Jump to content



[SOLVED] Dfi ultra D(nf 4) SUDDEN DEATH ...2h ΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΡΕΚΟΡ!!!


ison

Recommended Posts

Παλι τα ιδια χτες...

Η καινουργια δουλεψε για 2 μερες αψογα και μετα ....ΠΑΠΑΛΑ...

Χτες με το που εκλεισα το pc εκατσα να δω λιγο tv...δεν το εβγαλα απο το ρευμα ...και ενω εβλεπα Θεμο ...ΤΣΟΥΚ αναβει απο ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!!(δεν παρατηρησα καποια πτωση τασης ....η tv ηταν ανοιχτη και δεν ειδα το παραμικρο)Αν και δουλευαν ΟΛΑ δεν ειχα εικονα στο Μονιτορ...

ΝΑ σημειωθει ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΠΤ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ....

Το κλεινω απο πισω (απο το διακοπτι του τοφοδοτικου) και το βγαζω απο την πριζα....το ξαναβαζω και μολισ παταω το διαποτη του τοφοδοτικου ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ...πηρε μπρος ΜΟΝΟ του...απο βιος σε default kai ολα απενεργοπιημενα απο αυτα που μου ειπαν (pwr after failure κλπ)

Το αφηνω κοιμαμαι (κλειστο εννοειται εκτος πριζας) ξυπναω το πρωι ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ..με το που δινω ρευμα στο τροφδοτικο ΟΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ αλλα χωρις ΣΗΜΑ στην οθονη....

Τι να πω ή εχω πνευματα στο σπιτι ή απλα ΤΣΑΜΠΑ τα λεφτα του ocz...το βραδυ θα τα ξεστησω ΠΑΛΙ ΟΛΑ και θα δω τι μπορει να γινει...

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Φίλε να ρωτήσω κάτι απλό ???[ ισως και να στο έχουν προτείνει]

μήπως έχεις νενργοποιημενο στο modem το wakeup activity?

αυτό ειναι όταν χτυπά το τηλέφωνο να ανοιγει το πισι ΄νομίζοντας ότι έρχεται fax , η δεν ξέρω εγώ τι άλλο ...

απενεργοποιησε επίσης lan , και τα λοιπά μήπως δείς φώς./

αυτο με το modem γίνεται και απο τις ιδιότητεσ του modem και απο bios. Επίσης μπορεί και άλλες συσκευές να φέρουν το πισι απο τερματισμένο ,, σε On. ψάξε το λίγο .

Aυτό για το modem τεσταρε το χτυπώντας κλήση απο κινητο στο σταθερό σου . Με το modem επάνω στο πισι ενοείται , kαι την γραμμή συνδεμένη /.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Φίλε να ρωτήσω κάτι απλό ???[ ισως και να στο έχουν προτείνει]

μήπως έχεις νενργοποιημενο στο modem το wakeup activity?

αυτό ειναι όταν χτυπά το τηλέφωνο να ανοιγει το πισι ΄νομίζοντας ότι έρχεται fax , η δεν ξέρω εγώ τι άλλο ...

απενεργοποιησε επίσης lan , και τα λοιπά μήπως δείς φώς./

Το ειχα σκεφτει και αυτο και το εβγαλα το καλωδιο...τα lan τα ειχα ηδη απενεργοποιηση απο win...πλεον δεν μπορω να μπω Bios λογω οτι δεν εχει σημα η οθόνη...τι να πω ΠΑΡΑΝΟΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Μιλτο καλησπερα , δεν ειναι θεμα μητρικης σιγουρα ,΄εχεις δοκιμασει αλλη cpu , vga ή ακομα και psu πανω της?δοκιμασε ενα tagan απο κανεναν φιλο σου και αφησε το για 2 μερουλες και μετα προχωρας σε αλλες δοκιμες:)

Link to comment
Share on other sites

ρε μιλτο

το κολπο μου με την κ@λοπριζα τοκανες?

δεν το ανεφερες αν το εκανες,ξεχασες?

μολις βρεθουμε θα σου βαλω γειωση στο σουκο

θα φερω παλμογραφο ,psu , και ψηφιακο πολυμετρο

θα την ξεσκισω την @!@#!&^!@%&^$

σου φερνω απο παλια οτι θες για τσεκ

εχεις τσεκαρει για βραχυκυκλωμα μητρικης πανω στο σασι?

μην παιρνεις ορκο οτι δεν ακουμπαει κατι

μπορει να φυγε καποιο σιδερακι κατι ξερω γω , τοχω παθει

κανονικα πρεπει να κανεισ δοκιμη με ολα στον παγκο χιμα (πανω σε ξυλο , υφασμα )

ε ρε και να βρουμε οτι ειναι καμια *******

πετα πανω μια pci καρτα γραφικων ναδεις τι κανει

αν δεν εχεις σου φερνω αυριο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

ρε μιλτο

το κολπο μου με την κ@λοπριζα τοκανες?

δεν το ανεφερες αν το εκανες,ξεχασες?

μολις βρεθουμε θα σου βαλω γειωση στο σουκο

θα φερω παλμογραφο ,psu , και ψηφιακο πολυμετρο

θα την ξεσκισω την @!@#!&^!@%&^$

σου φερνω απο παλια οτι θες για τσεκ

εχεις τσεκαρει για βραχυκυκλωμα μητρικης πανω στο σασι?

