Jump to content



Πρόβλημα εγκατάστασης με igpu HD530 (skylake) σε ubuntu ή σε mint


idonthave

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα γραφικά (μάλλον*) είτε σε σε ubuntu 15.10 64bit είτε σε linux mint 17.3 cinnammon 64bit.

 

Μετά από ψάξιμο για να δουλέψει σωστά η hd530 πρέπει να γίνει αναβάθμιση kernel σε 4.3 για την υποστήριξη 

των skylake (απ'ότι κατάλαβα)

 

Το σύστημα μου : pentium g4500 / ram 8gb ddr4 / ssd samsung 850 evo / asrock b150m-hdv

(*με g2030 s1555 / 4gb ram δεν είχα προβλήματα)

 

Έχω κάνει την αναβάθμιση kernel σε 4.3 σύμφωνα με το παρακάτω που βρήκα:

1)

2) και άλλαξα και μια παράμετρο Kernel Boot Parameter προσθέτοντας με κενό στην γραμμή "GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT" μετά το splash i915.preliminary_hw_support=1
με τις παρακάτω εντολές
sudo gedit /etc/default/grub
sudo update-grub
 
Το πρόβλημα που παρατηρώ είναι αργή απόκριση στο οτιδήποτε κάνω (και πριν και μετά με την παραπάνω αλλαγές),
στα video (youtube, ταινίες μέσω stream) σπασίματα, για ελάχιστο χρόνο αστραπιαία να μαυρίζει(ή ασπρίζει) η οθόνη το ίδιο και στο fb σε φωτογραφίες.
Σε οποιοδήποτε περιηγητή και να χρησιμοποιώ με 3-4...10 καρτέλες κτλ. γίνετε το ίδιο, είτε έχω είτε δεν έχω
ενεργοποιημένο το hardware acceleration.
 
Είχα βάλει και το 14.04 και δεν μ'άφηνε να αλλάξω την ανάλυση παρά μόνο 640x480
 
edit
Εγκατέστησα το (3) Intel Graphics Installer for Linux* 1.2.1 στο ubuntu 15.10 πέρα απ'την αναβάθμιση του kernel4.3 και την αλλαγή που 
έκανα στην παράμετρο παραπάνω περάστηκαν οι drivers*, τουλάχιστον δουλεύει καλύτερα σε σχέση με το mint.
Προς το παρόν το 15.10 λειτουργεί καλύτερα με skylake κάνοντας τα παραπάνω βήματα.
 
 

edit 2

Πάπαλα και το ubuntu μετά την αναβάθμιση του kernel και του graphic installer   :wall:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει στον οδηγό ότι υπάρχει πρόβλημα αν πας να κάνεις αναβάθμιση:

 

Known Issues

WARNING: Attempting to "force" package upgrades may break your OS installation, requiring a re-install or other time-intensive remedies (requiring a high level of expertise). Do not forcibly upgrade packages!

 

Προτείνω να επιστρέψεις τον kernel στον μαμά 15.10 και να ξαναεγκαταστήσεις το Intel Graphics Installer.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ trendy, δεν το είχα προσέξει καν. 

Προς το παρόν στο κομμάτι του δίσκου που είχα το cinnamon έκανα εγκατάσταση το mate και όταν τελείωσε η εγκατάσταση 

το dual boot με το ubuntu δούλεψε και κατάφερα και μπήκα.

Στο επόμενο κρασάρισμα που δεν θα ξεκινήσει θα γίνει καθαρή εγκατάσταση και θα μπει μόνο ο  Intel Graphics Installer όπως προτείνεις.

 

**Το πρόβλημα που μου έκανε χθες ήταν καθώς έβλεπα ταινία στο internet στο ξαφνικό κόλλησε ο περιηγητής,

έκλεισα το pc και όταν το άναψα μετά το αρχικό post που κάνει είχα μόνο μαύρη οθόνη και δεν μ'άφηνε να κάνω τίποτα.

Έλεγξα και την μνήμη με memtest για ένα 8ωρο, δεν μου έβγαλαν κάποιο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο reboot που έκανες μπήκε με τον νέο πυρήνα και οδηγό που είχες εγκαταστήσει, για αυτό και η μαύρη οθόνη. Γνώμη μου είναι πως αν παίζει εντάξει, να μην κάνεις upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.