Jump to content



6700k temps


alexcrx

Recommended Posts

με ποσο ρευμα εισαστε ρε μαγκες????????

εμενα λεει 1,392 αλλα και του ξαδερφου το ιδιο......................

μετα απο bios update που εκανε ο ξαδερφος του πηγε στα 30+ στο bios.......................

δε μπορω να καταλαβω................................

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου 6700k με stock ρολόγια και auto voltage όταν βρίσκεται στο bios παίρνει 1.280ν.

Στα windows παίζει στα 0.4v στο minimum μέχρι 1.296v όταν μπαίνει το turbo, συνήθως όμως κάθεται στα 0,8v.

 

Στο πρώτο boot μετά από ώρες, cpu temp στο bios 36C, στα windows 18C. Οπότε στο bios είναι χαλαρά σε full συχνότητες και για αυτό τέτοιες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω άρθρο διάβασα ότι το stock voltage διαφέρει από cpu σε cpu:

 

"Another point to mention is stock voltage. On the samples we tested at least, the stock voltage of the processor under load seemed astronomical, varying from 1.320 volts to 1.416 volts. Having a ~0.100 volt variation between silicon is not fun for stock use, even with the retail sample being at 1.360 volts. That being said, all the processors happily combined an overclock to 4.3 GHz with a nice underclock to 1.200 volts, which might be the best thing to do when owning the chip."

 

Δηλαδή, πέρα από το γεγονός ότι έχεις κάποιο θέμα στην επαφή της ψύκτρας με τον επεξεργαστή, αυτός δουλεύει ήδη σε υψηλό ρεύμα. Αν κατεβάσεις λίγο το ρεύμα και βελτιώσεις την επαφή με την ψύκτρα, πιστεύω πως θα δεις τουλάχιστον 10 βαθμούς διαφορά σε idle k load.

 

Πιο πολλά εδώ: http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation/6

 

Επιπλέον μπορείς να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα που έχει ήδη γίνει ανάλυση για τον 6700Κ: http://www.thelab.gr/topic/169291-i7-6700k-voltages-temps/

Link to comment
Share on other sites

Πάντα διέφερε η τάση απο cpu σε cpu, ο μόνος τρόπος να διαπιστωθεί ειναι στοκ ρυθμίσεις και καταγραφή τάσεων απο bios.

Δεν μιλάμε για διαφορές 0,10-0,50vcore... Αυτοί πήραν στοκ 1,320 εως 1,416 (!) και έκαναν undervolt στα 1.200 για τα 4,3Ghz (ο 4770Κ μου θέλει 1,290 για 4.4.....)

 

Αν το αφήσεις στο auto από το bios, βαράει υψηλό vcore. Ειδικά εαν κάνεις χρήση αυτόματου oc feature, τότε πάει ακόμη πιο ψηλά.

 

Το 1,41-1,45vcore τα θεωρώ ιδιαίτερα ψηλά και είναι φυσικό οι θερμοκρασίες να είναι μεγαλύτερς. Στον 4770Κ/4790Κ πάνω από 1,30 μπαίνει σε unsafe περιοχή. Βέβαια άλλο haswell, άλλο skylake, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά.

 

Ψάχνοντας το θέμα, διαπίστωσα πως τα παραπάνω συμβαίνουν και σχολιάζονται σε πολλά forums. Είναι λοιπόν καλό να ψαχτεί το παιδί και σε αυτό το σημείο, πέρα από την ψύκτρα (που σίγουρα κάτι παίζει).

Link to comment
Share on other sites

Οπα , λαθος θρεντ ποστ :p

 

Και εμενα ειναι 33 στο bios 25 εκτος αυτου . Εκει κοιταζω και το voltage σωστα; Το HWmonitor αυτο που δειχνει ειναι το voltage οταν ειναι idle ο επεξεργαστης;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Οπα , λαθος θρεντ ποστ :p

 

Και εμενα ειναι 33 στο bios 25 εκτος αυτου . Εκει κοιταζω και το voltage σωστα; Το HWmonitor αυτο που δειχνει ειναι το voltage οταν ειναι idle ο επεξεργαστης;

:p

 

Σου δείχνει το vcore ανα πάσα στιγμή. Το ίδιο και το cpuz, hwinfo κλπ.

