Jump to content



Αλλαγή ανεμιστήρων σε Corsair H110i GTX


Vasilis 07

Recommended Posts

Παρέλαβα την Corsair H110i GTX αλλά θέλω να αλλάξω τους στοκ γκρι ανεμιστήρες (έχω red/black εσωτερικό) με κάτι ποιο εμφανίσιμο και αποδοτικό. Προτάσεις σε λογικά πλαίσια τιμής ?

 

Σκέφτομαι για τους Corsair SP140 L White.Κάποιος που να τους έχει να πει εντυπώσεις γιατί στο youtube διαβάζω αρνητικά σχόλια στο ότι κάνουν θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο ,οτι ειναι "αθόρυβοι "σε σχέση με πολυ θορυβώδεις άλλους, και ο χαρακτηρισμός δεν έχει σχέση με εναν αθόρυβο ανεμιστηρα που πρέπει να τον κοιτάξεις για να δεις αν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε τα LED και δεν θέλεις και γκρί φτερωτή αλλά μόνο κόκκινη κοίτα σε Coogar Vortex (αλλά δεν είναι καλύτεροι σε απόδοση από αυτούς που ήδη έχεις).

Σε λευκή φτερωτή μπορείς να δείς Noiseblocker eloop NB 140-3, oι οποίοι είναι πολύ καλοί

Ακόμα μπορείς να δείς και τους http://www.phanteks.com/PH-F140XP.html

 

Αν όμως συμβιβάζεσαι με την οπτική του πράγματος μπορείς να δείς σε λιγότερα χρήματα πολύ καλή λύση σε κάποιον Redux της Noctua, η ακόμα καλύτερα (και τώρα πλησιάζουμε τα χρήματα που κοστίζει ο εναλλακτικός που σκέφτεσαι) μπορείς να δείς σε Noctua Industrial που έχουν πολύ μεγαλύτερη πίεση και air flow πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορείς να τους δουλέψεις χαμηλά χωρίς θόρυβο και να έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα!

'Στο πλαίσιο της λογικής αγοράζω ανεμιστήρα με μεγάλο περιθώριο ρύθμισης και τον παίζω χαμηλά για υσυχία χωρίς επιβάρυνση στο αποτέλεσμα , αλλά αν χρειαστεί έχω τεράστιο απόθεμα πίεσης και air flow είναι οι Noctua NF-A14 iPPC-3000 PWM οι οποίοι ψηλά κάνουν μεν θόρυβο αλλά μπορούν να δώσουν πολύ ισχυρό airflow, με πολύ μεγάλη πίεση, αλλά μπορούν να δουλέψουν χαμηλά αθόρυβα και να εξακολουθούν να ψύχουν πολύ αποτελεσματικά.

 

Σου βάζω μερικά link για να δεις...

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200028273(Ο εναλλακτικός "σου")

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=12948

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=13022

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=13024

http://www.watercoolinguk.co.uk/p/Noiseblocker-NB-ELOOP-Fan-B14-3-140mm_54247.html

 

Όπως και να έχει ο εναλλακτικός που ανέφερες απέχει πολύ του να είναι η καλύτερη επιλογή ! 
Αν δεν πας σε επιλογή με ταχύστροφους ανεμιστήρες και περιοριστείς σε ~1500rpm τότε κοιτάς για ανεμιστήρες με πλατιά πτερύγια και μεγάλη κάλυψη της διατομής (εδώ παίζει καλά ο Noise blocker eloop 140mm)

 

Αυτό που θες να κάνεις δεν είναι και η πιο εύκολη δουλειά, συνήθως το πείραμα μόνο έχει την απάντηση, αλλά οι εκπλήξεις δεν σπανίζουν ! :)

Ελπίζω οι φίλοι να έχουν να προσθέσουν και την δική τους πείρα.

Πάντως αν θές πραγματικά ήσυχο και αποδοτικό σύστημα, θέλει ψάξιμο και όπως ήδη ειπώθηκε, θα πρέπει να ορίσεις τι σημαίνει ήσυχος ανεμιστήρας ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θές πραγματικά ήσυχο και αποδοτικό σύστημα, θέλει ψάξιμο και όπως ήδη ειπώθηκε, θα πρέπει να ορίσεις τι σημαίνει ήσυχος ανεμιστήρας ! :)

 

 

Ήσυχος για να το εκφράσω απλά, δεν θέλω η όποια επιλογή να είναι περισσότερο θορυβώδεις από τους στοκ ανεμιστήρες. Αν και στο review για την H110i GT βλέπω ότι τους θάβεις κυριολεκτικά τους ανεμιστήρες και νομίζω ότι είναι οι ίδιοι με αυτούς που έχει η Η110i GTX. Όταν είχα την Η110 έλεγα να πάρω τους Akasa Apache http://www.e-shop.gr/akasa-ak-fn062-apache-140mm-fan-black-p-PER.810924 (ήταν στην μόδα τότε ). Εξακολουθούν να είναι καλή σαν επιλογή ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ήσυχος για να το εκφράσω απλά, δεν θέλω η όποια επιλογή να είναι περισσότερο θορυβώδεις από τους στοκ ανεμιστήρες. Αν και στο review για την H110i GT βλέπω ότι τους θάβεις κυριολεκτικά τους ανεμιστήρες και νομίζω ότι είναι οι ίδιοι με αυτούς που έχει η Η110i GTX. Όταν είχα την Η110 έλεγα να πάρω τους Akasa Apache http://www.e-shop.gr/akasa-ak-fn062-apache-140mm-fan-black-p-PER.810924 (ήταν στην μόδα τότε ). Εξακολουθούν να είναι καλή σαν επιλογή ?

