Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Ναι ο στρατός μου απασχολεί ένα χρόνο απο τη ζωή μου. Ε και; Δεν έφαγα δυο χρόνια απο τη ζωή μου καθώς άργησα να πάρω το πτυχίο, είτε επειδή σε περίοδο εξεταστικής έτρεχα για τον Παναθηναικό στην Ευρώπη ή δε διάβαζα επειδή είχα ζοχαδιαστεί με τη γκόμενα και για να ξεσκάσω ο ******* χάλαγα τους μισθούς μου (γιατί δούλευα) στο Νότη και το Δεσποινάκι; Να παραπονεθώ για έναν ακόμα; Όχι ευχαριστώ. Χαλαρώνω και το απολαμβάνω (κατα τη γνωστή παρότρυνση)

Φίλε μου τον παναθηναϊκό, τη γκόμενα, τον νότη και τη Δέσποινα τα έκανες επειδή γούσταρες. Στον στρατό πάς χωρίς να σε ρωτήσει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 11:03]

............Αυτα βεβαια συνεβησαν σε μενα και στο ζευγαρι μου που ειμαστε κολλητοι ακομα. Ο κολλητος μου λοιπον πριν παει στρατο πηρε πτυχιο πληροφορικης απο το πανεπιστημιο πατρων και τωρα μετα το στρατο κανει μεταπτυχιακο στο αριστοτελειο. Δεν ειδα να επαθε και τιποτα

Μερικους ομως τους επηρρεαζει:( και μπορει να μην τους καταστρεφει την επαγγελματικη σταδιοδρομια τους αλλα τους βαζει ενα ακομα εμποδιο

Link to comment
Share on other sites

Δίαβασα μολις όλο το thread απο την αρχή. Σπουδάζω Ψηφιακά συστήματα στο Πα.Πει. και το σχόλιο του Chosen είναι οτι πιο σωστό έχω δει στα ποστ σας. Δεν μπορεί κάποιος να σου πει μπράβο μαλ που περασες 4-5 χρόνια να βγάλεις μια σχολή και να μάθεις 4-5 καινούρια πράγματα, νέες τεχνολογίες αλλά τώρα ξερεις μπες στο ψυγειο γιατι είμαστε μια χώρα που πρεπει να έχουμε στρατο για να φαμε τους Τουρκους. Αλλο αν εκει μεσα δεν θα μαθεις τιποτα χρησιμο περα απο αγγαρείες και τη μαλακ του καθενος παρανοικου εθνικιστή που είναι περήφανος για το γαλόνι που του χαρισε η μητερα πατρίδα παιρνοντας τη ζωή του και την ελευθερη σκέψη του. Αν το σύστημα ήταν σωστό, επρεπε ο καθενας να υπηρετει στο στρατό ανάλογα με το αντικειμενο του. Δεν μπορεί ο γιατρός με 10 χρονια σπουδες να σκουπίζει σκατα ούτε ο κομπιουτεράς να κουβαλάει σακια πατάτες για τη καυλα του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Να σου την αληθεια επειδη ανεβηκε μετα απο μετα στην θεσ/νικη και ψαχναμε για να βρει δουλεια αρκετοι εργοδοτες θεωρησαν το οτι πηγε ειδικες δυναμεις στα + του.

Link to comment
Share on other sites

@faenorian, πολύ σωστό και αυτό. Ο στρατός σίγουρα έχει ανάγκη απο επιστήμονες και αντί να τους εκματαλλευτεί προς όφελος της πατρίδας τους εμποδίζει την επαγγλεματική σταδιοδρομία. Εγώ προσωπικά δουλεύω 2 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο τη δουλειά μου. Μόλις πάω φαντάρος όμως πολύ αμφιβάλλω αν θα με περιμένει η ίδια δουλειά. Συνεπώς θα ξεκινήσω πάλι απο το 0.

Κανείς δε λέει ότι δεν πρέπει να υπάρχει στρατός. Πρέπει να υπάρχει ένας σωστά οργανωμένος και εκπαιδευμένος στρατός όμως. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα επέλεγαν να εξαγοράσουν τη θητεία τους άν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Σίγουρα πιό πολλά θα προσέφερες στη χώρα σου.

