Jump to content



Απορία για SSD σε παλιό σύστημα s775


Recommended Posts

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες.

Σε παλιό σύστημα με C2D και μητρική Asus P5KPL-VM (αν θυμάμαι σωστά) και Windows 7 σκέφτομαι να βάλω έναν φθηνό SSD 120/128GB για να αντικαταστήσει τον (αρχαίο) δίσκο SATA 80GB.

H απορία μου είναι αν θα υπάρξει πρόβλημα στην περίπτωση που η μητρική δεν διαθέτει ahci. Απ' όσο θυμάμαι στο BIOS η μόνη ρύθμιση που έχει για SATA είναι για τον συνδυασμό τους με το IDE (με επιλογές compatible, enhanced και μια ακόμα).

Στην περίπτωση έλλειψης ahci εκτός από την μικρότερη ταχύτητα/επιδόσεις υπάρχει κάποια άλλη σοβαρή επίπτωση (π.χ. αδυναμία εκτέλεσης του TRIM);

Προσοχή.

Στόχος και απαίτηση δεν είναι οι υπερταχύτητες, είναι κατανοητό εφόσον μιλάμε για παλιό σύστημα και φθηνό SSD. Στόχος είναι να δουλέψει γρηγορότερα από HDD μιας και δεν υπάρχει απαίτηση για μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Υ.Γ.

Το πιο πιθανό είναι μέσα στα τόσα θέματα του thelab να έχει τεθεί και απαντηθεί η απορία μου, αλλά δεν μπόρεσα να την βρώ και ζητώ συγνώμη που σας ζαλίζω με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε IDE δεν λειτουργεί το TRIM. Αν όμως στο BIOS υπάρχει επιλογή enhanced support στο sata mode τότε νομίζω ότι θα δουλέψει το TRIM χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Στο ΒΙOS της μητρικής σου υπάρχει αυτή η επιλογή (σελ. 2-16 στο pdf manual). Αν μπορείς να βρεις πρόχειρα έναν ssd πριν αγοράσεις δοκίμασε να εγκαταστήσεις τα win7 και έλεγξε αν δουλεύει το ΤΡΙΜ με το trimcheck 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει SSD. Αν υπήρχε, θα είχα κάνει τις δοκιμές με το παραπάνω PC και δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσω.

Πάντως για το TRIM και το αν λειτουργεί σε IDE, οι απόψεις στο Google δείχνουν οτι μάλλον λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Το trim είναι εντολή του λειτουργικού και πρέπει να δουλεύει είτε σε IDE είτε σε AHCI.

 

Πρόβλημα θα υπήρχε αν είχες windows xp, το οποίο δεν υποστηρίζει την εντολή trim.

Έγινε επεξεργασία από elapse
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε C2D με IDE bootare.Βαζω ahci γιατι αλλιως το τριμ δε δουλευει,δεν ανοιγε.Βαζω enchanced sata mode, παλι δεν ανοιγε,με το τελευταιο bios μιας gigabyte ηταν.Οποτε το γυρισα σε IDE.

Link to comment
Share on other sites

Just now, artyom said:

Εγώ σε C2D με IDE bootare.Βαζω ahci γιατι αλλιως το τριμ δε δουλευει,δεν ανοιγε.Βαζω enchanced sata mode, παλι δεν ανοιγε,με το τελευταιο bios μιας gigabyte ηταν.Οποτε το γυρισα σε IDE.

Αυτό είναι άλλο που λες. Πρέπει να κανεις μια αλλαγή στο registry ενώ είσαι σε IDE. Στη συνέχεια αλλάζεις σε ahci και μπουτάρεις. Βέβαια αυτό δεν πετυχαίνει πάντα, οπότε η λύση είναι ξανά clean install του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα ήθελε πείραγμα η registry. Πιθανώς, όμως, να χρειάζονταν να φορτωθούν οι οδηγοί του chipset κατά την εγκατάσταση των windows...

 

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

Ναι, δεν θα ήθελε πείραγμα η registry. Πιθανώς, όμως, να χρειάζονταν να φορτωθούν οι οδηγοί του chipset κατά την εγκατάσταση των windows...

 

Όταν μιλάμε για σύστημα C2D και εγκατάσταση Windows 7 δεν χρειάζεται πριν να φορτωθούν οδηγοί chipset (IDE/SATA) (σαν το περίφημο F6 πριν την εγκατάσταση των ΧΡ). Tα 7αρια είναι νεότερα του s775 και υπάρχουν οδηγοί για native controllers.

Μονο αν προσπαθήσουμε να κάνουμε εγκατάσταση σε δίσκο συνδεδεμένο σε κάποιον έξτρα controller (Jmicron κλπ) θα χρειαστεί πιθανόν να βάλουμε οδηγούς πριν την εγκατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.