Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

πιανο = αδερφιστικο παιχνιδι....:devil:

εξου και η αντιδραση....

Σωτηρη.... μην το παιρνεις προσωπικα :wall:

ανακάλεσε. παίζω πιάνο !!!!!

δεν το παίρνω προσωπικά, έχω νεύρα με αυτό http://wiki.ffii.org/Cons050307En

και μου βγαίνουν γενικά. κατα τ'άλλα οκ, απλά βαριέμαι να μπω σε αδιάκοπο flame τώρα.

η γνώμη μου είναι περίπου του Chris2k4, χωρίς τον έναν χρόνο. απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει

να χρωστάω σε μια χώρα η οποία γενικά δε βοηθάει σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

το θεμα δεν ειναι 2 ωρες αλλα 1800ωρες!!!

βεβαια μαζι με τις φυλακες μπορει να διπλασιαστει η θητεια καποιου οποτε 1800 ωρες δεν ειναι και πολλες για καποιους

1800 ωρες δεν ηταν,αλλα πλεον με τα 12μηνα κ τα σχετικα μπορει να ειναι κ παραπανω...

Να σε μαγκας κ ωραιος κ να μη φας φυλακες.

Αρχική απάντηση από alex_000

Προσωπικά μην μου πέσει ο κώλος δεν φοβάμαι και εξι μήνες θα πηγαινα ακόμα και εθελοντικά χωρίς προβλημα.

Αλλά να αφήσω ένα χρόνο τις δουλειές μου και να παω να λιώνω κάπου κοιτάζοντας μια ημερομηνία μετρώντας μέρες αντίστροφα παραπάει. Τι να πουν και οι καημένοι οι φίλοι μου που κάναν 18μηνα.

Ειναι και η όλη φάση. Ενας Ελληνογερμανός φίλος μου πήγε στρατο γερμανια και εκανε τέτοιου επιπέδου εκπαίδευση που όταν τελίωσε του έλειπε ο στρατος και είχε ξενερώσει πολύ. Βρεστε μου ένα τετοιο Ελληνα. (Σημειωση- το ατομο στο οποίο αναφέρομαι δεν είναι στρατό*****ς ούτε εθνικιστής)

Τα περισσοτερα παιδια που εχουν υπηρετισει,εχουν νοσταλγισει τη φαση του στρατου...κ γω μεσα σε αυτος.

Ειναι μια διαφορετικη εμπηρια με πολλες καλες κ ασχημες στιγμες.Ειναι ενα καθηκον προς την πατριδα κ ειναι κατι που εκαναν οι πατεραδες μας x2.

Δε με χαλασε καθολου κ ουτε θα επρεπε πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:47]

ανακάλεσε. παίζω πιάνο !!!!!

δεν το παίρνω προσωπικά, έχω νεύρα με αυτό http://wiki.ffii.org/Cons050307En

και μου βγαίνουν γενικά. κατα τ'άλλα οκ, απλά βαριέμαι να μπω σε αδιάκοπο flame τώρα.

η γνώμη μου είναι περίπου του Chris2k4, χωρίς τον έναν χρόνο. απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει

να χρωστάω σε μια χώρα η οποία γενικά δε βοηθάει σε τίποτα.

Σωτηρη παρεξηγησις

ΔΕΝ υποστηριζω εγω αυτην την αποψη...

καποια αλλα αναχρονιστικα κεφαλια εδω μεσα εχουν τετοιες αποψεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 22:39]

Φίλε μου δεν είναι να σου πέσει ο κώλος 2 ώρες στη σκοπιά. Το να πάει ο άντρας στρατό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κόστος για τον ίδιο. Πρέπει να δουλεύεις 1αν χρόνο για να βγάλεις τα έξοδα του στρατού. Βάλε και τον έναν χρόνο που πάς στρατό -2χρόνια έσοδα. ’ν συμπεριλάβεις ότι σε αυτόν το χρόνο η διακοπή της δουλειάς σου μειώνει την επαγγελματική κατοχύρωσή και εξέλιξή σου. Συνεπώς όταν επιστρέψεις, άν είσαι τυχερός και σε περιμένει η ίδια δουλειά τότε ξεκινάς σχεδόν απο την αρχή. Αν ΔΕΝ σε περιμένει η ίδια δουλειά χάνεις επιπλέον χρόνο δηλαδή επιπλέον ΕΣΟΔΑ..............

