Jump to content



i3 vs i5


SirMomus

Recommended Posts

και αυτο καλη ιδεα αλλά εχω 2 ενδοιασμους... αρχικα κατα ποσο αξιζει να παω σε ddr4 που ειναι ακομα πολύ νεα και να μην παω σε κατι καλο δοκιμασμενο σε ddr3 και δευτερον ο i3-6100 einai ECC που νομιζω ειναι πιο καλοι για servers klp... + αν παω δεν ειναι καλυτερα ενας i5-6400? 

διαφωτισε με :Ρ


μου απαντησες καποιες ερωτησεις... ενα παλιο μουλτιραμα 400W Εχω... θα κοιταξω να αλλαξω με modular cm 500-600 sintoma..

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα ποιντ! και βασικα αποτι βλεπω βρισκεις mobo φθηνη... εγω κοιταζα απο eshop μονο και η πιο φθηνη Mobo για 1151 ηταν 160 ευρω οποτε εφυγα αμεσως... οι μνημες ομως εχουν πολυ ψηλο cas... σπαστικο

Link to comment
Share on other sites

ddr4

http://www.e-shop.gr/mitriki-msi-h110m-pro-vd-retail-p-PER.523868 73€

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-h110m-a-retail-p-PER.524429 75€

το cl μπορείς να το κατεβάσεις σε 12 ή 13 χειροκίνητα (με δοκιμή να δεις που θα σου δουλέψει)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με τον ι3 της νεας πλατφορμας... Σκεφτηκα να σου πω προηγουμενως για ι5-6500 , αλλα ηταν και 30€ περισσοτερα, συν μια καλη μητρικη... Τωρα βλεπω βεβαια οτι εχει και με ~80€ μητρικες, αλλα να πας σε i3, για μενα ειναι λαθος, ειδικα οταν κρατας τοσα χρονια ενα pc ... 

 

Υπαρχει και το οικονομικο φυσικα, οπου αλλο 130 , και αλλο 230€ . Το θεμα ειναι να ξερεις οτι σου αρκει ο i3.. Εκπτωση δε θα εκανα αν ειχα σκοπο να κρατησω αρκετα χρονια ενα μηχανημα.. Αυτα :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

νταξ αν παω 1151 θα παρω σιγουρα i5!! ας δωσω λιγα παραπανω κατι θα γινει... το θεμα ειναι 6400 ή 6500! για μητρικες δεν εχω ιδεα... αυτες των 80 εχουν καμια ουσιαστικη με τις αλλες μεχρι 120?

Link to comment
Share on other sites

Τσιπσετ,oc potential, συνδεσιμότητα..και υλικά κατασκευής..

Αν πας κάπου,6500 πιστεύω είναι το ιδανικό. Και 6400 οκ θα είναι απλά είναι 2.8 GHz με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα τα κοιταζω τωρα και βλεπω <10% διαφορα απο διαφορα reviews... οπότε μηπως να μαζεψω λιγο να κερδισω 20 ευρω να βγαλω λιγα απο ραμ(πχ να παρω fury anti savage) να δωσω και αλλα 20 να παρω ενα ssd 120gb?

Link to comment
Share on other sites

τώρα το παρατήρησα με τον i5 ότι είναι στα 2,7ghz και έχει διαφορά 0.5ghz απ'τον 6500.

μνήμη εννοείται δεν χρειάζεται να δώσεις τα 20€ παραπάνω για να κερδίσεις σε cl!

Αν δεν μπορείς για ssd τώρα βάζεις αργότερα, διπλάσια χωρητικότητα έχουν διαφορά 30-40€ (120 με 250gb).

 

Βασικά πες μας τα χρήματα που θα διαθέσεις, επειδή οι προτάσεις που έγιναν στην αρχή, ήταν για να φτιάξεις κάτι οικονομικό.

400€ είναι για mb/cpu/ram?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

A επισης αξίζει να παω απο H110 se H170 η Β150? ειναι 30-40 ευρω διαφορα χωρις μεγαλες διαφορές μεσα εκτος τα 2 vs 4 slots για Ram


ναι μεχρι 400 ειναι γι αυτα..τωρα αν μου κανεις κατι 300 με -10% αποδοση απ το 400 εννοειται παω στο 300 και παιρνω αμεσως ενα καλο ssd+menoun liga gia psu argotera!!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα αν έχεις σφικτό bugdet πας σε οικονομική μητρική, αν είσαι άνετος πας σε καλύτερη.

Στο έγραψε και ο Tommy 

Τσιπσετ,oc potential, συνδεσιμότητα..και υλικά κατασκευής.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε ναι αλλά δε βλεπω καμια ουσιαστικη διαφορα στων 65 με αυτες των 105 ευρω και ειναι 40 ευρω διαφορα αρκετα μεγαλη ειναι το psu αυτη η διαφορα :ΡΡ ... και ρωταω επειδη απο μητρικες δεν ψαχτηκα ποτέ ιδιαιτερα οπότε... i need you guys :p


τεινω σε αυτον πχ... http://www.skroutz.gr/s/7705053/Asus-H110M-A.html

 

γενικα προτιμω οσο πιο οικονομικο... για διαφορες εως 10% προτιμω δλδ να παρω το 20+ ευρω κατω... τωρα αν ειναι 10% διαφορα για 10 ευρω προφανως προτιμω το πιο δυνατο..!

 

το 0.5 ghz αξιζει τη διαφορα?

Έγινε επεξεργασία από SirMomus
Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια εγγύηση έχει, από συνδεσιμότητα είναι οκ πλην των δυο slot και m.2 socket gen3.

Στην κατηγορία της είναι κομπλέ (h110 chipset).

έλεγξε και τα sata ports αν σε καλύπτουν.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

ΨΕΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 350 ΜΑΞ!! υπολογιζα και γραφικα 100 ευρω παλια, δηλαδη 300 για mb cpu ram.. για 6 gen ας παει 350 αλλα οχι 400 :Ρ...  θα δω πως θα το κανω 


http://www.skroutz.gr/s/7397772/Asrock-B150M-Pro4S.html

http://www.skroutz.gr/s/7397795/Asrock-H170-Pro4S.html

 αυτες πχ δεν εχουν καμια ουσιωδη διαφορα με την πρωτη την η110 ?

 

exei βεβαια και με 4 σλοτς 80 ευρω

Έγινε επεξεργασία από SirMomus
Link to comment
Share on other sites

ισα ισα με φτανουν τα 4 σατα... 2 σκληρους εχω βαλε και τον ssd=3.. τεσπα θα δω μηπως αξιζει καμια πιο μεγαλη... πειτε κι εσεις ιδεες μεχρι 90 ευρω αν ειναι... σορρυ ξαναρωταω αλλά εχω κουραστει και ξεχασα... αν βαλω μονο 1χ8 δεν θα υπαρξει εμφανης διαφορα ετσι απο το 2χ4? (γιατι αρχιζω να κοβω:Ρ)

εχουμε 200-220 το cpu οποτε mb 70-90 kai menoun mexri 60 gia ram

Link to comment
Share on other sites

τεινω να σκεφτω και την επιλογη του i3 και αν εχω μεγαλυτερες απαιτησεις στο μελλον θα τον πουλησω πιστευω κανα 100αρι περιπου μεσα στο εξαμηνο αν δε μου κανει... αν και δε νομιζω δεν κανω πολύ βαριά χρηση...τεσπα θα δω αυριο πιο αναλυτικα παιδια ευχαριστω πολύ συνεχιστε τη βοηθεια αν εχετε τιποτα καινουργιο αυριο <3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.