Jump to content



[SOLVED] Dfi ultra D(nf 4) SUDDEN DEATH ...2h ΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΡΕΚΟΡ!!!


ison

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Shadow Hunter

@fANiS_K

Το να το βγαζεις απο την μπριζα ναι. Απλα οπως το εθεσες(κλεισιμο τροφοδοτικου) ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για αλλαγη hardware σε ολες τις μητρικες. Δεν θελουμε να υπαρχει ρευμα μεσα στην μητρικη οταν αλλαζουμε hardware.Και επι την ευκαιρια, οταν κλεινουμε το τροφοδοτικο, παταμε και το power-on κουμπι μερικες φορες μεχρι να φυγει τελειως το ρευμα απο την μητρικη. Παντως διευκρινισες τωρα τι εννοουσες.:)

Ναι φιλε μου απλα πχ στην Asus που ειχα δεν εβγαζα το καλωδιο(κ γενικα το ρευμα...αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι σιγουρος!!)...δλδ τα αλλαζα ετσι..με την DFI θα ειμαι πολυ πιο προσεκτικος και θα παταω κ το pwr on για να αδειαζει τελειως...

Εχεις δικιο στο πρωτο ποστ αυτο που ειπα ηταν πολυ "αοριστο". Χαιρομαι τελικα που καταλαβες τι εννοω.:) χεχε...:)

Ison τη Δευτερα θα ερθει η δικη μου DFI! Αν δεν βρεθει λυση, θα σου πω αν μου κανει εμενα τπτ παρομοιο τη Δευτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Καλά είναι όταν αλλάζεις έστω και μνήμη , να κλέινεις το psu απο το κουμπί πίσω , και μετά αφού είναι κλέιστό , να πατάς και μία φορά το power-On απο το tower , ωστε να μην έχει καθόλου ρευμα μεσα το mobo . . . έτσι αποφευγεται τελέιως το ενδεχόμενο μαμακιας κατα την αλλαγή κάποιου περιφεριακού.

Εμένα πάλι αλλάζοντας μοβο απο ga7va [kt400] σε msi k8n neo2 platinum , ακόμη δεν έχω καταφέρει να κάνω το mobo όταν ανοιγεις το τροφοδοτικό να μην ανοιγει και η mobo... , οχι power on ακριβώς αλλα δουλευουν τα fanakia της και to υv που έχω επάνω .

Κάτι με τα καλώδια του κεντρικού ελεγχου απο μπροστά[poweron-reset klp] παίζεται αλλα όπως και να τα έχω βάλει [συμβουλευόμενος και το manual ] τα ίδια .

Link to comment
Share on other sites

http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?t=6913&page=1&pp=15

Βρηκα και αυτο απο το support της ocz για το θορυβο του τροφοδοτικου

Απο οτι λενε εδω http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?t=7846 ομως το τροφοδοτικο πρεπει να δουλευει κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

κοβει το ενα απο τα 2 καλοδια συνηθως που ερχονται μεσα

οποτε το ποιο καλωδιο θα κοπει (φαση ή ουδετερος) εξαρταται απο την τυχη,δηλαδη πως εχεις βαλει την πριζα στον τοιχο (αριστερα η δεξια)

δεν ξερω αν το ocz εχει την ιδια αρχη αλλα σε οτι psu κυκλοφοροθσαν μεχρι το 2003 ετσι ηταν

κοινως αν καταλαθος κοβεται ο ουδετερος η φαση κανει βολτα μεσα στο psu

αλαξτε φορα στην πριζα και πειτε μου

man δεν νομιζω να ενοεις αυτο που νομιζω... αλαγη φορας στην πριζα δεν αλαζει τιποτα!

καταλαβα λαθος?

ison εχεις ενα δευτερο τροφοδοτικο να δοκιμασεις εστω και 20πινο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 17:47]

Καλά είναι όταν αλλάζεις έστω και μνήμη , να κλέινεις το psu απο το κουμπί πίσω , και μετά αφού είναι κλέιστό , να πατάς και μία φορά το power-On απο το tower , ωστε να μην έχει καθόλου ρευμα μεσα το mobo . . . έτσι αποφευγεται τελέιως το ενδεχόμενο μαμακιας κατα την αλλαγή κάποιου περιφεριακού.

