Jump to content



Επιλογή σκληρού


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.Θα ήθελα λίγο να με βοηθήσετε να επιλέξω ανάμεσα σε 2 εσωτερικούς μηχανικούς.

Ο λόγος ΚΑΘΑΡΑ που τον θέλω είναι για να κάνω gameplay capture,έχω έναν εξωτερικό WD elements 1tb usb3,αλλά όσο νά ναι χάνει σε ταχύτητα εγγραφής,με αποτέλεσμα να χάνω πληροφορία όταν γράφει.

Η μητρική μου,γράφει ότι σαπορτάρει μέχρι 2 συσκευές sata3(τόσες και οι θύρες της),και τις έχω καπαρώσει με έναν ssd και έναν μηχανικό.Αν πάρω sata3 και τον βάλω στις sata2 θύρες θα έχω πρόβλημα;(ξέρω ότι υπάρχει backward compatibility),ρωτάω αν θα το σηκώνει η μητρική.

Μόνο gameplay θα γράφεται επάνω,καμία άλλη πληροφορία δε θα αποθηκεύεται.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

οι σκληροί που κοιτάω είναι:

 

1)  WESTERN DIGITAL WD10PURX PURPLE SURVEILLANCE 1ΤΒ

 

2) WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tommybertsen said:

Περπλ... Σε τετοιον γραφω και εγω καμμια φορα, δε χανω απολυτως τιποτα απο πληροφορια (με shadowplay γραφω). 

 

και γω αυτόν σκέφτομαι..

Το άλλο που ρωτάω;
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την μητρική από υποστήριξη των σκληρών;

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστευω να εχεις  θεμα..

Εχω 2Χsata II σε SATA III προσωπικα , και δεν εχω προβλημα. Το να βαλεις σατα ΙΙΙ σε sata II , θα λειτουργει λογικα στη μιση ταχυτητα... Παρολα αυτα ειναι αρκετη νομιζω για να μην εχεις θεματα στην εγγραφη.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΗλιαςΚ said:

οχι ρε  xtrmako δεν θα εχεις πρόβλημα με την μητρική σου , παρε εναν και καλα kills 

 

fovos

<3

είχα και γω προφιλ απο το 2005, ΑΚΗΣ αλλά δε το θυμόμουν..αλλιώς θα ήμουν αρχαίος και γω εδώ μέσα.

14 hours ago, tommybertsen said:

Δε πιστευω να εχεις  θεμα..

Εχω 2Χsata II σε SATA III προσωπικα , και δεν εχω προβλημα. Το να βαλεις σατα ΙΙΙ σε sata II , θα λειτουργει λογικα στη μιση ταχυτητα... Παρολα αυτα ειναι αρκετη νομιζω για να μην εχεις θεματα στην εγγραφη.. 

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :))

αν και είδα ότι ο δίσκος είναι 5400...παρόλο το intellipower

http://www.wdc.com/wdproducts/library/SpecSheet/ENG/2879-800012.pdf

 

με τον usb3 που χω κάνω εγγραφή 83mb/s ..τώρα αυτός βλέπω max speed μεταφοράς 110mb/s σε sata3...αν ειναι να γράφω λιγότερο από τον εξωτερικό δε κάνω δουλειά,αν πέφτει δηλαδή τόσο..σε sata2 σύνδεση..
Θα μπορούσες να μου πεις εγγραφή που κάνεις στο sata2 που λες;Παρακαλώ.

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω οτι εχει προβλημα ο WD Purple. Εγω τον εχω καθαρα για αποθηκη και εγγραφη βιντεο. Μια χαρα δουλευει , αλλα ειναι στο sata III. 

 

Στο sata II δε κανω εγγραφη, τουλαχιστον εννοωντας οτι δε γραφω βιντεο. Εννοεις μεταφορα δεδομενων; Παραθετω 2 Screens απο τους δυο παλιους μου δισκους (ειναι σατα 2 και δουλευουν πανω σε σατα 3 ) και ενα απο τον καινουριο , που ειναι πανω σε SATA III. 

 

WD Black 500GB : 7 χρονων δισκος

 

CaptureDisksG.JPG.f77ae233c254d3dae68183

 

WD Green 500GB : 5 χρονων δισκος

 

CaptureDisksI.JPG.7f33f4e28f2d53c81bf4bf

 

WD Purple 1TB : Τον πηρα τα Χριστουγεννα και νομιζω οι ταχυτητες που λες για SATA II ταιριαζουν

 

CaptureDisksD.JPG.61b51f3f87fa536ea3329f

 

Σε πραγματικο χρονο εγγραφης , οταν βλεπω πχ ενα 60λεπτο βιντεο κοντα στα 10GB, νομιζω πως το δευτερολεπτο χρειαζεσαι περιπου 3mb/sec.. Πες και 10 να χρειαζεσαι. 

Τωρα που το καλοσκεφτομαι , μπορει ο element που εχεις να εχει κανα προβληματακι; Κανα θεμα με το usb driver μηπως;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εχω καθαρα αποθηκη. Torrents, downloads απο browser αλλα και εγγραφη , ολα πανε στον περπλ. Απλα ειναι πιο αργος και ισως να αυξανεται ελαφρως το loading time σε games, σε σχεση παντα με sata iii hdd στις 7200rpm. (Αυτος ειναι 5400). Οχι τοσο πολυ ωστε να μη μπορεις να τρεξεις  games απο αυτον. Ετρεχα παιχνιδι απο seagate 250GB 7ετιας ,just fine. Δε θα κωλωσει ο purple. Αν δεις παραπανω τα αποτελεσματα θα καταλαβεις οτι σε sata iii καποιος νεοτερος black της wd θα κερδιζε σε αυτο τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.