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:47]

...... δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει

να χρωστάω σε μια χώρα η οποία γενικά δε βοηθάει σε τίποτα.

:T: :T: :T: :T: :T: :T: :T: :T:

Και λετε καποιοι οτι ο στρατος σε κανει αντρα, ισως για καποιους που τα βρηκαν ολα ετοιμα απο τον μπαμπα και την μαμα να ισχυει, αλλα δεν ειναι ολοι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 23:01]

η ζωη δεν ειναι ουτε σαν το fame story ουτε σαν τις διαφημησεις στην τηλεοραση.

αυτο ο νεος στο στρατο θα το καταλαβει οταν:

1)χωθει στα σκ@@τα για να τα καθαρισει

2)δεν θα υπαρχει μαρκα στα ρουχα του ουτε στα παπουτσια που θα φωραει. ολα θα ειναι ΕΣ

3)δεν θα υπαρχει επιλογη στο χρωμα ρουχων ουτε στον τυπο

4)θα κοιματε οποτε του λενε

5)θα ξυπναει οποτε του λενε

6)θα περπαταει οποτε του λενε

7)θα κανει σκοπια οποτε του λενε

8)θα τρωει οποτε του λενε

9)θα ακουει καντιλια και δε θα μιλαει

10)4 ωρες υπνου θα ειναι το μεγιστο δυνατο συνεχομενο που θα μπορει να πετυχει

11)θα βγαινει απο το στρατοπεδο οταν και αν του το επιτρεψουν

12)θα δει 2100 δισκους φαγητου και θα πρεπει να τους πληνει νωρις για να προλαβει να κοιμηθει

13)στη σκοπια με το μονο πραγμα που θα πιανει κουβεντα θα ειναι με τη φυση και το Θεο(δε πιανει παντου το κινιτο)

14)καταλαβει ποσος πολυ χρονος μπορει να ειναι το ενα λεπτο...(πολυυυς χρονος)

και τοτε μετα το στρατο ..το γεγονος οτι το ταδε γιαουρτι εχει κρεμωδη υφη θα σε αφηνει παγερα αδιαφορο

κανει μεγαλο λαθος...

ζωη ΔΕΝ ειναι οι 16 μηνες με καραβαναδες και μπουρτζοβλαχους

στην αναφορα και στην σκοπια...

ζωη ειναι τα υπολοιπα 60 χρονια (με τα καλα και τα σκατα τους) που θα ζησουμε εδω εξω...

που μπορει ο καθενας με τα επιχειρηματα του να στηριξει την αποψη του..

και δεν αρκειται να λεει "μαλιστα και διαταξτε..."

εαν για εσενα ο στρατος ηταν η πραγματικη ζωη,.....

τοτε λυπαμαι παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο στρατός είναι συγκυρίες..

Σε άλλον (για στρατευμένους μιλάω πάντα) αρέσει, σε άλλον όχι,

άλλος κάνει την πάπια σε ότι γίνεται , άλλος λουφάρει επειδή έχει πλάτες,

άλλος τρέμει με το που βλέπει λοχία, σμηνία κτλ.,

άλλος είναι γάτα και καταλαβαίνει από την πρώτη στιγμή τι γίνεται και παίζει και αυτός το δικό του "θέατρο".

’λλος αναπολεί τα τορτελλίνια της μαμάς και άλλος λέει ευτυχώς που έχω και φαϊ,

άλλος δεν θέλει να δει άνρθωπο κατά την θητεία του και άλλος κάνει φιλίες που κρατάνε μια ζώη.

’λλός χώνει τους συναδέρφους του αβέρτα και άλλος προσπαθεί να τους εξυπηρετήσει όλους.

