Jump to content



Επιλογη wd, για εξωτερικο σκληρο, η δισκο συστηματος


Recommended Posts

Μου ηρθε και εμενα για τον Purple αυτο απο το newsletter, μαλλον τον χτυπαω στο χαλαρο ,εφυγε παραγγελία. Εγω θελω μονο storage , εσυ θες και λειτουργικο , οποτε ισως η λυση για τον Hitatchi να ειναι optimal (αφου δε θελεις ssd ;)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και ο kingston SAVAGE 240 gb, εχει 305 tbw εγγυηση, http://www.kingston.com/us/company/press/article/7728?Article-Title=HyperX-Launches-New-Savage-SATA-based-SSDλογικα δεν χαλαει ουτε σε 15-20 χρονια, αλλα η προταση του @tommybertsen για μηχανικο hitachi, νομιζω ειναι η καλυτερη, τα στατιστικα δειχνουνε οτι η (πρωην) hitachi κατασκευαζε τους πιο ανθεκτικους hdd http://www.pcsteps.gr/39880-σκληρός-δίσκος-ασφαλής-αξιόπιστος/

Στο ανέφερα το παράδειγμα για τα μειονέκτημα που γράφεις. Ο μηχανικός πιο εύκολα θα βγάλει πρόβλημα απ'ότι ο ssd.

Σου λέμε τις απόψεις μας, φιλτράρεις και πράττεις. 

Ο hitachi σε σχέση με το purple που έγραψες είναι αξιόλογη λύση για λειτουργικό που θέλεις. Άλλωστε στο ανέφερα

αν πας σε μηχανικό να επιλέξεις κάποιον με 7200rpm. 

Καλές αγορές  :)

 

Μου ηρθε και εμενα για τον Purple αυτο απο το newsletter, μαλλον τον χτυπαω στο χαλαρο ,εφυγε παραγγελία. Εγω θελω μονο storage , εσυ θες και λειτουργικο , οποτε ισως η λυση για τον Hitatchi να ειναι optimal (αφου δε θελεις ssd ) 
 

Tommy περίμενε μέχρι αύριο μήπως βγάλει καμιά προσφορά το κιτρινομάγαζο. 

Εγώ τσίμπησα έναν red για αποθήκη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός πιο εύκολα θα βγάλει πρόβλημα απ'ότι ο ssd.

Σου λέμε τις απόψεις μας, φιλτράρεις και πράττεις.

 Πιθανων, αλλα οπως ειπα επειδη θελω τουλαχιστον 500αρη, δεν μπορεις να δωσεις ενα σωρο λεφτα, οταν με τα ιδια περνεις 3 hdd

Ο hitachi σε σχέση με το purple που έγραψες είναι αξιόλογη λύση για λειτουργικό που θέλεις. Άλλωστε στο ανέφερα

αν πας σε μηχανικό να επιλέξεις κάποιον με 7200rpm. 

Καλές αγορές

Εχω αυτη την στιγμη hitachi και γι'αυτο το αναφερω, τι linux εχει φαει στην μαπα, γραψε σβησε..δεν λεγετε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για crazysundays στο ανέφερα, μήπως βγάλει καμία καλή προσφορά.

 

καλοδούλευτος  :p

Μεχρι να βγει σε τρελοκυριακη ο κοκκινος, θα τελειωνε και η προσφορα :p 

 

 Πιθανων, αλλα οπως ειπα επειδη θελω τουλαχιστον 500αρη, δεν μπορεις να δωσεις ενα σωρο λεφτα, οταν με τα ιδια περνεις 3 hdd
 

 

Δεν εχεις και αδικο εδω που τα λεμε. Δες εδω ας πουμε. Και δες και εδω . Οταν αυτη την τιμη του 500ρη ssd την αποκτησει ο αντιστοιχος 1ΤΒ , τοτε θα λεμε οτι παμε καλα. Αλλα it's not gonna happen anytime soon :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμία τρελή προσφορά, τον purple τον παίρνεις 65€ μέσα και τα μεταφορικά, τον red 70€ μέσα και τα μεταφορικά.