Εμένα πάλι αλλάζοντας μοβο απο ga7va [kt400] σε msi k8n neo2 platinum , ακόμη δεν έχω καταφέρει να κάνω το mobo όταν ανοιγεις το τροφοδοτικό να μην ανοιγει και η mobo... , οχι power on ακριβώς αλλα δουλευουν τα fanakia της και to υv που έχω επάνω .

Κάτι με τα καλώδια του κεντρικού ελεγχου απο μπροστά[poweron-reset klp] παίζεται αλλα όπως και να τα έχω βάλει [συμβουλευόμενος και το manual ] τα ίδια .

Mόλις άλλαξα φορά [έβαλα την πρίζα αλλιώς του psu] και όλα ΟΚ :jump: επιτέλους , όταν κόβεται και ξαναρχεται το ρευμα το πισι μου δεν θα ανοίγει μόνο του .

Επίσης εξαλείφθηκε και το φαινόμενο , κατα το άνοιγμα κλέισιμο του psu να ανοίγει και η mobo [οπως περιγράφω στο πάνω ποστ ] μόνη της .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Mόλις άλλαξα φορά [έβαλα την πρίζα αλλιώς του psu] και όλα ΟΚ :jump: επιτέλους , όταν κόβεται και ξαναρχεται το ρευμα το πισι μου δεν θα ανοίγει μόνο του .

Επίσης εξαλείφθηκε και το φαινόμενο , κατα το άνοιγμα κλέισιμο του psu να ανοίγει και η mobo [οπως περιγράφω στο πάνω ποστ ] μόνη της .

Τουλαχιστον λυθηκε το δικο σου προβλημα....Beetlejuice your the man!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Mόλις άλλαξα φορά [έβαλα την πρίζα αλλιώς του psu] και όλα ΟΚ :jump: επιτέλους , όταν κόβεται και ξαναρχεται το ρευμα το πισι μου δεν θα ανοίγει μόνο του .

Επίσης εξαλείφθηκε και το φαινόμενο , κατα το άνοιγμα κλέισιμο του psu να ανοίγει και η mobo [οπως περιγράφω στο πάνω ποστ ] μόνη της .

αμαν ... θα τρελαθω?!?!? μηπως δεν εχω καταλαβει καλα ...

δηλαδη αν βαλεις απο την αναποδη την πριζα παλι θα εχεις το προβλημα που ειχες και πριν!?!?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

αμαν ... θα τρελαθω?!?!? μηπως δεν εχω καταλαβει καλα ...

δηλαδη αν βαλεις απο την αναποδη την πριζα παλι θα εχεις το προβλημα που ειχες και πριν!?!?

Lol δεν παμε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 19:19]

αμαν ... θα τρελαθω?!?!? μηπως δεν εχω καταλαβει καλα ...

δηλαδη αν βαλεις απο την αναποδη την πριζα παλι θα εχεις το προβλημα που ειχες και πριν!?!?

Nα είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειτε να την ξαναβάλω όπως πρίν . :woot: .

Απο το βάλε βγάλε τα connectors [reset,poweron ,hd leds , power on led klp] στην msi , [οταν έψαχνα γιατι το έκανε αυτό ] τα ξεχαρβάλωσα με το ζόρι κάθονται :whistling και τελικά ήταν τόσο απλό ... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Nα είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειτε να την ξαναβάλω όπως πρίν . :woot: .