’λλος Κ*βλ*νει με το που ρίξει την πρώτη βολή και άλλος τρέμει σαν το ψάρι έξω από την γυάλα. (και αν του πούνε ΡΕ ΨΑΡΑΚΑ ΜΗ ΓΥΡΝΑΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....βγαίνει στην εφημερίδα θιγμένος τονίζοντας πως δεν ανήκει στο είδος των θαλλάσιων και νοστιμότατων :D φίλων μας).

’λλος πέφτει σε καλούς ανώτερους, άλλος πάλι όχι...

’λλος μαθαίνει απο τον στρατό και άλλος όχι.

Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά για μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Ασπρό και μαύρο δεν υπάρχει .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 23:11]

@κοπριτη τι ενωεις οταν λες μπουρτζοβλαχους? ειναι υποτιμιτικος και μειωτικος τιτλος ή μου φενεται?

και ειπα εγω οτι η πραγματικη ζωη ειναι οπως τον στρατο?

εχεις παει στρατο εσυ δε μας ειπες?

οχι δεν ειπες οτι η πραγματικη ζωη ειναι οπως ο στρατος

αλλα με τον τροπο που τα παρουσιασες παραπανω μου φαινεται οτι προτιμουσες αυτα που εκανε εκει μεσα....

οσο για το "μπουρτζοβαλχους" σαφως και ειναι υποτιμητικος τιτλος...

τον αποδιδω συνηθως σε τυπους που τρωνε τα μισα φωνηεντα απο τις φρασεις τους και συνηθιζουν να ζευγαρωνουν με κατσικες στη στανη του πατερα τους μεχρι να παντρευτουν την ξαδερφη τους με μεγαλο γλεντι με νταλουλια στη πλατεια του χωριου....

πολλοι απο τους οποιους εχουν σαν στοχο ζωης να γινουν λοχιες δεκανεις και υποδεκανεις...

και απο την υπερπροσπαθεια ξεχνανε και να πλυθουν....

και οσο για το στρατιωτικο μου..

ναι το εκανα και εγω

με 15μηνες παραμεθωριο στο πιο μαυρο ταγμα της Χιου .....

και ομολογω οτι μου λειπει κιολας....

προσεξε ομως...

μου λειπουν οι παρεες και τα ξενυχτια και τα σκηνακια και ο χαβαλες...

ΔΕΝ μου λειπουν αυθτα που περιεγραψες παραπανω....

και ναι τ'ομολογω

με νοιαζει εαν το γιαουρτι ειναι κρεμωδες γιατι κανει καλυτερο τζατζικι...

Link to comment
Share on other sites

Ο Στρατός για μένα προάγει τον θεσμό του γλυψίματος, του μέσου, του βίσματος, της ρουφιανιάς και της καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Περισσότερο θα έλεγα δημιουργεί κομπλεξικούς ανθρώπους και λουφαδόρους, παρά πειθαρχημένα άτομα. Φαντάσου ένας που 12 μήνες θα είναι σήκω κάτσε σήκω κάτσε τί θα κάνει κάποια στιγμή που θα του δωθεί εξουσία.

Εδώ ακόυω άτομα που δουλεύουν και μου λένε, "λέω να διακόψω την αναβολή να πάω να λουφάρω στον στρατό". Είναι η πιό αντιπαραγωγική διαδικασία που υπάρχει και δυστυχώς γίνεται στη πιό παραγωγική ηλικία ενός ατόμου.

Πάνω απο 3000 χρόνια ο άνθρωπος παλεύει για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Ο Στρατός έτσι όπως είναι σήμερα στην ελλάδα είναι ένα απο τα πράγματα που συντηρούν τη καταπάτησή τους. Αυτό δεν ισχύει βέβαια στον επαγγελματικό στρατό όπου πάς με τη θέλησή σου και φυσικά πληρώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το "μπουρτζοβαλχους" σαφως και ειναι υποτιμητικος τιτλος...

τον αποδιδω συνηθως σε τυπους που τρωνε τα μισα φωνηεντα απο τις φρασεις τους και συνηθιζουν να ζευγαρωνουν με κατσικες στη στανη του πατερα τους μεχρι να παντρευτουν την ξαδερφη τους με μεγαλο γλεντι με νταλουλια στη πλατεια του χωριου....

