Jump to content



λινουξάδες όλης της ελλάδος ενωθείτε, θέλω βοήθεια!!!


aspirin

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από aspirin

καλά θα κάψω τα 3 πρώτα και βλέπουμε για τα υπόλοιπα!

πρεπει να γινεται διοτι κυκλοφορει και ενα dvd torrent

παντως μια καλη ιδεα ειναι ανοιγεις ola τα cd στο ιδιο directory και με ενα απο τα winimage, isobuster , ultraiso η κατι τετοιο περνεις το βοοτ σεκτορ απο το cd 1

τον σωζεις σε ενα αρχειο

Γραφεις ενα bootable dvd απο το νερο με ολα τα ανοιγμενα ισο και με βοοτ σεκτορ το παραπανω αρχειακι

δεν το εχω δοκιμασει σε debian αλλα γενικως πρεπει να δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έκδοση σε DVD την οποία την κατεβάζεις με ένα προγραμματάκι απο τη debian (δες στη σελίδα της debian)

Μπορείς να γράψεις τα 6cd - image σε ένα dvd, το πρώτο πρέπει να το έχεις σε cd για να bootάρει, και πρίν ξεκινήσεις το installation με το aptitute ή το dselect να κάνεις mount απο το dvd τα images σε διαφορετικά directories και να περάσεις τα dirs αυτά στο /etc/apt/sources.list με μια γραμμή για κάθε image

deb file:///dir/ sarge main

λογικά θα δουλέψει (δε το έχω δοκιμάσει).

Αν έχεις dsl σε συμφέρει να κάνεις net install απο το ntua και να βάλεις και τα testing και τα stable πακέτα main, contrib και non-free. Πρέπει να περάσεις στο sources.list :

deb http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/ testing main contrib non-free

deb http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/ stable main contrib non-free

μετά κάνε ένα update στο aptitute (ή dselect) και ξεκίνα εγκατάσταση.

Επίσης μπορείς να βάλεις directories και απο άλλους ftp (debian.otenet.gr , ftp.duth.gr) ωστε να μπορείς να κατεβάζεις 2-3 πακέτα ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι κατάλαβα ο aspirin έχει γρήγορη σύνδεση στο πανεπιστήμιο κι όχι σπίτι, γι' αυτό δεν είπα για netinstall.

γενικά τα 7 cd του debian είναι το χάος το ίδιο, σίγουρα καλύτερα να διαλέξεις με apt-get αυτά που θες.

Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβες sotiris. Δεν μπορώ να κάνω netinstall. Πέρασα και τα 6 cd της διανομής στο apt οπότε όταν θέλω ένα πακετάκι μου λέει βάλε το 5ο cd ας πούμε. Εντάξει βολέυτηκα. Απλά ρυθ΄μισα το samba gia na βλέπει ένα υπολογιστή με ΧΡ και η ταχύτητα με την οποία μοιράζονται τα αρχεία είναι τραγική. Πιάνει ταχύτητες της τάξςη των 200kbps. Τη στιγμή που το δίκτυο είναι 100mgps. Το ψάχνω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.