Jump to content



Σφυριζει το τροφοδοτικο!


Recommended Posts

Παιδάκια, κανένα πρόβλημα δεν θα έχει το PSU.

Κατά πάσα πιθανότητα είναι coil whine από το active PFC κύκλωμα...

 

Μωρέ μακάρι, αλλά να το αφήσει έτσι?

 

Το παλιό μου psu σφύριζε από πυκνωτή και η corsair μου το άλλαξε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, να δώσει 100€ για να πάρει άλλο PSU το οποίο επίσης μπορεί να σφυρίζει ( το coil whine υπάρχει σε πάρα πολλά κομμάτια hardware και φυσικά και σε μοντέλα που νομίζει ο κόσμος ότι δεν έχουν τέτοιο θέμα, από κομμάτι σε κομμάτι διαφέρει, ένα PSU που εσένα δεν σφυρίζει μπορεί ένα άλλο ίδιο να σφυρίζει ).

 

Αφού είναι εκτός εγγύησης, και τον ενοχλεί το σφύριγμα ας πάει σε έναν καλό ηλεκτρονικό να βρεί ποιό πηνίο δονείται και να του περάσει λίγο resin να σταματήσει να κάνει τον θόρυβο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, να δώσει 100€ για να πάρει άλλο PSU το οποίο επίσης μπορεί να σφυρίζει ( το coil whine υπάρχει σε πάρα πολλά κομμάτια hardware και φυσικά και σε μοντέλα που νομίζει ο κόσμος ότι δεν έχουν τέτοιο θέμα, από κομμάτι σε κομμάτι διαφέρει, ένα PSU που εσένα δεν σφυρίζει μπορεί ένα άλλο ίδιο να σφυρίζει ).

 

Αφού είναι εκτός εγγύησης, και τον ενοχλεί το σφύριγμα ας πάει σε έναν καλό ηλεκτρονικό να βρεί ποιό πηνίο δονείται και να του περάσει λίγο resin να σταματήσει να κάνει τον θόρυβο.

Οποτε τι μπορω να κανω, να το παω για ελεγχο (εχω ενα μαγαζι εδω κοντα στην γειτονια)? η δεν κανω τιποτα και το αφηνω ετσι?

δεν ξερω παιδια και εγω ψαχνομαι να δω..

 

 

freezαρε ολο το pc πριν λιγο, lol.

 

ηρθε το τελος  :lol:  :p

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον ήχο σου κάνει ?

 

 

υ.γ. το σφύριγμα υπήρχε εξ' αρχής ή τώρα εμφανίστηκε ?
μαζί με το σφύριγμα εμφανίστηκαν και τίποτα προβλήματα/ψιλοκολλήματα, ή πάντα ήταν ok ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον ήχο σου κάνει ?

 

 

υ.γ. το σφύριγμα υπήρχε εξ' αρχής ή τώρα εμφανίστηκε ?

μαζί με το σφύριγμα εμφανίστηκαν και τίποτα προβλήματα/ψιλοκολλήματα, ή πάντα ήταν ok ?

 

τωρα τους τελευταιους μηνες εμφανιστηκε, αλλα δεν ειχα δωσει μεγαλη σημασια.

 

οταν ειχα την gtx 280 τοτε ειχα κολληματα και το εκλεινα απο πισω (πολλες φορες)

 

τωρα δεν εχω παρατηρηση κολληματα οχι, εκτος απο αυτο πριν λιγο που freezare ολο to pc.

 

αυτο το σφυριγμα ειναι ναι.

 

και καθε βραδυ πρεπει να το κλεινω για να κοιμηθω , αλλιως μου σπαει τα νευρα.  :p

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

Με τι τσέκαρες τις μνήμες ?

prime95 σε τι settings ?

 

VGA check με κανένα furmark ή βαρύ gaming για καμμιά ώρα ( το Crysis 3 π.χ. κολλάει εύκολα με προβληματική ή παρα-overclocked VGA )

1) memtest.

2) default + ram

3) vga bf4 2+ ωρες.

 

κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

HDD/SSD check then!

υπαρχει περιπτωση να ειναι ο ssd για το Freeze, γιατι πριν λιγες μερες του εκανα firmware update.

τελος παντων, ευχαριστω για τον χρονο σου, (και τους υπολοιπους εννοειται).

