Jump to content



i7 6700k Voltages & Temps


Larry

Recommended Posts

Τι γίνεται με τους skylake και τα voltages ;

 

Όλα σε stock/auto και με την R1 Ultimate με ~20 C ambient, σε idle με 0.815V έχει 15-18 C το cpu.

 

Το πρόβλημα είναι όταν βάζω prime v2.87 με τα AVX Instructions από το πρώτο δευτερόλεπτο πηγαίνει στους 55-58C και μένει εκεί (οπότε υποθέτω δεν παίζει θέμα εγκατάστασης ψύχτρας και θερμοαγώγιμης γιατί θα πήγαινε μέχρι το Θεό), αλλά το θέμα δεν είναι η θερμοκρασία αλλά το voltage που πάει στο 1.350V το οποίο το βλέπω να είναι πιο ψηλά από ότι χρειάζεται, σαν να κάνει η mobo overvolt από μόνη της.

 

 

Με το prime v2.66, το cpu φτάνει στους 47-48 C, πάλι μέσα στο πρώτο δευτερόλεπτο με voltage στο 1.295V

 

Και στα 2 prime χρησιμοποιώ όλα τα core/threads και SmallFFTs

 

Επίσης με το που κλείνω το prime (και τις 2 εκδόσεις) η θερμοκρασία επανέρχεται αμέσως στους 15-17 C, πράγμα που δεν έχει λογική γιατί πότε προλαβαίνει να απαγάγει όλη αυτή την προηγούμενη θερμότητα;

 

 

Τελικά ποια είναι τα default voltages στους Skylake και είναι αυτή η normal συμπεριφορά ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

απ οσο ειχα δει απο haswell και μετα, ειναι τζιζ κακο το prime με avx γιατι ακριβως στρεσσαρει παρα πολυ το cpu το οποιο ανεβαζει τα ρευματα μονο του (?)

 

η ιντελα λεει "Intel® Advanced Vector Extensions (Intel® AVX) are designed to achieve higher throughput for certain integer and floating point operations. Due to varying processor power characteristics, utilizing AVX instructions may cause a) some parts to operate at less than the rated frequency and B) some parts with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 to not achieve any or maximum turbo frequencies."

 

και η ασους πχ λεει http://www.overclock.net/t/1510388/haswell-e-overclock-leaderboard-owners-club/2300_100#post_22900116

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό βγάζει νόημα, και το είχα ξαναδεί για αυτό δοκίμασα και το παλιό prime χωρίς τα AVX.

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως από τους 16 C πάει στους 60 C ακαριαία, και μετά ξαναπέφτει στους 16 C χωρίς τίποτα στο ενδιάμεσο. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του το έχει βάλει, δεν έχω πειράξει τίποτα. Βέβαια τα 1.35V τα έχω δει μόνο στο AVX prime, στο παλιό είναι στα πιο λογικά 1.295V.

 

Έτρεξα και ένα Cinebench, και εκεί στα 1.295V. Πάλι πολλά μου φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του το έχει βάλει, δεν έχω πειράξει τίποτα. Βέβαια τα 1.35V τα έχω δει μόνο στο AVX prime, στο παλιό είναι στα πιο λογικά 1.295V.

 

Έτρεξα και ένα Cinebench, και εκεί στα 1.295V. Πάλι πολλά μου φαίνονται

 

Μήν σου φαίνεται περίεργο.

Είναι απόλυτα λογικό , ο επεξεργαστής σου να έχει VID 1.295 volt

 

Εχουν βρεθεί και κομμάτια με πάνω από 1,35 volt VID.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15-18 βαθμους με 20 ambient πως γκεγκεν ατο?με τι ψυξη εισαι?

 

Με την Cryorig R1 Ultimate με τα ανεμιστήρια της όσο πιο χαμηλά γίνεται (~700 rpm).

 

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει όμως το ακαριαίο σκαμπανέβασμα στις θερμοκρασίες. Στον 2500k θερμαινόταν σταδιακά και μετά χρειαζόταν 2-3+ λεπτά να ξαναφτάσει σε idle temps. 

Link to comment
Share on other sites

Με την Cryorig R1 Ultimate με τα ανεμιστήρια της όσο πιο χαμηλά γίνεται (~700 rpm).

 

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει όμως το ακαριαίο σκαμπανέβασμα στις θερμοκρασίες. Στον 2500k θερμαινόταν σταδιακά και μετά χρειαζόταν 2-3+ λεπτά να ξαναφτάσει σε idle temps. 

