Jump to content



Αγορά smartphone.


raven_g20

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

 

  Λοιπόν το τηλ θα είναι για γενική χρήση. Επειδή είμαι λίγο τελιομανής θέλω να είναι γρήγορο (μηδέν λαγκ) με καλή οθόνη και έχτρα χώρο (για δουλειά). Είμαι μεταξύ:

 

http://www.gsmarena.com/meizu_pro_5-7573.php

http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_note_pro-6952.php

 

Το 1ο φαίνεται να έχει καλύτερο score (antutu) αλλά το 2ο μάλλον καλύτερη οθόνη. Ακούω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

εισαι αναμεσα σε αυτα τα δυο υποχρεωτικα?

μεχρι ποσα διαθετεις?

 

Μέχρι και 450€. Επίσης δεν θέλω να έχει on-screen κουμπιά. Προτιμώ πάνω στο κινιτό (π.χ. back, home button etc).

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα xiaomi γιατί έχει περάσει από τα χέρια μου. Τώρα 3 μήνες έχει κολλήσει 2 φορές μόνο. Έχω note 2 βέβαια αλλά γενικά τα xiaomi για τα λεφτά τους τα θεωρώ top. Και η Meizu που έχει γνωστός το Meizu note 2 μου είπε τα καλύτερα και γενικά λένε τα καλύτερα και για τις 2 εταιρείες. Απλά η xiaomi έχει πολύ δυνατό community ειδικά στην Ελλάδα και είναι ένα συν για μένα.

Στο xiaomi note 2 αν είχε καλύτερη φωτογραφική πχ note 3+ και καλύτερη οθόνη θα το έπαιρνα και για την γυναίκα μου χαλαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με την official rom δεν παρατηρώ κάποιο lag προς το παρόν, μετά από 5-6 μήνες χρήσης.

 

O έξτρα χόρος ναι, είναι ένα θέμα. Το 64άρι πάει  αρκετά πιο ψηλά, στα ~570 ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι καλοί λόγοι για να μην δώσεις τόσα λεφτά για s6. Πληρώνεις, ως συνήθως, το όνομα 80%. Για αυτό πάω προς τα κινέζικα...

 

Btw έχει διαφορά η amoled με την IPS LCD ως ποιότητα οθόνης, χρώματα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κοίταγα το 5 προ, φοβερός σχεδιασμός και πολύ καλά χαρακτηριστικά. Σίγουρα θα το προτιμούσα από το συγκεκριμένο Xiaomi αλλά όχι από το Mi5 που θα βγει σύντομα. Πάντως η amoled για μένα είναι τα "μισά" λεφτά στο κινητό. Όσο για τα Samsung καμία ναυαρχίδα δεν είναι απελπιστικά αργή τον πρώτο χρόνο, από τον δεύτερο θες να το λιώσεις πάααρα πολύ αργά στην μέγκενη και να το απολαμβάνεις. Πιστεύω πως ακόμα και με 4gb ram δεν έχουν λύσει το "θέμα" με τον τηλ. κατάλογο..! Και αυτό συμβαίνει έιτε έχεις 5 επαφές είτε 5 χιλιάδες. Αν έπαιρνα τώρα κινητό σίγουρα θα ήταν το Meizu.

Εδιτ: άλλο το ΜΧ-5 (μεγειά μου) άλλο το 5 pro.

Έγινε επεξεργασία από panos444
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η amoled αλλά πώς κρατάει 2 μέρες ένα τέτοιο κινητό με χαλαρή χρήση;

Δεν μπορείς να είσαι πάντα με το πρέπει να φορτίσω το κινητό πριν κοιμηθώ. Η έφτασε 8 η ώρα το απόγευμα και σήμερα χρεισιμοποιήσα λίγο παραπάνω το κινητό και δεν μου έβγαλε την μέρα.

 

Προσωπικά παίρνω samsung στην γυναίκα μόνο και μόνο λόγο amoled και κάμερας φωτογραφικής.

Για μένα xiaomi με μεγάλη μπαταρία, να μην κολλάει σχεδόν ποτέ και να υπάρχουν αναβαθμίσεις. Και οτιδήποτε σε linux-android θέλει κοινότητα να λέμε κακά τα ψέματα. Με τον vendor δεν βγάζεις άκρη ποτέ.

Έτσι και αλλιώς η χρήση είναι internet τηλ για μένα και mail.

 

Είναι αναλόγως τι ζήτας από μία συσκευή και πόσα θέλεις να διαθέσεις για μία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.