Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply

Με είδες πουθενά να παραπονιέμαι στο ότι θα πάω; Φυσικά και το ήξερα και φυσικά δε μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Εγώ έκανα μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση άσχετη με την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω. Γιατί πρέπει σε αυτή την ******* τη ζωή να περιμένουμε αντάλλαγμα για οτιδήποτε κάνουμε;

Και το λέει αυτό άτομο που τώρα υπηρετεί (βέβαια με 56 μέρες άγραφης άδειας σε 6 μήνες θητείας (και παραδόξως χωρίς να επέμβει βύσμα) το κατα πόσο υπηρετώ είναι άλλη ιστορία) και που περιμένει να φτάσει ο Σεπτέμβριος να πάρει τη Ροζαλία/Λαχανούλα/Χιονάτη και να την κάνει για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Ναι ο στρατός μου απασχολεί ένα χρόνο απο τη ζωή μου. Ε και; Δεν έφαγα δυο χρόνια απο τη ζωή μου καθώς άργησα να πάρω το πτυχίο, είτε επειδή σε περίοδο εξεταστικής έτρεχα για τον Παναθηναικό στην Ευρώπη ή δε διάβαζα επειδή είχα ζοχαδιαστεί με τη γκόμενα και για να ξεσκάσω ο ******* χάλαγα τους μισθούς μου (γιατί δούλευα) στο Νότη και το Δεσποινάκι; Να παραπονεθώ για έναν ακόμα; Όχι ευχαριστώ. Χαλαρώνω και το απολαμβάνω (κατα τη γνωστή παρότρυνση)

Και για να γυρίσουμε στα το τι θα σου προσφέρει ο στρατός. Εμπειρίες. Και επειδή πολλοί απο δω μέσα, ξέρετε τι μέρος του λόγου είμαι σας λέω και το υπογράφω ότι αυτά που θα ζήσετε στο στρατό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να τα συναντήσετε στην πολιτική σας ζωή. Και τα μεν καλά θα σας μείνουν και θα χαμογελάτε όταν θα τα θυμάστε τα δε άσχημα well (by Bill McPeppas) ότι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό.

Η μόνη μου επιφύλαξη είναι ότι έχω ακόμα αυτή τη ρομαντική εικόνα επειδή ΕΤΥΧΕ να μου κάτσει να πάω σε τέως τάγμα ανεπιθυμήτων με 9 αυτοκτονίες στο ενεργητικό του το οποίο για να μην κλείσει το έχουνε ασπρίσει όσο δεν πάει. Μια μια στη χειρότερη των περιπτώσεων και γενναιόδωρες άδειες (αν και ακόμα και έτσι είμαι ο πρωταθλητής της σειράς μου σε άδειες. 56 με τον επόμενο να βρίσκεται στις 48. Λόχος Διοικήσεως RULEZZZZZZZZZZZZZ)

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατός είναι ένα απέραντο μπουρδέλο κύριοι, αυτό έμαθα στους 23 μήνες που υπηρέτησα... τους μισούς στην Λήμνο, τρέχοντας για έναν ψυχάκια, αλκοολικό διοικητή και τους άλλους στην Σκύδρα, όπου έκανα διακοπές διαρκείας με μονιμάδες που έπαιρναν ψωμί και γάλατα από την μονάδα στο σπίτι.

Από την άλλη αυτό έχουμε, με αυτό πρέπει να περάσετε τον χρόνο που πρέπει να υπηρετήσετε. Αναγκαίο κακό.

Καλή τύχη, αφήστε τους να πιστεύουν ότι σαν κάνουν ότι θέλουν, μην μασάτε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Δηλαδή ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω. Γιατί πρέπει σε αυτή την ******* τη ζωή να περιμένουμε αντάλλαγμα για οτιδήποτε κάνουμε;

εδω ειναι ολο το νοημα. Δλδ rootx επειδη επεσες σε ενα μλκ διοικητη ειναι ο στρατος μπουρδελο? ολος κιολας? δλδ εγω που πεφτω καθε μερα σε 20 τρελους στο μετρο τι πρεπει να πω , οτι ολοι οι αθηναιοι ειναι τρελοι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

εδω ειναι ολο το νοημα. Δλδ rootx επειδη επεσες σε ενα μλκ διοικητη ειναι ο στρατος μπουρδελο? ολος κιολας? δλδ εγω που πεφτω καθε μερα σε 20 τρελους στο μετρο τι πρεπει να πω , οτι ολοι οι αθηναιοι ειναι τρελοι?

Και τι είναι βρε ea6gka??? πόσο να το αναλύσουμε, στην τελική μπορεί να λέμε για τις εμπειρίες μας, φιλίες, διάφορες φάσεις που μας έμειναν... αλλά αυτός είναι ο ρόλος του στρατού? σε τι ακριβώς με προετοίμασε??