Θα τη γλίτωνες τον να σε ταϊζει για 12 μήνες και θα είχε και επιπλέον έσοδα. Βέβαια εδώ θα μου πούνε ότι είναι μια κίνηση που ίσως εντείνει τις κοινωνικές ανισότητες δεδομένου ότι αυτό το μέτρο αφορά όσους διαθέτουν τα χρήματα. Αλλά δεν νομίζω να ήταν περισσότερα απο τα μισά που βγάζει ένας απλός εργάτης σε ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

Δίαβασα μολις όλο το thread απο την αρχή. Σπουδάζω Ψηφιακά συστήματα στο Πα.Πει. και το σχόλιο του Chosen είναι οτι πιο σωστό έχω δει στα ποστ σας. Δεν μπορεί κάποιος να σου πει μπράβο μαλ που περασες 4-5 χρόνια να βγάλεις μια σχολή και να μάθεις 4-5 καινούρια πράγματα, νέες τεχνολογίες αλλά τώρα ξερεις μπες στο ψυγειο γιατι είμαστε μια χώρα που πρεπει να έχουμε στρατο για να φαμε τους Τουρκους. Αλλο αν εκει μεσα δεν θα μαθεις τιποτα χρησιμο περα απο αγγαρείες και τη μαλακ του καθενος παρανοικου εθνικιστή που είναι περήφανος για το γαλόνι που του χαρισε η μητερα πατρίδα παιρνοντας τη ζωή του και την ελευθερη σκέψη του. Αν το σύστημα ήταν σωστό, επρεπε ο καθενας να υπηρετει στο στρατό ανάλογα με το αντικειμενο του. Δεν μπορεί ο γιατρός με 10 χρονια σπουδες να σκουπίζει σκατα ούτε ο κομπιουτεράς να κουβαλάει σακια πατάτες για τη καυλα του καθενός.

Γεια σου ρε ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ.

Χαραμίζεσαι ρε φίλε στην κοινωνία μας. Εσύ είσαι φτιαγμένος για ανώτερα πράγματα.......

βέβαια ο γιατρός δεν μπορεί να καθαρίζει σκατά αλλά μπορεί να παίρνει τα φακελάκια και επίσης μπορεί να κλέινει ραντεβού να σε δεί μετά από ένα μήνα έεεε????.......Και ο κομπιουτεράς τι είναι ρε φίλε μπροστά στον οικοδόμο και στον εργάτη και στον φούρναρη και στον βοσκό που κάνουν και αυτοί μια άλλη δουλειά;;; ΘΕΟΣ???

Σε ποια κοινωνία ζείτε ρε γαμώτο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Να σου την αληθεια επειδη ανεβηκε μετα απο μετα στην θεσ/νικη και ψαχναμε για να βρει δουλεια αρκετοι εργοδοτες θεωρησαν το οτι πηγε ειδικες δυναμεις στα + του.

Μα εγω αναφερομαι σε αυτους που ειναι ηδη σε καποια δουλεια πριν πανε στρατο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

@faenorian, πολύ σωστό και αυτό. Ο στρατός σίγουρα έχει ανάγκη απο επιστήμονες και αντί να τους εκματαλλευτεί προς όφελος της πατρίδας τους εμποδίζει την επαγγλεματική σταδιοδρομία. Εγώ προσωπικά δουλεύω 2 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο τη δουλειά μου. Μόλις πάω φαντάρος όμως πολύ αμφιβάλλω αν θα με περιμένει η ίδια δουλειά. Συνεπώς θα ξεκινήσω πάλι απο το 0.

να πηγαινες απο πριν , τελειωνε με το επιχειρημα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Που ζεις ρε φίλε; Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι γίνεται στα σύνορα. Γιος του κουμπάρου του πατέρα μου μας διηγήθηκε το εξής μιας κι ήταν στις σκοπιές στα σύνορα. Ο διοικητής τους είπε ότι αν ακούσουν κάποιο περίεργο θόρυβο ή περίεργες φιγούρες να σκύψουν και να κατεβάσουν το κεφάλι για μη δουν τίποτα!!! Κι έλα εσύ να μου πεις για σύνορα όταν εκεί πάνω γίνεται ένα τρελλό εμπόριο με κάποια κεφάλια να βγάζουν τρελλά λεφτά.. και άλλα να τρέμει το φυλοκάρδι τους αν θα βγάλουν το δίωρο της σκοπιάς...

Xαιρομαι που συμφωνεις μαζι μου λοιπον :D

Αφου τωρα που τα φυλαν οπως τα φυλαν τα συνορα γινονται ΤΑ εκτροπα,φαντασου να μη τα φυλουσαν κιολα.

Τις ιστοριες με τα τυμπανα κ τα σχετικα νταλαβερια τις ξερω καλα κ απο 1ο χερι,αλλα αυτο το μονο που δειχνει ειναι πως ο στρατος ειναι οσο σαπιος κ η κοινωνια μας.Οχι σε ολα τα σωματα βεβαια,ας ειναι καλα τα παλικαρακια που βγαινουν απο το Πευκο,γιατι αλλιως.....

Αρχική απάντηση από jax7480

Oh, yes.

