Jump to content



Θέσεις μνήμης και πρόσβαση


fideboras

Recommended Posts

Έχω εγκαταστήσει μια κάρτα για wifi (dlink).Οι drivers που έχω μου παρέχουν κάποιες πληροφορίες για την κάρτα, το δίκτυο, την ισχύ κ.α.Θέλω κάποια στοιχεία από αυτά να τα αποθηκεύω και να τα επεξεργάζομαι.Λογικα αυτά τα στοιχεία δεν είναι αποθηκευμένα σε κάποιες θέσεις μνήμης του Η/Υ;Αν μπορώ να βρω ποιες διευθύνσεις είναι μπορώ να επεξεργάζομαι τα στοιχεία που θέλω από τις θέσεις μνήμης που ανήκουν;

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σου δεν έχει νόημα.

Εάν δεν μπορείς να διατυπώσεις σωστά την ερώτηση πως θα είσαι ικανός μετά να επεξεργαστείς τα στοιχεία αυτά?

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποια σχολή Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε καλό μου παιδί totally_wired αν δεν καταλαβαίνεις την ερώτηση μου μπορείς να μου πεις τι δεν καταλαβαίνεις για να σου εξηγήσω.Και κράτα τα σχόλια για την αφεντιά σου..Κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει (με καλύτερούς τρόπους συμπεριφοράς);

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι είπε το παιδί? :blink:

Αν καταλαβα καλά εννοείς να παίρνεις τα δεδομένα απο τα στοιχεία του δικτύου σου και να τα επεξεργάζεσαι με κάποιο άλλο πρόγραμμα (που δεν μας ενδιαφέρει τώρα)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fideboras

Ρε καλό μου παιδί totally_wired αν δεν καταλαβαίνεις την ερώτηση μου μπορείς να μου πεις τι δεν καταλαβαίνεις για να σου εξηγήσω.Και κράτα τα σχόλια για την αφεντιά σου..Κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει (με καλύτερούς τρόπους συμπεριφοράς);

Νομίζω πως δεν σε προσέβαλα ούτε στο ελάχιστο.

Κανένας δεν έχει καταλάβει τι ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Η ερώτηση σου δεν έχει νόημα.

Εάν δεν μπορείς να διατυπώσεις σωστά την ερώτηση πως θα είσαι ικανός μετά να επεξεργαστείς τα στοιχεία αυτά?

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποια σχολή Η/Υ.

εγώ πάντως κατάλαβα τι εννοεί περίπου, απλά δεν ξέρω την απάντηση ή/και δεν μπορώ να τον βοηθήσω.

εντάξει δίνει ελλειπείς πληροφορίες αλλά όχι ότι δεν έχει και νόημα.

Αρχική απάντηση από fideboras

Έχω εγκαταστήσει μια κάρτα για wifi (dlink).Οι drivers που έχω μου παρέχουν κάποιες πληροφορίες για την κάρτα, το δίκτυο, την ισχύ κ.α.Θέλω κάποια στοιχεία από αυτά να τα αποθηκεύω και να τα επεξεργάζομαι.Λογικα αυτά τα στοιχεία δεν είναι αποθηκευμένα σε κάποιες θέσεις μνήμης του Η/Υ;Αν μπορώ να βρω ποιες διευθύνσεις είναι μπορώ να επεξεργάζομαι τα στοιχεία που θέλω από τις θέσεις μνήμης που ανήκουν;

δίνω μια απάντηση στο περίπου:

λογικά ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις αυτό που λες είναι να πάρεις τον driver και να δεις τι κάνει.

(κοινώς reverse engineering).

δεν ξέρω πώς δουλεύει το addressing σε win32 (δεν είμαι προγραμματιστής ως γνωστόν) πάντως πιστεύω ότι οι διευθύνσεις μνήμης δεν παραμένουν σταθερές αλλά τις καθορίζουν τα windows ανάλογα και με το τι άλλο τρέχει. αυτό μπορεί να λέγεται dynamic memory addressing.

εγώ δεν έχω καταλάβει ΤΙ ακριβώς θες να κάνεις: ο driver δεν σου αποθηκεύει αυτά που δείχνει?

αν θες αυτό πρέπει να πιάσεις το σημείο που έχει μαζέψει data πριν τα στείλει στην οθόνη να το βάλεις να στα στέλνει π.χ. ΚΑΙ σε ένα txt σαν raw data.

δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω με ένα απλό disassembly.

στο dtps.unipi.gr έχει κάποια links για assemblers etc, ένας που είχα χρησιμοποιήσει λέγεται olly debugger και είχε πολύ καλό (κατα τη γνώμη μου) output.

πιο πολύ δυστυχώς δεν ξέρω για να σε βοηθήσω :flower:

Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ του σήματος θέλω να "πιάσω " από τα access point και να την αποθηκεύω σε μία βάση δεδομένων.Οι drivers της κάρτας σου παρέχουν "οπτική" πρόσβαση και δεν σου δίνουν τη δυνατότητα να επεξεργαστείς τα δεδομένα που σου δείχνει στην οθόνη.Το netstumbler σου παρέχει "οπτική" πρόσβαση στις πληροφορίες το δικτύου και σε ερώτηση που τους έκανα μου είπαν ότι δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στα δεδομένα παρά μόνο να τα βλέπω!Το ίδιο μου απάντησε και η dlink!Ευχαρίστω sotiris για το χρόνο σου :daisy: :daisy:

Link to comment
Share on other sites

ψάξε και το kismet σε linux αν όντως ενδιαφέρεσαι, μήπως το κάνει.

EDIT:

παρεπιπτόντως, κάτι παρόμοιο κάνει το azureus (bitorrent client σε java).

παίρνει τα δεδομένα αυτών που κατεβάζεις και ανά κάποιο χρονικό διάστημα τα σώζει σε

xml.

δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις από προγραμματισμό, αν νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει ο κώδικάς του τότε

http://azureus.sourceforge.net

επίσης ρίξε και μια ματιά ή/και ρώτα στο www.awmn.net/forum για μια καλύτερη απάντηση από τη δικιά μου :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.