Και αυτά ήταν 2 παραδείγματα από τα πολλά που είχα.... θες να κάτσουν να απαριθμήσουν όλοι τα δικά τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα προετοιμασίας ρε συ Φάνη. Να βάλεις το M71 στην πλάτη και να ρίξεις δυο γεμιστήρες με το G3A3 το κάνεις κτήμα σου στον ένα μήνα θητείας. Το θέμα είναι όμως ότι καλώς ή κακώς κάποιες θέσεις στο στρατό και κάποια πόστα ΠΡΕΠΕΙ τα γ...... να είναι στελεχωμένα ανα πάσα στιγμή. Το Αιβαλί απέχει απο τη Μυτηλήνη 14 λεπτά. Δεν γίνεται οι Τούρκοι να επιχειρήσουν απόβαση και γω ύστερα απο τρεις ώρες να είμαι στον Ταξιάρχη πλέοντας στο Αιγαίο με κατεύθυνση το νησί της Σαπφούς. και ναι ξέρω ότι τέτοια περίπτωση είναι απο απίθανη έως αδύνατη. Αλλά ρε γμτ δε γίνεται όλα να τα αφήσουμε στη θέληση της μοίρας. ’λλωστε με την ίδια λογική η Ελβετία γιατί διατηρεί στρατό; Εκτός και αν πιστεύετε ότι η μόνη του αρμοδιότητα είναι η φύλαξη του Πάπα.

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε περιπτωση πριν πας φανταρος να ριξεις με αυτοματο , να παιξεις με κανα ρανταρ , να δεις πως ειναι μια χειροβομβιδα και ολα αυτα. εγω οσες φορες ρωτησα μονιμα να μου δειξει αυτο το οπλο η κανα συστημα παντα μου δειχνανε και δεν μπορω να πω οτι ηταν περισοτερο τρελλοι απο οτι ειναι μερικοι στις δουλειες μας τωρα.

Εγω το ειχα δει καπως αλλιως, αφου ειμαστε που ειμαστε εδω μεσα ας κανουμε κατι να περναει η ωρα μας οσο πιο ευχαριστα γινεται. Απορουσα με κληρουχες που μετρουσανε μερες ακομα και απο τις 300 και βαλε. Σιγα ρε χαλαρωστε λιγακι:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

υπηρχε περιπτωση πριν πας φανταρος να ριξεις με αυτοματο , να παιξεις με κανα ρανταρ , να δεις πως ειναι μια χειροβομβιδα και ολα αυτα.

όχι, δεν υπήρχε... και ειλικρινά, το μόνο πράγμα που μπορώ να πω ότι μου έμεινε, ήταν η περίοδος στην ΣΕΑΠ και το ότι ποτέ δεν πίστευα τι αποθέματα μπορεί να είχα με 3 ώρες ύπνο την ημέρα.

Αλλά γι'αυτά μου έφταναν οι 3 μήνες, όχι 23 που έκατσα.

Link to comment
Share on other sites

Nα πω κι εγω?

Διαλεξα να περασω 18 μηνες της ζωης μου στις Ε.Δ. σαν πεζοναυτης. Δεν μετανιωσα. Εκανα απειρες ασκησεις. Τοσες που δεν μας εμενε χρονος για αγγαριες. Εκανα ~ 40αρια βολες, ανταρτοπολεμο, αποβασεις σε νησια, δεκαημερα, ορεινο, χειμερινη, θαλασσια,πορεια 45km με πληρη φορτο (~20kg)συμμαχικες, μπλα μπλα.... Μου αρεσε οπως περασα. Αν εξαιρεσω μερικους στραβους που βρεθηκαν μπροστα μου ολοι οι αλλοι μου φερθηκαν οπως επρεπε και εγω τους το ανταπεδιδα επισης. Απο φαγητο ηταν αψογα οταν ειμασταν στην μοναδα και απο εξοδους επισης πολυ καλα (εκτος φυλακιων και ασκησεων) Πιστευω πως ο στρατος για μενα ηταν ενα διαλειμα απο την λιγο βαρετη ζωη που κανω σαν τεχνικος pc. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι χρειαζονταν βυσμα για να παω στα αλεξιπτωτα(λογω $$ με καθε αλμα). Δεν πειραζει πηγα μετα το στρατο. Παντως ενιωθα καλα οταν φορουσα το μπερε και πηγαινα σε ασκησεις. Το πιθανοτερο ειναι οτι πολλοι δεν μπορειτε να με καταλαβαιτε τωρα. Δεν ειμαι στρατοκαυλος απλα εκει που πηγα ειχε ενδιαφερον και δεν βαρεθηκα. Ενιωθα οτι δεν με εβλεπαν σαν κωλοφανταρο αλλα σαν καποιον που τον υπολογιζαν παντου.

