Jump to content



Περίεργο πρόβλημα κατά το overclocking


gerstavros

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω την εξής σύνθεση:

AMD ATHLON X4 860K
ASUS A88XM-PLUS
και χτες τοποθέτησα νέες ram: KINGSTON HX318C9T3K2/8 HYPERX BEAST 8GB DDR3 1866MHZ κι είπα ν ανεβάσω λίγο συχνότητα
και αντιμετώπισα κάποια προβλήματα που δε μου χουν ξανασυμβεί
Μόλις ανεβάζω το base ckock πάνω απο 105MHz, το Linux (οχι μονο αυτό που χω εγκατεστημενο αλλά κι οποιοδήποτε άλλο από livecd/usb) δεν βλέπει καν τον SSD. Βλέπει όμως τον 2ο σκληρό δίσκο που χω κανονικά. Τα Windows λειτουργούν κανονικά και σταθερά.
Μόλις ανεβάσω πιο πάνω το base clock (νομίζω στα 110) τα windows ξεκινάν από μόνα τους σε failsafe mode, χωρίς να φορτώνουν drivers γραφικών κλπ και χωρίς ν αναγνωρίζουν το acpi, με μια βασική ανάλυση οθόνης 800x600.
Από εμπειρία ξέρω πως αυτά οφείλονται σε αστάθεια των περιφεριακών απ την υψηλότερη συχνότητα, το ανεξήγητο όμως ειναι γιατι στα 106MHz πχ τα windows και το bios βλεπουν κανονικα τους δισκους και το linux μονο τον ένα; Θα περίμενα να μην βλέπει το σύστημα καν τους δισκους λόγω αστάθειας του sata controller. Καμιά εξήγηση;
Φυσικά έχω το τελευταίο firmware της μητρικής
 
EDIT: έχοντας το clock sta 104MHz και δουλεύοντας μια χαρά σε linux αυτή τη στιγμή, κανω reboot στα windows και με πετάει στο Login με αναλυση 800x600 και παγωμενο, ποντικι πληκτρολογιο δε δουλεύουν και κάνω reset. ξαναμπαινω win και κάνει το ιδιο. ξαναριζετ, μπαινω linux ειναι οκ. κατεβαζω το κλοκ στα 100 κ δουλευουν κ τα win εντάξει. δε βγάζω λογικη :(
Update: Τα win έχουν κολλήσει και μενουν στην οθονη login, χωρίς να δουλεύει πληκτρολόγιο ούτε ποντίκι, με ανάλυση 800x600 
Έγινε επεξεργασία από gerstavros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.