 

αποφασισα να αλλαξω το τροφοδοτικο (και ας ειναι κομπλε το corsair) σε αυτο SEASONIC M12II-520 BRONZE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξανα γραφω εδω, γιατι εχουμε εξελιξεις εχτες το βραδυ αρχισε coil whine (σε idle παντα ο υπολογιστης) απο το τροφοδοτικο και η καρτα να ανεβαζει 60 βαθμους σε idle (απο την στιγμη που αρχιζει το coil whine),

 

παω για αλλαγη και γρηγορα??

 

Μια καλη λυση μεχρι τα 60 ευρω?? (πολυ σφιχτο budget παιδια)

 

Ευχαριστω!

 

@tommybertsen

@cyberdyne

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html 

 

Δε ξερω τι να σκεφτω εως τοσα. Ισως και το xilence redwing spsxp580, αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι ποιοτικο (casing macron κατασκευαστης με λιγο ψαξιμο - δε μπορω να δω αν εχει 80plus πιστοποιηση, οποτε μαλλον το αποφευγεις).

Ισως και αυτο που το εχω και ειναι δοκιμασμενο (εχει μεσα seasonic). Ειναι πολυ ποιοτικο για bronze και εχει δοκιμαστει και με AMD 6950 και AMD fx 6300, επισης επαιζε για καιρο με το συστημα το πρωτο με την 770, χωρις κανενα θεμα. ΑΠλα το εκανα τραμπα με το 650ρι της κοπελας μου, για την περιπτωση που βαλω καποια αλλη καρτα γραφικων, οχι οτι χρειαζοταν (το core edition ειναι παλαιοτερο).

Δε ξερω αν μπορεις να κανεις υπερβαση κατα 10€

 

ΥΓ: Μπερδευομαι ομως. Η καρτα γιατι ανεβαζε τοσο σε idle ; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tommybertsen said:

ΥΓ: Μπερδευομαι ομως. Η καρτα γιατι ανεβαζε τοσο σε idle ; 

Ελα ντε? Απο την στιγμη που αρχιζει τo coil whine στο psu ανεβαζει θερμοκρασια η καρτα, φτανει τους 60 και ξεκινανε τα ανεμιστηρακια.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, κατι παιζει και δε παει σωστα το ρευμα στην καρτα; Μην εχει η γραμμη του τροφοδοτικου κανα προβλημα και σου "σφαξει" την καρτα στο γονατο :hehe:  

Εχεις προχειρο κανα τροφοδοτικο , απο γνωστο ή απο οπου να'ναι , για να βεβαιωθεις οτι ειναι faulty ? 

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2016 at 1:20 PM, LocoDiceGR said:

υπαρχει περιπτωση να ειναι ο ssd για το Freeze, γιατι πριν λιγες μερες του εκανα firmware update.

τελος παντων, ευχαριστω για τον χρονο σου, (και τους υπολοιπους εννοειται).

 

αποφασισα να αλλαξω το τροφοδοτικο (και ας ειναι κομπλε το corsair) σε αυτο SEASONIC M12II-520 BRONZE.

Αυτό που τώρα κάνει θόρυβο είναι το corsair ή το καινούργιο το seasonic??? :huh:

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2016 at 0:08 PM, tommybertsen said:

Χμμμ, κατι παιζει και δε παει σωστα το ρευμα στην καρτα; Μην εχει η γραμμη του τροφοδοτικου κανα προβλημα και σου "σφαξει" την καρτα στο γονατο :hehe:  

Εχεις προχειρο κανα τροφοδοτικο , απο γνωστο ή απο οπου να'ναι , για να βεβαιωθεις οτι ειναι faulty ? 

 

Μολις διαβασα αυτο το ποστ σου, εκλεισα το pc και ξηλωσα το psu,:hehe:  εκανα παραγγελια το XFX TS 550w (eshop)! (ειδα και το review σου στο skroutz) :p

On 3/26/2016 at 10:08 AM, cyberdyne said:

Αυτό που τώρα κάνει θόρυβο είναι το corsair ή το καινούργιο το seasonic??? :huh:

Ναι εχεις δικιο, τελικα δεν ειχα κανει την αγορα τοτε, ειπα να το τρεναρω αλλο λιγο!

Το corsair ειχε ολα αυτα τα προβληματα.

On 3/26/2016 at 11:50 AM, tommybertsen said:

ωχ ναι, τωρα ειδα το ποστ αυτο...  Εγω ειδα το ποστ που ελεγες οτι εχεις corsair :o 

 

Σημερα λοιπον ηρθε το XFX TS 550w το εβαλα, ανοιξα το pc ολα καλα μεχρι στιγμης, ουτε περιεργα  σφυριγματα , coil whine και ιστοριες!

Μια προχειρη φωτογραφια.

 

IMG_20160329_185807.jpg

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.