Jump to content



Τι σκληρό δίσκο να επιλέξω;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω την εξής ερώτηση παρότι διάβασα πολλά στα Αγγλικά,προτίμησα να σας ρωτήσω και εσάς.

 

Τα αρχεία μου περίπου σύνολο (χωρίς τον SSD) είναι κοντά στα 2TB,και κοντεύουν να σκάσουν.Συνέχεια διαγράφω.

Οπότε σκέφτομαι να κάνω μια "επένδυση" και να αγοράσω 1 σκληρό αντί να έχω 5-6 σκληρούς δίσκους.

Είναι για Desktop.

 

Περίπου έχω 5-6 σκληρούς ,λέω περίπου γιατί τον 1 τον χρησιμοποιώ και ώς external.Σε διάφορες χωρητικότητες,και είναι χαζό να έχω τόσους και να μην έχω άλλο χώρο.

 

Θέλω τουλάχιστον 3ΤΒ ,γιατί είμαι ήδη στο όριο των 2ΤΒ.

 

Οπότε προτιμότερο τι; Να πάρω έναν 3ΤΒ ,ή κάτι άλλο;

Επίσης,έχω ακούσει καλά λόγια για τον Western Digital 3TB Red (Όχι ,τον PRO).

 

Τι λέτε;

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Τον δίσκο τον έχεις στο μηχάνημα και τον δουλεύεις συνεχώς;

Backup έχεις;

 

Τι εννοείς με αυτό που λες;

 

Όλοι οι δίσκοι πλήν του SSD ,είναι για αρχεία κυρίως κατεβάσματα κτλ. 1 σκληρός από αυτούς είναι που έχει το σημαντικό μου Backup με εικόνες φωτογραφίες και βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2ΤΒ που λες, είναι πάνω στο μηχάνημα σε SATA και δουλεύουν συνεχώς; Αν ναι, ο δίσκος γράφει ώρες και φθείρεται. Αυτό σημαίνει ότι για αυτά τα 2ΤΒ χρειάζεσαι άλλα 2ΤΒ, εξωτερικό, που να κλείνει για backup. Με αυτό το σκεπτικό, εγώ θα πήγαινα σε ένα φθηνό δίσκο.

Αν τώρα σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε αυτόν, γιατί δουλεύεις τα αρχεία εκεί, πας σε μια πιό γρήγορη κι φυσικά ακριβότερη σειρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2ΤΒ που λες, είναι πάνω στο μηχάνημα σε SATA και δουλεύουν συνεχώς; Αν ναι, ο δίσκος γράφει ώρες και φθείρεται. Αυτό σημαίνει ότι για αυτά τα 2ΤΒ χρειάζεσαι άλλα 2ΤΒ, εξωτερικό, που να κλείνει για backup. Με αυτό το σκεπτικό, εγώ θα πήγαινα σε ένα φθηνό δίσκο.

Αν τώρα σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε αυτόν, γιατί δουλεύεις τα αρχεία εκεί, πας σε μια πιό γρήγορη κι φυσικά ακριβότερη σειρά.

 

Ναι,είναι πάνω στο μηχάνημα το κεντρικό μου, και έχω βάλει "power off mode" όταν δεν τραβάνε ζόρι από αρχείο ή οτιδήποτε.

 

Είναι 5-6 σκληροί περίπου που ξέρεις γεμίζει ο ένας περνάω στον επόμενο κτλ. κτλ.

 

Για αυτούς δεν έχω πουθενά backup , μόνο τον 1 βασικό σκληρό με τα σημαντικά αρχεία κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να αγοράσεις έναν WD 3ΤΒ (με τουλάχιστον 3 χρόνια εγγύηση, άρα σειρά purple ή black).

 

Από κει και πέρα, προτείνω να αγοράσως και ένα external case για να μετατρέψεις έναν από τους εσωτερικούς σου σε εξωτερικό και σε αυτόν να κάνεις backup τα σημαντικά σου δεδομένα. Αυτός ο δίσκος θα φροντίσεις να μην είναι μόνιμα συνδεδεμένος με το pc (εκτός λειτουργίας) και θα τον συνδέεις μόνο όταν παίρνεις backup.

 

Αν και τα 2-3ΤΒ δεδομένων σου είναι σημαντικά, τότε πρέπει να αγοράσεις εξωτερικό δίσκο αντίστοιχης χωρητικότητας για backup, αλλά κατάλαβα από αυτά που γράφεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να αγοράσεις έναν WD 3ΤΒ (με τουλάχιστον 3 χρόνια εγγύηση, άρα σειρά purple ή black).

 

Από κει και πέρα, προτείνω να αγοράσως και ένα external case για να μετατρέψεις έναν από τους εσωτερικούς σου σε εξωτερικό και σε αυτόν να κάνεις backup τα σημαντικά σου δεδομένα. Αυτός ο δίσκος θα φροντίσεις να μην είναι μόνιμα συνδεδεμένος με το pc (εκτός λειτουργίας) και θα τον συνδέεις μόνο όταν παίρνεις backup.

 

Αν και τα 2-3ΤΒ δεδομένων σου είναι σημαντικά, τότε πρέπει να αγοράσεις εξωτερικό δίσκο αντίστοιχης χωρητικότητας για backup, αλλά κατάλαβα από αυτά που γράφεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Όχι,είναι πιο απλά.

 

Ο RED δεν αξίζει σε σχέση με τον Purple ?

Link to comment
Share on other sites

Και οι red 3 χρόνια έχουν. Εγώ θα έπαιρνα όποιον έβρισκα πιο οικονομικά

 

Ωραία,άρα ανάμεσα στους 2,ότι βρώ πιο οικονομικά

 

Τα σοβαρά αρχεία,τα κρατάω σε external σκληρό , ο όποιος θα λειτουργεί 1-2 φορές τον χρόνο. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τα σοβαρά αρχεία,τα κρατάω σε external σκληρό , ο όποιος θα λειτουργεί 1-2 φορές τον χρόνο. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σωστά;

 

Αρκεί να υπάρχουν σε δύο δίσκους ταυτόχρονα πάντα. Αυτή είναι και η έννοια του backup.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.