 

 

Θάψιμο! ....

Δεν θα το έλεγα έτσι, γιατί αυτό ενέχει την άδικη κατηγορία και στην περίπτωση που συζητάμε, πιστεύω ότι στάθηκα ακριβοδίκαιος.

Η ψύκτρα μπορεί να πάει ακόμα καλύτερα και οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες -από κάποιο σημείο και πέρα- δεν την βοηθάνε!

Και ακριβώς επειδή ήταν κρίσιμο το ζήτημα, δεν έμεινα απλά στη διαπίστωση, γιατί τα λόγια είναι εύκολα, μπήκα και στη διαδικασία να ψάξω να βρω τι φταίει και το παρουσίασα με τρόπο που πιστεύω ότι ήταν επαρκής.

Στο κάτω κάτω, όσο και αν μας "αρέσει" μια εταιρία, θα πρέπει τόσο για εσάς όσο και για εκείνην, να βάζουμε στην άκρη την προσωπική "συμπάθεια" και να είμαστε -όσο μας επιτρέπουν τα μέσα και ο εξοπλισμός μας- ακριβείς, ενδελεχείς και αμερόληπτοι!

Νομίζω ότι αυτό είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει ο reviewer, τόσο για τους αναγνώστες του, όσο και για τον κατασκευαστή του δείγματος που παρουσιάζει, διαφορετικά θα γίνει ένας ακόμα "πολωμένος" διαφημιστής και από αυτούς έχουμε πολλούς...πάρα πολλούς !

 

Στο θέμα μας τώρα:

Νομίζω ότι με τους Akasa, θα έχεις μεν χαμηλότερο θόρυβο, αλλά εξίσου σίγουρο είναι ότι θα έχεις και αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις.

Οι ανεμιστήρες αυτοί είναι case fans και όχι radiator fans, συνεπώς η παροχή τους πάνω στο radiator, θα είναι αισθητά μικρότερη.

Άποψή μου είναι ότι η αντικατάστασή τους για να έχει νόημα θα πρέπει να γίνει με κάποιους που ήδη "από τα χαρτιά" φαίνεται ότι υπερτερούν.

Ίσως δεν είναι κακή ιδέα -αν υπάρχει ο χώρος- να μπει ένας ανεμιστήρας των 38mm, αλλά δυστυχώς οι κατασκευαστές -περιέργως- δεν έχουν ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτούς στον χώρο των PC, ενώ αντιθέτως στην επαγγελματική ψύξη υπάρχει αφθονία για όλα τα γούστα!

Βλέπω βέβαια κάποια "δειλά" βήματα (ο Noiseblocker είναι 29 mm), αλλά και μέσα στο review αναφέρω και ένα ακόμα της SilverStone (FHP141), που θα ήταν πραγματική πρόκληση να δείς τι μπορεί να κάνει!

Δυστυχώς τα πειράματα κοστίζουν γι' αυτό καλά κάνεις και το ψάχνεις!

Από τη μεριά μου, μόνο να σε στρέψω προς την σωστή κατεύθυνση (με βάση αυτά που έχω μετρήσει ή που εκτιμώ κρίνοντας από την σχεδίαση και τα χαρακτηριστικά) μπορώ, αν δεν έχω τεκμηριωμένα δεδομένα, δεν μπορώ να πω "Πάρε αυτόν! "

Ελπίζω ότι έστω και έτσι, αυτά να αποτελούν κάποια μικρή βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Θάψιμο! ....

Δεν θα το έλεγα έτσι, γιατί αυτό ενέχει την άδικη κατηγορία και στην περίπτωση που συζητάμε, πιστεύω ότι στάθηκα ακριβοδίκαιος.

Η ψύκτρα μπορεί να πάει ακόμα καλύτερα και οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες -από κάποιο σημείο και πέρα- δεν την βοηθάνε!

Και ακριβώς επειδή ήταν κρίσιμο το ζήτημα, δεν έμεινα απλά στη διαπίστωση, γιατί τα λόγια είναι εύκολα, μπήκα και στη διαδικασία να ψάξω να βρω τι φταίει και το παρουσίασα με τρόπο που πιστεύω ότι ήταν επαρκής.

Στο κάτω κάτω, όσο και αν μας "αρέσει" μια εταιρία, θα πρέπει τόσο για εσάς όσο και για εκείνην, να βάζουμε στην άκρη την προσωπική "συμπάθεια" και να είμαστε -όσο μας επιτρέπουν τα μέσα και ο εξοπλισμός μας- ακριβείς, ενδελεχείς και αμερόληπτοι!

