Jump to content



error loading operating system...


aspirin

Recommended Posts

έβαλα έναν 40'αρη δίσκο WD σε ένα παλιό σύστημα με 600άρη celeron. Τα ΧΡ δουλέψανε. Στην πορεία του έβαλα λίνουξ και μετά είπα να το γυρίσω πάλι σε ΧΡ. Τώρα τελεύταία όταν πάω να εγκαταστήσω τα ΧΡ γίνεται το εξής κουφό. Ξεκινάει το setup των ΧΡ, αντιγράφει τα αρχεία ωραία και καλά, κάνει επανεκκίνηση για να συνεχίσει την εγκατάσταση και εκεί μου πεταέι το error loading operating. Το ίδιο γίνετια όταν πάω να εγκαταστήσω κάποιο λίνουξ. Φυσικά έκανα ένα googlισμα αλλά δεν έλυσα το πρόβλημα μου. Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει τα εξής:

fdisk /mbr

repair console και fixmbr, fixboot

το δίσκο σε single-master

partition magic σε dos

γενικότερα έχω δοιμάσει τα πάντα. Δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να παίξει. Ο δίσκος είναι μόνος του στο ide1. Παλιότερα έχουν παίξει τα ΧΡ μια χαρά. Υποπτέυομαι ελαφρώς ότι ο δίσκος έχει βαρέσει μπιέλες. Κατα τ'αλλα όμως συμπεριφέρεται κανονικά. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακούω προτάσεις.

Ευχαριστω πολυ΄.

Link to comment
Share on other sites

ωραία. το επόμενο που θα έκανα είναι να βάλω το grub στο mbr.

έπειτα μπορείς να βάλεις το mbr των xp αν θες.

επίσης έλεγξε το δίσκο μήπως έχει π.χ. στραβώσει κάποιο pin (μου χει συμβεί...).

Link to comment
Share on other sites

τώρα αν περιμένεις να βγάλεις άκρη από αυτά που λέω εγώ κι ο spc( :flower: ) σώθηκες :hehe:

στα pin ρίξε και μια ματιά πάνω στην πλακέτα μήπως έχει αποκολληθεί κανένα (αν και στους seagate είναι εκτεθιμένα, στους wd όχι).

βασικά κάποιο από τα 2-3 μεσαία pin είναι αυτό που θα σε προβληματίζει στο mbr.

στο grub αν δώσεις root (hd0,0) γράφεις στο mbr.

αν μπορείς βάλε ένα grub σε δισκέτα και bootαρε.

βέβαια όπως καταλαβαίνεις πάντα υπάρχει περίπτωση να τα χει παίξει κι ο δίσκος.

επίσης υπάρχει περίπτωση να έχεις κολλήσει κάποιον mbr virus.

Link to comment
Share on other sites

μη σκάς σας καταλαβαίνω. Θα ξανακάνω μια εγκατάσταση λίνουξ και θα βάλω το mbr του. Δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να έχει συμβεί. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Θα ξαναρίξω μια ματιά στο δίσκο με μεγαλύτερη προσοχή και θα σας πώ. Πάντως πίν δεν φάνηκε να είχε φύγει. Καλώδιο χρησιμοποιήσα και δεύτερο....

Link to comment
Share on other sites

εδώ

σε αυτό το λίνκ έχει κάτι που με αφορά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η λύση. Εντωμεταξύ είναι παλιά η μητρική και δεν έχει καινούριο bios πιά. Βασικά σκέφτηκα να ξαναπεράσω το τελευταίο bios μήπως και συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aspirin

εδώ

σε αυτό το λίνκ έχει κάτι που με αφορά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η λύση. Εντωμεταξύ είναι παλιά η μητρική και δεν έχει καινούριο bios πιά. Βασικά σκέφτηκα να ξαναπεράσω το τελευταίο bios μήπως και συνέλθει.

αν ήταν αυτό όμως, πως μπήκαν την πρώτη φορά τα XP;

μήπως κανένα Low Level Format στον δίσκο, διορθώσει τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που κάνει access το bios το δίσκο, γι' αυτό σου είπα ότι αν αλλάξεις τις επιλογές τύπου LBA τότε είσαι οκ.

νομίζω είναι το Low Block Addressing (mbr <1024 cylinder)

Large και κάτι παρόμοια. LBA χρησιμοποιώ εγώ πάντως (μου χε βγάλει παρόμοιο πρόβλημα).

δε φταίει η μητρική πιστεύω, βάλε fedora 3 αν έχεις να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν λυθηκε το προβλημα. έκανα τα εξής και δεν ξέρω τί απ όλα βοήθησε. Πέρασα ξανά το bios. Μετά κατέβασα ένα εργαλειάκι από τη wd το οποίο μου έκανε low level format σε όλο το δίσκο. Κανά 20λεπτο πηρε η διαδικασία φορμαρίσματος. Μετά πετάω πάνω τα ΧΡ και όλα δούλεψαν ρολόι. Ε τί στο κόρακα. Κόντεψε να μου στρίψει με αυτό το κουφό προβλημα!!

spc τελικά βοήθησε το low level format. Το έβαλα και ώς lba για να είμαι σίγουρος. ευχαριστώ τους sotiris kai spc για τη βοήθεια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω το προβλημα γιατι βρηκα τη ριζα του!

Ειναι το LINUX!!

Eχω ενα δευτερο γτπ pc για να δοκιμαζω προγραμματα,hardware και λεω χτες για να βαλω αυτο το Linux να δω τι ειναι ρε παιδι μου.

Βαζω ενα live-cd για αρχη (ειχα ηδη XP) μετα κανω εγκατασταση UBUNTU δεν θυμαμαι εκδοση.

Τελος παντων το εβαλα,το ειδα και λεω ας βαλω ΧP τωρα και οταν εχω χρονο το ξαναβλεπω.

Παω να κανω εγκατασταση και αφου εχει κανει αντιγραφη των αρχειων που ειναι για εγκατασταση και μετα κανει επανεκινηση και περναει το ποστ σκριν μου βγαζει ΕRROR LOADING OPERATING SYSTEM.

ΛΟΛ ειπα εγω και αφου δοκιμασα αυτα που εκανε και ο ασπιριν στο πρωτο ποστ και δοκιμασα 3 διαφορετικα cd να τα εγκαταστησω 2-3 φορες το καθενα δεν αλλαξε τιποτα.

Τωρα παω για low-level αλλα τι στο διαολο ειναι αυτο το προβλημα με το Linux??

Τοσο ανωριμο ειναι πια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.