Koιτα να δεις που βγηκαμε ολοι αδερφοσειρες :D

269,η ποιο ερωτικη :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

Δίαβασα μολις όλο το thread απο την αρχή. Σπουδάζω Ψηφιακά συστήματα στο Πα.Πει. και το σχόλιο του Chosen είναι οτι πιο σωστό έχω δει στα ποστ σας. Δεν μπορεί κάποιος να σου πει μπράβο μαλ που περασες 4-5 χρόνια να βγάλεις μια σχολή και να μάθεις 4-5 καινούρια πράγματα, νέες τεχνολογίες αλλά τώρα ξερεις μπες στο ψυγειο γιατι είμαστε μια χώρα που πρεπει να έχουμε στρατο για να φαμε τους Τουρκους. Αλλο αν εκει μεσα δεν θα μαθεις τιποτα χρησιμο περα απο αγγαρείες και τη μαλακ του καθενος παρανοικου εθνικιστή που είναι περήφανος για το γαλόνι που του χαρισε η μητερα πατρίδα παιρνοντας τη ζωή του και την ελευθερη σκέψη του. Αν το σύστημα ήταν σωστό, επρεπε ο καθενας να υπηρετει στο στρατό ανάλογα με το αντικειμενο του. Δεν μπορεί ο γιατρός με 10 χρονια σπουδες να σκουπίζει σκατα ούτε ο κομπιουτεράς να κουβαλάει σακια πατάτες για τη καυλα του καθενός.

αδερφε συγνωμη αλλα εισαι λαθος σε πολλα πραγματα.

Δεν ειπε κανενας οτι θα παμε εμεις να φαμε τους τουρκους. Το θεμα ειναι αν θα ερθουν αυτοι τι γινετε.Δεν πρεπει να αμυνθουμε? Αυτο που λετε ολοι οτι θα ερθουνε με πυραυλους, πυρινικα, αεροπλανα κλπ ισχυει αλλα εν μερη. Δες πχ τι γινετε στο ιρακ. Ολοι ειναι με αεροπλανα ? Δεν εχει μαχες σωμα με σωμα? Επισης στα 3-4 στρατοπεδα που περασα δεν ειδα κανενα γιατρο να σκουπιζει σκατα αλλα αντιθετως ολο εξοδους και αδειουλες.Δεν μπορω να θεωρησω οτι ειχα ιση μεταχειριση με εναν γιατρο αλλα δεν πειραζει γιατι απλα οπως λες δεν σπουδασα 10 χρονια.Τελος αν ετσι οπως ειναι το συστημα που πρεπει να υπηρετησεις πιο θα πρεπει να κουβαλησει τις πατατες που θα φας εσυ? Πιστευεις οτι 12 μηνες θα κουβαλας πατατες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Να σου την αληθεια επειδη ανεβηκε μετα απο μετα στην θεσ/νικη και ψαχναμε για να βρει δουλεια αρκετοι εργοδοτες θεωρησαν το οτι πηγε ειδικες δυναμεις στα + του.

Δεν πάνε όλοι Ε.Δ όμως. Οι περισσότεροι καθαρίζουν πατάτες και τουαλέτες. Πόσο στα + του θα το λάβει ο εργοδότης αυτό; Εκτός αν πάει να δουλέψει σε κανα εστιατόριο στη κουζίνα.

Και σε ρωτώ, για ποιό λόγο να διακόπτεται η σταδιοδρομία ενός ατόμου που ήδη δουλεύει και έχει μία Α θέση στην δουλειά του.

@Snips, Έλεος....η λογική "Είναι όλα στην Ελλάδα Σκατά δεν πειράζει ας είναι και ο Στρατός Σκατά" είναι αυτοκαταστροφική.

Είναι δυνατόν; Και το κακό είναι ότι πιάνεσαι απο τις λέξεις.

Ο άνθρωπος έθεσε ένα παράδειγμα. Και ο μπογιατζής και ο οικοδόμος και ο φούρναρης προσφέρουν στη κοινωνία.

Ο στρατός το μόνο που κάνει είναι ναι τους κόβει 1αν Χρόνο δουλειά ίσως και παραπάνω μέχρι να ξαναβρούν δουλειά.

Αυτό που εννοούσε είναι ότι οι περισσότεροι έχουμε κάποια ειδικότητα. Αυτή η ειδικότητα αντί να εκμεταλλεύεται στο στρατό τους βάζουν να κουβαλάνε σακιά με πατάτες. Είτε αυτός είναι Πυρηνικός Επιστήμονας είτε είναι φούρναρης.

