριβότερα τροφοδοτικά, όπου και έχει πιο πολύ νόημα να κοιτάξει κάποιος το μεταχειρισμένο από review, οι εγγυήσεις μεγάλης διάρκειας είναι ένα από τα σημαντικά πλεονεκτήματά τους. Δεν αποκλείεται να βρεθεί κάποιο που αξίζει να αγοραστεί παρά την έλλειψη εγγύησης αλλά είναι κάτι που καλό είναι να έχει υπόψιν ο υποψήφιος αγοραστής.

 

Φυσικά και αν υπάρχει παραστατικό με ημερομηνία αγοράς από τον πωλητή, συνήθως δεν χάνεις την εγγύηση.

Εγω καταλαβα για δειγμα/εκθεσιακο απο κατάστημα. Σε αυτή την περίπτωση δεν χανεις την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

σε τροφοδοτικό χλωμό να βρεις εκθεσιακό, δεν τα έχουν σε βιτρίνα όπως hi-fi ηχεία π.χ. Έτσι κι αλλιώς όμως ακόμη και τα εκθεσιακά συχνά δεν έχουν κανονική εγγύηση αλλά μικρότερη.

Πάντως σε κάθε περίπτωση ο φίλος που ρωτά αρχικώς καλά θα κάνει να δει αν θα γίνει αλλαγή πλατφόρμας ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.