Jump to content



Hori Real Arcade Pro V Playstation 4 PS4 PS3 PC Stick Hayabusa Fight Fighter


Recommended Posts

γεια σας επειδη εχω ερωτηματα σχετικα με αυτο που εχω παραγγειλει θελω να μου πειτε καπια πραγματα για να καταλαβω..Αν εγω παιζω καθε μερα απο 10 ωρες καθε μερα επειδη θελώ να κανω προπονηση στο mortal combat χ θελω να μου πειτε θα χαλασουν τα κουμπια;;/ δεν καταλαβαινω κατι αν θελει καπιος να κανει προπονηση σε ενα παιχνιδι= πρεπει δηλαδη να περιοριζετε στις ποσες ωρες ΄πρεπει να παιζει καθε μερα;;;κατι το οποιο δεν καταλαβαινω..θελω να μου πέιτε αυτο που εχω παραγγειλει εινε καλο;;;

Περα απο αυτο, τι διαφορα εχουνε τα hori απο τα quanba και τα matcaz;;
απλα δεν καταλαβαινω κατι πρεπει δηλαδη να περιοριζομε καθε μερα με το arcade stick;; να εχω την φοβια πχ να μην παιζω καθε μερα πανω απο 4 ωρες για να μην μου χαλασουν τα κουμπια δηλαδη΄΄;;;

Αγοραζεις κατι με σκοπο να το χαρεις και οχι απλα να εχεις περιορισμους..Οταν παιζεις και κανεις προπονηση σε ενα παιχνιδι απαιτει χρονο ετσι... αλλα οχι να περιοριζομε σε ποσες ωρες να παιζω........

Σκοπος εινε οταν περνεις κατι να το χρησιμοποιεις και οχι απλα να φοβασε να μην παιζεις.. δηλαδη τι πρεπει να κανω να μην παιζω πανω απο 8 ωρες γιατι μπορει στο τελος να χαλασει;;; αυτο δεν εινε λογικη,..,

post-78316-0-04759500-1453987337.jpg

post-78316-0-66899500-1453987345_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε περιορίζει ευθέως κανένας πόσες ώρες θα παίζεις τη μέρα, υπάρχουν όμως συστάσεις για λόγους υγείας και ορθοπεδικής. Σημασία εδώ έχει και το grip σου, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπαίξει με τέτοιο χειριστήριο, είναι πολύ εύκολο να τραυματιστείς με underhand grip. Αν θες να παίζεις 8 ώρες τη μέρα και να πάθεις τενοντίτιδα ή οτιδήποτε συναφές, μεγειά σου και χαρά σου. Οι κατασκευαστές είναι υποχρεωμένοι να σε προειδοποιήσουν.

 

Να χαλάσει το arcade stick δε νομίζω, ειδικα η Hori είναι γνωστή μάρκα απ'τις καλές, τουλάχιστον τον καιρό που το έψαχνα. Τώρα πού είδες ότι θα χαλάσει άμα παίζεις χ ώρες τη μέρα, βάλε ένα λινκ γιατί μάλλον το παρερμήνευσες.

 

Για τις διαφορές μεταξύ στικ κάνε μια αναζήτηση στα shoryuken forums, έχουν αρκετά stickies με οτιδήποτε πληροφορίες μπορεί να χρειαστείς.

 

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν να προσέξεις λίγο τη σύνταξη και τον τονισμό σου, βοηθάει στο να διαβάσει περισσότερος κόσμος τα ποστ σου. Nothing personal.

Link to comment
Share on other sites

απλα  μου ειπανε οτι  γιατι μου ειπανε οτι αν παιζω 10 ωρες καθε μερα οτι θα χαλασει σε 1 χρονο λογο τις υπερβολικις χρησης του

και εχω αρχισει να ανησυχω...

δηλαδη πρεπει να εχω και περιορισμους στο θεμα αυτο;;;

 

ενας μου ειπε οτι αν ενα κουμπι το παταω καθε μερα 1000 φορες εινε λογικο το stick σε 1000 μερες να χαλασει πχ ισχυει΄;;;

 

buttons and switches are designed to last x amount of presses (say 1,000,000)  ισχυει αυτο;;;

 

no i dont think you understand me.

time has nothing to do with it.

it is how many times you press the buttons.

if the buttons are rated as guaranteed to work for 1,000,000 presses, and you press each button 1000 times per day, then the joystick will last at least 1000 days.

