Jump to content



Προτεινετε CRT 19" / ΤFT 17"


Mut3

Recommended Posts

Αγορασα την SAMSUNG 997DF πριν μερικες μερες, και μετα απο μια ωρα την εκανα ακρη και ξανασυνδεσα την παλια μου IIYama 17" .

Η samsung ηταν απλα αισχος. Τα γραμματα θαμπα σε οτι αναλυση και αν δοκιμασα, και τα χρωματα δεν ειχαν καμια σχεση με την IIyama που ειναι και τουλαχιστον 4 χρονων (Vision Master Pro 410).

Tωρα θα προσπαθησω να την γυρισω και σκεφτομαι να παρω την IIYama 1451 19" που εχουν, ειναι και 60 ευρω φτηνοτερη.

Απο την αλλη σκεφτομαι και για 17" ΤFT αλλα φοβαμαι πως δεν θα μπορω σε 1280x1200, και σε παιχνιδια η καρτα μου θα ζοριζεται στην καλυτερη.(GFMX 440)

Επειδη δεν σκοπευω να αναβαθμισω και καρτα δεν το βλεπω.

Τελοσπαντων πειτε μου τι προτεινετε εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτε φιλαράκο,από θέμα μεγέθους όποια και να πάρεις είτε 19" CRT είτε 17"TFT θα είναι ίδιες:D (To μεγεθος επιφάνειας της CRT είναι πιο μικρο από ότι της αντίστοιχης TFT)

Πχ οι 19"CRT που θες είναι ίδια σε μέγεθος με μία 17" CRT

Από θέμα τώρα ανάλυσης δεν πιστεύω να έχεις προβλημα,εξαρτάτε και από τα που θα δόσεις για οθόνη,και με τα games δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα(κοίτα την υπογραφή μου έχουμε ίδιες κάρτες:p :p :p :p )

Και.....έχω TFT και κανένα problem με κανέα παιχνίδι:D

Link to comment
Share on other sites

Μην παριεις crt αγορασε μια 17 TFT οπως l550 ,1720P,1730s , sony sdm-s73 ,η αν θες μεγαλυτερη επιφανεια εργασιας την 1915s .Φυσικα ξεχνα τα παιχνιδια με την 440 που εχεις.Αλλωστε σε λιγο δεν θα υποστιριζεται απο κανενα παιχνιδι οποτε θα χρειαστεις καρτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με πειραζει στις TFT ειναι οτι πρεπει να δουλευεις στην native αναλυση (ετσι ειχα διαβασει καποτε) και η 1280χ1024 μου φαινεται πολυ μεγαλη. Εκτος και αν σε μικροτερη απο την native ειναι καλα.

Το σκεφτομαι παντως και για LG 1730s/1925s αλλα βλεπω οτι το πλαισιο δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

ακου λειει γιατι crt??ρε πατε καλα?στο μονο που υστερουν οι crt ειναι σε γεωμετρια αλλα και τι να λει οταν το χρωμα το απολυτο μαυρο(και οταν λεμε μαυρο ενοουμε μαυρο και οχι βαθυ γκρι στις απαισιες tft)καλα δεν το συζητω για response time και γενικως συνολικη απεικονιση εγω στη mitsubishi δεν με κουραζει καθολου

tft μονο για ιντερνετ word excel κλπ παιχνιδια? crt........ για μενα μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

πληρωνεις το μικρο μεγεθος την μηδενικη ακτινοβολια τη μεγαλη επιφανεια οθονης και την αριστη γεωμετρια και τη μοστρα... κατα τα αλλα .....μη πω καλυτερα....τφτ=:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται TFT. Με την CRT δεν θα κερδίσεις τίποτα αφού και ογκόδεις είναι και η επιφάνεια οθόνης της 19αρας είναι σαν 17αρα TFT.

Αν το πλαίσιο δεν μπορεί να φέρει LG πάρε την Eizo L550

Link to comment
Share on other sites

blkik μου φενεται οτι δεν εχεις απο κοντα καλη crt ..

λες δεν θα κερδισει τιποτα... ελεος απο που το βγαλες το συμπερασμα?

1 θα εχει μαυρο που ουτε η καλυτερη tft στα ονειρα δεν το εχει

2 ας μην μιλησω για φυσικα χρωματα και ρυθμο αποκρισης

3 δεν θα εχει προβλημα απο οπια και γωνια να κοιταζει την οθονη

4 αυτη η ψηφιακιλα ειναι απαραδεκτη +οτι πρεπει να παζεις με την αναλυση τους

ελα να δεις εικονα απο τη mitsubishi diamondtron 930 sb διπλα σε οποιαδηποτε tft και αν δεν σου αρεσει εγω σου περνω τσαπμε οποια τφτ θελεις

:T:

ολο το θεμα ειναι αν θες παιχνιδια η crt ειναι μονοδρομος και φυσικα αν βλεπεις και dvd

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα να την γυρισω...