Απο το βάλε βγάλε τα connectors [reset,poweron ,hd leds , power on led klp] στην msi , [οταν έψαχνα γιατι το έκανε αυτό ] τα ξεχαρβάλωσα με το ζόρι κάθονται :whistling και τελικά ήταν τόσο απλό ... :tomato:

Αν καταλαβα, τα 2 σιδερακια του καλωδιου του τροφοδοτικου...τα εβαζες πχ αριστερα-δεξια, και τωρα μπηκαν "αναποδα" δλδ το αριστερο μπηκε δεξια κ τουμπαλιν??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Αν καταλαβα, τα 2 σιδερακια του καλωδιου του τροφοδοτικου...τα εβαζες πχ αριστερα-δεξια, και τωρα μπηκαν "αναποδα" δλδ το αριστερο μπηκε δεξια κ τουμπαλιν??

Απλα fani την σουκο πριζα του τροφοδοτικου την εκανε παεριστροφη 180 μοιρες και την ξαναεβαλε στο τοιχο .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 19:44]

Αν καταλαβα, τα 2 σιδερακια του καλωδιου του τροφοδοτικου...τα εβαζες πχ αριστερα-δεξια, και τωρα μπηκαν "αναποδα" δλδ το αριστερο μπηκε δεξια κ τουμπαλιν??

Tην πρίζα του τροφοδοτικόυ εκεί που μπάινει στο πολύπριζο , την εβγαλα . ., και την έβαλα αλλιώς . Και τώρα πλέον αν δεν πατήσεις το power-on απο το tower δεν ανοιγει το pc , ενώ πριν αν ανοιγοκλεινες το psu [tagan 480 -01 ] η να έβγαζες - εβαζες την πρίζα του απο το πολύπριζο, η να έκανε διακοπη ρευματος και να ξαναρχόταν το ρευμα ,, ανοιγε η μητρικη [τα φαν , και γενικα ότι ηλεκτρικο ήταν πάνω , uv λαμπα ] χωρις να ξεκινησει το πισι ομως .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Απλα fani την σουκο πριζα του τροφοδοτικου την εκανε παεριστροφη 180 μοιρες και την ξαναεβαλε στο τοιχο .....

Χμμμ δλδ αυτο που ειπα...

Εμενα δεν μου φαινεται πως "στεκει" αυτο ομως...τι να πω περιεργα πραματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

φανη......30ατομα πηραν ΔΦΙ απο δω μεσα........2-3να εχουν προβλημα(δεν θυμαμαι ακριβως)

σου φαινεται τοσο μεγαλο το ποσοστο?????:unsure:

10% ειναι ρε συ,μικρο ειναι???

K ακομα ειναι η αρχη πιστευω(ψευτης να βγω βεβαια...)

Γενικα απο την μικρη εμπηρια μου με το ΜΟΒΟ του ξαδερφου κ με αυτα που διαβαζω εδω μεσα καταλαβα οτι το το ΜΟΒΟ ειναι λιγακι "οτι του καυλωσει".....

Αρχική απάντηση από ison

Με προβληματισες με αυτο που ειπες τωρα....

Ουτος ή αλλος θα αποφορτιστει μονη της σε 2-3δευτερολεπτα.Δεν ειναι απαραιτητο να πατησεις το power.

Ισον απο αυτα που λες μαλλον κατι "εκανε" το ocz κ τα "πηρε" το DFI.

Aλλη λογικη εξηγηση δε βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

10% ειναι ρε συ,μικρο ειναι???

K ακομα ειναι η αρχη πιστευω(ψευτης να βγω βεβαια...)

Γενικα απο την μικρη εμπηρια μου με το ΜΟΒΟ του ξαδερφου κ με αυτα που διαβαζω εδω μεσα καταλαβα οτι το το ΜΟΒΟ ειναι λιγακι "οτι του καυλωσει".....

Μιχαλη καπως ετσι το σκεφτομουν κ εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

για το msi τι θα επρεπε να πω τοτε;

Μαλλον κατι χειρωτερο? :rolleyes::):rolleyes:

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Μιχαλη καπως ετσι το σκεφτομουν κ εγω...