Νομίζω ότι αυτό είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει ο reviewer, τόσο για τους αναγνώστες του, όσο και για τον κατασκευαστή του δείγματος που παρουσιάζει, διαφορετικά θα γίνει ένας ακόμα "πολωμένος" διαφημιστής και από αυτούς έχουμε πολλούς...πάρα πολλούς !

 

Στο θέμα μας τώρα:

Νομίζω ότι με τους Akasa, θα έχεις μεν χαμηλότερο θόρυβο, αλλά εξίσου σίγουρο είναι ότι θα έχεις και αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις.

Οι ανεμιστήρες αυτοί είναι case fans και όχι radiator fans, συνεπώς η παροχή τους πάνω στο radiator, θα είναι αισθητά μικρότερη.

Άποψή μου είναι ότι η αντικατάστασή τους για να έχει νόημα θα πρέπει να γίνει με κάποιους που ήδη "από τα χαρτιά" φαίνεται ότι υπερτερούν.

Ίσως δεν είναι κακή ιδέα -αν υπάρχει ο χώρος- να μπει ένας ανεμιστήρας των 38mm, αλλά δυστυχώς οι κατασκευαστές -περιέργως- δεν έχουν ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτούς στον χώρο των PC, ενώ αντιθέτως στην επαγγελματική ψύξη υπάρχει αφθονία για όλα τα γούστα!

Βλέπω βέβαια κάποια "δειλά" βήματα (ο Noiseblocker είναι 29 mm), αλλά και μέσα στο review αναφέρω και ένα ακόμα της SilverStone (FHP141), που θα ήταν πραγματική πρόκληση να δείς τι μπορεί να κάνει!

Δυστυχώς τα πειράματα κοστίζουν γι' αυτό καλά κάνεις και το ψάχνεις!

Από τη μεριά μου, μόνο να σε στρέψω προς την σωστή κατεύθυνση (με βάση αυτά που έχω μετρήσει ή που εκτιμώ κρίνοντας από την σχεδίαση και τα χαρακτηριστικά) μπορώ, αν δεν έχω τεκμηριωμένα δεδομένα, δεν μπορώ να πω "Πάρε αυτόν! "

Ελπίζω ότι έστω και έτσι, αυτά να αποτελούν κάποια μικρή βοήθεια! :)

 

O SilverStone (FHP141) δεν βλέπω να χωράει με τίποτα μέσα στο κουτί (θα βρίσκει στην Ηero). Δυνατότητα δοκιμής δεν υπάρχει δυστυχώς, Συνεπώς και για να μην το κουράσουμε παραπάνω (πρέπει να εγκατασταθεί και η Ηydro) που να κινηθώ όσο λέει η εμπειρία σου ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα αναλωθεί στην αναζήτηση ανεμιστήρων και δεν ασχολήθηκα με πιο σημαντικά ζητήματα. Από ότι βλέπω η Η110i GTX δεν είναι συμβατή με το κουτί μου (C 70). Βέββαια πριν επιλέξω είχα ρωτήσει το support της Corsair και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα :huh: . Μου κάνει εντύπωση πως είναι συμβατά case όπως τα Carbite 300-330, Graphite 230 αλλά όχι το C70. Κάτι πρέπει να παίζει με την απόσταση των ανεμιστήρων. Κάποια γνώμη-ιδέα πριν πάω σε αλλαγή ?

Link to comment
Share on other sites

Η Η110 iGTX δεν σου κάνει γιατί το κουτί έχει απόσταση μεταξύ των δύο ανεμιστήρων (για τις οπές στερέωσης μιλάω) 20mm για 2 χ 140 ψυγείο.

Όμως όπως είδες και εσύ η Η110 iGTX έχει τους ανεμιστήρες κολλητά (άρα οι κεντρικές οπές απέχουν 15mm.) .

Εντάξει μπορείς να προσπαθήσεις να το βάλεις παίζοντας με τις υπόλοιπές τρύπες του πλέγματος που έχει το κουτί, αλλά υπάρχει και η λύση της Η110 iGT, στην οποία η απόσταση των κεντρικών οπών είναι 20mm.

Συνεπώς η H110 iGT μπαίνει άνετα στο κουτί σου!*

Μην ξεχνάς ότι το Corsair C70 είναι παλιό κουτί και τότε είναι πιθανόν να μην πήραν υπόψη όλα τα ενδεχόμενα radiators.

Αλλά αφού έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγή, μικρό το κακό ! :)

 

EditQ * Μια επιφύλαξη έχω γιατί οι φωτό από το review δείχνουν το πίσω μέρος του 5,25" cage να είναι περίπου στον άξονα στερέωσης των εμπρός βιδών του radiator.

Εκεί ίσως χρειαστεί κάποια παρέμβαση, αλλά δεν τα έχω δει πραγματικά από κοντά και τα δύο, οπότε εσύ μπορείς να κρίνεις καλύτερα.

Αν το αποφασίσεις το όποιο πρόβλημα λύνεται εύκολα με ένα μικρό μοντάρισμα οπότε...:)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.