Αλλα δεν την παιρνουν επειδη δεν εχω τα αφρολεξ. Ηταν πολυ στενα μεσα στην κουτα και ή τα αφρολεξ θα εσπαγα ή θα εκοβα την κουτα. Και στις δεο περιπτωσεις δεν θα την επαιρναν πισω.

Δεν ξερω τι να κανω τωρα με τους %^%*** στο πλαισιο. Ξερει κανεις ρε παιδια τι μπορω να κανω? Δεν μπορω να πεταξω 280 ευρω ετσι. Μου φαινεται οτι μονο να την πουλησω πιο φτηνα μπορω πλεον ,εκτος και αν μπορω να κανω κατι για να την παρουν πισω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ

ακου λειει γιατι crt??ρε πατε καλα?στο μονο που υστερουν οι crt ειναι σε γεωμετρια αλλα και τι να λει οταν το χρωμα το απολυτο μαυρο(και οταν λεμε μαυρο ενοουμε μαυρο και οχι βαθυ γκρι στις απαισιες tft)καλα δεν το συζητω για response time και γενικως συνολικη απεικονιση εγω στη mitsubishi δεν με κουραζει καθολου

tft μονο για ιντερνετ word excel κλπ παιχνιδια? crt........ για μενα μονοδρομος

Ρε πας καλα??(οπως μας ειπες...)

Να δωσει χρηματα για ενα ντουβαρι πολλων κιλων, που κ χωρο θα πιανει κ κακο στα ματια κανει??

Δλδ σε χαλαει αν δεν δεις το μαυρο "μαυρο"?Εγω στη δικη μου το βλεπω μαυρο...

Τωρα να κανω κακο στα ματια μου κ να εχω κ την ντουλαπα πανω στο γραφειο μου...καλυτερα TFT και αξιζουν...αλλιως δεν θα τις εβγαζαν..

Ελεος πια με αυτη τη καραμελα με το "Παιζεις games?? ΜΟΝΟ CRT"!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ

στο μονο που υστερουν οι crt ειναι σε γεωμετρια

μακάρι να ήταν μόνο αυτό

το σημαντικότερο όλων είναι η ευκρίνεια η οποία είναι αυτή που προκαλεί, εκτός των άλλων, την κούραση

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο sakislife η υγεία είναι ΠΑΝΤΑ πρώτη προτεραιότητα.

Εγώ πριν πάρω την 17άρα LG είχα μια 15άρα CRT και όταν καθόμουν σε μεγαλύτερες CRT (17,19 κλπ), ακόμα και στις πιο ποιοτικές, είχα πονοκέφαλο. Τώρα με την 17αρα TFT είναι υπέροχα και χωρίς πονοκεφάλους.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φανη δεν βλεπεις μαυρο αλλα βαθυ γκρι μην γιελεσαι.

mut απο οτι βλεπεις ολοι αναλωνονται στο ιδιο πραμα.... βαριες ντουλαπα(τελειως αστοχο φανη σε πληροφορω οτι η 19" μου εχει το ιδιο βαθος με 14 10ετιας πολυ μικρο βαθος)

ακτινοβολια η οποια εχει μειωθει στο ελαχιστο(η οποια ειναι σχεδον αμελητεα πια εχουν γινει μετρησεις το κινητο εχει πολυ πιο βλαβερη)

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΚΟΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ!! μονο οτι ειναι βαριες ασηκωτες και ντουλαπες τι αλλο θα ακουσω θεε μου

mut θελεις κορυφαια εικονα? περνεις crt χωρις να σκεφτεσαι οτι εχει βαρος ενταξει αμα δεν εχεις το χωρο οκ αλλα αν τον εχεις γιατι οχι και αυτο με την ακτινοβολια ειναι μυθος(αν τηρεις τις σωστες αποστασεις και οχι να κολας τη μουρη σου)ειναι ελαχιστη

θες μετρια καλη εικονα περνεις tft αλλα μην περιμενεις να εχεις και την ιδια απεικονιση

φανη απο οτι βλεπω μενεις περιστερι εγω χαιδαρι εισαι για ενα τεστακι διπλα διπλα?χεχε

spc η ευκρινεια χαλαει σε μεγαλες αναλυσεις στις νορμαλ ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.