Jump to content



m.2 | pci-e | sata iii


Recommended Posts

βασικα δεν εχω καταλαβει γιατι να πας σε pci που αποτι καταλαβα ειναι οι πιο γρηγοροι και οχι σε m2 πχ... εγω αν παρω θα παρω μαλλον m2 αν και κατι ακουσα για θερμοκρασιες οποτε ενα φθηνο σατα... αλλιως θα βαλω τα λεφτα 70 ευρω πες να παω σε 16 gb ram kai na ftiaxw RAMDisk(ναι ξεχασα να το βαλω στον τιτλο και τωρα δεν αλλαζει :/ ουτε σβηνεται... 70 ευρω μπορω να διαθεσω αλλά θελω και μια γενικη γνωση γιατι δεν εχω καταλαβει τι γινεται ακριβως :$

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσαι τιποτα τετοιο ακομη και δεδομενων των τιμων μαλιστα, θα πας σε sataIII και τελειωσες.. Σε καθημερινη χρηση δεν θα καταλαβεις κατι. Εχει ενα σχετικο θεμα με τους m.2 εδω στο Lab που αυτο που θα δεις ειναι benchmarks και νουμερακια που σε απλη χρηση δεν εχουν νοημα.. Τουλαχιστον για να πεις οτι θα δωσω ενα μεγαλουτσικο ποσο και θα το αξιοποιησω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσαι τιποτα τετοιο ακομη και δεδομενων των τιμων μαλιστα, θα πας σε sataIII και τελειωσες.. Σε καθημερινη χρηση δεν θα καταλαβεις κατι. Εχει ενα σχετικο θεμα με τους m.2 εδω στο Lab που αυτο που θα δεις ειναι benchmarks και νουμερακια που σε απλη χρηση δεν εχουν νοημα.. Τουλαχιστον για να πεις οτι θα δωσω ενα μεγαλουτσικο ποσο και θα το αξιοποιησω. 

 

Μην γενικεύετε. Σε καθημερινή χρήση ο M.2 σε σχέση με τον απλό SATAIII έχει διαφορές. Ανάλογα το τι κάνεις με το drive.

Αν σερφάρεις και δουλεύεις office, διαφορές δεν θα δεις. Αν όμως κάνεις και άλλα πράγματα με το drive σου, τότε οι Μ.2 έχουν να προσφέρουν παραπάνω. Πάντα εξαρτάται και από το υπόλοιπο μηχάνημα που συνοδεύει το SSD.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα αλλα πραγματα ομως που μπορει να κανει καποιος με αυτα τα drive ,ωστε να καταλαβει διαφορές; Φανταζομαι οτι δε θα κανει τρελα πραγματα με το drive για να τις αντιληφθει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει ο καθένας με τα drive του. Αλλά σε ένα drive λειτουργικού οι μεγάλες διαφορές είναι πάντα στο multitasking. Δηλαδή, κάνω μια δουλειά, παράλληλα με μια άλλη, παράλληλα με μία άλλη κτλ.

Επίσης οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε τις δουλειές μας με συγκεκριμένο τρόπο επειδή έτσι έχουμε μάθει. Το hardware όμως πλέον, έχει γίνει τόσο γρήγορο που ο τρόπος που έχουμε κολλήσει στο να κάνουμε κάποιες δουλειές ειναι αυτός που πρέπει να αλλάξει.

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Κατεβάζω ένα game και είναι archived. Το κατεβάζω συνήθως στην αποθήκη μου (HDD) πριν την εγκατάσταση. Το αποσυμπιέζω και μετά το εγκαθιστώ.

Αυτό θέλει περίπου 8-9 λεπτά για την αποσυμπίεση και άλλα 10 περίπου για την εγκατάσταση.

Αυτό είναι πλέον συνήθεια για μένα (λέμε) και το κάνω πάντα.

Αλλάζω λοιπόν τη συνήθεια και κατεβάζω το παιχνίδι στον SSD. Οι χρόνοι σαφώς και μειώνονται με το παιχνίδι να θέλει 4-5 λεπτά για αποσυμπίεση και άλλα 5 για εγκατάσταση.

Αλλάζω τον SSD σε M.2 και οι χρόνοι πέφτουν κι άλλο (σχεδόν στο μισό, ίσως λίγο παραπάνω από το μισό).

Σίγουρα δεν είναι το μόνο σενάριο.

Επίσης κάνουμε το λάθος και βλέπουμε κάθε διαφορά ξεχωριστά. Λέμε π.χ. πως για να ανοίξεις ένα βαρύ excel σε SATAIII SSD ή ένα βαρύ VS project θέλεις 8-9 δευτερόλεπτα και ο M.2 το κάνει σε 5. Δύο δευτερόλεπτα δεν είναι διαφορά. Για πολλαπλασίασε όμως επί τις φορές που θα το κάνεις αυτό, όπως επίσης και το πόσα από αυτά τα αρχεία μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτά πριν αρχίσει να την ακούει το drive και μετά παίρνεις την απάντηση σου στο αν υπάρχει όφελος με τα πιο γρήγορα drives ή όχι.

Δεν λέω πως ένα M.2 drive ή ένας PCIexpress SSD είναι η μόνη επιλογή, αλλά δεν απορρίπτεται αυτόματα επειδή είναι ακριβός. Πρέπει πρώτα να ξέρεις και να καταλάβεις με τι θα ασχοληθεί ο άλλος για να του πεις αντίστοιχα αν θα οφεληθεί ή όχι.

Επίσης και νομίζω το έχω αναφέρει ξανά, (δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα με χρόνους) πως τα drives δεν είναι πλεον bottleneck στους υπολογιστές μας αλλά τα υπόλοιπα υποσυστήματα είναι.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχεις δικιο σε οσα λες για τις ταχυτητες , τις οποιες θα καταλαβει αν και μονο κανει πολυ τακτικα οσα αναφερεις και αλλα πολλα.. Δε ξερω αν θα τα κανει , αλλα ειναι τεραστιο το θεμα το χρηματικο.. Δυστυχως αυτο κοβει πολλους απο το να εκμεταλλευτουν τις νεες τεχνολογιες... Νομιζεις θελω και εγω να κανω αποσυμπιεση στον hdd μου και να περιμενω κανα τεταρτο (αναλογα το μεγεθος ); 

Ομως το 1+ ΤΒ που χρειαζομαι γαι αποθηκη , κανει αδυνατη την αγορα ενος τετοιου drive.. Ποιος δε θα το ηθελε; Μιλαμε ομως κυριως (και αυτο καταλαβαινω για τον ts) για boot δισκους..

 

Οποτε προσγειωνομαι , και συμβιβαζομαι.. Ξερω οτι δε σου αρεσουν οι συμβιβασμοι , αλλα ειναι πολλα τα λεφτα man.. Βλεπω και το θεματακι με τους Μ.2 ssd και τα νουμερακια που βαζετε... Μακαρι να γινουν mainstream σε καναδυο χρονια τα συγκεκριμενα drive και να ερθουν τουλαχιστον σε επιπεδα SATA III σε τιμες! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

samsung 950 λέμεεεε  :lol: αν έμπαινε στο laptop, τον είχα καρφώσει  B)

Δύο για μενα παρακαλω :p 

Καλυτερα απο Ελλαδα :hehe:

 

Υπαρχει περιπτωση αναλογα drives σε κανα χρονο να εχουν τιμες λιγο ψηλοτερες απο αντιστοιχους SATA III ή τσαμπα ονειρευομαι ;  :yikes:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.