Και είναι καθαρά τυχαίο γεγονός ..πίστεψε με που ο καθένας από μας δεν είναι έτσι... Καποιοι γεννιούνται τυχεροί με όλες τις ανέσεις και καποιοί για να ζεσταθούνε μαζεύουν ξύλα..... . Τι να κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Δεν μιλάμε για τίποτα άλλο παρά για μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Ασπρό και μαύρο δεν υπάρχει .

Είναι μικρογραφία της κοινωνίας η μηδενική ύπαρξη προσωπικής πρωτοβουλίας και βούλησης; Η μήπως οι στενοί και τραγικοί περιορισμοί. Η μήπως η Αυταρχικότατη επιβολή εξουσίας χωρίς κανένα κόστος, καμία διέξοδο και κανένας τρόπος αντίδραση εκτός απο το γλύψιμο και την τυφλή υπακοή. Κάτι σε μεσαίωνα μου θυμίζει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ CHRIs..Δηλαδή με του πηγαίνεις στον στρατό μαθαίνεις να λουφάρεις;;;;

Και πριν τι έκανες;; ¨Εκανες 8 χρόνια Φοιτητής...για να "ζήσεις" την ζωή σου, και παραδειγματιζόσουνα από τον ..."ΟΡΓΑΣΜΟ" εργασίας που υπήρχε ολόγυρα σου στην κοινωνία ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 23:27]

Και είναι καθαρά τυχαίο γεγονός ..πίστεψε με που ο καθένας από μας δεν είναι έτσι... Καποιοι γεννιούνται τυχεροί με όλες τις ανέσεις και καποιοί για να ζεσταθούνε μαζεύουν ξύλα..... . Τι να κάνουμε!

νομιζω οτι εξηγησα αρκετα ζωντανα τον χαρακτηρισμο...

δεν εννοω αυτους που μαζευουν ξυλα για να ζεσταθουν ρε Snips...

δεν μιλησα για αγαθα, ανεσεις ή ανωτερη μορφωση...

απλα θεωρω οτι γνωρισα ατομα εκει μεσα

που πραγματικα, δεν θα ηθελα ποτε μου να χρειαστει να συναναστραφω ξανα...

ατομα με μηδεν ποιοτητα και παιδεια...

ζωα με την ασχημη εννοια της λεξης

αυτο και τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Είναι μικρογραφία της κοινωνίας η μηδενική ύπαρξη προσωπικής πρωτοβουλίας και βούλησης; ..

Βρίσε τον Δκτή σου....Θα φας φυλακή ....

Βρίσε τον Διευθυντή σου έξω... ψάξε για δουλειά...

Και στις 2 περιπτώσεις πήρες πρωτοβουλία και Αντέδρασες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα,

Θα σου απαντήσω σε αυτό που είπες. Καταρχήν η περίπτωση που περιγράφεις είναι των άκρων

Το να είσαι φοιτητής λουφάρεις αν το θές. ’ν θέλεις τελιώνεις κανονικά τη σχολή σου αν θέλεις κάνεις και τη ζωή σου. Όμως και οι 8 χρόνια φοιτητές στο τέλος σοβαρεύονται για να τελειώσουν, και εκεί που έχεις σοβαρευτεί, έχεις βάλει έναν ρυθμό στη ζωή σου και έχεις θέσει τους στόχους σου, πάς στρατό και αρχίζει η λούφα. Μη μου πείς τώρα ότι ένας 28 χρονών έχει όρεξη να τρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Βρίσε τον Δκτή σου....Θα φας φυλακή ....

Βρίσε τον Διευθυντή σου έξω... ψάξε για δουλειά...

Και στις 2 περιπτώσεις πήρες πρωτοβουλία και Αντέδρασες.

Καλά ας σοβαρευτούμε λιγάκι.....κανένας διευθυντής σήμερα δεν θέλει υποτακτικούς υπαλλήλους. Στον χώρο εργασίας εκτιμάται η πρωτοβουλία και το να λές την άποψή σου πολύ περισσότερο απο το Μάλιστα κύριε διευθυντά.

Τώρα άν με την έννοια πρωτοβουλία εσύ εννοείς το βρίσιμο μάλλον πρέπει να ανοίξεις κανα λεξικό...

