Jump to content



Aνακατασκευη..


DOR1K1N

Recommended Posts

Καλησπερα σας..
Ευχαριστω που με φιλοξενειτε..
Περα απο αυτα εχω εναν turbo x cerberus g 3200 (Amd Phenom II x6 1055T,4gb Ram,Nvidia Gts 450 1gb,τροφοδοτικο 550W).(Και ομως αντεξε 5 χρονια χωρις κιχ)
Eντος της εβδομαδας μου καηκε η μητρικη και εβαλα μια Gigabyte 78LMT-USB3 για socket AM3/AM3+ και ανταποκρινομαι σε εσας να μου προτεινετε της επομενες κινησεις μου..
Σαν ενας αποκαλουμενος "gamer" και την βελτιωση της Ραμ ειτε σε 8 ή 16 gb,ποιες αλλες οικονομικες κινησεις να κανω? 
Το budget δεν ειναι καθολου μεγαλο για αυτο επισημανετε μου τα πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για βελτιωση (150-200 ευρω ΜΑΞ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..

Ευχαριστω που με φιλοξενειτε..

Περα απο αυτα εχω εναν turbo x cerberus g 3200 (Amd Phenom II x6 1055T,4gb Ram,Nvidia Gts 450 1gb,τροφοδοτικο 550W).(Και ομως αντεξε 5 χρονια χωρις κιχ)

Eντος της εβδομαδας μου καηκε η μητρικη και εβαλα μια Gigabyte 78LMT-USB3 για socket AM3/AM3+ και ανταποκρινομαι σε εσας να μου προτεινετε της επομενες κινησεις μου..

Σαν ενας αποκαλουμενος "gamer" και την βελτιωση της Ραμ ειτε σε 8 ή 16 gb,ποιες αλλες οικονομικες κινησεις να κανω? 

Το budget δεν ειναι καθολου μεγαλο για αυτο επισημανετε μου τα πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για βελτιωση (150-200 ευρω ΜΑΞ)

Τροφοδοτικό να υποθέσω no-name έτσι; Εγώ θα ξεκινούσα απο εκει, και μετά σε μνήμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κοιταξει καν το ονομα,αλλα ναι μην νομιζεις οτι ειναι επιπεδου..
Επειδη η νεα μητρικη υποστηριζει 8pin τροφοδοτικο να κοιταξω για 8πινο?
Περα απο αυτα τα 2,ο επεξεργαστης θα αντεxε μια καρτα γραφικων gt610 ή R5 230 ή και καποιες καλυτερες σε αυτα τα λεφτα?Δεν εχω ιδεα ποια ειναι τα προαπαιτουμενα για ταιριασμα καρτες γραφικων με το υπολοιπο hardware


Τροφοδοτικο εχει σωστο καινουργιο γυρο στα 600W .

Αλλο ενα στικακι 4GB μνημης .

Μια 7870 μεταχειρισμενη .

 

 

Με μαξ 200ε μονο αυτο μου ερχεται 

δηλαδη εσυ το μειονεκτημα το βρισκεις στον επεξεργαστη.αντι στην καρτα γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστης θα αντεxε μια καρτα γραφικων gt610 ή R5 230
 

 

Σαν ενας αποκαλουμενος "gamer"
 

 

Καλησπερα καταρχας. 

 

Κανω παραθεση τα 2 συγκεκριμενα σημεια , γιατι δε ταιριαζουν καθολου :p 

 

Οι καρτες που προτεινεις στον εαυτο σου , ειναι χειροτερες απο αυτη που εχεις επανω. Μη κυνηγας καινουρια σε αυτο το μπατζετ. Προτεινω λοιπον τροφοδοτικο καινουριο μονο για αρχη. Κατι τετοιο ας πουμε. Αν μπορεις και το 630W ακομη καλυτερα αλλα ειναι 15€ εξτρα. 

Μετα κατι σε 7870 μεταχειρη αν βρεις θα ειναι κομπλε αλλα δε ξερω ποσο την πουλανε. Και ενα στικακι 4GB θα ειναι περιπου στα 25€.αρα εισαι κοντα στο μπατζετ σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

Καλησπερα καταρχας. 

 

Κανω παραθεση τα 2 συγκεκριμενα σημεια , γιατι δε ταιριαζουν καθολου :p

 

Οι καρτες που προτεινεις στον εαυτο σου , ειναι χειροτερες απο αυτη που εχεις επανω. Μη κυνηγας καινουρια σε αυτο το μπατζετ. Προτεινω λοιπον τροφοδοτικο καινουριο μονο για αρχη. Κατι τετοιο ας πουμε. Αν μπορεις και το 630W ακομη καλυτερα αλλα ειναι 15€ εξτρα. 

