Jump to content



Πρόβλημα με το PC, δεν ανοίγει!


hulk

Recommended Posts


Καλησπέρα σε όλους, το θέμα που έχω είναι το εξής: χτες που άνοιξα το πολυμπριζο στο οποίο έχω

συνδεδεμένο το PC μετά από λίγο παρατήρησα το PC να προσπαθεί να ανάψει μόνο του χωρίς να

έχω πατήσει το power button. Έκανε πως θα ανοίξει και μετά σταμάταγε αμέσως και μετά πάλι το ίδιο συνέχεια. 

Ανάβανε τα λαμπάκια και έκανε και θόρυβο για ελάχιστο όμως. Έβαλα το καλώδιο σε μια άλλη μπρίζα 

μήπως έφταιγε το πολύμπριζο αλλά πάλι έκανε το ίδιο, άναβε και να έκλεινε στο δευτερόλεπτο.

Τι μπορεί να φταίει? Θέμα τροφοδοτικού? Να πω επίσης αν έχει κάποια σχέση ότι εδώ και κάμποσο

καιρό έχει σωθεί η μπαταρία της μητρικής γιατί κάθε φορά που τον άνοιγα μου έβγαζε ένα μνμ

σχετικά με το bios και επίσης δείχνει λάθος ώρα και ημερομηνία.


 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή άλλαξε μπαταρία και δανείσου ένα καλό τροφοδοτικό.

 

Γράψει όμως αναλυτικά τα specs τους συστήματός σου.

 

Παίζει να φταίει η μπαταρία μητρικής επειδή δεν ανοίγει το PC? Τροφοδοτικό δύσκολο να βρω,

αλλά αν φταίει αυτό τότε παραγγέλνω άλλο. Το PC είναι 7-8 χρονών οπότε μάλλον φυσιολογικό

είναι αν κάηκε πιστεύω. Στο PC έχω προσθέσει και 2ο σκληρό, λες να ζόρισε το τροφοδοτικό 

και σιγά σιγά παρέδωσε πνεύμα????

 
CPU:  INTEL PENTIUM DUAL CORE E5200 2.50GHZ LGA775 - 800 FSB 
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ:  GIGABYTE GA-EP43C-DS3
RAM:  G.SKILL 4GB (2X2GB) DDR3 PC3-10666 1333MHZ RIPJAWSX SERIES DUAL CHANNEL KIT
VGA:  ASUS R7 250 R7250-1GD5 1GB GDDR5 
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:  COOLERMASTER RP-600 EXTREMEPOWER 600W
Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγονται τόσο εύκολα.

 

Άλλαξε μπαταρία όπως είπε οpasjohn

 

Αν έχεις εμπειρία με το να αφερείς και να βάζεις hardware, αφαίρεσε την κάρτα γραφικών και τις ράμ, βάλε  μόνο μια ραμ και βάλε το μπροστά.

Έγινε επεξεργασία από Ntontotis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το PC είναι 7-8 χρονών οπότε μάλλον φυσιολογικό

είναι αν κάηκε πιστεύω.

 

Όχι δεν ισχύει αυτό.

 

Το τροφοδοτικό είναι παλιό και χάνει σε ισχύ ή μπορεί να είναι προβληματικό. Πρώτα κάνε αυτή τη δοκιμή όχι απαραίτητα αγοράζοντας καινούργιο αλλά βρες κάποιο δανεικό και δοκίμασε. 

 

Επίσης πρέπει να καθαρίσεις την ψύκτρα σου και να έχει μαζέψει σκόνη, όπως και αλλαγή πάστας. Μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασίες ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμα κουτιου και ενα καλο φυσημα ειδικα στις επαφες των καλωδιων του κουτιου (power button και reset) εκει που κουμπωνουν στη μητρικη και θα εισαι τζιτζι!! Εχω δει pc να αναβει μονο του στα καλα καθουμενα γι αυτο το λογο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.