Jump to content



Formula/template για excel ?


Recommended Posts

Γεια χαρα, θέλω να φτιάξω κάτι στο excel αλλά είμαι πάρα πολύ noob.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει και πρέπει να υπολογίζω τα λεφτά μέχρι δεκάρας .

Θέλω να φτιάξω κάτι στο excel για εσοδα-εξοδα ,αλλά θέλω και μια στήλη ,που να βάζω ένα αρχικό ποσό για το μήνα, ας πούμε 100€, και μετά αν τυχόν έχω υπόλοιπο από έσοδα να το προσθέτει ας πούμε στο αρχικό budget ,αν τα φάμε ολα και ακόμα χαλάμε ,να τα αφαιρεί από το αρχικό ποσό ...

Είναι δύσκολο ;

Ξερει κανεις αν υπάρχει κάτι έτοιμο ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχουν δωρεάν προγράμματα τήρησης ταμείου που κάνουν αυτήν την δουλειά. Από εκεί και μετά γίνεται με if αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω λίγο μόλις βρω ελεύθερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε κατι για ms excel μεταβλητές ή πινακες μεταβλητων. Ειχαμε κανει στη σχολη και δε θυμαμαι τπτ (περασαν 11 χρονια) , και φυσικα ηταν το office 2003 εκεινο , οποτε και να θυμομουν , δε ξερω αν θα ισχυαν οι ιδιες μεταβλητες για τα πινακακια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έλεγα για κατι απλο,αν υπάρχει κιόλας , template η κάποια έτοιμη formula,είμαι λίγο άσχετος ,ήδη δεν καταλαβαίνω τι ειναι το if και οι πίνακες μεταβλητών [emoji14] .

Επίσης θέλω να ειναι για το excel για να το δω κιόλας λίγο γιατί από ότι καταλαβαίνω θα μου χρειαστεί από εδώ και πέρα για τέτοιου είδους χρήση ,έχω πολλά μικροεσοδα και μικροέξοδα που συνολικά μαζεύονται όμως (ελεύθερος επαγγελματιας γαρ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Excel που το είχα κάνει εγώ σαν τον σκοπό που θέλεις. Απλό είναι. Έχει τα δικά μου έσοδα και έξοδα βέβαια, αλλά μπορείς να το προσαρμόσεις εσύ ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες. Δεν θα χρειαστείς να κάνεις πολλά, απλά να αλλάξεις ονόματα και προσθαφαιρέσεις στηλών γραμμών. Μικρό είναι το αρχείο. Αν θες στο στέλνω με μεηλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Excel που το είχα κάνει εγώ σαν τον σκοπό που θέλεις. Απλό είναι. Έχει τα δικά μου έσοδα και έξοδα βέβαια, αλλά μπορείς να το προσαρμόσεις εσύ ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες. Δεν θα χρειαστείς να κάνεις πολλά, απλά να αλλάξεις ονόματα και προσθαφαιρέσεις στηλών γραμμών. Μικρό είναι το αρχείο. Αν θες στο στέλνω με μεηλ.

Αν μπορείς φίλε @pasjohn θα με υποχρεώσεις εννοείται.

εγώ νόμιζα ότι ειναι κατι πολυ συνηθισμένο αλλά βλέπω δεν ασχολείται και κανεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.