Jump to content



Αλλαγή μπαταρίας UPS!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Εδώ και καιρό τα έχει φτύσει η μπαταρία του αλλά μου φαίνεται ότι επειδή πετάει συνέχεια μηνύματα και γενικά δε θέλω να το αφήσω έτσι, θα την αλλάξω.

 

Έχω το MGE PROTECTION CENTER 675 και από οτι καταλαβαίνω η αλλαγή του φαίνεται πανεύκολη (ένα καλωδιάκι είναι?) και η μπαταρία που χρειάζομαι είναι 12v, 9Αh. 

 

Μπορείτε να μου προτείνετε μία συγκεκριμένη οικονομική λύση, ή να βρω όποια να είναι από όπου να είναι?

 

Διαστάσεις από battery direct: 151x65x94 mm

Link to comment
Share on other sites

Yuasa NPW45-12 24€ από Ρουσσάκη ( roussakis.eu ), είτε CSB HR1234W στην ίδια τιμή ή την αντίστοιχη βαθιάς εκφόρτισης HRL1234W στα 29€ από Δήσιο ( batteries.gr )

 

 

Στα δικά μου έχω τις Yuasa αλλά και παλιότερα με τις απλές ( όχι L ) CSB δεν είχα θέμα.

 

Πιό φθηνές μπαταρίες θα βρείς, το θέμα είναι αν έχεις πληρώσει κάτι που θα σου βγάλει πρόβλημα ή αν η χωρητικότητα που πλήρωσες υπάρχει στα αλήθεια.

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Yuasa NPW45-12 24€ από Ρουσσάκη ( roussakis.eu ), είτε CSB HR1234W στην ίδια τιμή ή την αντίστοιχη βαθιάς εκφόρτισης HRL1234W στα 29€ από Δήσιο ( batteries.gr )

 

 

Στα δικά μου έχω τις Yuasa αλλά και παλιότερα με τις απλές ( όχι L ) CSB δεν είχα θέμα.

 

Πιό φθηνές μπαταρίες θα βρείς, το θέμα είναι αν έχεις πληρώσει κάτι που θα σου βγάλει πρόβλημα ή αν η χωρητικότητα που πλήρωσες υπάρχει στα αλήθεια.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο πέρα από την εύρυθμη λειτουργία του UPS, δεν έχω άλλες απαιτήσεις. Μήπως αξίζει λοιπόν φθηνότερη και αν ναι, ποια?

 

Η αλλαγή είναι όσο εύκολη καταλαβαίνω, για να τη κάνω μόνος μου? Γενικά μιλώντας, μπορώ να στήσω pc από το 0 όσον αφορά γνώσεις. Σε ευχαριστώ και πάλι

Έγινε επεξεργασία από policymaker
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα σου κρατήσει εξαρτάται από την ποιότητά της, το πόσο συχνά χρησιμοποιείται ( τοπολογία UPS και ιδιαιτερότητα δικτύου παροχής της περιοχής σου) καθώς και το σε τί θερμοκρασία θα λειτουργήσει εντός του UPS ( φυσικός αερισμός, θέση της μπαταρίας εντός του UPS, ύπαρξη ανεμιστήρα κλπ).

 

Από 2-4 χρόνια λοιπόν, για τη ζωή μιας τέτοιας μπαταρίας αναλόγως ποιότητας και συνθηκών ( οι Yuasa μου κράτησαν 4,5, αλλά το δικό μου είναι με active fan ).

 

Υπάρχουν μπαταρίες στα χαρακτηριστικά που θές και με 12-13€, με λίγο ψάξιμο στα ψαχτήρια θα βρείς. Είναι στο χέρι σου τί θα πάρεις, οι επιλογές υπάρχουν για να διαλέξεις.

 

Όσο για την αντικατάσταση, ένα καπάκι είναι, όπως δείχνει το manual που παρέθεσες (4η σελίδα του pdf στα σχήματα δεξιά ) .

 

Κόκκινο με κόκκινο ( θετικό ), και μαύρο με μαύρο ( αρνητικό ) , με αυτή τη σειρά .

 

Προφανώς με τη συσκευή κλειστή και εκτός πρίζας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα σου κρατήσει εξαρτάται από την ποιότητά της, το πόσο συχνά χρησιμοποιείται ( τοπολογία UPS και ιδιαιτερότητα δικτύου παροχής της περιοχής σου) καθώς και το σε τί θερμοκρασία θα λειτουργήσει εντός του UPS ( φυσικός αερισμός, θέση της μπαταρίας εντός του UPS, ύπαρξη ανεμιστήρα κλπ).

 

Από 2-4 χρόνια λοιπόν, για τη ζωή μιας τέτοιας μπαταρίας αναλόγως ποιότητας και συνθηκών ( οι Yuasa μου κράτησαν 4,5, αλλά το δικό μου είναι με active fan ).

 

Υπάρχουν μπαταρίες στα χαρακτηριστικά που θές και με 12-13€, με λίγο ψάξιμο στα ψαχτήρια θα βρείς. Είναι στο χέρι σου τί θα πάρεις, οι επιλογές υπάρχουν για να διαλέξεις.

 

Όσο για την αντικατάσταση, ένα καπάκι είναι, όπως δείχνει το manual που παρέθεσες (4η σελίδα του pdf στα σχήματα δεξιά ) .

 

Κόκκινο με κόκκινο ( θετικό ), και μαύρο με μαύρο ( αρνητικό ) , με αυτή τη σειρά .

 

Προφανώς με τη συσκευή κλειστή και εκτός πρίζα

 

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους, 

 

οι πρίζες που υποτίθεται οτι παρέχουν τροφοδοσία μέσω της μπαταρίας, πλέον τα έφτυσαν τελείως! Αν αλλάξω τη μπαταρία λέτε να φτιάξουν, ή μπα? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό, εάν και εφόσον δεν έχει συμπέσει με κάποια βλάβη, λόγω της παρατεταμένης χρήσης του με τελειωμένη μπαταρία.

 

Άνοιξέ το για να σιγουρευτείς ότι δεν έχει κάτι εμφανές ( ή η μπαταρία δεν έχει πετάξει υγρά ), πρώτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος felix έγραψε:

Πολύ πιθανό, εάν και εφόσον δεν έχει συμπέσει με κάποια βλάβη, λόγω της παρατεταμένης χρήσης του με τελειωμένη μπαταρία.

 

Άνοιξέ το για να σιγουρευτείς ότι δεν έχει κάτι εμφανές ( ή η μπαταρία δεν έχει πετάξει υγρά ), πρώτα

Κατάλαβα. Θα το βάλω στην άκρη να το ελέγξω και εφόσον δεν δω κάτι θα προμηθευτώ μία μπαταρία να του φορέσω. Στη χειρότερη θα μου μείνει η μπαταρία στα χέρια να τη μεταπωλήσω για μια μικρή ζημία και ένα 4θυρο πολύπριζο, να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.