 

 

αυτα μου  ειπανε.......

Έγινε επεξεργασία από trioborgsector
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει, μηχανική φθορά υπάρχει παντού. Τα ακριβή νούμερα πρέπει να τα αναζητήσεις από την εταιρία που έχει φτιάξει τα κουμπιά( Sanwa, Seimitsu, Happ etc). Αν υποθέσω ότι ένα combo κρατάει 5 δευτερόλεπτα, και πατάς ένα συγκεκριμένο κουμπί 3 φορές, και το κάνεις ασταμάτητα για μια ώρα(πράγμα αδύνατο) κάνεις 720 combos την ώρα, και πατάς το συγκεκριμένο κουμπί 2100 κάτι φορές. Μετά πας για εγχείρηση στους τένοντες, και μόλις αναρρώσεις και τελειώσεις φυσικοθεραπεία άλλη μια γύρα. Αν κάνεις και mashing, επιταχύνεται πολύ η διαδικασία. Πιο ρεαλιστικά, θα πατάς ένα συγκεκριμένο κουμπί κάπου στις 500-700 φορές την ώρα και πολλές λέω.

 

Πέρα από την πλάκα, η αντικατάσταση ενός κουμπιού είναι αστεία και παμφθηνη διαδικασία. Ακόμα και αν το λιώσεις και το χαλάσεις σε ενα χρόνο, και δεν έχεις σιχαθεί το παιχνίδι μετά απο 8*365=2920 ώρες, ένα κουμπί κάνει περίπου 190 yen = 1,7 ευρώ βαριά βαριά.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πρεπει να περιοριζομε στα πατηματα  των  κουμπιον και στις ωρες που θα παιζω δηλαδη΄΄:;;

δηλαδη κατσε  αν κανει καπιος εξασκηση σε ενα παιχνιδι δεν θελει χρονο κτλ; combos  αγωνες online spacing  ; δηλαδη πρεπει να  περιοριζομε  στο πατημα τον κουμπιον δηλαδη''΄΄΄΄;;

 

εσυ εχεις arcade stick΄΄;;;

Έγινε επεξεργασία από trioborgsector
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις. Όσο πιο πολυ το πατάς τόσο πιο γρήγορα θα χαλάσει το κουμπί, όχι όλο το joystick. Το αν θα περιορίζεις τη χρήση του ή όχι, είναι δικό σου θέμα, τα υπόλοιπα είναι απλά γεγονότα. Αν είναι τοσο σημαντικό κριτήριο η διάρκεια ζωής ενός εξαρτήματος, κάτσε και υπολόγισε πόσο χρήση θα κάνεις και δες πόσο πιθανώς να κρατήσει. Εξάλλου, αν είσαι έτοιμος να πας σε τόσο pro επίπεδο, σύντομα θα μπεις στο τριπάκι του custom, και εκεί θα δεις και τι παίζει με κουμπιά χειριστήρια κτλ.

 

Σαν protip, δεν κάνει το arcade stick τον παίχτη.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω επί του θέματος εδώ ή οπουδήποτε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κάνεις ερωτήσεις λες και είμαστε ο κατασκευαστής .

Καλώς η καλώς αυτή ειναι η λογική .

Απο τα μπουτον που εχεις στο αμάξι για τα παράθυρα ,μέχρι τους διακόπτες του σπιτιού για το φως, μέχρι το διακόπτη που ανοιγοκλεινεις για το θερμοσιφωνα ,μέχρι τα led λαμπάκια σε πληκτρολόγια η οπουδήποτε αλλού :

Ολα έχουν εκτιμώμενο χρόνο ζωής που μετράται σε πατήματα, σε ώρες λειτουργίας κ.ο.κ

Δεν ειναι κατι καινούργιο αυτό.

Η τιμή του κάθε προϊόντος και απο εκεί διαμορφώνεται .

Έχει λογιών λογιών πράγματα ,και ναι, σαφώς ισχύει και για πάσης φύσεως κουμπιά ,μπουτον κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.