Μετα κατι σε 7870 μεταχειρη αν βρεις θα ειναι κομπλε αλλα δε ξερω ποσο την πουλανε. Και ενα στικακι 4GB θα ειναι περιπου στα 25€.αρα εισαι κοντα στο μπατζετ σου.

 

Nαι στις καρτες ημουνα πολυ λαθος ειναι η αληθεια..

Ο επεξεργαστης δεν γινεται να αντεξει σιγουρα μια χρονια ακομα? Αν υπολογησεις οτι θα "κυνηγησω" μια gtx 950 2gb μαζι με τροφοδοτικο+4gb ram..

Υπαρχει καμια φτηνοτερη απο την 950 που να ειναι σε αυτο το mid-high gaming επιπεδο?

Link to comment
Share on other sites

H gtx 950 ζηταει τα 3.5/4 του budget που εθεσες ως οριο και δεν αξιζει σε καμμια περιπτωση αυτα τα λεφτα.

 

7870 ~150€ ειναι ηδη τα 3/4 του μπατζετ σου... Καπου ειχα δει και στα 130€. 

 

Αποφασισε ποσα θα διαθεσεις τελικα. 

 

Τροφοδοτικο - 60€

Ραμ 25€

Για καρτα περισσευουν 115€. Με αυτα τα λεφτα πας ΜΟΝΟ σε μεταχειρισμενη καρτα. Αν βρεις καμμια 660ti τσιμπα την. Οπως και την 7870.

Link to comment
Share on other sites

H gtx 950 ζηταει τα 3.5/4 του budget που εθεσες ως οριο και δεν αξιζει σε καμμια περιπτωση αυτα τα λεφτα.

 

7870 ~150€ ειναι ηδη τα 3/4 του μπατζετ σου... Καπου ειχα δει και στα 130€. 

 

Αποφασισε ποσα θα διαθεσεις τελικα. 

 

Τροφοδοτικο - 60€

Ραμ 25€

Για καρτα περισσευουν 115€. Με αυτα τα λεφτα πας ΜΟΝΟ σε μεταχειρισμενη καρτα. Αν βρεις καμμια 660ti τσιμπα την. Οπως και την 7870.

Τα 80 ειναι σιγουρα και αναγκαστικα εξοδα.. 

Απλα σκεφτομαι μηπως υπερβαλω χρηματικα για μια 950(170 ευρω) ή μιας αντιστοιχης καρτας στο ευρος (130-180 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απ'οτι καταλαβαινω επιμενει σε καινουριο προιον ο ts... Ελπιζω να κανω λαθος, γιατι σε αυτο το μπατζετ , δυστυχως, δεν εχεις πολλες και καλες επιλογες για καινουρια... 

 

Μια ακομη που μου ερχεται στο νου ειναι μια 660ti σε αυτα τα χρηματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να ανεβει budjet για να παρει καμια 950 , παλι λαθος θα ειναι . Εκτος αν ανεβει αρκετα για 960/380

 

 

 

Αυτην την στιγμη διπλα εχει 660τι στα 100ε και 7870 στα 120ε (συζητησημη οποτε καντο και αυτο ενα 100αρικο)  . Αμα ο TS ειναι εδω , ας κανει κινησεις να παρει μια απο τις δυο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Πω... Λουκουματη στα 100 η 660ti ! ! Συνδιασμος με το παραπανω Thermaltake (μια χαρα ειναι για bronze και semi-modular) ,και ενα στικακι 4GB οποιο μπορει να ταιριαξει με το υπαρχον και εγινες :D 

Link to comment
Share on other sites

ssd δεν προτεινει κανεις?

Μαζί σου είμαι, αλλά σε αυτό το budget προέχουν τα απαραίτητα. Για gaming ας είναι και hdd. Ας πάρει αυτά που χρειάζονται και αργότερα παίρνει και ssd.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβα?

με ενα 50ρικο βρισκει παντως εναν 120αρη που τον καλυπτει ανετα

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Απλως στο μπατζετ των 200€ που το βλεπεις να χωραει το 50ρικο; :) Αργοτερα ισως να μπορει ο φιλος και να το'χει στα πλανα του. 

 

Προς το παρον επρεπε να εχουμε 1 psu, μια καρτα γραφικων και ραμ. Εκτος και αν παει σε χειροτερες επιλογες τυπου gt740 ddr5 , κανα psu chieftec και χωρεσει και ssd. Αλλιως δε βλεπω τροπο !

Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβα?

με ενα 50ρικο βρισκει παντως εναν 120αρη που τον καλυπτει ανετα

Δεν ειπα το αντιθετο, αλλά στα 200€ μαξ που θελει ο φίλος μου προέχουν άλλα, και ειναι παλι τσιμα τσιμα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.