Σήμερα θα βγουν οι προσφορές (μπoρεί να υπάρχει και κάποιος red :p ).

 

Όσον  αφορά τις τιμές των ssd το 11 ο 128gb έπαιζε στα 120€, 2 χρόνια μετά ο 250gb σ'αυτήν την τιμή και τώρα την πλησιάζει ο 500gb.

Δεν λέω ότι δεν είναι ακριβά, αλλά ένας 250gb samsung στα 85€ που παίζει σε συνδυασμό με μηχανικό δίσκο, αν κάποιος δεν έχει ssd

αξίζει να κάνει αυτήν την κίνηση (αν δεν μπορεί για 500gb), σαν χρήση θα βελτιώσει πολλά πράγματα στις δουλειές που θα κάνει απ'ότι 

αν είχε μόνο μηχανικό δίσκο.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Και ξερεις τι γινεται, οταν θα φτασει στα επιπεδα αυτα ο 1ΤΒ (αν φτασει) , θα λεμε οτι ειναι παλιος :p 

 

Φυσικα και αξιζει, απλα ο φιλος σαν ιδεολογια εχει οτι τοσα λεφτα για τοσο χωρο δε δινω, οποτε σεβαστό! 

 

 

Ειδα οτι τοσο παιζει ο μωβ στο σκρουτζ. Αλλα το κιτρινο εδω ειναι διπλα μου, βολευει να πεταχτω να τον παρω, τον ανοιγω εκει μπροστα του κιολας και εχω επαφη για περιπτωση που εχει προβλημα. Με εχουν εξυπηρετησει σε 2-3 περιπτωσεις εδω. 

Αν υπαρχει red βλεποντας και κανοντας. Αν ειναι red στα 65€ η προσφορα τον τσιμπαω αντι του purple. Αν και δεν εχω ακυρώσει ποτέ απο eshop αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο :p 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει red βλεποντας και κανοντας. Αν ειναι red στα 65€ η προσφορα τον τσιμπαω αντι του purple. Αν και δεν εχω ακυρώσει ποτέ απο eshop αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο

Πολύ εύκολο, μην τον ανοίξεις μέχρι το βράδυ :whistling: 

 

Και οι μηχανικοί δίσκοι έπρεπε είναι πιο χαμηλά σαν τιμή.. ή να οδεύουν προς κατάργηση και στην θέση τους (τιμές τους) να είναι οι ssd.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Και οι μηχανικοί δίσκοι έπρεπε είναι πιο χαμηλά σαν τιμή.. ή να οδεύουν προς κατάργηση και στην θέση τους (τιμές τους) να είναι οι ssd.

Aυτο ακριβως και η πλακα ειναι οτι οι μηχανικοι, στοιχιζουν πιο πολλα λεφτα απο τους ssd στην κατασκευη, εδω ειναι το παραλογο.

 

Φυσικα και αξιζει, απλα ο φιλος σαν ιδεολογια εχει οτι τοσα λεφτα για τοσο χωρο δε δινω, οποτε σεβαστό!

Να ειμουνα μονο εγω, με οσους εχω συζητησει τα ιδια μου λενε. Έγινε επεξεργασία από Cipioner
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να πληρωνεις, δε συγκρινεται το λειτουργικο σε HDD και σε SSD. ;) Και μιλαμε για SSD 3ετιας που εχω.. 