Εσυ Φανουλη καλα θα κανεις να σκεφτεσε "θετικα" γιατι σου ερχετε κ το δικο σου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Εσυ Φανουλη καλα θα κανεις να σκεφτεσε "θετικα" γιατι σου ερχετε κ το δικο σου :hehe:

Χαχαχα Μιχαλη ελπιζω να μη μου βγαλει κανα προβλημα....ελπιζω να μη μου βγαλει κανα προβλημα κ μου σπασει τα νευρα γιατι την περιμενω σαν #$%^ τοσο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 20:11]

Μαλλον κατι χειρωτερο? :rolleyes::):rolleyes:

σαν τι δηλαδη; ετρεχε οτι ηθελε (μνημες, καρτες γραφικων) οπου ηθελε (Mhz, timings), αποφασιζε κατα βουληση ποτε θα χασει τα usb, φυσικα και ανοιγε μολις πατουσες το on στο πολυμπριζο, και ειχε δικη της αποψη περι spd.

κι η dfi βεβαια, εχει τα δικα της τα κουσουρια: δουλευουν ολα, bootαρει οτι ρυθμιση και να βαλεις στο Bios αλλα θα κολλησει λιγο παρακατω (και ψαχνει ο μητσος γιατι να κολλησει, και ψωνιζεται που δεν μπορει να παιξει στα 10Χ295 με 1.55), κατα περιεργο τροπο, διαβαζει σωστα τα spd, τα usb απεκτησαν το κακο συνηθειο να μενουν στη θεση τους για μερες, και, σα να μη φτανουν ολα αυτα τα κακα και ασχημα, η χαζομητρικη, παιζει με σπασμενες μνημες στα 260 με 3.6v.

ναι, οντως, αυτη ειναι η μητρικη που κανει οτι θελει.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον σταματιστε ρε σεις να μιλατε για το ΠΩΣ κανουμε κανονικα την αλλαγη hardware , παιζετε με τον πονο του παιδιου

δευτερον σας ρωτησε 1000 φορες τι λαμπακια βλεπετε αναμενα και δεν του λεει κανεις

τριτον ξερω πως για χιλιοστη φορα επεσε δουλεμα για την πριζα αλλα μαρτυρας μου ο μιλτος το πρωι το σκεφτομασταν μαζι και του ειπα την ιδεα και εξεφρασα και την αμφιβολια μου οτι θα πεσει δουλεμα πλιν ομως εγω το πιστευα 100%

αποτι φαινεται ειδατε τα πολλα ποστ και δεν ειδατε το περιεχομενο τους...

τελικα αποτι φαινεται ειχα δικιο

ΔΗΛΑΔΗ

απο τον τοιχο φευγουν 2 καλωδια , μια φαση και ενας ουδετερος

και τα 2 πανε στο τροφοδοτικο

ΟΜΩΣ το κουμπακι πισω δεν ειναι για ΧΡΗΣΗ , ειναι για διακοσμηση και ο ρολος του ειναι να κοβεις προχειρα το ρευμα για να μην βγαζεις το φις η την πριζα

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ

γιατι ενας σωστος διακοπτης κοβει και τα 2 καλωδια και οχι το ενα

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΝΑ ΡΕ ΣΥ

και απανταω

ΟΠΟΙΟ ΝΑΝΑΙ , ΟΠΟΙΟ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ αναλογα πως εβαλες την πριζα

δηλαδη ηρθε ο ουδετερος? Ε , ΚΟΒΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ

ηρθε φαση , ΚΟΒΕΙ ΦΑΣΗ

τι θα επρεπε να κοβει για να ειμαστε τελειοι? ΦΑΣΗ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

ΓΙΑΥΤΙ? γιατι ο ουδετερος δεν φερνει ταση καθολου ενω η φαση εχει 220 και μπορει να προκαλεσει διοδο ρευματος (να γινει δηλαδη το αιτιο) μεσω μιας αλλης γειωσης

δηλαδη αν κοβει ουδετερο η φαση ειναι μεσα στο τροφοδοτικο σας και ΑΛΩΝΙΖΕΙ , ΤΟΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑΤΕ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.