Jump to content


αλλαγή καλωδίου δικτύου


NikosChan

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, λοιπόν θα γίνει μια αλλαγή καλωδίων στο σπίτι τηλεφώνου και internet, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορα ανάμεσα στα καλώδια.. αν για παράδειγμα κάποιο θα μου δωσει λιγότερο ping από κάποιο άλλο, και αν υπάρχουν καλώδια πιο ανθεκτικά σε θέματα υγρασιών και τέτοια..

έλεγα να αγοράσω εγώ το καλώδιο και απλά να πω στον άνθρωπο να κάνει την εγκατάσταση, επειδή κουβαλούσε κάτι καλώδια την άλλη φορα και μου φάνηκαν λες και τα έβγαλε από υπόνομο.

Link to comment
Share on other sites

Από τι στιγμή που θα περάσεις καλώδια, βάλε μια και καλή Cat6 γιατί θα σου χρειαστεί. Η διαφορά τιμής δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να το αποφύγεις, έχει κάπου 0.80€ το μέτρο.

Εγώ αυτό που έκανα ήταν να βάλω στις τηλεφωνικές γραμμές, Cat5, που έχει 4 ζευγάρια κι έτσι μπορεί να πάρει μέχρι 4 γραμμές, ή αν για κάποιο λόγο υπάρξει θέμα, χρησιμοποιείς ένα άλλο ζευγάρι κι είσαι οκ. Για δίκτυο, πέρασα sftp Cat6 που είπε και ο @YDinopoulos παραπάνω κι έτσι έχω 1Gbit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NikosChan said:

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορα ανάμεσα στα καλώδια.. αν για παράδειγμα κάποιο θα μου δωσει λιγότερο ping από κάποιο άλλο, και αν υπάρχουν καλώδια πιο ανθεκτικά σε θέματα υγρασιών και τέτοια..

Ping δε θα δεις διαφορά, δεδομένου ότι όλα είναι φτιαγμένα σωστά.

Για υγρασία και παρεμβολές υπάρχουν τα FTP, STP, αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει για οικιακό περιβάλλον και θα σου έρθει πιο φτηνό να το περάσεις σε έναν απλό πλαστικό σωλήνα αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

4 hours ago, NikosChan said:

έλεγα να αγοράσω εγώ το καλώδιο και απλά να πω στον άνθρωπο να κάνει την εγκατάσταση, επειδή κουβαλούσε κάτι καλώδια την άλλη φορα και μου φάνηκαν λες και τα έβγαλε από υπόνομο.

Το να είναι βρώμικο το jacket δε λέει κάτι. Αν τα καλώδια μέσα είναι σε καλή κατάσταση θα παίξει μια χαρά. Αλλά και πάλι αν νιώθεις καλύτερα, αγόρασέ το μόνος σου.

 

Τέλος να πάρεις από cat5e και πάνω, ώστε να πιάνει το 1Gbps.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, επειδή θα πάω στο μαγαζί αυτές τις μέρες πως να το ζητήσω? απλά να πω sftp cat6 15 μετρα για παράδειγμα? 

τα καλώδια είναι 2, τα οποια και τα 2 είναι για internet και για τηλέφωνο, νομίζω μου είπαν δεν είναι ξεχωριστά το ένα για internet και το άλλο για το τηλέφωνο.. θέλει να πάρω 2 καλώδια ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος NikosChan έγραψε:

να ρωτήσω, επειδή θα πάω στο μαγαζί αυτές τις μέρες πως να το ζητήσω? απλά να πω sftp cat6 15 μετρα για παράδειγμα? 

τα καλώδια είναι 2, τα οποια και τα 2 είναι για internet και για τηλέφωνο, νομίζω μου είπαν δεν είναι ξεχωριστά το ένα για internet και το άλλο για το τηλέφωνο.. θέλει να πάρω 2 καλώδια ξεχωριστά?

Ναι, το ζητάς απλά sftp cat6 X μέτρα και δες να το γράφει κι απάνω στο καλώδιο.

Θα περάσεις ένα καλώδιο ή δύο; Αν περάσεις ένα, μπορείς να έχεις lan και τηλέφωνο στο ίδιο, αλλά τότε είτε βάλεις cat5 είτε cat6, η ταχύτητα του δικτύου σου, θα είναι 100Mbps γιατί θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τα 3 ζευγάρια, το 4ο θα πάει για τηλέφωνο.

Αν θέλεις 1000Mbps, τότε αναγκαστικά πρέπει να περάσεις 2 καλώδια και καλό θα είναι το 1 να είναι sftp cat6 για να  μην τα αλλάζεις στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, και για κατ5 το ίδιο είναι?για παράδειγμα sftp cat5e? 

δηλαδή αν αποφασίσω απλά να πάρω ένα καλώδιο αντί για δυο.. To sftp cat5e μονόκλωνο για τηλέφωνο και για δίκτυο είναι θα δουλέψει κανονικά? πέρα απ το ότι θα έχω περιορισμό μέχρι 100mbps.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει σε 1Gbps πρέπει να χρησιμοποιηθούν και τα 4 ζεύγη του καλωδίου, καθώς επίσης να είναι cat5e και πάνω.

Αν θέλεις να περάσεις και τηλεφωνική γραμμή, θα πέσεις στα 100Mbps, γιατί χρειάζεσαι 2 ζεύγη για το δίκτυο και σου μένουν και 2 για 2 τηλεφωνικές γραμμές.

Τα γράμματα s,f,u δεν έχουν σχέση με την ικανότητα του καλωδίου να πιάσει τις ταχύτητες που θέλεις, αλλά είναι τύποι θωράκισης (πλεξούδα, τυλιγμένο, καμία θωράκιση - αντίστοιχα).

Αυτά είναι για θορυβώδη περιβάλλοντα κυρίως, πχ ντουλάπες τηλεπικοινωνιών που φεύγουν εκατοντάδες καλώδια μαζί και θέλουμε να μειώσουμε τις παρεμβολές από το ένα στο άλλο. Για οικιακό περιβάλλον που περνάνε 1-2 καλώδια είναι πεταμένα λεφτά.  Πάρε σκέτο utp και πέρασέ το μέσα σε πλαστικό σωλήνα για να αποφύγεις υγρασίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.