Link to comment
Share on other sites

το λαθος σε αυτο το τοπο(ενα απο τα πολλα) ειναι οτι οι πολιτες πιεζουν τους πολιτικους να φερουν την χωρα στα μετρα τους και οχι οι πολιτες να προσαρμοστουν στις αναγκες της χωρας.

Βαριεται να δουλεψει , βαλτον στο δημοσιο

Δεν θελει να παει στρατο , βγαλτο Ι5, κοψε τους μηνες και ας μην βγαινουν οι μοναδες.

Δεν θελει να πληρωσει φορο? ασε τα παραθυρακια στους νομους κοκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

να πηγαινες απο πριν , τελειωνε με το επιχειρημα αυτο

Αυτό μόνο σοβαρό επειχείρημα δεν είναι. Είσαι στο σχολείο και είσαι στο ρυθμό του διαβάσματος, των βιβλίων κτλ. Σε όποιο βαθμό και αν είναι αυτό. Μετά τον στρατό είναι Πάρα πολύ δύσκολο να ξαναπροσαρμοστείς στα θρανία.

@Samael είδες κανέναν να λέει ότι δεν πρέπει να φυλάνε τα σύνορα; Πρέπει να τα φυλάνε όμως σωστά εκπαιδευμένα άτομα και όχι Πατατοκουβαλητές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω - χωρις να θελω να θιξω κανεναν - οτι ο στρατος ειναι μια μοναδικη εμπειρια(οχι με την ενοια πολυ καλη αλλα μια φορα στη ζωη μας) . Αν δεν τη ζησεις δε μπορεις να μιλας γι αυτην. Τωρα να μιλαμε για πραγματα που εχουμε ακουσει απο αλλους... δε ξερω ρε παιδια αλλα ποσο εγκυρους μας κανει αυτο? Δεν ειμαι υπερ ουτε κατα. Εγω οτι λενε οσοι δεν εχουν ζησει το στρατο τα εκλαμβανω σαν δικαιολογιες για δικους τους προσωπικους λογους. Κι εγω οταν παρουσιαστικα ετρεμε το φυλλοκαρδι μου και πηγαινα σα το προβατο οπου με πανε. Τελικα αυτο που μου εμεινε απο το στρατο ειναι οτι απεκτησα υπομονη (ειχα και πριν αλλα επεσα πανω σε κατι μπαστουνοβλαχους - δε μιλαω για τους ανθρωπους απο επαρχια- αλλα για αυτους που εχουν καλο στο κεφαλι) και εμαθα να εκτιμω και το παραμικρο που μου δινεται, η που ειχα εξω αλλα δεν εδινα σημασια πριν, γιατι κακα τα ψεμματα ηταν πολλες οι στερησεις μεσα.

κατι που δε χωνεψα και ουτε θα χωνεψω ποτε, στη ξανθη στα goodys οι κοπελες δινανε μεταλικα πηρουνια σε ολο το κοσμο και στους φανταρους πλαστικα σαν οδοντογλυφιδες ...... ρατσισμος? ακομη τους λυπαμαι για το επιπεδο τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει παλικάρι μου....δεν πρόκειται να καταλάβεις....

και στο ξαναλέω ....βρες μου εσύ ένα τρόπο να πάει στον Στρατό CATERING για να μην καθαρίζεις σκατά και πατάτες. Και αν αυτός ο τρόπος δεν έχει να κάνει με το πόσο παραγωγική είναι η κοινωνία μας και άρα πόσους φόρους θα πληρώνουμε ...τότε μπράβο σου.

Link to comment
Share on other sites

@ chris κοιτα κι εγω πριν παω στρατο νομιζα οτι εκανα κατι σημαντικο και δεν ηθελα να το χασω (μεχρι εκπομπη στην ετ3 ειχα) Καταλαβαινω την σκεψη σου αλλα μου φαινεται λαθος. Αν καποιος δεν ειναι τεμπελης και αξιζει θα βρει δουλεια και μαλιστα πολυ καλυτερη μετα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Αυτό μόνο σοβαρό επειχείρημα δεν είναι. Είσαι στο σχολείο και είσαι στο ρυθμό του διαβάσματος, των βιβλίων κτλ. Σε όποιο βαθμό και αν είναι αυτό. Μετά τον στρατό είναι Πάρα πολύ δύσκολο να ξαναπροσαρμοστείς στα θρανία.

@Samael είδες κανέναν να λέει ότι δεν πρέπει να φυλάνε τα σύνορα; Πρέπει να τα φυλάνε όμως σωστά εκπαιδευμένα άτομα και όχι Πατατοκουβαλητές.

φιλε χρηστο πολυ κοφτα δε τα παιρνεις? ξερεις ποσοι πηγαν απο πριν και μετα στρωσανε το κωλο τους και προκοψανε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.