Αυτα βεβαια συνεβησαν σε μενα και στο ζευγαρι μου που ειμαστε κολλητοι ακομα. Ο κολλητος μου λοιπον πριν παει στρατο πηρε πτυχιο πληροφορικης απο το πανεπιστημιο πατρων και τωρα μετα το στρατο κανει μεταπτυχιακο στο αριστοτελειο. Δεν ειδα να επαθε και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγω.

16 μηνο(πρωτη σειρα που εκανε 16μηνο) λοιπον, παρουσιαστηκα στο Κιλκις(μαυρη-μαυριλα), 95 υπηρεσιες ημερησιως, με 73 ατομα δυναμη, που σημαινει οτι στις 45-50 μερες που ηταν η βασικη εκπαιδευση ειχα συνολικα 3 εξοδους, και 2 αδειες (3ημερες).

Παμε στην Σπαρτη λοιπον, για να παρουμε ειδικοτητα οδηγου, για αλλους 2 μηνες, οπου ηταν το τελειως αντιθετο απ'οτι το Κιλκις, 2 μερες εξοδο, μια μερα σκοπια(και αυτη αν ηταν σκοπια). Την κανουμε και απο εκει και παμε στην Νεα Σαντα(τα καλυτερα κομαντα πανε στην Νεα Σαντα), καθομαι εκει 6 μηνες, οπου οχι απλα ηταν μαυροι αλλα ετυχα και σε αλλαγη του ταγματος απο πεζικου σε Αερομεταφερουμενη Ταξιαρχια και περασαμε καμια 4-5 Στρατηγικες Επιθεωρησεις, τρεξιμο τρελο, εμπλοκη, σκοπια, μαγειρια... ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και μετα απο αυτο...παμε και στον Εβρο. Νεα Βυσσα Ορεστιαδος λοιπον, σε φυλακιο. Το μονο χερσαιο συνορο με την Τουρκια σε ολο τον Εβρο, λογω του οτι ο Εβρος ποταμος σε εκεινο το σημειο περνουσε μεσα απο την Τουρκια.

Σκοπια με -27 Βαθμους κελσιου, (3 ωρες παρακαλω) περπατημα μεσα σε χιονοθυελλα με σκυλο για να βρουμε και την σκοπια, να ερχονται οι ειδικες δυναμεις για σχοινιακια και να μας ρωτανε "καλα πως ζειτε εδω περα", οχι γιατι ζοριζομασταν πιο πολυ απο αυτους στις ασκησεις και στις σκοπιες, αλλα γιατι οι συνθηκες ηταν αθλιες, να εχουμε αποκλειστει απο το χιονι, και να μην εχουμε ψωμι να φαμε για 4 μερες, ουτε τσιγαρα να καπνισουμε, να περιμενεις να παρεις αδεια και να χιονιζει και να ερχεται ο διοικητης να σου λεει? "γιατι φορεσες πολιτικα, κανεις δεν φευγει, βαλτε ολοι παραλλαγη και εξω για να καθαρισετε το φυλακιο απο τα χιονια", να χτιζω τοιχους και μαντρες, και να βαφω το φυλακιο, να γινομαι οδηγος τους 2 τελευταιους μηνες αλλα ταυτοχρονα να κανω και σκοπια γιατι δεν βγαιναν οι υπηρεσιες και μετα απο ολο αυτο το μανικι....

Και καταληγω? Ε, και? Μπορα ηταν και περασε....οπως μπορα ηταν και οταν πηγα στην καινουρια μου δουλεια και απο εκει που εστηνα δικτυα και Χρηματιστηριακες εταιριες, κατεληξα να παιρνω 100.000 δρχ λιγοτερες και να συναρμολογω πισακια. Δεν λεω, μας μαμησε κανονικα την σταδιοδρομια μας ο Στρατος αλλα στην τελικη και τι να λεει? Ουτε κουλοι ειμαστε ουτε αχρηστοι ειμαστε, αυτος που αξιζει παλι θα φτασει στο ιδιο σημειο, απο εκει που σταματησε...απλα καναμε μια διακοπη για 16 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εγώ ξέρω ότι πήγα στη σχολή που πάντα ήθελα πάντα να πάω, σπούδασα προγραμματιστής, τελείωσα τη σχολή, πήγα στρατό και μόλις γύρισα, με πικρία διαπίστωσα ότι ειδικά σε έναν χώρο όπως η πληροφορική που εξελίσσεται τόσο γρήγορα, η 18μηνη παύση του Ε.Σ. είναι παραλυτική. Όταν ξεκίνησα, μάθαινα το top των γλωσσών προγραμματισμού και λίγους μήνες μετά τον στρατό είχαν όλες "παροπλιστεί" (χε!)

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες σε όλο το Post, εκτός απο το ότι είναι ένα μέσο να ανδρώνονται οι άντρες. Το σημαντικό όμως είναι η παράγραφος αυτή που κάνω quote. Αυτό είναι το γεγονός το οποίο δεν καταλαβαίνει κανείς και δεν ισχύει μόνο στο χώρο της πληροφορικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.