 

 

Μεγαλο ρολο σε αυτο παιζουν τα nm του Skylake του οποιου ειναι σαφως πιο μικρα. 

 

2500K/2600Κ ειναι στα 32nm

6600Κ./6700Κ ειναι στα 14nm

 

To cpu die area εχει περιοριστεί παρα πολυ και εδωσε το χωρο του σε μεγαλύτερη gpu.  

Σαν αποτελεσμα, οι μεταβολες της θερμοκρασιες θα ειναι σαφως πιο ακραιες για το cpu area.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε cpu χωρίς γραφικά μέσα μόνο CORES !!!!!!!!!!!!!!

GPU έχουμε των 300-400-700 ευρώ στα μηχανήματα !!!  άρε intela πότε θα το καταλάβεις !

σπαταλάει χώρο για να βάλει gpu μέσα στον cpu ! άσε την gpu και βάλε cores !!! 

 

τα πα και ξαλάφρωσα !

 

 

επίσης γιατί να μην γίνεται αυτό αφού σε idle με 0.815V έχει ρίξει ρολόγια τα πάντα όλα στο πάτωμα επίσης είναι ντούκι και η cryorig

@Larry, δοκίμασε να στρεσάρεις τον cpu με το intel burn test !

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε cpu χωρίς γραφικά μέσα μόνο CORES !!!!!!!!!!!!!!

GPU έχουμε των 300-400-700 ευρώ στα μηχανήματα !!!  άρε intela πότε θα το καταλάβεις !

σπαταλάει χώρο για να βάλει gpu μέσα στον cpu ! άσε την gpu και βάλε cores !!! 

 

τα πα και ξαλάφρωσα !

 

 

επίσης γιατί να μην γίνεται αυτό αφού σε idle με 0.815V έχει ρίξει ρολόγια τα πάντα όλα στο πάτωμα επίσης είναι ντούκι και η cryorig

@Larry, δοκίμασε να στρεσάρεις τον cpu με το intel burn test !

 

 

Ωραια τι σε κραταει να αγορασεις πλατφορμα Χ που εχει μονο cores ? 

 

Προσωπικα την γουσταρω την εσωτερικη καρτα γραφικων γιατι με ξελασπωνει χωρις να κραταω δευτερη καρτα γραφικων καβατζα. 

 

Ο CanonLake οπως ολα δειχνουν θα ειναι 6 core με καρτα γραφικων....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με ενοχλεί τραβάει τάση , περιττός χώρος , δεν κάθετε καλά στην ψήκτρα αλλού πιο θερμός αλλού ποιο κρύος δεν υπάρχει ομοιομορφία θερμοκρασιών  κλπ  :D
θα μπορούσε όμως να βγάλει και έναν πχ i7 6650K ίδιος με τον 6700k αλλά χωρίς gpu πάνω για τους ανώμαλους σαν και εμένα o οποίος από 400eurw θα είχε 300ευρώ !
μετά εσύ κάτσε και πάρε τον 6700k ενώ θα μπορούσες να κάνεις τα ίδια με τον i7 6650k

 

το τι με κρατάει είναι απλό $$$$$$$$ αν τα έχεις και σου περισσεύουν στείλε μου έναν i7-5960X , μητρική και ram θα βρω :p

Link to comment
Share on other sites

μια αποπειρα και απο μενα με offset να βρω το κατωτερο ρευμα σε στοκ παντα  στον 6700κ !!  4.2 max δηλαδη !!


θα το αφησω εκει για δοκιμες αν και περασε τα παντα ολα σε bench θα το δουμε και στα παιχνιδια βεβαιως!!


post-31491-0-71165100-1448543624_thumb.j


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε cpu χωρίς γραφικά μέσα μόνο CORES !!!!!!!!!!!!!!

GPU έχουμε των 300-400-700 ευρώ στα μηχανήματα !!!  άρε intela πότε θα το καταλάβεις !

σπαταλάει χώρο για να βάλει gpu μέσα στον cpu ! άσε την gpu και βάλε cores !!! 

 

τα πα και ξαλάφρωσα !

 

 

επίσης γιατί να μην γίνεται αυτό αφού σε idle με 0.815V έχει ρίξει ρολόγια τα πάντα όλα στο πάτωμα επίσης είναι ντούκι και η cryorig

@Larry, δοκίμασε να στρεσάρεις τον cpu με το intel burn test !

