Jump to content



Τι λειτουργικό σε Intel ATOM - Netbook ?


Recommended Posts

Καλησπέρα τα παιδιά,

 

Ερώτηση, το netbook μου είχε έρθει με Windows XP Home, κολλούσε αρκετά,το πήγα σε PRO SP3 τίποτα, πήγαμε σε Light Windows 7,χειρρότερα,έβαλα και εχθές τα Windows 10 μπας και ,γιατί λένε ότι τα παλιά αντέχουν αλλά τίποτα.

 

Ήθελα να μπώ browser και σε όλα γινόταν ο κακώς χαμός.

 

Τι προτείνεται,έκδοση να βάλω ή λειτουργικό ; 

 

Είναι Ιντέλ Ατομ Ν270 + 1GB RAM.

 

 

Link to comment
Share on other sites

H νουμερο ενα επιλογη ειναι του pasjohn αλλα στην περιπτωση που το κρατησεις για να γινει καπως πιο "ανθρωπινη" η συμπεριφορα του 

θα πας προς linux μερια.  Puppy distro  θεωρω οτι θα τρεξει ομορφα στο μηχανημα και οι απλες εργασιες (surf - music - openoffice) θα μπορουν 

να γινουν πραγματικοτητα. 

Link to comment
Share on other sites

H νουμερο ενα επιλογη ειναι του pasjohn αλλα στην περιπτωση που το κρατησεις για να γινει καπως πιο "ανθρωπινη" η συμπεριφορα του 

θα πας προς linux μερια.  Puppy distro  θεωρω οτι θα τρεξει ομορφα στο μηχανημα και οι απλες εργασιες (surf - music - openoffice) θα μπορουν 

να γινουν πραγματικοτητα. 

 

Μπα,θα το κρατήσω έστω για ένα surf βολεύει είναι μικρό.

 

Όσο για το puppy linux δεν βρήκα πουθενά .iso file.

και επίσης στο puppy linux έχει 500 διαφορές επιλογές από distro κτλ. ούτε ξέρω ποιο να επιλέξω.

 

Θα σου πρότεινα Linux Mint 17.2 Rafaela Xfce.

Έκανα το ίδιο και πηγαίνει αξιοπρεπέστατα.

 

Το δοκιμάζω τώρα.

Έγινε επεξεργασία από PetranEVO
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση με εσένα είμαι Πετραν και καρφωσα 2γιγα μνήμη μαζι με dualboot linux mint +7 κ το γλύτωσε το σουτ από το παράθυρο.

 

Α, και μην κάνεις το λάθος να βάλεις SSD, πεταμένα λεφτά!

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση με εσένα είμαι Πετραν και καρφωσα 2γιγα μνήμη μαζι με dualboot linux mint +7 κ το γλύτωσε το σουτ από το παράθυρο.

 

Α, και μην κάνεις το λάθος να βάλεις SSD, πεταμένα λεφτά!

 

ντάξει είχα γράψει και αλλού, δεν την πάλεψα και δοκίμασα τα πάντα,πέρασα puppy linux ,πέρασα της παναγιάς τα μάτια και πάλι τίποτα.

 

Σώθηκα λίγο με το manjaro αλλά εντάξει θα δείξει πόσο θα αντέξω μέχρι να φύγει από το παράθυρο .Καθώς, δεν μπορώ να αλλάξω ούτε μνήμη ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ντάξει είχα γράψει και αλλού, δεν την πάλεψα και δοκίμασα τα πάντα,πέρασα puppy linux ,πέρασα της παναγιάς τα μάτια και πάλι τίποτα.

Σώθηκα λίγο με το manjaro αλλά εντάξει θα δείξει πόσο θα αντέξω μέχρι να φύγει από το παράθυρο .Καθώς, δεν μπορώ να αλλάξω ούτε μνήμη ούτε τίποτα.

Τότε απλά πρέπει να αλλάξεις συσκευή μιας και δεν είναι για τις ανάγκες σου. Με το ανάγκες δεν εννοώ μόνο των τύπο αυτών αλλά και την αίσθηση που θες να έχει.
Link to comment
Share on other sites

Τότε απλά πρέπει να αλλάξεις συσκευή μιας και δεν είναι για τις ανάγκες σου. Με το ανάγκες δεν εννοώ μόνο των τύπο αυτών αλλά και την αίσθηση που θες να έχει.

 

το έβαλα ήδη για πώληση ,δεν παλεύεται .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τέτοιο. Σκέφτομαι να του βάλω openelec για να το κάνω media player με kodi. Έχει 1Gb ram και σπασμένη οθόνη όποτε η επιλογή του Linux μονόδρομος για να βγάλουν τον σκληρό και να το στήσω σε άλλο μηχάνημα.

Τι λέτε θα τα καταφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.