μην παιρνεις ορκο οτι δεν ακουμπαει κατι

μπορει να φυγε καποιο σιδερακι κατι ξερω γω , τοχω παθει

κανονικα πρεπει να κανεισ δοκιμη με ολα στον παγκο χιμα (πανω σε ξυλο , υφασμα )

ε ρε και να βρουμε οτι ειναι καμια *******

πετα πανω μια pci καρτα γραφικων ναδεις τι κανει

αν δεν εχεις σου φερνω αυριο

Εννοειτε οτι εκανα οτι ειχαμε σκεφτει κωστη....

Αρχική απάντηση από soki

Εγω πιστευω το τροφοδοτικο σου κανει την ζημια.

Εκει εχω καταληξει και εγω...δεν εξηγητε αλλιως...εκτος αν ειναι σαν την φαση της asus που μια παρτιδα βγηκαν ολες προβληματικες...

Παντως στα forum της ocz ειδα και αλλο να εχει το προβλημα με msi αυτη την φορα...οποτε τι να πω(ιδιο τροφοδοτικο με το δικο μου)...σκαρτη παρτιδα 600 ....

Link to comment
Share on other sites

o beetlejuice εχει δικιο - πρεπει να ψαξεις το γινεται απο την 'ριζα' δλδ την πριζα σουκο στον τοιχο !

πχ εχω στην ιδια σουκο την παροχη για ολο το συστημα μου (οθονη και η/υ μεσω ups on line) και το καλοριφερ (ειναι fancoil δλδ σαν αυτα που ξερουμε αλλα με ανεμιστηρα)

οποτε αλλζω σκαλα ταχυτητας στο καλοριφερ,βλεπω παρασιτα στιγμιαια στην οθονη - την επηρεαζει παρα το οτι φιλτραρεται απο το UPS......

ΙΜΟ μπορει η μητρικη αυτη να εχει αυξημενη ευαισθησια στις μεταβολες του ρευματος - οι διαρροες μπορει να ξεκινουν ηδη απο την πριζα (δικτυο)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον makio

φιλε μου μην περιμενεις πολυ φιλτραρισμα απο το ups

αλλο ups αλλο σταθεροποιητης τασης

το παρασιτο ειναι λογικα λογω παρεμβολης απο αλλη συχνοτητα απο τον αλλο ανεμιστηρα

ισος ειναι ομως και απο την στιγμιαια πτωση τασης που αναποφευκτα εχεις

αγνωσται αι βουλαι των ηλεκτρονικων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

o beetlejuice εχει δικιο - πρεπει να ψαξεις το γινεται απο την 'ριζα' δλδ την πριζα σουκο στον τοιχο !

πχ εχω στην ιδια σουκο την παροχη για ολο το συστημα μου (οθονη και η/υ μεσω ups on line) και το καλοριφερ (ειναι fancoil δλδ σαν αυτα που ξερουμε αλλα με ανεμιστηρα)

οποτε αλλζω σκαλα ταχυτητας στο καλοριφερ,βλεπω παρασιτα στιγμιαια στην οθονη - την επηρεαζει παρα το οτι φιλτραρεται απο το UPS......

ΙΜΟ μπορει η μητρικη αυτη να εχει αυξημενη ευαισθησια στις μεταβολες του ρευματος - οι διαρροες μπορει να ξεκινουν ηδη απο την πριζα (δικτυο)

Τι να σοθ πω ΙΣΩΣ...αλλα στην ιδια πριζα εχω τουλαχιστον 4 - 5 μηνες τον παλιο και δεν εχι παρουσιασει κανενα προβλημα...και εχει ενα psu ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ...ουτε αυτος που το εφταιαξε δεν θα το ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Χωρις cpu, vga και μνήμες αναβοσβήνει ή μένει αναμμένο; Αν οχι, βάλε μόνο cpu, μετά μνήμες, μετά κάρτα και δες τι γίνεται.

Σημερα εκανα ΟΛΟΥΣ τους πιθανους συνδυασμους ...μεχρι και μαμα ψυκτρα εβαλα....αλλα τπτ ΜΕΝΟΥΝ 4 led ανοιχτα στο post...(εννοειτε οτι παντα ξεκιναει μονη της και δεν κλεινει εκτοσ και αν πατησω το κουμι του τοροφδοτικου...)

Απο οτι καταλαβαινω ΙΣΩΣ παλι να τα επαιξε το cpu....

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΣΝ Ο HELLRIDER(κοινως Περικλης) and i quote:

stin epomeni omadiki na einai kai o miltos gia na kseroume poios tha parei to skerto kai na min anxothoume oi upoloipoi

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

...........Το ξαναβαζω αλλη μια φορα ΟΛΑ ΟΚ...(το εστηνα στο σαλονι λογω τραπεζιου μεγαλυτερου)

Το περνω απο σαλονι παω να το βαλω στο δωματιο συνδεω καλωδιο ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...............

...αυτο προσεξα και στο ανεφερα -

το οτι το παλιο πισι 'παιζει' μια χαρα δεν σημαινει τπτ ,μπορει απλα να ειναι αναισθητο

δεν δοκιμαζεις να το παρεις οπως ειναι και να το συνδεσεις σε αλλη πριζα? (μεχρι και σ αλλο σπιτι θα το δοκιμαζα) ετσι για να εισαι σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

...αυτο προσεξα και στο ανεφερα -

το οτι το παλιο πισι 'παιζει' μια χαρα δεν σημαινει τπτ ,μπορει απλα να ειναι αναισθητο

δεν δοκιμαζεις να το παρεις οπως ειναι και να το συνδεσεις σε αλλη πριζα? (μεχρι και σ αλλο σπιτι θα το δοκιμαζα) ετσι για να εισαι σιγουρος?

Ολα τα τεστ τα εκανα με την πριζα στο σαλονι ....πολυ λιγα με αυτη που εχω στο δωματιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.