 

Διάβασε φυσική λυκείου και θα καταλάβεις.

 

Επίσης, πλατφόρμα X99 για τα άλλα που λες.

Link to comment
Share on other sites

επίσης γιατί να μην γίνεται αυτό αφού σε idle με 0.815V έχει ρίξει ρολόγια τα πάντα όλα στο πάτωμα επίσης είναι ντούκι και η cryorig

 

τοτε το ψυγειο, τον κλιματισμο κλπ τι τα θες; βαλε ανεμιστηρα να σου κανει παγακια :p

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε φυσική λυκείου και θα καταλάβεις.

 

Επίσης, πλατφόρμα X99 για τα άλλα που λες.

και ναι ξεκίνησε το παιχνίδι τις κολοκυθιάς

Οπότε διάβασε φυσική δημοτικού και θα καταλάβεις (από τότε τα ξέρουμε) δεν είναι τίποτα καινούργιο

@Nickzzz, θα μου πείς περί περιορισμών κλπ κλπ κλπ αλλά δεν σκέφτεσαι τι έχουν κάνει από πίσω οι εταιρίες όπως την ΙΝΤΕΛ νομίζεις ότι πάει στα τυφλά ? , στα εργαστηριά της έχει έτοιμα chips και τεχνολογίες που θα δωθούν στον κόσμο στην επόμενη τριακονταετία αυτή την στιγμή !

Αλλά όποιος έχει την γνώση έχει και τα λεφτά ! (δεν μπορώ εγώ και εσύ να φτιάξουμε cpu ! )

@KoMM,

το ψυγείο το κλιματιστικό και όλα τα άλλα τα θες σε full load max Frequency max Volts max stability , προφανώς ένας underclocked cpu δεν έχει μεγάλη κατανάλωση και χωρίς φορτίο (όπου φορτίο διεργασία) από την στιγμή που κάθετε θα κάψει το ίδιο με όταν είναι σε full load (παράδειγμα το αυτοκίνητο αν είναι στο ρελαντί για μια ώρα θα καταναλώσει την ίδια βενζίνη με αν το βάλεις μέσα σε πίστα και για μια ώρα το ξεπατώνεις ?)

 

 

οπότε αφήστε τους χλευασμούς και διάφορες κολοκύθες στην άκρη χαλάμε το θέμα απλά με εκνευρίζει η intel αλλά μην μου πείτε ότι λέω αρλούμπες πιο φτηνά πράγματα ζητάω κάνοντας περικοπές σε άλλα πράγματα δεν θέλω gpu στον CPU τι να κάνουμε ! επίσης το x99 είναι κάτι σαν την TITAN της nVidias οπότε πάμε παρακάτω !

Link to comment
Share on other sites

και ναι ξεκίνησε το παιχνίδι τις κολοκυθιάς

Οπότε διάβασε φυσική δημοτικού και θα καταλάβεις (από τότε τα ξέρουμε) δεν είναι τίποτα καινούργιο

@Nickzzz, θα μου πείς περί περιορισμών κλπ κλπ κλπ αλλά δεν σκέφτεσαι τι έχουν κάνει από πίσω οι εταιρίες όπως την ΙΝΤΕΛ νομίζεις ότι πάει στα τυφλά ? , στα εργαστηριά της έχει έτοιμα chips και τεχνολογίες που θα δωθούν στον κόσμο στην επόμενη τριακονταετία αυτή την στιγμή !

Αλλά όποιος έχει την γνώση έχει και τα λεφτά ! (δεν μπορώ εγώ και εσύ να φτιάξουμε cpu ! )

@KoMM,

το ψυγείο το κλιματιστικό και όλα τα άλλα τα θες σε full load max Frequency max Volts max stability , προφανώς ένας underclocked cpu δεν έχει μεγάλη κατανάλωση και χωρίς φορτίο (όπου φορτίο διεργασία) από την στιγμή που κάθετε θα κάψει το ίδιο με όταν είναι σε full load (παράδειγμα το αυτοκίνητο αν είναι στο ρελαντί για μια ώρα θα καταναλώσει την ίδια βενζίνη με αν το βάλεις μέσα σε πίστα και για μια ώρα το ξεπατώνεις ?)