Εφοσον μπορεις να κανεις τη δουλεια σου σε HDD και να συνδιασεις και την χωρητικοτητα, εισαι κομπλε :) 

Link to comment
Share on other sites

 Πιθανων, αλλα οπως ειπα επειδη θελω τουλαχιστον 500αρη, δεν μπορεις να δωσεις ενα σωρο λεφτα, οταν με τα ιδια περνεις 3 hdd

Εχω αυτη την στιγμη hitachi και γι'αυτο το αναφερω, τι linux εχει φαει στην μαπα, γραψε σβησε..δεν λεγετε

Το ότι σου βγήκε καλός αυτός ο hitachi ή εμένα ο τάδε Seagate δεν λέει τίποτε. Πριν ένα χρόνο είχα πάρει έναν WD Black. Εξαρχής πρόβλημα. Μου αντικαθιστούνε και βγαίνουν off και τις επόμενες 2 φορές. Στο τέλος πήρα πιστωτικό. Δεν έχει να κάνει με την εταιρία. Διαβάζω διάφορες στατιστικές. Την μία χρονική περίοδο βζάζουν με λίγότερα προβλήματα την Α εταιρία και την άλλη χρονική περίοδο βγάζουν την Β εταιρία. Πιο πολύ με συγκεκριμένες παρτίδες ή με συγκεκριμένους σκληρούς έχει να κάνει.

 

Ταχυτητα...και ησυχια πληρωνεις ;) αλλα αν εχεις laptop τοτε ναι, πρεπει να βαλεις ssd, γιατι γλυτωνεις...το ψησιμο χεχε. :p

Και μικρότερη κατανάλωση έχουν και defrag δεν χρειάζεται να κάνεις και περισσότερη αντοχή στο χρόνο. Είναι πολλά τα οφέλη από τους ssd.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν συμφερει να δωσεις ενα σωρο λεφτα για αντιστοιχο ssd.

 

συμφέρει και με το παραπάνω εάν δείς όλα τα πλεονεκτήματα και όχι μόνο την τιμή φίλε μου...

Υπάρχουν και πολύ καλές  προσφορές 

http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-shss37a-240g-savage-240gb-25-sata3-7mm-stand-alone-drive-p-PER.345863

 

 

υ.γ. αυτό που με έχει μπερδέψει είναι η λέξη "εξωτερικό" που έχεις στον τίτλο...

"Επιλογη wd, για εξωτερικο σκληρο, η δισκο συστηματος"

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και ο Purple εμενα, μια χαρα περασε τα τεστακια του και θα ξεκινησουν οι εγγραφες συντομα :)

Tι test εκανες να το γνωριζουμε και εμεις, μηπως με το hd sentinel?

 

 

συμφέρει και με το παραπάνω εάν δείς όλα τα πλεονεκτήματα και όχι μόνο την τιμή φίλε μου...

Υπάρχουν και πολύ καλές  προσφορές 

http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-shss37a-240g-savage-240gb-25-sata3-7mm-stand-alone-drive-p-PER.345863

Ναι η συγκεκριμενη προσφορα ειναι καλη, (οταν ανοιξα το θεμα δεν ειχε βγει), καλο θα ητανε βεβαια να ειχε χωριτικοτητα π.χ. 256  gb, γιατι τρεχω πολλες virtual και 240 πιθανων να μην φθανουνε τα giga

 

υ.γ. αυτό που με έχει μπερδέψει είναι η λέξη "εξωτερικό" που έχεις στον τίτλο...

"Επιλογη wd, για εξωτερικο σκληρο, η δισκο συστηματος"

Ναι, πιο πολυ  ρωτησα (επειδη μου εστειλε το e-shop ενα newsletter με αυτον τον δισκο να μαθω τους ορους, caviar blue, green, red, (με καλυψαν τα παιδια παραπανω), δηλ. αν αυτος ο δισκος μπορει να χρησιμοποιηθει ως εξωτερικος, η δισκος συστηματος, η μονο για συστηματα επιτηρησης, οπως αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικα ξεκινησα με το Hd Sentinel. Μετα ετρεξα το διαγνωστικο που παρεχει η ιδια η WD. Εχει standard και extended test . Εχει και ενα ακομη , γενικως τα περασε με επιτυχια, και στη συνεχεια ξεκινησα να ανοιγω μεγαλα αρχεια και βιντεο , και τελικα αρχισα να αντιγραφω  για να δω πως συμπεριφερεται. Ολα μια χαρα ,οπως θα επρεπε. 

Σε αριστη κατασταση (οπως θα επρεπε ) ο δισκος :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.