Εδώ δε μιλάμε για βρίσιμο, κανένας διευθυντής δεν θα σου πεί τίποτα αν εκφράσεις τη διαφωνία σου. Αν στο διοικητή σου πείς μα κύριε διοικητά δεν είναι έτσι....ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ.

Το παράδειγμά σου ήταν απο τις λίγες εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

οσο για το "μπουρτζοβαλχους" σαφως και ειναι υποτιμητικος τιτλος...

τον αποδιδω συνηθως σε τυπους που τρωνε τα μισα φωνηεντα απο τις φρασεις τους και συνηθιζουν να ζευγαρωνουν με κατσικες στη στανη του πατερα τους μεχρι να παντρευτουν την ξαδερφη τους με μεγαλο γλεντι με νταλουλια στη πλατεια του χωριου....

πολλοι απο τους οποιους εχουν σαν στοχο ζωης να γινουν λοχιες δεκανεις και υποδεκανεις...

και απο την υπερπροσπαθεια ξεχνανε και να πλυθουν....

Νομιζω οτι ολοι αυτοι οι χαρακτηρισμοι που εδωσες οδηγουν σε μια και μονο λεξη:''κοπριτης''

Μα καλα το 1940 υπηρετησες?

Γιατι οι λεξεις που χρησιμοποιεις μονο σ'αυτη την εποχη μας παραπεμπουν.

Για δοκιμασε να μπεις και συ σε μια Στρατιωτικη σχολη να δουμε ποσα ''απιδια βγαζει ο σακο σου''?

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα αν δεν το κατάλαβες ήδη.

Απο την εμπειρία μου, σε μεγάλο ποσοστό ενας 28 χρονών προσαρμόζεται ευκολότερα από τον ατίθασο 18χρονο, επειδή ο 28χρονος ο ΨΑΓΜΕΝΟΣ όμως, έχει τραβήξει και κάτι στην ζωή του μόνος του.

"...πάς στρατό και αρχίζει η λούφα. Μη μου πείς τώρα ότι ένας 28 χρονών έχει όρεξη να τρέχει..."

Τελικά λούφα είναι ο στρατός η τρέξιμο;;.....αποφάσισε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 22:47]

απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει

να χρωστάω σε μια χώρα η οποία γενικά δε βοηθάει σε τίποτα.

γιατι πρεπει να αισθανεσαι τυχερος που ζεις σε αυτη τη χωρα που εχει 350 μερες το χρονο ηλιο, πανεμορφες ατελειωτες παραλιες, χαμογελαστους ανθρωπους γεματους καλωσυνη, απιστευτα πλουσια ιστορια, αρχαιο πολιτισμο που εδωσε τα φωτα του σε ολο τον κοσμο, και φυσικα, γιατι ειναι απο τις ελαχιστες χωρες στον κοσμο (αν οχι ή μονη) που μπορεις να απολαμβανεις cafe frappe ατελειωτη ευχαριστηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 23:47]

Νομιζω οτι ολοι αυτοι οι χαρακτηρισμοι που εδωσες οδηγουν σε μια και μονο λεξη:''κοπριτης''

Μα καλα το 1940 υπηρετησες?

Γιατι οι λεξεις που χρησιμοποιεις μονο σ'αυτη την εποχη μας παραπεμπουν.

Για δοκιμασε να μπεις και συ σε μια Στρατιωτικη σχολη να δουμε ποσα ''απιδια βγαζει ο σακο σου''?

ελα ομως που συμβαινουν ακομα και σημερα....

εν ετει 2005....

και αυτο ειναι που με εκπλησσει και με ξενερωνει...

και οσο για το "κοπριτης".....

ανοιξε και κανα λεξικο να μαθεις τι σημαινει για να μην μπερδευεσαι αλλη φορα

για ποιο λογο να μπω σε στρατιωτικη σχολη ?

να γινω σαν και αυτους?

να λειπει το βυσσινο....

γουσταρω τη ζωη μου εξω απο το συρματοπλεγμα, το "διαταξτε", και την ελλειψη πρωτοβουλιας .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.