Jump to content



Αλλαγη τροφοδοτικου


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

Η ερώτηση μου είναι η εξής

Θέλω να πάρω την SAPHIRE NITRO R9 390 και στα system requirements λέει πως χρειάζεται τουλάχιστον 750W τροφοδοτικό

Αυτή τη στιγμή έχω ένα THERMALTAKE 600W που με έχει βγάλει παλικάρι εδώ και 6 χρόνια προτείνετε να το αλλάξω;

CPU:AMD FX 8350

MOTHERBOARD:GIGABYTE GA-970A-D3

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Caps removed from topic title.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός αλλά εγώ θα το ρίσκαρα. Αν δεν έχεις σκοπό να την τερματίζεις, πιθανότατα θα δουλέψει. Στην χειρότερη να σου καεί το τροφοδοτικό και να κάνεις ό,τι σκέφτεσαι και τώρα, να πάρεις άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου καρτα λεει 600W τροφοδοτικο , και επαιζα στο φουλ με ενα 550 και ουτε καν gold .. Δε νομιζω να εχεις προβλημα. Απλα μετα απο καποια χρονια , χανει απο θεμα αποδοσης το τροφοδοτικο... Σιγουρα θα χρειαστεις αλλαγη καποια στιγμη, αλλα δοκιμαζεις αρχικα με αυτο που εχεις. Ποια σειρα Thermaltake ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Ομάδα δεν αλλάζουμε ποτέ και ειδικά όταν είσαι Παναθηναϊκός!

Το τροφοδοτικό είναι αυτό 

Thermaltake PurepowerTM Power Supply 600W ATX12V 2.2
Link to comment
Share on other sites

Η sapphire 390 θελει 2Χ8pin (ή 2Χ6+2pin) , το τροφοδοτικο σου βλεπω οτι εχει 2Χ6pin. Ισχυει; Αν ναι, μαλλον πας για αλλαγη...

Σωστός δεν το είχα προσέξει καθόλου!οπότε αρχίστε προτάσεις!

Εχω βρεί αυτό

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200026433&t=COOLERMASTER%20V850%20V%20SERIES%20850W%20MODULAR%20PSU%2080+%20GOLD%20(RS850-AFBAG1-EU)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην κοιτάς τα requirements. Βάζουν παραπάνω με την έννοια ότι δεν υπολογίζω το oc. Επειδή και cpu+gpu καταναλώνουν αρκετά, με ένα τροφοδοτικό μέτριο και με 6 χρόνια στην πλάτη, όχι δεν θα το ρίσκαρα. Το 600άρι σου κάνει, αλλά είναι η μετριότητα (όχι κακό, αλοίμονο) + την παλαιότητά του + το 75+ Efficiency, ακόμα και αν είχες 2 8πινα.

 

Εξαιρετικό είναι το Coolermaster, αλλά σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα σε κάτι με 7 ή 10 χρόνια εγγύηση. Και τα 850 είναι υπερβολή. Με το 650 ή 750 είσαι οκ. Τα EVGA σειράς G2 έχουν 7 ή 10 χρόνια.

Κατά σύμπτωση σήμερα πήρα ένα Seasonic X series (7 χρόνια εγγύηση), αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμη. Από αύριο. Πολύ καλά και τα Seasonic G Series, αλλά σήμερα βλέπω μόνο το 750. Μέχρι χτές είχε το 650 στα 100 ευρώ.

Επίσης τα εξαιρετικά Super Flower

Τέλος και τα Corsair RMi

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην κοιτάς τα requirements. Βάζουν παραπάνω με την έννοια ότι δεν υπολογίζω το oc. Επειδή και cpu+gpu καταναλώνουν αρκετά, με ένα τροφοδοτικό μέτριο και με 6 χρόνια στην πλάτη, όχι δεν θα το ρίσκαρα. Το 600άρι σου κάνει, αλλά είναι η μετριότητα (όχι κακό, αλοίμονο) + την παλαιότητά του + το 75+ Efficiency, ακόμα και αν είχες 2 8πινα.

 

Εξαιρετικό είναι το Coolermaster, αλλά σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα σε κάτι με 7 ή 10 χρόνια εγγύηση. Και τα 850 είναι υπερβολή. Με το 650 ή 750 είσαι οκ. Τα EVGA σειράς G2 έχουν 7 ή 10 χρόνια.

Κατά σύμπτωση σήμερα πήρα ένα Seasonic X series (7 χρόνια εγγύηση), αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμη. Από αύριο. Πολύ καλά και τα Seasonic G Series, αλλά σήμερα βλέπω μόνο το 750. Μέχρι χτές είχε το 650 στα 100 ευρώ.

Επίσης τα εξαιρετικά Super Flower

Τέλος και τα Corsair RMi

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.