 

Το max vcore θα στο δείξει όταν τρέχεις πχ prime95. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε προκειται να τρεξω prime95 :p το πολυ πολυ να τρεξω κανα aid64 και αυτο για κανα μισαωρο-1 ωρα. Δε θα παρω εκει ενα σεβαστο νουμερο για το ποιο ειναι το vcore οταν πχ παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι;

 

Παντως στο bios σιγουρα δεν ειναι "idle " ο επεξεργαστης... Παντα θυμαμαι να δουλευει περισσοτερο, απο πολυ παλια! Οι 85c στο πραιμ95 του φιλου δεν εξηγουνται απο τα ρευματα και απο τα ρολογια που εχει;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο bios σιγουρα δεν ειναι "idle " ο επεξεργαστης... Παντα θυμαμαι να δουλευει περισσοτερο, απο πολυ παλια! Οι 85c στο πραιμ95 του φιλου δεν εξηγουνται απο τα ρευματα και απο τα ρολογια που εχει;

 

Όχι γτ έχει καλύτερο tim μεταξύ cpu die k heatshield, είναι 14nm και στοκ είναι 4.00ghz με turbo 4,2ghz.

1) H ψύκτρα του για κάποιο λόγο δεν πατάει καλά.

2) Το default vcore του πρέπει να είναι υψηλό (το λέει 1,392).

 

Εάν φτιάξει τα παραπάνω πιστεύω πως θα είναι 10 βαθμούς κάτω μ/ο.

 

(Το ξανέγραψα παραπάνω: Δεν μπορεί ο 4770Κ (στοκ 3.5 turbo 3.9) μου, με 1,29vcore 4.4ghz, να πιάνει 85++ βαθμούς (ambient 22oC) στο prime95 smallFFts, με την ίδια ψύκτρα.... O 4770K είναι ο όρισμός του delid me please asap λόγω μάπα tim. Είναι φουρνάκι!  :p  )

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ΦΙλε μου οταν πηρα την z170 +6700k προφανως ηταν ολα auto στα bioς ειδα το vcore moy 1.296 (προφανως αφου ειχα διαβασει ολα τα θεαμτα εδω στο σιτε για 6700k) ειχα ακριβως την ιδια απορια γιατι τοσο ψηλα... διαβασα παρα πολλα στο ιντερνετν κατεληξα οτι η asus ανεβαζει λιγο το ρευματακι στις μητρικες αυτες τελος παντων.....Παντως οσο αναφορα τις θερμοκρασιες σου οχι τραγικα υψηλες ειναι ... αφου φαντασου εγω με την Macho ver.A (Bw) air cooling Που ειχα στο παλιο μου q9550  και τον χρησιμοποιω τωρα  εχω τωρα στα 4,5GHZ και ρευματακι 1,270 με max temps 67-68 και αυτο δεν το εχω τελειωσει το ψαξiμο λογο δουλειας ... 

Link to comment
Share on other sites

Εχω συναντησει ενα προβλημα παντως....Οταν το εχω 4.6 με 1,35 και το στρεσσαρω με real bench ολο blue screen τρωω...και το ρευμα το παω στο 1,380 για να μην με πεταει την μπλε οθονη με τεμπς 82 + ....ενω οταν χρησιμοποιω AIDA64 το εχω στο 1,35 και τεμπς στα 80-81 οχι σε ολους τους πυρηνες...Γιατι γινετε αυτο γνωριζει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαγκες ηταν το ρευμα στο ταβανι..........................

τζαμπα εκραζα την a 70

μαμα πεζει με 1,2 και θερμοκρασιες πολυ καλες

θα επανερθω το σουκου γιατι με εχουν μπιπ στην δουλεια

@cyberdyne

ειχες απολυτο δικιο αδερφε απο την αρχη για το ρευμα..........................................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας τι γινετε με το prime95???????????

τον ριχνει στα 4,0 το 28,7 ενω με το 26,6 ολα καλα

το ιδιο κανει και με το aida64

?????????????????????????????????????????????????????????

:rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85::rant85:

μπας και εχει θεμα το cpu????????????????????????

με εχει τρελανει

:excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl::excl:

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.