 

 

οπότε αφήστε τους χλευασμούς και διάφορες κολοκύθες στην άκρη χαλάμε το θέμα απλά με εκνευρίζει η intel αλλά μην μου πείτε ότι λέω αρλούμπες πιο φτηνά πράγματα ζητάω κάνοντας περικοπές σε άλλα πράγματα δεν θέλω gpu στον CPU τι να κάνουμε ! επίσης το x99 είναι κάτι σαν την TITAN της nVidias οπότε πάμε παρακάτω !

 

Οτι να ναι. Δεν πειράζει. :)

 

Η φυσική και πιο ειδικά η θερμοδυναμική λέει οτι η θερμότητα μεταφέρεται από το ζεστό προς το κρύο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή ο αέρας/περιβάλλον ζεσταίνει τον επεξεργαστή. Seems legit. Ας σταματήσουμε τον ανεμιστήρα τότε...

 

Επίσης κάτι που καταναλώνει ενέργεια και το κάνει θερμότητα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το περιβάλλον χωρίς ψύξη με αλλαγή φάσης... Seems legit και αυτό.

 

Επίσης η διαφορά θερμοκρασίας ΔΤ είναι που επιτρέπει την μεταφορά θερμότητας. Όταν γίνει 0 προφανώς σταματά. Σύμφωνα λοιπόν με εσένα συνεχίζει και αφαιρείς θερμότητα από το κρύο σώμα. Μπράβο, μόλις τώρα εσύ και η Intel καταρρίψατε τον δεύτερο νόμο της θερμοδυναμικής. (Τρέμουν τα κόκαλα του Clausius)

 

Και όλα αυτά συμβαίνουν μόνο στον συγκεκριμένο top secret μάλλον επεξεργαστή, γιατί τόσα άλλα άτομα με 6600/6700k και καλύτερες ψύξεις δεν έχουν δει κάτι παρόμοιο.

Στο καθυστερημένο παράδειγμα σου με το αυτοκίνητο, το αντίστοιχο θα ήταν στο ρελαντί η θερμοκρασία του νερού να πέσει κάτω από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

 

Τέλος, σύστημα με X99 και 5820k αντί για z170 και 6700k είναι αντίστοιχο της titan.  :rolleyes:  Ακριβώς εδώ το συζητάνε.

Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με αυτά που έγραψες απλά θα διαφωνήσω στο παράδειγμα μου όπου μπερδεύτηκες εννοούσα άλλο άλλο κατάλαβες αλλά δεν πειράζει επίσης όσο ποιο καθυστερημένα παραδείγματα είναι τόσο ποιο πετυχημένα είναι :p

επίσης οι νόμοι είναι για να καταρρίπτονται :p

 

επίσης μπορεί να είναι λανθασμένη η θερμοκρασία περιβάλλοντος και να είναι στους 15 βαθμούς και ο cpu στους 18

επίσης μπορεί η μητρική να θέλει bios update

επίσης μπορεί να έκατσε πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ καλόικομμάτι !

επίσης στους amd γινότανε κάτι παρόμοιο δείχνανε άλλη θερμοκρασία κάτω του περιβάλλοντος και μόλις περνάγανε σε full load ανεβαίνανε κατακόρυφα και κάπου σταθεροποιούνταν (amd fx 8320) !

 

επίσης δεν διαβάζει και με κανένα άλλο προγραμματάκι την θερμοκρασία

aida64

HWMonitor (free το κατεβάζεις από την σελίδα του Cpuz !)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON

 

Η μητρική έχει το latest bios update.

 

Το hwmonitor πραγματικά μετράει κάτι διαφορετικό, σε idle το cpu vcore είναι 0,032V - 0,815V. Το hwinfo έδινε μόνο την max τιμή.

 

H ambient θερμοκρασία τώρα (ότι λέει ο θερμοστάτης οπότε +- 1/2) είναι στους 18.5 C και το hwmonitor δίνει CPUTIN 19 C, με τους cores να είναι από 15 μέχρι 19 και το package στους 19.

 

Στο IntelBurnTest v2.54 σε stress level standard/all threads/10 runs το voltage είναι στο 1,296V με peak στο 1,312V, CPUTIN έφτασε max στους 58 C.

 

Στο τέλος του benchmark το CPUTIN είναι στους 22C και πέφτει οπότε o sensor δεν είναι εντελώς αλλού, τουλάχιστον υπάρχει μια διαφορά.

 

 

Με stress level Maximum ακριβώς τα ίδια.

 

edit:

Το CPU Vcore κοιτάμε ή το VID ? Στο VID το hwmonitor δίνει ότι έδινε και το hwinfo min 0.815V max 1.350V.

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.